Iron Man

• USA Iron Man

Tony Stark (Robert Downey Jr.) je mladý génius, miliardár, playboy a filantrop. Ako syn legendárneho vynálezcu a obchodníka so zbraňami Howarda Starka pokračuje v rodinnej tradícii. Aj on vyrába a dodáva technologicky najvyspelejšie zbrane pre americkú armádu a jeho životnú filozofiu vystihuje veta: "Najlepšia zbraň je tá, z ktorej stačí vystreliť len raz." Na ceste z vydarenej prezentácie najnovšej zbrane hromadného ničenia pre armádne špičky v Iraku a tamojšiu jednotku plukovníka Jamesa Rhodesa (Terrence Howard), Tonyho na horúcej afganskej pôde unesú teroristi. Muž, ktorému ležala Amerika pri nohách, sa tak razom ocitá v zajatí ľudí, ktorí po ňom chcú jediné - aby začal vyrábať zbrane pre nich. Vďaka svojej vynaliezavosti, výnimočnému intelektu a schopnosti improvizovať si Tony v zajatí vyrobí "brnenie", ktoré mu pomôže dostať sa na slobodu. Potom však dostane nápad, ako sa tento improvizovaný kovový oblek dá ešte podstatne vylepšiť. Získa tým úžasné nadľudské schopnosti a zrodí sa nový superhrdina - Iron Man. A do jeho podoby sa Tony Stark prevteľuje vo voľnom čase, aby zachraňoval svet. (TV JOJ)

T-pack

Bejvaly doby, kdy mě ta šílená nadprodukce komixovejch adaptací srala. Ale byl k tomu důvod. Adaptace za adaptací předváděla nemlich to samý, hrdina dostane superschopnost, hrdina trpí vnitřnim bojem, hrdina předvede velkej souboj se záporákem a nazdar, vymalováno, máme blockbuster a pořádně jsme se nemuseli snažit. Sralo mě i to, že mě ty filmy hrozně bavily a zatímco většina z nich má asi doteď lepší hodnocení, než ode mě teď dostane Iron Man (můžu si za to tim svym někdejšim nadhodnocovánim sám, samozřejmě), tenhle film je spíš taková konverzačka a zvláštní je, že mu to sedí. Tony Stark je zkurvená rocková hvězda a patřičně si svojí supersíly užívá, nelituje se ani chvilku, i když existujou chvíle, kdy je to jeho okázalé vystupování playboye v zásadě jen pokerovou tváří. A zatímco Favreau se svou partou scenáristou nejsou Nolan, umístění téhle komixovky v místním žebříčku nejoblíbenějších filmů jen za trilogií Temného rytíře a Avengers, kteří by bez filmového Iron Mana určitě nikdy nevznikli, mluví za své. Takže já na ty komixový adaptace přestanu nadávat, ju? ()

elanius

(102/2013) / Vďaka bohu za dobrý výber hercov lebo inak by to bola až príliš jednoduchá jednohubka. Jeff, Gwyneth a hlavne teda Downey Jr. to držia v pozeratelnej sfére. Padouch docela nič moc, zápletka doslova nulová, ovela lepší by asi bol zloduch z blízkeho východu, škoda, že táto geografická línia je iba jemne načrtnutá. Pekné je ovšem Gothamovské prostredie a aj samotný oblek Iron Mana má niečo do seba. Do party s inými Marvelovcami super, ako samotný príbeh však prvý Iron Man nevyletel nad priemer. (6/10) ()

venison

Viděno znovu po letech.. Hodnocení lehce snižuji, protože dnes už mám srovnání s ostatními marvelovkami.. Tehdy to bylo nové a šťavnaté, prostě první pokus.. Jasně komiksové filmy byly točeny, ale konečně byla technologie na stravitelné úrovni (ok, testování rakety na dokreslovačce nebude ta příkladná scéna, ale třeba oblékání Iron Mana už je na tom o poznání lépe).. V jedničce se teprve Tony Stark rodil.. Ohmatával si svou roli, hledal se a usazoval.. Vtípky relativně šetřil a házel je ve vlnách.. Na komiksech miluju právě úvodní filmy kvůli vzniku hrdiny a konfrontace s běžným životem.. To mi u Iron Mana celkem všeobecně chybí, protože Tony Stark není úplně běžný občan, ale multimilionář, který se ihned se svým superhrdinou pochlubí.. Zpětně mě mrzí, že Pepper nedostala větší prostor a všeobecně je její postava zmiňována jen okrajově.. Jako start novodobé éry filmy relativně dobré, ale obecně mi na marvelovkách chybí propracovanější příběh a charismatičtí padouši.. Jasně, neumím si momentálně představit padoucha s větším charisma než je Jeff Bridges,, ale v záři pompézní akce nedostala jeho postava tolik, kolik by zasloužila.. Pokud jde o komiksový svět, tak moje srdcovky v podobě starých Batmanů z dílny Tima Burtona nic nepřekoná.. ()

