Jason Bourne, bývalý elitný agent CIA, si postupne skladá čriepky svojho života a postupne odhaľuje, že jeho minulosť skrýva rad temných miest. Teraz už konečne stojí na prahu riešenia vlastnej životnej hádanky – bol zabijakom v službách mocnej skupiny vnútri tajných služieb. Z Moskvy prechádza celou Európou až do marockého Tangeru a napokon do New Yorku. Jason sa opäť musí brániť pred vlastnými ľuďmi, ktorí ho chcú za každú cenu zabiť. V ich čele tentoraz stojí Noah Vosen, výkonný riaditeľ programu Blackbriar, poskytujúceho utajenej zložke CIA rozsiahle nelegálne právomoci. Vosen so svojím tímom je prostredníctvom najmodernejšej techniky unikajúcemu Bourneovi ustavične v pätách a likviduje všetkých „nepohodlných" ľudí v jeho okolí. Bývalý špión má však spojencov vnútri organizácie – pomáhajú mu operátorka Nicky Parsonsová a agentka Pamela Landyová. Bourne nakoniec zistí svoje pravé meno a pochopí, ako ho zmanipulovali, aby sa stal zabijakom v štátnych službách... (TV JOJ)

qualkalim

Bourneovo ultimátum zcela jistě je cenný a hodnotný závěr trilogie, ke absolutní pětihvězdičkové spokojenosti mi ale chybí prostě více originality... Greengrass se v některých okamžicích až nebezpečně opakuje a kuje past sám na sebe - v honbě za dokonalostí recykluje už jednou použité prvky a i když fungují perfektně, je to na samé hraně únosnosti... Navíc citelně chybí absence výraznějšího záporáka, Joeymu Ansahovi to sice slušně kope, na Urbana a dokonce ani na i Owena ale nemá... Slabších osm a jdu si pustit znovu dvojku :) ()

Ender66

Inteligentná, našľapaná, dychberúca akčná jazda s výborným (a výborne zahraným) hlavným hrdinom. Filmov s takým zbesilým tempom som videl len málo (minimum scén na vydýchnutie), zároveň je však všetko prehľadné, jasné a človek nemá problém s orientáciou. Všetky kusy skladačky zapadli na miesto- Bourne zistil kto, ako a prečo, badguyovia boli pochytaní, vládne agentúry očistené a Ender opustil kino nadmieru spokojný:-). P.S: Greengrass je pán režisér a ostáva nám len dúfať, že bude točiť rovnako kvalitné filmy aj naďalej. ()

Sawyer815

Greengrass a Damon jsou borci.Parádní konec jedné super trilogie.Musím uznat,že kamera a střih neměli chybu.Jen si nemůžu odpustit pocit,že z Bourna se pomalu a jistě v tomto filmu stal nadčlověk o kterého se ani není třeba bát,neboť prostě přežije všechno do čeho se namočí.Ale to mi nezabrání v jasném hodnocení pěti hvězdiček.Pro mě společně s Die Hard 4 nejlepší film letošního roku. ()

buldock

Skvěle do detailu propracovaný, strhující , o něco více akční oproti předchozímu dílu , vizuálně krásný , až na některé zbrklé pohyby kamery , které hlavně v kině působily spíš rušivě a jednotlivé sekvence byly méně přehledné , ale to platí opravdu pouze pro velké plátno a při domácí projekci na TV je vše přehledné , scénář promakaný , honičky zběsilé a skvěle natočené , zápas Bourna s Deshem je lahůdkou , dočkáme se skvělého rozuzlení celé trilogie , prostě a jednoduše nejlepší thriller roku 2007. Více se nemá cenu jakkoli vyjadřovat na adresu této akční "pecky" a je třeba ji vidět! Matt Damon je Jason Bourne , ale až neuvěřitelně realisticky podaný a často to vypadá jako by ho ani nehrál , ale byl to on sám! Film: 92% , OST: John Powell - 80% ()

