Sierra Leone, píše sa rok 1999. V tejto divokej západoafrickej krajine už dlhé roky zúri ľúta občianska vojna – tak dlho, že už pomaly prestáva byť jasné, kto je v nej na strane Dobra a kto Zla... Tieto masakre financujú všemocní vojnoví diktátori, predovšetkým zo ziskov z ilegálneho obchodu s diamantmi. Nuž a práve túto desivú kulisu využíva bývalý žoldnier Danny Archer (Leonardo DiCaprio) zo Zimbabwe pri svojich špinavých obchodoch: vymieňa totiž diamanty za zbrane! Jedného dňa sa Danny v otrasnom väzení, do ktorého sa dostal za pašovanie, dozvie o tajomstve dobrosrdečného rybára Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmeňa Mende, ktorého pred časom odtrhli od rodiny, zotročili a prinútili pracovať v diamantových baniach, v ktorých našiel a riskujúc vlastný život ukryl vzácny drahokam. Hoci sú obaja Afričania, ich pôvod a životná situácia by ani nemohli byť rozdielnejšie. To je však razom zabudnuté, keď ich spojí rovnaký cieľ: nájsť a speňažiť onen neobvykle veľký a mimoriadne vzácny drahokam - ružový diamant! Ten by totiž mohol zmeniť ich životy – ale tiež znamenať ich smrť... (oficiálny text distribútora)

Phex

Film na který jsme šel s mojí maželkou na prvním rande. Tý VOLE !!! Já vůbec nevěděl na co jdeme. Film jsem si vybral až v kině, dle toho, že tam hraje Caprio, takže by to na něžnou duši mohlo zapůsobit. No to jsem se šeredně spetl. Už úvodní scéna short sleeve or long sleeve jasně ukázala, že jsem se netrefil. Střelba z kalašnikovů, znásobená přehlučeným ozvučením kinosálu, mě pronikala až do konečků prstů a neustávala. Tak jsem jen nenápadně pozoroval co to s ní provádí a modlil se ať mě po tom nepošle někam za samotářem Johnem Rambem. Nakonec to nějak zkousla - naštěstí :-). ()

sa_kra

Proti svému prvotnímu nadšení jen 4*. Nějak mně zrovna u tohohle filmu přišlo extrémě patetická kombinace tesklivé hudby a umírajícího Lea. Co se týká reflektace surovinového konfliktu, je film ovšem výborný. Stejně jako hudba, efekty a herecké obsazení. ()

sirrgulo

Mít hodně pěněz a kupovat si diamanty, možná bych si to po shlédnutí filmu trochu nechal projít hlavou, i když je to samozřejmě jen flim, tak téma vykořisťování černého kontinentu, o kterém pojednává je docela ožehavé (i když dnes více slyšíme o Iráku, Afghánistánu apod.) Samotný snímek se mi opravdu moc líbil, po Letci, kde jsem začal mít opět docela v oblibě Lea jsem ho nadobro vzal na milost (po Titanicu a Romeo a Julie, kdy jsem ho vážně moc nemusel). Ani ostatní nestojí v pozadí Djimon i Jennifer jsou skvělý a i Edward Zwick, který pod svou taktovkou natočil opravdu působivé dobrodružství, k čemuš napomáhá i krásná příroda, střídaná s drsnými záběry válčících dětí a doplněná o úžasný soundtrack. ()

djPeťál

Nakonec jsem hodnocení o jednu hvězdu zvednul, takže pro mě slabší čtyři, ale stejně se pořád nemůžu zbavit dojmu, že celá ta ideová nástavba opírající se o stav společnosti a podmínky života v Africe klasicky smíšené s morálním apelem na chování západního světa vůči tomuto kontinentu tam byla úplně zbytečná a nic neříkající. Provedení některých scén, kde se tohle téma řešilo, mi přišlo dost mimo mísu a nezdálo se mi, že by samotné postavy snad aspoň měly nějaký konkrétní postoj a názor, co by vlastně chtěly s touto situací dělat a jak. Mimo tuto rovinu jinak vizuálně a co se akce týče velmi povedený film s opravdu kvalitními hereckými výkony od Hounsoua a DiCapria, který možná nečekaně dobře zvládnul tak akční part. Mělo to ale asi radši být průhledně koncipováno jako nějaká "Honba za růžovým diamantem", tudíž spíš taková trošku emocionálnější dobrodružná jízda, protože jiné filmy řešící problémy Afriky jsou svou myšlenkovou hloubkou dál, například můj oblíbený Nepohodlný má po stránce dramatické i společensko-kritické na Krvavý diamant náskok několika délek. ()

