Jason Bourne, bývalý elitný agent CIA, si postupne skladá čriepky svojho života a postupne odhaľuje, že jeho minulosť skrýva rad temných miest. Teraz už konečne stojí na prahu riešenia vlastnej životnej hádanky – bol zabijakom v službách mocnej skupiny vnútri tajných služieb. Z Moskvy prechádza celou Európou až do marockého Tangeru a napokon do New Yorku. Jason sa opäť musí brániť pred vlastnými ľuďmi, ktorí ho chcú za každú cenu zabiť. V ich čele tentoraz stojí Noah Vosen, výkonný riaditeľ programu Blackbriar, poskytujúceho utajenej zložke CIA rozsiahle nelegálne právomoci. Vosen so svojím tímom je prostredníctvom najmodernejšej techniky unikajúcemu Bourneovi ustavične v pätách a likviduje všetkých „nepohodlných" ľudí v jeho okolí. Bývalý špión má však spojencov vnútri organizácie – pomáhajú mu operátorka Nicky Parsonsová a agentka Pamela Landyová. Bourne nakoniec zistí svoje pravé meno a pochopí, ako ho zmanipulovali, aby sa stal zabijakom v štátnych službách... (TV JOJ)

kovi55

Jednička mezi akčňáky. U Jamese Bourna se prostě nudit nebudete a u jeho 3. pokračování už vůbec ne. Film Vás pohltí od samého začátku až po vyvrcholení celého příběhu. Musím říct, že scéna na letišti je vůbec nejlepší. Paul Greengrass nedá divákovi sebemenší šanci vydechnout. Jedna akce střídá druhou a výborná kamera tomu dodává ten patřičný šmrnc. I herecký výkon Matta Damona je uchvátný a řekl bych že ho tyto role baví, protože dokáže skvěle diváka vtáhnout do děje, jako by se on sám účastnil. Paul Greengrass prostě akční filmy umí a je to vidět! ()

Falconica

Nedovolila bych si tomuhle křivdit, protože to byl konečně sakra dobrej kus. Nejlepší díl série. Pět hvězd ovšem dávám jen těm filmům, co mi v hlavě vyřvou takový to "wow!", takže to necháme u silných 4*. Ale silných. Sice podobně jako v druhým dílu i tenhle byl výhradně dlouhatánská akční sekvence plná honiček a intrik, ale já vám nevim- teď už prostě nebyly nudný. Ten kousek s Vosenovou kanceláří mě krásně škodolibě potěšil. Ale jo, první dva díly nějak odpovídaly tomu, co jsem očekávala, tenhle díl to relativně předčil. Za pár hodin Legacy, tak uvidíme, co s tim matrošem svedl Renner. ()

Lucjen

Posledná časť trilógie sa pre mňa stáva definíciou napätia a je výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo, že pokračovania nemôžu byť lepšie. Bourne je presným opakom, aj keď sú prvé dve časti slabšie, vytvárajú základ pre takmer perfektné finále. Pár maličkostí by sa dalo vytknúť, ale veľmi som sa na to nestihla sústrediť. Niekomu vadilo neustále utekanie, pre mňa to spolu so schovávaním v dave patrí k najlepším akčným scénam. Nestala som sa fanúšikom roztrasenej kamery ani tentokrát, no Matt Damon sa definitívne dostal z môjho pomyselného zoznamu neobľúbených, takmer neakceptovateľných hercov. A nemôžem zabudnúť na fantastickú pieseň, neviem sa jej dopočúvať. ()

kajas

Nejlepším dílem trilogie byl pro mě "Bournův mýtus". "Ultimátum" není vůbec zlé, ale něco mi tam chybělo. Ovšem konec byl pěkný a to stačí. ()

