Protektor

Kamera:

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

Jana Plodková, Marek Daniel, Richard Stanke, Jiří Ornest, Klára Melíšková, Tomáš Měcháček, Sandra Nováková, Martin Myšička, Simon Schwarz, Josef Polášek (viac)

Co všechno jste ochotni zradit pro lásku? Příběh osudového vztahu dvou lidí, kteří na pozadí válečného dramatu prožívají vlastní drama soukromé. Příběh o skutečných citech, o lásce, která v extrémních dobách může vést až na samou hranici sebedestrukce, a přesto má v sobě sílu a naději. Riskantní hra o kariéru, cit, lidskou důstojnost a nakonec o život v temných časech Protektorátu... Rozhlasový reportér Emil Vrbata a herečka Hana jsou manželé. Píše se rok 1938, atraktivní Hana slaví první úspěchy ve filmu, je obletována ctiteli. Emil žárlí. Německá okupace a začátek války obrátí jejich životy naruby. Hana je konfrontována se svým židovským původem, z výšin nadějně rozběhnuté kariéry padá na dno společenského žebříčku. Emil využije šanci zachránit a zároveň ovládnout Hanin život. Odmítne rozvod, v zájmu Haniny ochrany setrvá v „rasově smíšeném manželství“ a stane se hlasem německé propagandy. Smlouva s ďáblem si ale vybírá daň. Emilova sebeúcta se hroutí, láska k Haně se mění v „protektorství“, manželství se propadá do lhostejnosti. Osud na Emila přichystal past. Na útěku od milenky ve spěchu ukradne cizí kolo a šlápne do pedálů. Jenže z rozhlasu už drnčí poplašná zpráva: "V Praze byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha, jeden z pachatelů ujel z místa činu na bicyklu...". Náhodný kontakt se zdánlivě banálním předmětem odstartuje Emilovu zběsilou jízdu o život, o odpuštění v očích milované ženy... (oficiálny text distribútora)

kaylin

Konečně zase film, který se snaží vyrovnat s minulostí celkem civilním způsobem. To, co se nepodařilo "Lidícím", se podařilo tomuhle šedému snímku, kde jako kdyby chyběla radost. Nic jako kdyby zde nebylo barevné, navíc jsou zde skvělé detaily, na které se film soustředí a které umocňují dobu, místo, událost. Jedno obyčejné kolo a co dokáže. Sem tam jsou použity zajímavé filmařské techniky, což jen dělá ze snímku o to zajímavější kousek, který dokáže minulost pojmout vážně a přesto jinak, ale ne špatně. ()

MajklCZsk

To, co mi v současných filmech velmi chybí, je apel na emoce. Tato Najbrtova paráda je úchvatnou melancholickou dráhou, odehrávající se na pozadí ponuré atmosféry Protektorátu. Snímek nám pak ukazuje výborné herce a dokazuje, že Marek Daniel neumí jen nadávat coby legendární Tonda Blaník :-) ()

Marci

Super. Dobří herci, nosné téma, perfektní hudba, skvělá kamera. Po dlouhé době dávám českému filmu plný počet - a ráda. ()

Kaluž

Hudba strašně fajn, perfektně dokresluje film, Midi Lidi stvořili elektronickou dobovku jak vyšitou. Nesedí mi tam postava mladé naivní novinářky, která je do děje naroubována asi tak, jako nevhodný dílek puzzle silou zamáčklý do prázdného místa skládačky. Občas se to taky zbytečně vleče, ale jinak to ujde. ()