Goodmen

I přes své nedostatky má tento film silný příběh, svižné tempo i nějakou tu myšlenku. Což je od Hollywoodského filmu velmi vzácný jev. K tomu všemu skvělí herci a parádní hudba. 90% ()

Via

Hodně náročný snímek, velmi velmi kvalitní - rychle vás vtáhne do děje, zaujme, zarazí, zaskočí... posléze, když si uvědomíte, že je to natočené dle reality ne dvakrát vzdálené, když si uvědomíte, že se to stále děje... wau... chvilkami jsem neměla slov a jsem ráda, že jsem Krvavý diamant viděla... I přes všechnu hrůzu... Více takových snímků a více lidí, které by to oslovilo a hlavně lidí, kteří by s tím mohli něco účinně udělat... (jeden z mých oblíbených soundtracků - James Newton Howard, hlavně písně Crossing The Bridge, Thought Id Never Call?, London) ()

migsee

Vždycky, když vidím podobnej film, tak si říkám, v jakým světě to kurva žiju?! Doufám, že takových filmů uvidím čím dál víc a že nebudu jediná, kdo si tu otázku položí. ()

Bredly

Úchvatné africké dobrodružné drama podpořené skvělými hereckými výkony obou hlavních protagonistů(škoda těch neproměněných nominací). Tento příběh ve mě vyvolal silné emoce, proto také to absolutní hodnocení. Akce vydařená. Krásné scenérie a k tomu hrála podmanivě etnická hudba od Jamese Newtona Howarda(jeden z mých nejoblíbenějších soundtracků). Sečteno a podtrženo, jednoznačně doporučuji. ()

Jaffaro

Dobrý film. Netreba to komentovať stačí si ho pozrieť. Len nechápem prečo DiCaprio skoro v každej jeho role skončí nie bohvieako najlepšie. ()

megajalec

Stávka na istotu. Zwick si vybral dobrú tému, ktorú ťažko mohol pokaziť pri dodržaní línií a obvyklých postupov. Nahráva mu herecké obsadenie, ktoré hrá ako o život, najmä Hounsou, Leo je však takisto veľmi dobrý, trochu mi vadila zbytočná Connelly (to každá žena v inej krajine musí byť novinárka?). Zaujímavý príbeh dotvorený pekným prostredím. Opäť mi však vadila nesmrteľnosť hlavného hrdinu, i keď sú akčné scény fajn, ale ako Leo uteká po celom tábore po strede a všade naokolo vybuchujú bomby a strieľa sa ako o život, to je trochu moc. Trochu zamrzí, že Krvavý diamand vo mne nezanechal väčšie emócie (ako napr. Hotel Rwanda). ()

swinevenca

Těžkej nadprůměr tohodle žánru. Bavili mě oba hlavní hrdinové, drsný aktuální téma i to, že to nebylo tak klišoidní, jak bych čekal, ikdyž zrovna DiCapriova postava u mě měla od začátku jasně narýsovanej osud. Co pro mě naopak bylo šokující a tomu filmu to jen dodalo, bylo to rychlý vymytí mozků mladejch teroristů, což je, bohužel, asi ne nereálnej obraz toho, co v Africe působěj občanský války. ()

davistercz

Film, který mě přinutil se zamyslet nad tím, co se zrovna děje v Africe.Vynikajicí film podle toho co se v dnešní době stává což je normální.Tomuhle jsem nemohl dat mín! ()