grogodil

Greengrass strieda jednu dychberúcu pasáž za druhou rovnako ako strieda všemožné svetové destinácie. Je naozaj radosť sledovať, s akou samozrejmosťou, vynaliezavosťou a ľahkosťou sa Bourne pohybuje v systéme, ktorý ho v podstate vytvoril a ktorému mal slúžiť. Už prvá scéna na stanici metra vo Waterloo je pre mňa svojim spôsobom vyvrcholením filmu, v ktorej Bourne s ľahkosťou prezentuje, že je vychcaný ja diera v snehu a v ktorej režisér predvádza, aké strhujúce dokáže byť obyčajné zhováranie sa po telefóne, sledovanie a kľučkovanie v dave civilistov pomedzi videokamery a v ktorej krásne prezentuje svoj talent točiť neprehľadné scény prehľadnými a strhujúcimi a každú dotiahnuť do toho extázneho vrcholu, pri ktorom si budete chrochtať blahom (vo Waterloo Vosenove suché preglgnutie a následné "Jesus Christ, it’s Jason Bourne"). Samozrejme sa ani takáto zbesilá jazda, akou je kľučkovanie úzkymi uličkami na motorke, či štandardne povinná automobilová naháňačka rušnými ulicami New Yourku, nezaobijde bez počítačovej podpory, no všetko je dávkované s mierou, decentne a v kombinácii s Greengrassovou rozrasenou ručnou kamerou a jeho záľubou v davových hromadných scénach to všetko vyzerá naozaj očakávane realisticky až skorodokumentárne. Proste žiadne skoky po krídlach stíhačky sa nekonajú – Greengrass dvíha adrenalín rovnako dobre obyčajným preskokom z budovy na budovu, obyčajnými dialógmi a choreograficky skvele pripravenými a hlavne pri zemi sa držiacimi bitkami (tá v sprche si zasluhuje vyzdvihnúť), ktorých tempo len podtrhuje našlapaná úderná hudba Johna Powella. A ako to je s tým Damonom tu? Po troch dieloch strávených po boku Jasona Bournea musím povedať, že Matt Damon zahrávajúci si s postavou akčného hrdinu je setsakramentsky presvedčivý a už to dávno nie je Dobrý Will Hunting, s ktorého postavou si ho budem spájať. Za zmienku tentokrát stojí ešte postava Nikky v podaní Julie Stiles, ktorej bolo po pár štekoch v predošlých dvoch dieloch konečne doprianeho viac priestoru a samozrejme David Strathairn alias Noah Vosun, ktorý po Chrisovi Cooperovi a Brianovi Coxovi ide po krku Bourneovi tentokrát. Na záver snáď už len zboižné prianie, že sa nikto z hermeticky uzavretej trilógie nebude žiadny nenažranec snažiť spraviť quatrológiu, preotože teraz máme čo dočinenia s filmom roku a ten prekonať by bolo nad ľudské sily, aj keby to znova do rúk chytil Greengrass – v najlepšom treba proste prestať. ()

Skip

A do třetice všeho dobrého s agentem Bournem. Tenhle film ještě předčil dva předchozí. Když jsem sledoval scénu na nádraží, bylo to skoro dechberoucí. A rozhodně to nebyla jediná dobrá scéna filmu. Tomuhle se dá s klidem říkat mistrovská režie a nebude to znít klišovitě. ()

Aleee89

Ihned po zhlédnutí druhého dílu jsem se podívala i na třetí díl a soukromě si tak uzavřela sérii o agentu Bourneovi. Dvojka mě nenadchla, i když to je stále vysoce nadprůměrný film, a proto jsem ráda, že trojka zvedla laťku nejvýše, jak to jen šlo. Určitě se jedná o nejlepší díl trilogie. Damonovu roli mu leckdo musí závidět, on se svého úkolu zhostil na jedničku. Trojka má asi nejspletitější děj, ale rozhodně není nepřehledná. Kdybych měla jmenovat další charakteristiky, asi bych se jen opakovala - je to chytré, chytlavé... Ještě jsem myslím ani u jednoho z těchto filmů nezmínila hudbu, tak to udělám teď. Ke snímku sedí jako ulitá. Greengrass měl režii pevně ve svých rukou a já mu tleskám, že dokázal takový kolos ukočírovat. ()

Anglie

Opravdu je možné, aby se Bourne dostal do kanclu zástupce šéfa NSA bez toho, že by ho nechytila ochranka budovy? A to je jen jedna ze silně přehnaných věcí (k tomuto více viz komentář identity Kaka). Ale akce na Waterloo Station skvělá. Damon je s postavou Bournea opravdu spjatý hodně, občas mi ale vadila ta ruční kamera. Suma sumárum - rozhodně nadprůměrný akční film, ale berte ho s rezervou a rozhodně se nejedná o revoluci v žánru. A 43. nejlepší film všech dob (což je umístění, jaké mu v době psaní tohoto komentáře patří, tedy v top 200) to tedy není. Spíš má má čtyřka blíže ke trojce. ()

wipeout

Keďže som mal možnosť v pomerne krátkom časovom slede zhliadnuť celú trilógiu, prirodzene sa mi naskytá možnosť bezprostrednej komparácie. To, že sa Greengrass podieľal na celej ceste agenta bez mena cítiť na nemeniacom sa rukopise(v prípade neprerušovaného pozerania celej série vám poľahky splynie dej do jedného filmu), aj keď by sa dalo diskutovať o absencii originality s postupom zápletky vpred k svojmu finále, vezúcemu sa už len na dobre naštartovanej série. Nečakajú vás žiadne nepríjemné prekvapenia- Bourne ultimátum je v prvom rade hrou na istotu a dôstojným ukončením(?). Základným problémom je ale scenár posúvajúci dej už len minimálne. Je tiež na škodu, že nezostalo odvahy na radikálnejšie ukončenie, ktoré by nadobro uzatvorilo diskusie o možných budúcich pokračovaniach, ako to už v Hollywoode ovládanom úradníkmy-manažérmi už raz býva. 3,5* ()

Huntelaar

Doopravdy jsem myslel, že názory o tom, že Tento film vás nenechá ani dýchat jsou přehnané, ale opak je pravdou, fantastická dvouhodinová filmová jízda po které si budete přát, aby měla další pokračování. ()

