Sierra Leone, píše sa rok 1999. V tejto divokej západoafrickej krajine už dlhé roky zúri ľúta občianska vojna – tak dlho, že už pomaly prestáva byť jasné, kto je v nej na strane Dobra a kto Zla... Tieto masakre financujú všemocní vojnoví diktátori, predovšetkým zo ziskov z ilegálneho obchodu s diamantmi. Nuž a práve túto desivú kulisu využíva bývalý žoldnier Danny Archer (Leonardo DiCaprio) zo Zimbabwe pri svojich špinavých obchodoch: vymieňa totiž diamanty za zbrane! Jedného dňa sa Danny v otrasnom väzení, do ktorého sa dostal za pašovanie, dozvie o tajomstve dobrosrdečného rybára Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmeňa Mende, ktorého pred časom odtrhli od rodiny, zotročili a prinútili pracovať v diamantových baniach, v ktorých našiel a riskujúc vlastný život ukryl vzácny drahokam. Hoci sú obaja Afričania, ich pôvod a životná situácia by ani nemohli byť rozdielnejšie. To je však razom zabudnuté, keď ich spojí rovnaký cieľ: nájsť a speňažiť onen neobvykle veľký a mimoriadne vzácny drahokam - ružový diamant! Ten by totiž mohol zmeniť ich životy – ale tiež znamenať ich smrť... (oficiálny text distribútora)

hrumsrt

Když už si Leonardo DiCaprio jednou odskočil od spolupráce s největšími režisérskými osobnostmi, tak se uvrtal do projektu, který stejně dopadl podobně úspěšně.. Chápu jeho touhu si zkusit něco trošku akčnějšího, kdy navíc Zwickův životopis jasně mluvil za to, že nepůjde o žádné béčko. Jméno Edward Zwick není tolik proslavené a asi bych si na něj nevzpomněl ani při vyjmenovávání stovky nejlepších, ale v téhle době už má za sebou dva velké bijáky, které spojuje jedna výrazná herecká osobnost a taky především i obrovský finanční úspěch. V případě Krvavého diamantu se určitě shodneme na prvním bodě, ale nutno si přiznat, že o takový byznys tu tentokrát nešlo... TJA - tohle je Afrika, takhle bych si zaštítkoval tenhle snímek. Nádherné prostředí, které ale zmítají tak těžké životní podmínky a situace, že žít tam je prokletí. Navíc, kdo z Evropy by dokázal na mapě Sierru Leone ukázat.. Dobrý nápad obsadit do hlavní role Djimona Hounsoa, pro nějž to přece jen je trošku osobnější.. Dynamický akční film, který si sebou nese především zprávu, jak vnímáme Afriku. Někde o tu naši evropskou civilizaci nestojí, o to hůř, když si uvědomíme, že v tom místě by mohlo být nerostné bohatství, které v "západním" světě hrubě dochází. A co na to, my musíme ke každému výročí, svátku, průšvihu pořád kupovat svojí milované nějakou třpytivou cetku, aby to stejně mohla nakonec dát na hromadu k těm dalším. Nicméně nikoho nezajímá, odkud se ty kamínky berou.. Dneska už díky regulím Evropské Unie, OSN nebo jiným takovým byrokratickým dolům na peníze sice můžeme kupovat "diamanty s příběhem", kde nám nějaký asiat po nocích za minimální mzdu vyškrábal, co mu jiní napovídali, takže buďme rádi, že tam ten úvod máme a z Afriky to rozhodně nebude, když nám to tam píší. Na čem si tenhle Cartier nebo Tiffany udělali jméno nikoho nezajímá a i když dneska už nad tím asi někdo sedí, tak si nemyslete, že se to o moc liší. Čím více se šlape po legálních cestách, o to více vzkvétá šedé odvětví.. O tomhle je ten film. Že jde o dynamický escape akčňák, kde je potřeba dostat pár vyvolených do bezpečí, no jasně bez toho by to nešlo. Můžu to vnímat přes tu myšlenku, kterou v závěru naprosto zbytečně plesknou přímo divákovi před oči, ale stejně tak jako pořád energický snímek. Jenže když se to snažím propojovat, nějak mi to rozporuje. Antipropaganda je taky propaganda. 75% ()

LubosD

Velmi silný příběh jedné africké rodiny, kterou rozvrátila válka poháněná penězi z prodeje diamantů. Pašerák Danny Archer usiluje o "svůj" diamant, Maddy Bowenová o svůj článek a Solomon Vanda chce zpět svou rodinu - jeden bez druhého to nedokáží, takže musí spolupracovat... Po hektolitrech prolité krve čeká diváka happyend - rodina se sejde a ty špatné stihne smrt, nebo alespoň některé z nich. Ve filmu není o akci a dobrodružství nouze, takže film určitě doporučuji. ()

Efreeti

Výborné akční scény, podpořené skvělými hereckými výkony, výborným scénářem a daleko hlubším přesahem než je u ačně-dobrodružných filmů zvykem. Jak už tady někdo psal přede mnou...to co se v minutovém spotu z televizních zpráv člověka jakkoliv emočně nedotkne působí zfilmované ve více než dvouhodinové stopáží velice silně. Po Hotel Rwanda a Lord of War je to další blockbuster na pozadí afrických válečných konfliktů...opět je jiný...opět skvělý...a je jasné, že toto téma ještě není pro Hollywood v žádném případě vyčerpané. ()

pOne

Abych pravdu řekl, tak dávám 4 hvězdičky s hodně odřenýma zádama. Čekal jsem od filmu víc. Nečekal jsem naroubování hollywoodského receptu na vážnou událost ze Siera Leone. Tyto události zůstávají jakoby v pozadí. Přestože veškerá akce je natočena výborně, trochu mě mrzí, že příběh byl tak jednoduchý. Herecké výkony dvou hlavních hrdinů jsou za 1. Ve srovnání s Hotelem Rwanda tento snímek prohrává. ()

