Rise and Fall of Idi Amin

• USA Amin: The Rise and Fall (neoficiálny názov)
všetky plagáty

JFL

Ačkoli tento film zpravidla figuruje ve výčtech obskurních či exploatačních snímků, jedná se spíš o ambiciózní biografii. Tvůrci se sice svezli na šokantnosti Aminovy krutovlády a zajisté byl impulzem k vzniku pád jeho vlády (dva roky před uvedením filmu). Ačkoli se vyprávění věnuje také historkám o diktátorově polygamii, nenasytném sexuálním apetitu, kanibalismu, sadismu a maniakálnosti, především se drží faktů a historických milníků, při čemž se zaměřuje na celkový rozklad společnosti a praktické podoby Aminovy krutovlády. Podobně se i ve formálním zpracování snoubí braková mechaničnost jednotlivých sekvencí a lehká řemeslná i herecká neschopnost s výpravnými a logisticky náročnými sekvencemi genocidy či válečných operací. Na váženosti snímku dodává i fakt, že reálný britský žurnalista Denis Hills, který na vlastní kůži poznal pohostinnost Aminových věznic, zde ztvárnil sám sebe. Výsledkem je jakási exploatace pro obyčejné diváky, která otrlé publikum nechá chladné, ale ve své době si ne náhodou získala věhlas, který ji živí až dodnes, kdy spíš vyznívá jako lehce afektovaná biografie o "černém Hitlerovi" a "posledním skotském králi". ()

Flipnic

Jo ... tak toto bylo hodně zajímavý. Na snímek jsem padl zcela náhodou a byl sem mile překvapen. Opakoval bych se při popisu snímku po uživatelích JFL a SATANIZER, tak nějak to vidím stejně jako oni. Na filmu je až zarážející jeho "mechaničnost", rychlost a styl, jakým vám probíhá před zraky. Ve své době to pro běžné diváky kin musel být asi brutální šok. Dnes již násilné scény tolik nešokují samy o sobě,ale jako celek je film velmi intenzivním, nepříjemně napínavým, nejistotou a strachem oplývajícím peklem. Ze všeho toho co zde vidíte jde úzkost a strach. Amin byl jako malé dítě, připadal mi ve filmu jako obtloustlé buclaté naivní 3 leté dítě, kterému dal někdo moc nad celým státem. Některé záběry působí až tragikomicky!! Neustále se rozčilující obrovský tlusťoch, plácající se v bazénech, schovávající se ve skříni při výstřelech povstalců, ... nejsou peníze? Králova vláda je příliš drahá? V bance došly bankovky, nebo je světové velmoci nechtějí?! Taková drzost, hned popravíme šéfa banky ... a hned se "najdou" nové ... :-) Až "wtf" scény, co všechno si Amin dovolil a jak bral vše na lehkou váhu ... ale přitom vydržel vládnout úctyhodných 8 let !! Film se bohužel vyznačuje velmi špatnými hereckými výkony, přehrávanými dialogy ...působí brakově. Na druhou stranu má nepopiratelné kvality a i jako čistý "exploitation" funguje dobře ... Zvláštní, tísnivý film ... ()

ledzepfan

Jakési prapodivné kvality to má, ale v zásadě je to poněkud odfláknuté béčko které je i přes své překotné tempo a zkratkovitost pocitově úmorně dlouhé a monotónní.. ()

Svadbos

Plytký, krvavý snímok mapujúci zverstvá spáchané ugandským diktátorom Idi Aminom, ktoré hrá výzorovo podobný Joseph Olita. Film vhodný akurát tak pre voyeristov. ()