Daggeron

"Myslíte si, že ľudia sú vo svojej podstate dobrí?" - "Povedal by som, že sú to proste ľudia." - "Presne tak. Ich skutky z nich robia dobrých alebo zlých. Okamih lásky môže dať aj životu zlého človeka zmysel." Krvavý diamant je autentickým zobrazením súčasnej politicko-spoločenskej situácie vo svete. Na jednej strane nám predstavuje "peklo" - najchudobnejší svetadiel Afriku - kde ľudia bojujú navzájom proti sebe len preto, aby najmocnejší ich krvou naplnili svoje ciele. Na opačnej strane stojí tradičná "humanitárna" politika Spojených štátov, ktoré jednoducho vojny v krajinách Tretieho sveta potrebujú pre upevnenie svojej moci a získanie zdrojov nerastného bohatstva. Za každým sporom či konfliktom totiž stoja územné, strategické alebo ekonomické dôvody. Tzv. vojny za nastolenie mieru sú len obyčajnými manipulačnými a propagandistickými frázami. Dokonalé zobrazenie reality zabezpečuje výborná kamera a réžia, ktorá efektívne strieda akčné pasáže z bojového frontu, nádherné scenérie africkej prírody a filozofické úvahy o zmysle a význame toho, čo sa deje. Jednotlivé časti do seba ideálne zapadajú a tvoria kompaktný a napínavý celok. Všetko vynikajúco dopĺňa hudba Jamesa Newtona Howarda, ktorá exaktne ilustruje dramatickosť jednotlivých scén. Čo sa týka hereckého obsadenia, tradične skvelého, drsného a nevyspytateľného Leonarda DiCapria fantasticky dopĺňa Djimon Hounsou, ktorému divák uverí každý krok, každé nadýchnutie, každé slovo i slzu. Jennifer Connelly svojim príjemným vzhľadom zjemňuje drsné prostredie. Jej postava mi síce miestami prišla zbytočná, v konečnom dôsledku ale mala svoje opodstatnenie. Po druhom zhliadnutí v originálnom znení sa prikláňam k plnému hodnoteniu, pretože vo filme všetko dokonale splňuje svoj účel - akcia, dialógy i hudba. ()

SirMaty

Být bělochem v Africe má jistě své výhody ale také nevýhody. Scéna kdy generál říká Leonardo DiCaprio že on Afriku nikdy neopustí že je její součástí jako tato rudá půda koresponduje s konecem kdy se Leonardo DiCaprio rozhodne zničit obchod s krvavými diamanty (alespoň na chvíly) a dát jedné spisovatelce velkolepý příběh. ,, Dobře , tak mi řekni kde teď jsi?" ......,, je.... tady... krásnej výhled" je prostě nezapomenutelné. ()

BenchPress

Sám nevím, jak tento film ohodnotit. Režie je parádní, akční scény ještě lepší, herecké výkony na jedničku. Tenhle film je v podstatě i politické drama, když se člověk zamyslí nad hlubším podtextem. Přesto jsem neměl v průběhu filmu pětihvězdičkový pocit, dokonce ani čtyřhvězdičkový. Ale za moc pěkný závěr musím hvězdu přidat. Takovýmhle filmům se průměrné 3 hvězdičky prostě nedávají. To je moje filosofie. Leonardovi jsem zpočátku jeho roli příliš nevěřil, ale on ukazuje, že se každým filmem dostává v pomyslném hereckém pořadí výše a výše. Dám tomu 4 hvězdičky, ale tenhle film se mi nějak hluboko pod kůži nevryl. Podobně na mě zapůsobil Labyrint lží Scotta. Skvělá hudba a soundtrack. Přesto 4/5. ()

xBarushe

Drsný film s krutými fakty.. zvlášť když víte, že tohle není jen filmový scénář, ale že takové věci se opravdu dějí. A taky konečně začínám přicházet na chuť DiCapriovi.. byl totiž skvělý! ()

mArtinko5MB

Silný príbeh o krutom živote na africkom kontinente. Od Zwicka je toto už druhý veľmi podarený film, po obľúbenom Poslednom samurajovi. Niektoré scény sú dosť kruté a miestami sa na ne ťažko pozeralo. Film ma dostal a v určitých momentoch tlačil slzy, najmä v poslednej scéne s telefonátom (aj keď trošku klišoidnej). Pán Hounsou tu podľa mňa odohral rolu kariéry, veľmi som s ním bol spokojný, pán s veľkým P. DiCaprio samozrejme taktiež nesklamal, celkovo mal film akciu, napätie a tie 2 hodiny zbehli ako nič. Kto nevidel, nech si to isto pozrie ... ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (viac)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (viac)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (viac)