Weirdman

Mne to prišlo ako príjemná dobrodružná oddychovka, ktorá sa nesnaží len na silné 2 hodiny vymyť mozog, ale servíruje aj ožehavú tému zo súčasnej Afriky... Nenudil som sa ani sekundu a DiCaprio si už nastálo u mňa vydobyl miesto medzi top hercami... (●) ()

Peters18

Spíš 3,5*. Leo a Djimon rulezz. Ta Conelly byl spíš otravná než cokoliv jinýho a kdyby tam nebyla vůbec tak z toho mohli bejt i 4* ()

Orhalmi

Vizuálně je film dobrý, což o to. Výprava dobrá, kamera dobrá, akční – bojové scény taky dobré. Ale příběh je podle mě velmi, velmi kýčovitý. Nedá se srovnat s Hotelem Rwanda. Všechno je zde velmi předvídatelné a L.DiCaprio mi do této role vůbec nesedí. Já mu prostě nevěřím, že je bývalý žoldák a svému spoluherci Djimonovi Hounsou nemůže v žádném případě stačit. V Departed mi jako „tvrďák“ vůbec nevadil a hodil se tam, ale tady to bylo nějaké přitáhnuté za vlasy. Nepomohlo mu ani šlukování cigaret. Nijak mne film za srdce nechytil a nic ve mne nezanechal, na rozdíl např.od Lord of War. Podle mne průměrný snímek, po kterém za pár let ani pes neštěkne. ()

Miloško

Zaujímavý príbeh zo Siera Leony, zo všetkymi krutostami ktore v africkych krajinach sú tak časté. Ukážky surovosti detí ktoré boli unesené a vycvičené na detských vojakov ma skutočne dostali... Nemožem dať plný počet, pretože film bol dosť dlhý,neuškodilo by mu 20 min ubrať... Leonardo di Caprio-skvely ako v posledných filmoch. odporúčam si vypočuť nádherný soundtrack od Jamesa Newtona Howarda.[DVD] ()

ShotgunED

Škoda, že ten příběh je tak klišoidní až to bolí. Protože jinak bych byl spokojen. Dokonce poprvé mi vůbec nevadil DiCaprio, ba právě naopak. Akce je výborně natočená a vcelku reálná, příběh má vcelku švih a za ty dvě hodiny jsem se moc nenudil. Ale "vymývání"mozku dětěm rebely, bylo fakt zbytečné,potom ten náhlý přerod Archera"chci jen prachy a vypadnout" na "zachraň rodinu, já vás kreju a zemřu tady" poté co ho zasáhne kulka, byl taky k ničemu. A jako dorážka přišel epilog jak je zachráněna celá rodina a padouši odhaleni, což mě přímo naštvalo. Jinak v průběhu celého filmu jsou "malé"příběhy jak jsou v africe všichni chudáci a my i když to víme tak na kašlem, což je tedy pro mě osobně opravdu šok a nikdy jsem to netušil. Myslím si, že kdyby se příběh podal jiným směrem,mohlo to dopadnout při těchto hercích a s tímto režisérem mnohem lépe. ()

Pierret

DiCaprio hraje jak o život (a daří se). Začátek se povedl skvěle, ale čím víc jsem se blížíl ke konci, tím víc ve mě utkvívala představa, že jde vlastně o popcornový filmek. Z tragického příběhu Sierry Leone se vyrábí efektní stroj na peníze. Inu, proč ne? Pokud alespoň jeden z deseti diváků přestane kupovat konfliktní diamanty, tak byl účel splněn a filmaři si s pocitem zadostiučinění mohou namastit kapsy. ()

swoulen

Ach jo, dala bych pět, ale nesedí mi tam ta Leova smrt. Nemůžu se zbavit pocitu, že to, aby umřel jako chlápek, který svůj křivý charakter napravil, byl záměr. Nebo kalkul. Nebo cokoli. Prostě to v celkové linii filmu působí rušivě. Proč nemohl umřít jako záporňák? Bohužel, jak se tam plazí po tom kopci a skomírá, chtě nechtě mi asocioval Titanik. ()

Chladek

Jediné co mě na tomto složitém příběhu zaujalo byl výkon L. DiCapria. Hounsouv rodinný příběh a osobní tragédie mě vůbec nechytla a záležitost s pašováním diamantů taky ne. ()

Crypt.Ange

Film z oblasti africkych zemi o hroznych udalostech, lidske touze po bohatstvi at to znamena jakekoli hruznosti, ale i pribeh lasky v sobe skryva tento snimek a mne nezbyva nez zvolit 5 hvezdicek... ()

ratje

Na pozadi hruzne obcanske valky v Sierra Leone, kde bojuji i male deti, probiha beckovy hon za diamantem,behem ktereho se Leo promeni v lepsiho cloveka. Dobry namet, ale nejak to na me nezafungovalo. U Bondovek to nejak nevadi, ze se strili ze vsech stran, lidi padaji jako kuzelky, ale hlavni postavy preziji az do posledni chvile. Tady to ale pusobilo strasne neprirozene a tim vic to degradovalo sceny z vlaky na pouhou kulisu. Presto 60 % za dojemny pribeh Solomona a jeho rodiny. ()

mgerlich

Moc jsem od toho nečekal a nakonec to bylo dobrý. Atmosférický soundtrack jen podtrhuje spád a náladu filmu. Závěr, který mohl velmi snadno přepadnout za slzopudné hranice naštěstí nepřepadl a působí patřičně (narozdíl od Posledního samuraie). ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (viac)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (viac)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (viac)