Her0.89

Dávám 5*, ale přiznám se, že jsem čekal víc. Jistě, film obsahoval pár (možná i víc.... no určitě víc :D) hodně kvalitních scének, na řadu se dostalo i celkové rozuzlení Bourneova příběhu a Matt Damon opět zářil, ale pořád mi tam něco chybělo. Nicméně poslední díl perfektní trilogie byl nadupaný akcí, která mi poslední dobou stále víc chybí. Proto dávám tolik kolik dávám, i když nevím v čem byl oproti předcházejícím dílům lepší. Akci a napětí mi nabídly všechny díly bez rozdílu. ()

sonnak

Vzhledem k očekávání se mi dostalo jen obrovského zklamání. Přehršle náhod zastiňují snahu o co možná největší realičnost. Tenhle neduh byl cítit během celé trilogie, ovšem tady dosahuje vrcholu. Hezčí 3. ()

zipper111

Luxusní, ale opravdu luxusní zakončení Bourneovy trilogie. Rozřtesená kamera po celý film namáhá oči jako blázen, ale zárověň udržuje v neustálém napětí, Greengrass se opravdu překonavá. Výborná hudba podrthuje každou scénu dokonale, Damon hraje jako o život. Plus můj oblíbenec Albert Finney mě taky potěšil, ve filmu je pár minut, ale číší z něj obrovské charima. Jedna ze závěrečných scén mi připomněla Star Wars a pasovaní Anakina na Dartha Vadera: "Již nejsi David Webb...nyní budeš znám pod jménem Jason Bourne"..Perfektní od začátku do konce! ()

Macejko

Prevláda ľahké sklamanie. Nie je spôsobené tým, že by tretí Bourne nebol remeselne na vysokej úrovni, ale tým, že je prakticky identický s dvojkou a teda absolútne neprekvapujúci. Dokonca ani netrumfol jej automobilovú naháňačku v Moskve (kontaktná bitka v Maroku sa jej len priblížila). Hodnotenie dávam rovnaké ako Mýtu, ale istá pachuť z nenaplnených očakávaní zostáva. ()

Freemind

Tady už se téměř nebylo na co koukat. Film mohl být klidně o polovinu kratší a vůbec by mu to neuškodilo. Greengrass už zcela nepokrytě onanuje zelenými filtry a stroboskopickými pablesky, v honičkách nenajdete záběr delší než 2 vteřiny, jen stěží zde najdete sympatickou nebo charismatickou postavu, silné okamžiky lze spočítat na prstech jedné ruky. Celá série stojí za pozornost, je to ale vlastně jen další poučení, že někdy je dobré přestat v nejlepším a neplodit postižené bratříčky kultovním filmům. Bratři Wachowští by mohli vyprávět. ()

erased

Greengrassův vrchol série co se napětí i akce týče, ultimátum Bourna vzhledem ke svému původu a zároveň největší propad Gilroye co do charakterů postav. Že začíná zosobnění dokonalého špionského filmu je jasné už po prvních minutách. V centrále Echelonu to žije snad ještě více než na London Waterloo Station, a právě v Anglii startuje Bournovo (málem) poslední tažení za svobodou. Jak výborně ale funguje neustávající napětí a celková zápletka, tak nuceně působí chování různých postav. Korunu bohužel dostává postava Nicky - krásná a sympatická, ale do příběhu zbytečně napasovaná postava, která by si zasloužila mnohem přirozenější roli. Hlavní je ale přece jenom samotný Bourne a ten v průběhu své série vykvetl do dokonalosti. Extreme ways I know move apart the colors of my sea, a perfect colored me. ()

vorheese

Víte co dělat když chcete natočit akčňák a máte zoufalý nedostatek talentu? Greengrass to ví...stačí najmout kameramana s Parkinsnovou chorobou a do postprodukce nasadit Střihorukýho Edwarda...a lidi vám ještě zatleskaj. Já tleskám jen Damonovi, jehož herectví je geniální a občas, když je kamera na stativu, je to i vidět. ()

gogos

Jason Bourne dál prohlubuje pátrání ve své minulosti. Nakládá větším zvířatům ve větším měřítku a opět je to celé natočeno s výborným drajvem, střihem a famozním zvukem. ()

Makky

Chce sa mi dať nižšie hodnotenie, ale ono to akosi nejde. Takto si proste predstavujem inteligentný a nadupaný akčný thriller so všetkým, čo k tomu patrí (bonbónik je perfektná hard-core bitka). Mám síce malé výhrady, ale tie idú bokom... Jednoznačne najlepší diel série ()

blackrain

Jen se potvrdilo, že James Bond není jediný na světě, ale má silnou konkurenci, která mu sebevědomě šlape po krku. Jason pořád utíká před svou minulostí, ale minulost jednou dožene každého. Nemůže si být jistý ničím a nikým. Je pořád stejně reálný a nic nepřehání, tady je ukryto jeho kouzlo. Ve filmu nebylo jediné hluché místo a vlastně pořád se něco dělo. ()