slunicko2

Těžkopádný byť dobře míněný šesti Českými lvy obdařený eintopf o lásce a protektorátu a zradě a nevěře a o malém českém člověku. 1) Polopatický motiv kola prolínající celý film je jakýmsi symbolickým znázorněním snahy o intelektuální úroveń, snahy zbavit se české provinčnosti a vyrobit současně film pro masového diváka. Ano, snaha tu je. Bohužel si však režisér ukousl příliš velké sousto. Ambiciozní plán zobrazit vývoj hlavních postav filmu v průběhu sílícího okupačního režimu je, zdá se, trochu nad jeho síly, byť se, třeba přiznat, Marek Najbrt ve svém druhém celovečerním filmu poctivě snaží. 2) Přesvědčivé vylíčení dusné atmosféry doby nezakryje skutečnost, že ve filmu se první hodinu téměř nic neděje. Sterilní rozpaky pak vystřídá kvapná půlhodina nepřehledně přecpaná ne zcela logickými akcemi, které by si zasloužily více času. 3) Z civilně až komorně natočeného snímku silně čpí malorozpočtovost; inu 50 miliónů na historický "velkofilm" prostě nestačí. 4) K čemu je mi, divákovi, platné jásání kritiků a znalců nad originální formou, svérázným uchopením díla, svébytným viděním světa, novátorským pojetím postmodernismu, když se u filmu kromě poslední půlhodiny nudím? 5) Trochu mi ten film připomíná služební obědy v hotelu Intercontinental. Po nejrůznějších lahůdkách mezinárodní kuchyně připravovaných špičkovými kuchaři a stylově servírovaných na stříbře jsem si pak odskočil za roh do bufetu na gulášovku, abych si spravil chuť. ()

Remedy

Na české poměry skutečně vynikající a pokud jde o zpracování, i dost originální film, jehož ambice jsou přinejmenším evropské. Takhle dokonale propracovanou vizuální stránku (a především geniálně skloubenou se zvukem) nemá ani jeden z dvaceti českých filmů. Když se k tomu ještě připočte výborná Jana Plodková, skvěle navozená dobová atmosféra a dialogy na velmi slušné úrovni, vyjde mi maximální hodnocení. Jako fakt pecka, pane Najbrt.)) ()

Maq

Námět zajímavý, scénář provinční, režie nevyrovnaná, casting tragicky úsporný. --- Dva z mých oblíbených uživatelů nabídli dvě paralely: Obchod na korze a Ucho. Ačkoli oba na Protektorovi našli leccos dobrého, mě právě tato srovnání ubezpečila o správnosti mého pocitu, že tento film má k velikosti strašně, strašně daleko. --- ()

topi

Když jsem film viděl v roce 2009 v kině, měl jsem velkou radost, že Marek Najbrt natočil výjimečně novátorský snímek. Dnes jsem o tom přesvědčen a měním hodnocení na plný počet. Za 11 let se žádný z režisérů nepřiblížil kvalitou a stylem k Protektorovi ani v nejmenším. Ten film má parádní dynamické tempo, moderní střihy, které způsob vyprávění zdokonalují a dramaticky stupňují. Kolikrát jsem napětím a nervozitou ani nedýchal, hutná a tíživá atmosféra Protektorátu a situace v něm parádně gradují. Jana Plodková co zahrála v hlavní roli, to je samostatná kapitola. Její výrazy tváře, pohyby a pocity vyjadřují všechno. Midi Lidi svým soundtrackem dokázali téměř nemožné - skloubit zvuk a obraz v celistvé tempo, bez kterého by oba tvary samostatně fungovat nemohly. Geniální práce ve všech směrech. Protektor je film, který Českou republiku může v zahraničí bez ostudy reprezentovat. Což je bohužel výjimka mezi bahnem v novodobé české kinematografii. ()

Thomassi

Protektor rozhodně patří v dnešní době k tomu nejlepšímu, co česká kinematografie může nabídnout. Ač se to nezdá, protože režisér Marek Najbrt není příliš známý, jedná se o opravdu unikátní film ve všech směrech. Popisuje příhody a celkem bouřlivý život rozhlasového reportéra Emila Vrbaty od roku 1938 až do spáchání atentátu na protektora Heydricha v roce 1942. Atmosféra Protektorátu je zde na každém metru a tehdejší sociální problémy, včetně diskriminace Židů, skutečně působí věrohodně. Na české poměry veliké překvapení a velká spokojenost. ()

veronikav

Lépe by bylo napsat -bez komntáře ..... no -stejně mi to nedá :-) Vždycky si říkám -oceňovaný film ...a tak se těším :-) Ale válečné filmy prostě nejsou mé ... :-) ()

PogoJoe

Co pro mě znamenal film Protektor? Především dvě věci: příjemné překvapení a skvělou hudbu. Osobité pojetí snímku si mě od začátku získalo, zejména jsem si oblíbil "kolové pasáže" (skvělý plakát btw). Už v titulcích mě oslovila originální hudba (skladba 'Doba' je fakt super), dále kvalitní kamera a zdařilé zachycení dobové atmosféry. A pak že se to v českém filmu nedá... Profesionálně natočený film a jak jsem již podotknul: příjemné překvapení. Chvílemi se sice vleče, ale závěr stojí za to. Já jsem se bavil :-) ()

