Protektor

Kamera:

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

Jana Plodková, Marek Daniel, Richard Stanke, Jiří Ornest, Klára Melíšková, Tomáš Měcháček, Sandra Nováková, Martin Myšička, Simon Schwarz, Josef Polášek (viac)

Co všechno jste ochotni zradit pro lásku? Příběh osudového vztahu dvou lidí, kteří na pozadí válečného dramatu prožívají vlastní drama soukromé. Příběh o skutečných citech, o lásce, která v extrémních dobách může vést až na samou hranici sebedestrukce, a přesto má v sobě sílu a naději. Riskantní hra o kariéru, cit, lidskou důstojnost a nakonec o život v temných časech Protektorátu... Rozhlasový reportér Emil Vrbata a herečka Hana jsou manželé. Píše se rok 1938, atraktivní Hana slaví první úspěchy ve filmu, je obletována ctiteli. Emil žárlí. Německá okupace a začátek války obrátí jejich životy naruby. Hana je konfrontována se svým židovským původem, z výšin nadějně rozběhnuté kariéry padá na dno společenského žebříčku. Emil využije šanci zachránit a zároveň ovládnout Hanin život. Odmítne rozvod, v zájmu Haniny ochrany setrvá v „rasově smíšeném manželství“ a stane se hlasem německé propagandy. Smlouva s ďáblem si ale vybírá daň. Emilova sebeúcta se hroutí, láska k Haně se mění v „protektorství“, manželství se propadá do lhostejnosti. Osud na Emila přichystal past. Na útěku od milenky ve spěchu ukradne cizí kolo a šlápne do pedálů. Jenže z rozhlasu už drnčí poplašná zpráva: "V Praze byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha, jeden z pachatelů ujel z místa činu na bicyklu...". Náhodný kontakt se zdánlivě banálním předmětem odstartuje Emilovu zběsilou jízdu o život, o odpuštění v očích milované ženy... (oficiálny text distribútora)

mat.ilda

:-OOOOOO!!! Konečně jsem zas jednou očarovaná českým filmem! A to hned od počátečních titulků - originální motiv míhajících se byciklových drátů, provázející i popisné info, je navýsost umělecký, stejně, jako zběsile šlapající postavy jezdců před pohybujícím se plátnem, dokonale dokreslující úvodní citát a navozující naléhavost či vážnost momentální situace. A artová fota, pořízená v duchu humorné revolty, jsou jen sametovou pěnou v šálku výborné kávy. Je s podivem, kolik variací na jedno téma lze natočit, z kolika pohledů se na něj můžeme dívat, a přesto nás znovu donutí slzet přes úsměv, otřást se odporem, nebo pochopit... Film se úspěšně vyhýbá mnohému z tuzemské tvorby, včetně provinčnosti, tragédských gest a obsazení sázejícímu na jistou kartu lidové oblíbenosti - mám jisté výhrady k obsazení Hany - myslím, že typově příliš neodpovídala a její slovní projev vzbuzoval zdání, že snad ani není českou herečkou, tyto rušivé prvky však vyrovnávala kamera, citlivě pracující s nádechem dobového oparu a měkkého světla, velmi povedené masky a celkově zajímavá stylizace, odrážející prvorepublikové zlaté časy. Civilně pojatý snímek nedrásá nervy mučivými výslechy ani bezdechými uprchlíky schoulenými v úkrytech plných strachu z prozrazení, a přesto, jedna jediná věta, zcela zásadní, vyjádří neuvěřitelnou noční můru doby - skvěle předneseno, tak pěkně "počesku", Janem Budařem :"Prosím tě, říká se, že když nikoho nechytěj, tak že budou popravovat každýho desátýho Čecha. Myslíš, že je to vůbec možný?" ()

