Sierra Leone, píše sa rok 1999. V tejto divokej západoafrickej krajine už dlhé roky zúri ľúta občianska vojna – tak dlho, že už pomaly prestáva byť jasné, kto je v nej na strane Dobra a kto Zla... Tieto masakre financujú všemocní vojnoví diktátori, predovšetkým zo ziskov z ilegálneho obchodu s diamantmi. Nuž a práve túto desivú kulisu využíva bývalý žoldnier Danny Archer (Leonardo DiCaprio) zo Zimbabwe pri svojich špinavých obchodoch: vymieňa totiž diamanty za zbrane! Jedného dňa sa Danny v otrasnom väzení, do ktorého sa dostal za pašovanie, dozvie o tajomstve dobrosrdečného rybára Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmeňa Mende, ktorého pred časom odtrhli od rodiny, zotročili a prinútili pracovať v diamantových baniach, v ktorých našiel a riskujúc vlastný život ukryl vzácny drahokam. Hoci sú obaja Afričania, ich pôvod a životná situácia by ani nemohli byť rozdielnejšie. To je však razom zabudnuté, keď ich spojí rovnaký cieľ: nájsť a speňažiť onen neobvykle veľký a mimoriadne vzácny drahokam - ružový diamant! Ten by totiž mohol zmeniť ich životy – ale tiež znamenať ich smrť... (oficiálny text distribútora)

MickeyStuma

Mnoho lidí, když vidí kolem sebe bídu, chce vědět proč. Ale Danny Archer, pašerák, který tráví většinu času proběhnutím občanskou válkou v Sierry Leone za účelem zisku, už dostal vysvětlení: "TIA" znamená "Toto je Afrika." Už dávno opustil veškerou naději na tuto zkaženou část kontinentu. Snímek velice drsného dramatického a akčního charakteru se nejeví jen jako pouhopouhý popkornový film, ale nese v sobě jisté varování proti něčemu, co je součástí každodenního života lidského pokolení. Jedni bohatnou, druzí umírají. A důvodem je jeden velice honosný nerost mající nemalou hodnotu. Diamand. Příběh sleduje nějakého Dannyho Archera, o kterém se sice moc nedozvíme, ale jeho pozice v rámci dějství bohatě postačí. Ano, je to on, kdo probíhá temnou mlhou občanské války a riskuje vše v zájmu zisku a vlastního přesvědčení. Solomon Vandy je někdo, kdo představuje zkázu a utrpení, provázející mnoho obyvatel této války. Mnohé scény svou výpovědí skutečně šokující. Realismus všech skutků bezpráví a utrpení je natočeno skvěle. Snímek působí se svým politickým podtextem uspokojivě a snad není nikoho, koho by na samém konci citově nezasáhl. Vágní lítost nad osudem Afriky, vlivem probíhajících nebezpečných extrémů, jako je deprivace, brutalita a mnohá další zvěrstva, je cílem tohoto snímku. Film ve své podstatě šílenější, než jak vypadá. ()

Grepfruit

Kde film vyniká po vizuální stránce, tam selhává po stránce příběhové. Nevím proč ale prostě mi to na 4* nepřijde. DiCaprio hraje dobře, Haunsou hraje taky výborně tak proč? Možná kvůli marné snaze vnutit filmu nádech jakéhosi závažného morálně-politického kontextu. Emocionálně silné scény typu masakru ve vesnici, výcvik dětí v táboře R.U.F. se ve filmu prostě ztratí a divák na ně časem úplně zapomene. Ale když si vzpomenu na ty vizuální orgie a útok na Freetown, tak tu jednu hvězdu přidám. ()

bernajk

Film si drzi po celou dobu skvele tempo. Pekna vyprava a taky pekny pribeh. Velka delka filmu se da s prehledem vydrzet. Toto je po dlouhe dobe film kde hlavni hrdina zemre. ()

