Sierra Leone, píše sa rok 1999. V tejto divokej západoafrickej krajine už dlhé roky zúri ľúta občianska vojna – tak dlho, že už pomaly prestáva byť jasné, kto je v nej na strane Dobra a kto Zla... Tieto masakre financujú všemocní vojnoví diktátori, predovšetkým zo ziskov z ilegálneho obchodu s diamantmi. Nuž a práve túto desivú kulisu využíva bývalý žoldnier Danny Archer (Leonardo DiCaprio) zo Zimbabwe pri svojich špinavých obchodoch: vymieňa totiž diamanty za zbrane! Jedného dňa sa Danny v otrasnom väzení, do ktorého sa dostal za pašovanie, dozvie o tajomstve dobrosrdečného rybára Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmeňa Mende, ktorého pred časom odtrhli od rodiny, zotročili a prinútili pracovať v diamantových baniach, v ktorých našiel a riskujúc vlastný život ukryl vzácny drahokam. Hoci sú obaja Afričania, ich pôvod a životná situácia by ani nemohli byť rozdielnejšie. To je však razom zabudnuté, keď ich spojí rovnaký cieľ: nájsť a speňažiť onen neobvykle veľký a mimoriadne vzácny drahokam - ružový diamant! Ten by totiž mohol zmeniť ich životy – ale tiež znamenať ich smrť... (oficiálny text distribútora)

mArtinko5MB

Silný príbeh o krutom živote na africkom kontinente. Od Zwicka je toto už druhý veľmi podarený film, po obľúbenom Poslednom samurajovi. Niektoré scény sú dosť kruté a miestami sa na ne ťažko pozeralo. Film ma dostal a v určitých momentoch tlačil slzy, najmä v poslednej scéne s telefonátom (aj keď trošku klišoidnej). Pán Hounsou tu podľa mňa odohral rolu kariéry, veľmi som s ním bol spokojný, pán s veľkým P. DiCaprio samozrejme taktiež nesklamal, celkovo mal film akciu, napätie a tie 2 hodiny zbehli ako nič. Kto nevidel, nech si to isto pozrie ... ()

sysyphus

Hmm, tak to uz ano! Zobrazit vo vyse dvojhodinovom hollywoodskom filme doveryhodne vykoristovanie juhoafrickych no-please-akov zapadnymi diamantovymi spolocnostami chce vela odvahy a zrucnosti. Pan Zwick vsak dokazal tuto temu spracovat dostatocne putavo a svizne, a tak mi ta dva a pol hodina jeho socio-ekonimickeho moralizovania ubehla ani som sa nenazdal. Okrem fenomenalne hrajuceho Lea DiCapria a dokumentaristickej kamery, ktora velmi vystizne zachycuje kontrasty medzi nadhernou africkou prirodou a brutalnostami obcianskej vojny, rozhodne stoji za zmienku aj vyborna hudobna zlozka, ktora atmosferu cierneho kontinentu krasne dokresluje. T.I.A. PS: ak sa rozhodnete po tomto filme ziadat niekoho o ruku s pravym diamantovym prstenom, kupte si ho radsej vo fair-trade klenotnictve. Inak vam nemoze nikto zarucit, ze pri jeho ziskavani uz neprisiel nikto o zivot alebo ruku. ()

Muff

Jeden z mála filmů, o kterých přemýšlím i dlouho po shlédnutí a viděl jsem je už několikrát. Vystihnutí atmosféry je prostě fantastické, film má spád, silné scény a skvělou hudbu, herecké výkony jsou velmi přirozené a jakkoli je tenhle film drsný a nevyhýbá se krutým scénám, cítím, že TAKHLE nějak to může skutečně být. Je pravda, že ten patetický happyend si mohli odpustit, ale obecenstvo asi čeká, že se něco změnilo, tak ho při tom můžeme nechat. ()

silak_xup

Síla. Fakt síla, krásně z toho čiší, že jediné nebezpečí pro lidi jsou díky své ubohosti vlastně lidé. Čekal jsem drsnější konec. Za mě 89,9% ()