Žralok

Třetí díl série o Jasonu Bournovi hravě předčí skvělou jedničku a ještě lepší dvojku. Po té co si Jason vyřídil účty s tvůrci programu a zjistil něco málo o vlastní minulosti se stáhl do ústraní a chtěl žít v klidu. Po dvou letech ho ale minulost opět dostihla. Objevily se nové skutečnosti a kola se rozjíždějí na plno. Když to na konci druhého dílu vypadalo že je vše vyřešeno tak přichází trojka a ukazuje že není vyřešeno ani zdaleka nic. Vynikající akční thriller a jeden z nejlepších filmů které jsem kdy viděl. ()

kaylin

Bourne je chlapík, který si jen tak nedá pokoj. Zabít ho je v podstatě nemožné, stejně jako se zdá nemožné, aby si vzpomněl. V hlavě má totiž pořád prázdno a pamatuje si především jen to, co zažil od doby, kdy se probudil na lodi. Na něco málo ze své minulosti si již vzpomněl a udělal za tím pořádné tečky, ale jsou to pořád jenom střípky, které netvoří ani zdaleka celkový obraz. Vzhledem k tomu, že po Bournovi pořád jdou, rozhodl se, že musí zjistit, jaká je pravda. Nic ho neváže, nic ho nemůže zastavit. Vždyť k tomu byl přece vycvičený. "Bourneovo ultimátum" je snímek o tom, jak se skutečně konečně dozví, kde to všechno začalo. Není to tak zajímavé z hlediska pointy, ale je to důležité pro sérii jako celek. Jedná se totiž o zlomový bod a je pochopitelné, že tím musí něco končit. I proto je ve čtvrtém filmu již jiný hlavní hrdina, i když je pravda, že Mattovi Damonovi role nepolapitelného a nezastavitelného zabijáka seděla skvěle. I s jeho obličejem jste si na něj jako na akčního hrdinu hodně zvykli, protože tenhle chlapík prostě umí hrát. Navíc je skvělý v akčních scénách, což dokazuje i v případě "Bourneova ultimáta". Zajímavé je, že mě osobně odrovnala scéna, kde se do téměř žádné akce sám nepustí. Je to scéna, kdy se snaží zachránit novináře, který o něm píše do novin. Je to napínavé, je to dokonale promyšlené a vy víte, že Bourne je přesně ten typ, který se prostě nedá sejmout. Mohou na něj líčit, jak chtějí, ale vždycky je o myšlenku dvě před svými protivníky. Bude to tak platit vždycky? Závěr je procítěný a Paul Greengrass tak ukazuje, že není jen obyčejným režisérem akčních filmů, ale že je v něm něco víc. Tak co si budeme povídat, dokázal to už film "Let číslo 93". "Bourneovo ultimátum" je skvělým uzavřením celého příběhu, kde se navíc dočkáme i známých tváří, skvělých hajzlů a dramatického konce. Jako celek to funguje skvěle a fanoušci musejí být spokojení, stejně jako ti, co se k sérii teprve dostali. Rozhodně ale nedoporučuji sledovat jinak, než v pozadí, v jakém byly filmy zde prezentovány a v jakém šly do kin. Hodně byste se v tom ztráceli, protože filmy "Bournův mýtus" a "Bourneovo ultimátum" na sebe navazují skutečně přímo. Tam, kde druhý díl skončil, trojka navazuje. Dejte si je po sobě a budete mít nadprůměrný akční zážitek. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/now-is-good-stand-up-guys-bourne-30.html ()

Alementina

Do dneška si pamatuju, jak jsem to viděla poprvé v kině a jak jsem z toho byla hotová, že je to ten nejlepší akcnak, co jsem do té doby viděla. A taky si pořád myslím, že mi tu mizí starý komentáře k filmům. aktualizace: 21.12.2019 po kolikáté už tohohole nejelpšího Bourna vidím ... pořád dobrý, pořád mě to baví. ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

19.03.2016

Jason Bourne a Tommy Lee Jones

Jason Bourne a Tommy Lee Jones

29.07.2015

Zatímco se stále doufá, že v pátém bourneovském filmu uvidíme Vigga Mortensena (měl by se ucházet o roli hlavního padoucha), špiónský comeback Paula Greengrasse a Matta Damona nabral jinou hereckou… (viac)

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

16.09.2014

Ještě před pár dny se Paul Greengrass (Kapitán Phillips) zajímal o režii nového filmu s Leonardem DiCapriem a Jonahem Hillem (Vlk z Wall Street). Teď to ale vypadá, že ho spíš čeká návrat k… (viac)