Skleni

No tak ano. Leonardo a jeho slávny výkon v Titanicu. Môžme to brať ako skok do prázdna, ale koniec koncov..film mal ocenenia a aj predajnosť vhs a dvd bol ,a je obrovský. Tak prečo ho tak všetci neznášajú a odcudzujú. Asi preto, že tam púsobí teplo a dedinsky. Žiadny herecký výkon nepodal a ani bohvieako ,,krásny" nebol. No ale potom prišla odmlka pár rokov, ktorá priniesla filmy ako pláž.. Čo sú s prepáčením totálne hovadiny!!!! No a teraz sa konečne dostávame k tomuto filmu v hlavnej roli s Leonardom. Film bol prepadákom lebo podla mňa divák je konzumný a najmä!... vyberavý. Nepozre si niečo čo nerežiséruje niektorý Scott alebo spielberg. Oooo to nie. A ked počuli ze leonardo v nom hrá ,to bol koniec. No podla mňa, CHYBA! Film má úžastnú pointu ohjladom diania na trhu s diamantmi. To je však len malé plus tohto filmu. To veľké je výkon Leonarda ako aj Jennifer. Réžia bola jednoduchá a svojím spôsobom úplná. Film totiž obrazovo, zvukovo, výpravne a kamerovo podal všetko čo mohol. Jedinou veľkou nevýhodou je znova tá slávna americká myšlienka o krajinách ,,mimo" ameriky. Všetci sú sedliaci a tupé hovädá okrem Američana ktorý nakoniec zachráni chudáka čierneho blbca... ano. Veľa ludí rovnako ako ja , sú šťastný že žiadny happyend v podobe žili spolu až do smrti sa nekonal no aj tak to hrdinstvo si nemohli odpustiť. ale to ej Amerika. A toto je úžasný film! 93% ()

Joeey

Působivý příběh popisující hrůzy a utrpení občanské války v Sierra Leone. Co scéna, to fascinující záběry. Vynikající herecké obsazení! ()

Nšoči

Strhující děj, neotřelý námět občanské války v Sierra Leone a těžby konfliktních diamantů, obdivuhodný herecký výkon Djimona Hounsoua i Leonarda DiCapria, skvělé akční scény a emocionální závěr dělá z filmu něco víc... ()

Ernst

Nejvice ocenuji formu, nebot pro me se jedna v prvni rade o dobrodruzny snimek zasazeny do politicko-historickeho kontextu. Djimon Hounsou je velmi zajimavym snad v temer kazdem jeho filmu a Leonardo DiCaprio si me zacina ziskavat temer kazdou svou roli stejne jako kdysi Brad Pitt (rozumej presvedcuje cim dal vice ze je dobrym hercem nez jen celebritou). Ovsem je jen na skodu, ze zustaly nevyuzity potencionalni chraktery, nebot DiCapriova role by mohla byt potencionalne znacne bezskrupuloznejsi a charakterem se podobat nekterym hrdinum filmu noir. To je jen ma osobni myslenka, ktera me v prubehu filmu napadla, nebot pri realizaci tohoto by vzniknul uplne jiny film.... ()

GIK

Nejlepší akční film za posledních několik let, ještě k tomu z exotického prostředí Afriky o atraktivním tématu. Skvělé akční scény: dobytí Freetownu rebely, útok na diamantový důl... Drsné prostředí nebezpečné Afriky, velké napětí v některých scénách. Měl bych výhrady.... V akčňácích mi především vadí sentimentální scény a zde jich bylo celkem dost. Nejhorší byla ta neuvěřitelná náhoda setkání v utečeneckém táboře, čekal jsem to, ale stejně mě to naštvalo. Asi nejlepší výkon kariéry zde podává Di Caprio. Absolutně bez výhrad. Jeho pašerák Dan Archer neměl chybu. Jenifer Conelly taky dobrá. Ten závěrečný telefonát se mi kýčovitý nezdál, taky bych jí zavolal. ()

Dimo

Přílišná "Hollywoodnost", tomuto snímku škodí. Chtělo by to více pokory a komornosti a méně nekonečných úniků v dešti kulek, které kosí jen černé obyvatele. Jinak ale bez dalších větších výhrad. ()

Barak

Parádní vizuál a výprava, fajn hudební doprovod a občas možná trochu pomalé tempo. Leo je tady naprosto skvělí - žádný "slaďoun" balící ženské, ale týpek, který vás seřve a rozbije hubu na potkání a Djimon zde hraje velmi zdatně druhé housle. Samozřejmě nesmí chybět něco něžného ve světe plném teroru, kde tuto pozici obsadila Jennifer Connelly - moc jí to tady sluší. Napínavé, výborné akční scény, občas hodně surové (děti s kalachem..) trochu zkazil zážitek hollywoodsky sladký (všichni víme, kterou část myslím) konec, ale jinak jsem byl z Krvavého diamantu nadšen - i když je pravda, že ten kamínek mohl být větší.. přišel mi dost malinký.. ale jako nevím, já se v tom nevyznám.... ()

ann8

Přesto, že do filmu bylo očividně "nacpáno" vše, co z nás má vymáčknout emoce, se mi to líbilo. Autentické prostředí Afriky, nekonečná moc bohatých Američanů + trochu té romatiky, akčních scén a zamyšlení se sám nad sebou. Až na "polepšeného" DiCapria (to už bylo na mě vážně moc) je film jako celek překvapivě vyvážený a má spád. ()