elanista1

Scenár je diamant všetkého, čo robí film dobrým. Rozťahaná báchorka o hľadaní jedného diamantu s minimálne dvoma skvelými, a dvoma slušnými postavami..s uveriteľne a prehľadne načrtnutými motiváciami všetkých prítomných, množstvom nabúchanej akcie, zopár naozaj smutných scén /vlastne celý vzťah reportérky a pašeráka je jedna krása...záverečný telefonát brrr, ešte teraz mi je z toho zima/...no aj keď to nie je perfektný film, nemá k tomu ďaleko. Veľmi silné 4. ()

socket7

Tenhle snímek mi docela hnul žlučí, v podstatě vydělává peníze na tom, že ukazuje jak vydělávají diamantoví bossové, co praktikuje RUF a vlastně je to ok do té doby než se ve vás hne svědomí. Dvě hvězdy za dobrou kameru a krásy přírody. ()

Hezonja7

Výborná kombinace boje o přežití a politické situaci v Sieře Leoně kam by určitě nechtěl nikdo z nás jako turista, ovšem jako člověk co prahne po bohatství a svobodou vycvičen v boji a využíván pro zisk právě "krvavých diamantů" Danny Archer do toho jde s odhodláním s tím že diamant vlastní skvěle hrající Djimon Honsou. Zde myslím že to byl od Lea o 2% slabší výkon než v The Departed. Ale tohle je a bude navždy jedna z mých srdcovek,nejlepší film z Afrického kontinentu, toto drama vás donutí koukat až po titulky a znova a znova! ()

Uroboros

Zde bohužel mírně zvítězila forma nad obsahem. Trochu škoda, jinak je to výborný film - některý akční záběry jsou jak vystřižený z Černého jestřába :) ()

holka218

Film je natočený na velice zajímavé a vážné téma. Trochu problém vidím v tom, že film je možná až moc dlouhý, jinak mu ale nemám co vytknout. Leonardo DiCaprio nezklamal a opět byl úžasný. Velice mě překvapil Djimon Hounsou, který svou roli zahrál skvěle a jeho postava je velice založená na citech. Ve filmu je pohled na to, co jsou lidé schopni udělat. Je také hodně zaměřen na lásku a na změnu charakteru osobnosti. Takovéto filmy mám obecně docela dost ráda a i tenhle mě nakonec dojal. Tohle je ten typ filmu který je opravdu skvělý, ale v nejbližší době se něj znovu nepodívám. Až kromě toho, že by se dal film o něco zkrátit mi na něm opravdu nic nevadí a jsem ráda, že jsem se na něj konečně podívala. ()

Vito_LePour

Nevím moc co k tomuhle napsat, jelikož příběh má opravdu hodně rovin a je těžké je popsat a zhodnotit všechny na poli jednoho komentáře. Řekl bych, že perfektně vystihuje a ukazuje nejhorší problémy Afriky a způsoby jakým je celý zbytek světa zneužívá. Co se týká provedení samotného, tak nemám asi vůbec co by se dalo vytknout. Slovy hlavního protagonisty: TIA - This is Africa. ()

koza3

Leoš s kalachem v akčním hávu nebo ne? Je to drama se svištícíma kulkama, které má silné poslání o diamantech, krvavé komerci, která vám ukáže že největší utrpení a konflikty byly a jsou v ignorované Africe. Nerad se na tyhle filmy koukám, protože bolí ale čas od času je potřeba si to připomenout. ()

cimrman2.

Pozitivních filmů o Africe se prostě moc netočí! Hans Rosling mě ve Faktomluvě poněkud uklidnil takže jsem vůči těmto masakrům o něco méně náchylný (přesto jsou nepopsatelně strašné). Film který se mi celou svou velikostí vryl pod kůži. Filmů z válečného pole které bych si oblíbil není mnoho tento je však emocí plný a není tentokrát jen díky skvělému DiCapriovi. ()

jack_scott

Dobrodružně válečný hollywoodský velkofilm,, který se pokusil urvat větší sousto, než může spolknout - a jakkoliv je to řemeslně výborně udělané, snaha o politickou korektnost s happy endem tomu neprospěla na to, aby šlo dát pět hvězdiček. 80%. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (viac)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (viac)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (viac)