Marw

Na české poměry velmi a velmi dobrý film. Musím říci, že jest-li se budou natáčet takové české filmy - to je cesta dobrým až vynikajícím směrem a možná si zopáknem 60 léta. Téma inu výborné, jak podané, tak zahrané. ()

stration

Rozhodně výtvarně, kamerově, hudebně a i herecky vynikající snímek. Jenom se mi nepodařilo se nějak na Protektora naladit. Nevtáhlo mě to, nepohltilo, nebyl jsem napnutý. ()

YURAyura

4/10 Hmmm, tak nic. Ja si tak predstavoval jaka to bude pecka a nakonec houby houby zlata rybko. Tolik nevyuziteho potencialu to uplne taha za oci - skoda. Cekal jsem od Najbrta po Mistrech vic - monohem vic. Chapu, ze pak by to byl film, hlavne pro Cechy a on by s nim v zahranici nijak zvlast nebodoval, ale naprosto zabite motivy Peraka, kola ci atmosfery okupace jsou opravdu trestuhodne. Jako hodne uletozni naopak pusobi foceni s cedulkami, oslava nebo konec. Kdo by rad neco poradneho mrkne na ...a paty jezdec strach a ma jasno, kde se stala chyba. ()

Duotone28

Prechádka týmto filmikom sa ale ľahko nerodila....Došli sme po lístok s celkom dobrým časom pred začatím...Ale ako stojime v rade, ženská pred nami kupuje jeden z posledných dvoch lístkov. Vravím si, ach do pitchky. Ale staršia pani za pokladnou nechtiac naúčtovala ženskej pred nami dva listky na jeden(double listok), a už to nevedela stornovat. No tak ženicka pred nami sa zlutovala(možno mala poslednú 5eurovku vo vačku)...a ten posledný doble-ticket nam prenechala:). Vravíme si OK, paráda šťastie...síce je to prvý prvucičký rad...úplne v rohu, ale nejak prežijeme. Peklo sa konalo keď sme došli do sály...posledné dva kreslá ktoré sme kúpili, boli dojebané...a namiesto nich nás tam čakali dve kuchynské stoličky!!! Prvá pol hodka z filmu mi skoro total unikla...kým som sa cez toto všetko preniesol, a upokojil:). Ale film pohoda...jeden z naj čo sa v poslednom čase tu natočilo...nazdar ()

FilmFan24

"Protektor" je filmem o obyčejných lidech, kteří žili v neobyčejné době. Je o přežití. Anebo také o lásce. Mnohovrstvený příběh, jehož základem je kvalitní scénář, se soustředí na hlavní postavy a bezútěšnost doby vnímáme jejich jednáním. Nadprůměrný film, jehož téma má stále co říct nejenom čekému divákovi. ()

salalala

A ono to jde a ne že ne. Najbrt dokazuje, že lze natočit film, který vypadá světově. Vizuální stránka Protektora je fakt hodně dobrá, záměrně to vypadá právě jako z oné doby. Chladné barvy, točeno přes filtr. Herecké výkony na český film vynikající. Překvapil zejména Marek Daniel, který je spíš komikem, ale tohle zahrál bravurně. Plodková nehrála špatně, ale pro mě nepředvedla nic světoborného. Ostatní herci dobře obsazení. Hudba skupiny Midi Lidi se mi hodně líbila, byla taková příjemná a přitom zůstala v hlavě ještě pár hodin po filmu. Jediné, co je slabší, je asi příliš často ukazovaná metafora s kolem, která mi někdy přišla až zbytečná a zdržující, a potom příběh, který i když je povedený, má občas hluchá místa a mluvu, kterou pravděpodobně v té době nepoužívali. Jinak je tohle ale hodně dobrý český film, který nám dělá čest. Na druhou stranu chápu, že se do boje o Oscara nedostal. 80% ()

willow666

Byla radost sledovat takhle originálně a kvalitně udělaný český film. Až na poněkud průměrný a nepřesvědčivý výkon hlavní hrdinky velká spokojenost. ()