Dreaker.24

Když bylo studio Marvel na pokraji úplného bankrotu, vsadili poslední úspory na Jona Favreaua, dopadlo to tak, že studio natočilo dalších 24 filmů včetně Avengers Endgame, který si drží 1. Místo v žebříčku nejvýdělečnějších filmů (už ne protože Avatar dostal obnovenou premiéru, takže je na 2.). Můj nejoblíbenější film a nejvíc srdcová záležitost už od mladých let, kterou jsem viděl nespočetněkrát, mohl bych to odvyprávět slovo po slovu a i tak se na to budu moct dívat znovu  a znovu. Tohle je prostě moje osobní absolutní filmové maximum, moje nenahraditelná první příčka, víc není třeba psát. ()

Mihail123

Iron man je jedným z tých lepších filmov podľa komiksu. Nečakane veľa humoru, síce menej akcie ale v pohode stačí. Bez Roberta Downeyho Jr. by nemal film také grády, Iron man by nebol Iron manom. V jednej chvíli som závidel Tonymu jeho obrovkú megaluxusnú vilu. Všetko sedí na svojom mieste. Iron man je jedna veľká zábavná jazda a pre mňa jedno obrovské prekvapenie. ()

creeper

Velmi osvěžující adaptace. Šarmantní Downey Jr. válí a zbytek hereckého ansáblu je také příjemný (především Bridges). Celkově je film sympatický funkční režií. Hrdinův vývoj je příjemně vybalancován do únosné meze (tak jak marvelácký hrdina vyžaduje).¨Tento snímek na mne působil až staromilským dojmem, kterému by navíc slušel i přídomek "dospělý". Nechybí zde nadhled. Navíc je zde přítomen motiv člověka a stroje, který je stále stejně atraktivní i aktuální. Stojí za návštěvu kina. ()

JohnSmith

Zdá se že oživování comixů jde čím dál lépe.Moc jsem se bavil, halvně Downey je naprosto úžasnej,obvzlášť, když ze začátku hraje téměř sám sebe.I Bridgese jsem tentokrát zkousnul, s holou hlavou a plnovousem vypadál víc afghánsky než většina afghánců.A Gwyneth?Mile překvapila civilním vystupováním,zrzavými vlasy a vyzrálou krásou.Co víc si přát,spousta akce,vtipu a coooool záběrů.Jen kdyby to bylo trošku temnější ()

Madadajo

Kdosi to charakterizoval - pokud chcete vidět opravdový kus akce jak bylo slíbeno, počkejte si na druhý díl - tak tedy thx. Jdu se zavřít do sklepa a dostavět raketoplán Mars ()

haj

3.5* Pro mě patří Iron Man mezi komiksovejma adaptacema jednoznačně k tomu lepšímu, R.Downeymu Jr. role přidrzlýho zbohatlíka náramně sedla, akční scény i efekty taky nezklamaly, stejně tak jako obsazení Jeffa Bridgese do role holohlavýho záporáka. Prostě příjemná popcornová zábava. ()

ybuko

Rocky Balboa, Rambo 4, Transformers, Zelvy Ninja, Indiana Jones... a ted Iron man. Americane se porad jeste neprobudili z soku 9/11 a tak se nam vraceji osmdesata leta, pani Millerova. S vetsim rozpoctem a lepsimi triky, obcas lepe maskovanymi klise, ale na te same vlne, kde je svet cernobily, a pokud se nekde ve filmu vyskytuje seda, je nutne ji dohledat lupou. A divaci na to zjevne znovu slysi. Tri hvezdy jsou skoro az moc. ()

ravalah

Vynikajici komiksovka. Ty tam jsou casy, ve kterych jsme byli radi za kazdou nezmrsenou komiksovou adaptaci. Robert Downey Jr. opet nezklamal. Paltrow porad stejne krasna:) ()

Moogwi

Včera jsem se vrátil z kina do kterého si zaskočil batman temný rytíř takže jsem byl zvědavý jak si povede latex guma proti kovo železu,no a musím říct batman vítězí na celé čáře. Pitvat se v tom nebudu, ale ten domovní počítač bych chtěl doma také mít, dokonce byl obdařen i schopností být ironický, to je prostě super :) Jinak bych chtěl upozornit že po zkončení titulků uplně na konci film dále pokračuje takže předčasně nevypínat ! ()

Antek

Největší hype sezóny. Iron Man není akčním filmem, ze kterého padá čelist -- ale pouze a jen pohádkou pro mladé kluky, kteří by si přáli létat, mít peněz jak želez a na každém prstu pět modelek (někdo by mohl tvrdit, že o tom comics je) -- zkrátka ideální představitel comicsového světa Marvelu, kde platí "kolik máš barviček, tolikrát jsi superhrdina" (mně více vyhovuje razantnější a temnější DC). Favreau režíruje svůj životní projekt s drivem zombíka a definitivně tak stvrzuje podezření, že by byl ideálním novým hřebcem do Disneyho stáje (odnož hraných filmů pro děti) -- TEDY tudy cesta nevede. Downey je borec, ale s prominutím, na zjištění tak dlouho známého faktu nepotřebuju historku o papiňáku, který se rozhodl nakopat zadek zlým chlapcům z Východu. Dvě hodiny, dvě mini akční scény, děj odhadnutelný na několik zatáček dopředu a nefungující chemie -- to všechno je Iron Man -- film, který comics staví do pozice, ze které se tolik let snažil vymanit. ()