Mashak

Tohle je Filmařina s velkým F! Parádní snímek mapující život dvou lidí, kteří pořádně neví kam patří a třetího, který to ví, ale nemůže se tam dostat. Strašně silný příběh, vynikající herci v čele s úžasně okouzlující Jennifer Connelly! ()

pepa3rd

Dokumntárním způsobem vyprávění mi tenhle film trochu připomíná Černý jestřáb sestřelen. Ukazuje především zvěrstva válek černého kontinentu a hlavní příběh tvoří jen jakési plátno, na které je možné všechny tyto problémy vymalovat ve velmi naturalistických barvách. Jen si říkám, jestli by to hlavní neměl být spíše příběh. I tak velmi působivá podívaná. 70 % ()

kamil0606

Vynikajúce od kruto realistického pohľadu na africké boje, cez silné humanistické posolstvo až po famózny záver, ale niečo tomu chýbalo. Herci hrali skvele, hudba bola veľmi dobrá, akcia bola akčná a atmosféra bola silná ale miestami to bolo trošku nudné. Ale inak výborný film, ktorý sa oplatí vidieť. ()

Utero

Závěr filmu je klasicky dost hrdinský, ale to je fuk ne? Film je to jinak vynikající a v mnoha momentech dokáže naprosto složit a ukáže vám, že peklo na zemi opravdu existuje. ()

Étienne

Pokiaľ som pri Návrhu písal o pohrávaní s klišé, tu je pohľad na takéto prvky impozantný. Prečo by sa sociálna kritika mala stále krútiť okolo toho istého, keď sa ponúka aj iná filozofia, a už vôbec nie svojrázna. Djimon, ako som očakával, vynikajúci, a nezaostáva ani Leo a vždy nádherná Jennifer. Škoda len tých záverečných (i niektorých predchádzajúcich) ošúchancov a logických defektov. ()

mi-ib

Příběh je dosti silný. Věc, na kterou chce snímek upozornit, je dosti závažná. Nejsem odborník, ale i herecké výkony se mi zdály velmi dobré. Takže proč dávám jen 3*? Je to hlavně z důvodu toho, že se v tomhle filmu objevovaly pasáže, či prvky, které bych čekal spíše v modročíselném béčku. Mám na mysli hlavně tisíce a tisíce nábojů, desítky granátů z raketometů a hlavním hrdinům se nestalo nic, teda téměř nic. Navíc následné vyklouznutí z prekérní situace, kdy jsou Danny a Solomon drženi v šachu třema ozbrojenýma týpkama, mi přišlo velmi naivní. Dále mi vadilo, že postava Dannyho nakonec hrozně vyměkla. Myslím, že těch pár metrů do kopce by to ještě zvládl, byť třeba jen na zádech Solomona. Každopádně tyto věci mi velmi kazily celkový dojem z filmu, který na první pohled vypadá velmi dobře, jenže si řikám jesli to neni jen velmi hezky načančané béčko. ()

charmin

Skvela kamera, skvele stvarnenie, namet fajn, ale stale mi tam nieco chybalo. Alebo mozno tam niecoho bolo az rpilis vela. Mozno to bolo az prilis krute a realne, a to si s tymito typmi filmov velmi neviem spojit. ()

desolator6

Hmmm, čo dodať? Film ktorý nadelí z každého rožku moc! Dej, herci, akcia, to všetko berie dych od prvej sekundy filmu. Osobne neviem presne, či film zobrazuje presne situáciu v Afrike, každopádne ju vierohodne približuje. Malé upozornenie: Chlapi, pozrite si tento film len v pánskej spločnosti, ženy budu pri tom buď stále kecať, alebo ochkať nad Di Capriom! ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (viac)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (viac)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (viac)