Šandík

Protektor je film, který se člověku spolehlivě "zažere pod kůži" a atmosféru naprosté bezvýchodnosti nechá diváky doslova prožít na vlastní kůži. Přitom ale rozhodně nelze tvrdit, že by to byl film dokonalý, bezchybný či nepřekonatelný... Je naopak nutné souhlasit s tvrzením (Cival), že v něm "tak nějak" chybí přirozenost, životnost, zabydlenost. Spíše jde o sled obrazů, než o "žitý" příběh. Stačí srovnat například s oscarovým Obchodem na korze, aby vystoupila statická stylizovanost Protektora v plné nahotě. Grafická vytříbenost je v tomto případě nakonec spíše na škodu, protože to trochu vypadá, jako by film vznikl právě kvůli ní (což ovšem jistě není pravda). Přesto je třeba říci, že ony zmíněné statické obrazy jsou nesmírně silné a naléhavé. Po řemeslné stránce jde obecně o mimořádný počin. Najbrt umí herce vést a i vysloveně špatní herci dokážou v jeho filmu hrát tak, že to diváka nijak neuráží. Skvostná je kamera a taky hudba. K tomu se sluší dodat, že by mě před shlédnutím tohoto filmu nikdy nenapadlo, jak dobrá může tahle naprosto soudobá hudba být v historickém filmu. Velice oceňuji taky pečlivou přípravu s maximální snahou o historickou věrnost. To rozhodně není běžné, zvláště ne v našich zeměpisných šířkách a výškách... Celkový dojem: 80% Zajímavé komentáře: Marigold, kinej, Radek99, kOCOUR, Cival ()

heyda

Z nějakého těžko specifikovatelného důvodu jsem zhlédnutí Protektora neustále oddaloval a nemohl jsem se k němu dokopat. Avšak dnes jsem si řekl, že už si toho Protektora konečně pustím a je fakt, že jsem se svým způsobem už těšil: zdejší hodnocení, kladná kritika, 6 Českých Lvů. Jenže moje podvědomí asi tušilo dopředu, že to nebude žádná velká sláva. Nadšení mi totiž po úvodních minutách pomalu zmizelo a během sledování Protektora jsem myslel, že si snad ukoušu všechny nehty nudou. Ano kamera, hudba, kostýmy i herecké výkony byly super, ale proboha co ten děj? Kdyby tam nebylo těch posledních 15 minut, tak bych neměl jinou možnost a musel bych hodnotit ještě hůř.... Co třeba nějaké emoce, pane režisér? Čeho se mám chytnout? Scénář sice uvěřitelný, ale nezáživný, totální absence zvratů, chybí mi tam cit, chybí mi krutost té doby, film postrádá to nejdůležitější a to duši. Protektor se mi pak logicky jevil jen jako sled poměrně hezkých stylových obrázků, sem tam i slušných dialogů, ale jinak absolutně neemoční záležitost, která se neskutečným způsobem vleče. Jsem zvědavý, jestli si za pár dní vůbec vzpomenu na nějakou pasáž. Avšak už teď (půl hodiny po zhlédnutí) cítím, jak se mi Protektor vykuřuje z hlavy. Achjo :-((( 45% ()

sharky

86% mám hrozně rád filmy propamětníky a ty nejlepší z nich jako třeba Kristinán vznikly právě v temné době Protektorátu ČaM. Protektor se velmi zdrařile snaží naladit a připomenout jejich vlnu za pomoci dobové hudby (ať už původní či naranžované), která dokonale sedne k šedivým filtrům a odvážným kamerovým úhlům. výborná stylizace je i pomocí maskek a kostýmů. V čele jejich nostielů vévodí Marek Daniel, který hraje svou postavu na hranici komicke karikatury, jež ale nikdy nepřekročí a jana plodková, která je krásná charizmatická i talentovaná a bude po temohle výkonu moct odmítnout spoustou dalších nabídek. Už velmi dlouho jsem neviděl film, který by byl zároveň tak strašně veselý i smutný, zároveň oldschoolový i novátorský. Jediné co mě zklamalo, byl nepříliš šťastně naroubovanaý konec, ke kterému dojde znenadání a bez potřebné gradace. škoda, málem by to bylo i na 5*... (komentáře uživatelů o tom, ze po letech vznikl konecne dobry cesky filmy povazuju za hloupy plky, vetsina z nich se ceskym filmum vyhyba a tak je logicky ze nic dobryho nevideli. kazdy rok mam ve svym top 5 (az 10) filmu roku minimalne jeden cesky film a protektor je po Nedodrženym slibu u me letos uz druhym hranym (a ctvrtym i s dokumenty) , ktery bych hodnotil 80 % a vice (loni třeba tři špičkové snímky venkovský učitel, bratři karamazovi a kdopka by se vlka bál). Ze se v Cesku netoci dobry filmy neni pravda! Jen zerete moc pocornu a pijete moc koly!) ()