Laurent

Nevím jestli se tím už někdo zabýval, ale já bych se rád pozastavil nad některým nelogickým chováním postav. V jedné ze scén asi nejvíce v tomhle ohledu křičí Bourne, jehož telefonát z kanceláře byl sice "cool", ale zcela nelogický, lehkomyslný a nereálný, když už tak byl minimálně Bournem špatně načasovaný. Tohle je asi nejblbější okamžik celého filmu. Zajímavé také je, že všichni znepřátelení elitní agenti padali jako hrušky po dešti. Jakmile se proti nim postavil Bourne, tak byly všechny jejich roky výcviku naprd. Dokumentární režijní formu má Paul Greengrass sice skvěle zvládnutou, ale pro akční film se vážně nehodí. Krvavá neděle je jeho bezvadný snímek, naopak Bourneovo ultimátum je pouze nedochucený eintopf. ()

Fanucci

Skvělé...úžasná akce...úžasné bitky...úžasné honičky v automobilech, na motorkách atd. Bourne vše zvládá. Je to až do očí bijící, a to mi vadí. Že se z něj v průběhu trilogie stává takový James Bond. To co ho odlišovalo, tajemno jeho minulosti a že vlastně zabíjí "v právu" byly důvody, proč se s ním člověk tak ztotožnil, fandil mu. A musím říct, že zápletka, která se za jeho mysteriózní minulostí skrývala je tak banální a nepřekvapivá, že mne to zklamalo. Ćekal jsem na závěr trilogie víc:-( ()

GILLWANDER

Ťažko sa zháňajú filmy, ktoré sú svojím tempom a unikátne vsadenou hudbou tak telu prospešné ako je Bournovo ultimátum. Každý moment, zvuk a hlavne to napínavé tempo vedelo v mojom žalúdku urobiť poriadnu šarapatu. Celý zažratý, tempom spriaznený, hudbou, tak skvelou hudbou unášaný som bol po celý ten čas, že mi v závere to všetko začalo chýbať. Ó Bože, byť tak Bournom aspoň na jeden okamžik, hneď by bol ten život o tú akciu pestrejší...95% ()

Diamant

Hlavný hrdina vytrvalo a precízne ide za pravdou a snaží sa nastoliť spravodlivosť aj vo vysokých kruhoch. Má veľa nepriateľov, no svojím konaním si získava aj spojencov. Je ich síce málo, ale sú skutočnými priateľmi, ktorí už tiež majú dosť zabíjania nepohodlných svedkov. Film je od začiatku do konca zaujímavý, napínavý, dynamický a poučný. Šikovne strieda rýchlu akciu s hlbokými rozhovormi. ()

zipexx

Nikdy nezapomenu na tuhle geniální trilogii, zakončenou velkolepou syrovou akční jízdou v Geengrassově stylu. Čekal jsem hodně, slyšel jsem pouze kladné ohlasy, ale co jsem dostal mě odrovnalo. Dlouho se mi nestalo, abych v nervy drásajících scénách nedýchal... Možná to zní jako klišé, obzvláště když si vzpomeneme na nedávné TRANSFORMERS, ale já to tak prostě zažil...sedět skoro sám v kině pro 300lidí a koukat na tenhle film, taky by Vás to poznamenalo:-). Matt Damon, bez kterého by nikdy Jason Bourne tak jak ho známe neožil, se pro mě stal nesmrtelným. Jeho výkon v "trojce" dosáhl vrcholu celé trilogie. Právě jemu jsme vděční za tyto nadupané filmy...no a samozřejmě mistru GREENGRASSOVI a Johnu Powellovi (a Mobymu pochopitelně). Už končím s tou chválou...i když v tomhle případě jí nikdy není dost:-). Koukněte se na to a pochopíte o čem jsem psal. 5+ ()

Fíla

Když nepočítám následující díl Bourneův odkaz, tak čistě s Mattem Damonem je tenhle díl nepřekonatelný. Je to tak strhující, že divákovi scény nedají ani na chvíli vydechnout. Pro fanoušky akčního žánru naprosto skvělá záležitost. Nepamatuji si zatím lepší akční film, možná pro mě ani není lepší. K tomuto se nedá moc dodat.. ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

19.03.2016

Jason Bourne a Tommy Lee Jones

Jason Bourne a Tommy Lee Jones

29.07.2015

Zatímco se stále doufá, že v pátém bourneovském filmu uvidíme Vigga Mortensena (měl by se ucházet o roli hlavního padoucha), špiónský comeback Paula Greengrasse a Matta Damona nabral jinou hereckou… (viac)

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

16.09.2014

Ještě před pár dny se Paul Greengrass (Kapitán Phillips) zajímal o režii nového filmu s Leonardem DiCapriem a Jonahem Hillem (Vlk z Wall Street). Teď to ale vypadá, že ho spíš čeká návrat k… (viac)