Flego

Nadčasový snímok, ktorý sa mohol odohrávať v hocijakej dobe. Tvorcovia si vybrali protektorát ako určitú paralelu zo životom mladého manželstva. Na ich osudoch sa dozvedáme aké ľahké býva odcudzenie milujúcich osôb, čo všetko prináša určitá nadvláda jedného partnera nad druhým. Všetky scény s bicyklom sú vlajkovou loďou tohto filmu a pre mňa nezabudnuteľnými. Čo mi veľmi prekážalo bola zvláštna sterilita príbehu. Osudy postáv ( akokoľvek dobre zahraté ) ma neoslovili a bolo mi viac-menej jedno, aký osud ich postihne. A to som sa tak tešil... Dávam 3 a pol hviezdičky. ()

Flakotaso

Najbrtovi a celému týmu kolem Protektora tleskám. Dokázali natočit film v našich končinách nevídaný, formálně výtečný, neobvyklý a vyhýbající se všemožným klišé a konvencím české filmové tvorby. Ne, dokonalé to rozhodně není. Když ale člověk vidí tu snahu, tu vlnu invence, tu odvahu natočit konečně něco pořádného, srdce filmového fanouška zaplesá. Hudba je neuvěřitelně parádní, vizuálními nápady hýřící kamera taktéž, stejně tak celý herecký ansámbl, kterému vévodí objev Jana Plodková. Lvi jsou tudíž naprosto zasloužení a já se těším co dalšího přivane tento čerstvý vítr do zatuchlé české kinematografie. ()

MontyBrogan

Svieža réžia, sexy herečky, videoklipovosť. Na české pomery na jednej strane obdivuhodné, ale myslím si, že ani jeden z týchto prívlastkov by nemal patriť do filmu, ktorý tak bezprostredne pojednáva o období 2. svetovej. Príliš vážna téma na tak frivolné spracovanie. A to nemusí byť človek ani puritán, aby si niečo také všimol. ()

iwigirl

A pak že u nás nejsme schopni udělat skvělý film! Pro mě byl Protektor od začátku až do konce naprosto dospělý film, který bez jakéhokoliv skřípání rozehrál etudu o ideologii, lásce a zradě. Ani na chvíli jsem neměla pocit, že do filmu něco nesedí a nebo že by režisér měl něco udělat jinak. Kulisa jedoucího cyklisty před záběrem aleje a k tomu skvěle zvolená hudba vystihuje tento film asi nejlépe. ()

poz3n

Protektor má zajímavej soundtrack, dobrou kameru a herce ale jinak mě strašlivě, strašlivě nudí. Půlka času se odehrává ve tmě, kde jsem akorát zmateně čekal až bude další scéna, a celou dobu se tam vlastně pro mě nic neděje. Nemůžu si pomoct ale scénář mi přijde hodně slabej. ()

Jinny

Marek Najbrt je oproti mnoha svým tuzemským kolegům v té výhodě, že mu základní věci, jako je kamera, hudba a práce s herci, které bohužel nejsou v našich luzích a hájích samozřejmostí, nejsou cizí. Potíž je v tom, že zřejmě zapomněl, že Protektora točí pro diváky. Hlavní hrdinové se chovají buď amorálně, nebo hloupě (z postavy Kláry Melíškové mi bylo dokonce na blití) a my to zřejmě máme z nějakého důvodu chápat. Pokud chtěl Najbrt natočit drama, těžce selhal - ústřední pár je divákovi vlastně ukradený a dramatické napětí tu neexistuje. Mohl to být film o tom, jak se milující manžel mění v kolaborantského kariéristického hajzla, který ohledy na svou ženu jenom uklidňuje svědomí, jenže na to je Protektor příliš povrchní. Ty nejlepší české filmy se obecně točily okolo postav, které se vymykají normálu a nějakým způsobem nezapadají do své doby a prostředí. Protektor jenom poklonkuje průměrnosti. ()

honajz

Ve chvíli, kdy jsem si vybavil během sledování filmu jiný snímek - Vyšší princip -, došlo mi, co kromě hlavní herečky, komiksové stylizace, logických lapsů a kolovrátkové hudby mi vadí. Proč téma z protektorátu gradovat vždy jen tematikou židů? I obyčejní lidé v té době měli strach. A dokázat natočit příběh, kde s vámi budou cloumat emoce, je umění. Tady žádné emoce s nikým necloumají, leda sexuální choutky řekněme. Jednoduchý nápad nezáživně a přestylizovaně podaný. Kam zmizela člověčina Najbrtových Mistrů? Tady skutečně sleduji komiks, a není to dobře.V komiksech se na emoce nehraje. Jen na povrchní pohled. ()

MM11

Svěží štika v často kalném českém rybníce. Hotovou vizuální exhibici udělal Marek Najbrt ze svého druhého filmu, avšak bez toho, aby plytce opisoval od jiných. Je dostatečně původní i při slušné kadenci odkazů k filmařským zvyklostem daných let. Mám přesto pocit, že při pečlivém snímání jednotlivých perliček v rámci děje zapomněl na vyprávění samotné. Příběh se mu ke konci rozutíkává na všechny světové strany, hodně pak člověku dojde, že na skutečné Evropské extratřídě (co boduje i na Oscarech) se hledá i nějaká snadno stravitelná a přitom dostatečně nosná myšlenka. Protektor ji svým způsobem má, ale přesto většině diváků asi běhalo uznalé pokynutí hlavně při těkavé hudbě a mistrovských střizích. Příběh je poněkud okleštěný a nebýt dobrého Marka Daniela, postava Emila Vrbaty by moc zajímavosti neposbírala. Dámy se snaží a v pohodě strčí do kapsy většinu svých sokyň na českém poli. Bohužel se tváří, že i na tom světovém. Tak se tváří i samotný Protektor... ()

Ivoshek

Mně se to teda líbilo. Retro atmoška, hudba od midilidí, Plodková s Danielem i Ornest, jednoduchej, ale zajímavej příběh... Určitě jeden z nejlepších českých filmů posledních let. Hezky pěkně Najbrt! Jen tak weiter. ***** POZOR !!!! SPOILER !!!! ***** jen ten konec mi přišel až moc náhodnej - zrovinka když se přihlásí, tak hned je pochod k vlaku? a jak Emil věděl, že ji tam najde? he? ()

Thomick

Škoda, že Plodková na plátně v mých očích jasně přejela svého hereckého kolegu Daniela. Tenhle snímek měl i pro svou osobitou zkratkovitost našlápnuto k titulu suverénně nejlepšího českého filmu roku...no, takhle to tak suverénní nebylo. ()

SOLOM.

Mám raději staré československé kousky a novodobá česká tvorba mě až na pár světlých výjimek nechává většinou zcela chladným, ale tento kousek se docela povedl. Netradiční zpracování ožehavého tématu i doby, ve které bych určitě žít nechtěl. Jasně je v tom potřeba vidět až kontroverzní dávku nadsázky, ale v tomto případě se z toho režisérovi podařilo vybruslit vcelku s přehledem. Jana Plodková si nevedla vůbec špatně – nejen že je to pěkná ženská ale i slušná herečka – její postava byla místy ale neskutečně na ránu - chudák její starý (ten filmový samozřejmě). Hudební stránku považuji za rovněž zdařilou…70% ()

Sofia

Jeden z nejoriginálnějších a nejlepších českých filmových počinů vůbec. Výborně ztvárněné charaktery - odvaha (Franta v podání Martina Myšičky), bezpáteřnost (kolegyně), bezradnost, zoufalství a bezmoc (hlavní hrdina Emil Vrbata). Jana Plodková alias Hana mi byla strašně sympatická a nejvíc jsem si užívala její scény se sousedem fotografem a cinemanem. Autoři ukázali, že dramatická scéna atentánu na Heydricha se dá dokonale ztvárnit jen s použitím jeho fotografie a dobového rozhlasového záznamu, to samé platí o atmosféře teroru a strachu, ukázané na použití nápisů, kam všude je Židům vstup zakázán (jen ten hřbitov jim nechali). ()

Necrotongue

Podle mých hodnocení a komentářů to tak sice nevypadá, ale vždycky jsem rád, když můžu nějaký český film pochválit. Problém je v tom, že cítím nutnost být k domácím snímkům kritičtější, protože jsou prostě naše a měly by reprezentovat. Protektor je podlle mě dobrý reprezentant, má sice své mouchy, ale děj mě bavil, herecké výkony byly kvalitní a velice se mi líbila protektorátní atmosféra. I dnešní reprízu jsem si užil stejně jako kdysi premiéru. ()

Morholt

Zajímavá vizuální stránka, výborná hudba a osvěžující výkony poměrně neznámých tváří. Na druhé straně je tu ohraný příběh, který může skončit jen jedním jediným způsobem a absence emocí, které tam snad někde byly, ale já je necítil. Možná je to tím, že jsem od Protektora čekal hodně, ale musím napsat, že jsem docela zklamán. 60% ()