Timak

Já jsem byl bohužel zklamaný. Každý mi říkal, že je to nejlepší marvelovský komix na plátně, jaká je to pecka a kdesi cosi ... Tak Robert je opravdu pecka, ale to on ve všem kde hraje - hlavně v posledních letech. Mno a to je asi tak všechno. Jeff Bridges se tam vyloženě nehodí a Gwyneth se snaží připomenout, že její zaměstnání je film a ne rodění dětí. No dávám slabší 4* protože iron man je prostě bourák - spíše teda v tom comixu a že Robert je prostě pan "nejlepší". Po druhém shlédnutí jsem musel o jednu hvezdicku zvednout, protože Robert je skutečnej bourák. Přesto to nebyl comix léta - to stále první místo drží Dark Knight - a to se na dlouhou dobu zřejmě nezmění ()

VasaX

Výborně. Přesně to co jsem očekával a taky jsem to dostal. Megahyper bombastičnost superhrdinských filmů se nekoná, skvělé herecké výkony a scénář na míru, vše vzorně ukočírované a s dobře odvedenou kameramanskou prací. To vše v rámci poutavého a zábavného příběhu, kde cesta k "hrdinovi" zabere přes půl filmu ale i když by to ško zkrátit, fungovalo to dost dobře. Obecně jsem se ani chvíli nenudil, dobře jsem se bavil, nikde to nedrhlo a ani jsem se nedočkal navoněných zbytečností. Tenhle kousek, v rámci "super-hrdinovských" filmů, si ode mě zaslouží všech pět hvězdiček, nepochybně. ()

Hennesy

Musím uznať, že ma Iron Man príjemne prekvapil. Aj keď nejde o žiadnu revolúciu v rámci daného žánru, ale je to poctivo odvedená zábavná jazda so skvelými efektami a zaujímavým hereckým obsadením. Mohli pridať ešte viac akcie, lebo kovový hrdina je ozaj dobrá postava a vydieť ho ako sa preháňa so stíhačkami, alebo dáva na frak Afgáncom je radosť. Celkovo by som film prirovnal k brneniu Tonyho Starka - je to načančané, ligotavé, štýlové a hlavne efektné... a to mi v tomto prípade stačilo. ()

Danny F.

Myslím si že jde o naprosto skvělý film. Další komiksový hrdina v boji proti zlu. Velice uchazející. Po vizuální stránce nádherné. 95% ()

Millanium

Iron Manovi se u mě podařil přímo husarský kousek. Ze začátku mi začal tak neskutečně nudit, že jsem se pomalu chystal na nejhorší, ale postupně (a to především výkonem Roberta Downeyho Jr.) si mě začal získávat. Bayovy fanoušci se mnou určitě nebudou souhlasit, ale mně se to líbilo daleko více než Transformers. 75% ()

Aven

Trošku mi vadila zápletka s padouchem, podobná té v novém Hulkovi, ale to je tak všechno, co lze filmu vytknout. Báječná vizualizace, cool efekty, povedené hlášky, které nejsou dělané na efekt, ale jednoduše do daných scén pasují jako prdel na hrnec a v první řadě charisma Roberta Downeyho Jr. dělají z Iron mana film patřící mezi nejlepší počiny komiksových filmových adaptací. ()

Natabar

V rodině komiksových adaptací svěží občerstvení. Veškeré kouzlo Iron Mana samozřejmě stojí a padá na R. Downeym - ovšem potlesk si zaslouží už scénář, který ty roztomilé větičky a vtípky Tonymu Starkovi do úst vložil. ()

Marvel řeší interní problémy

Marvel řeší interní problémy

21.03.2023

Nečekaný krok učinilo vedení studia Marvel, když de facto vyrazilo dlouholetou šéfku VFX oddělení Victorii Alonso. Ta ve studiu pracovala už od prvního Iron Mana a její zodpovědností v zásadě bylo… (viac)

Nový Star Wars seriál má název

Nový Star Wars seriál má název

04.10.2018

Tento týden vyšla kupa nepotvrzených informací o chystaném disneyovském seriálu ze světa Star Wars, který má na starosti režisér prvního Iron Mana Jon Favreau. Nakonec – k velkému překvapení všech… (viac)

Nový Star Wars seriál bude obří

Nový Star Wars seriál bude obří

09.08.2018

Disney to se svojí streamovací službou patrně myslí vážně. Konkurence Netflixu, Amazonu, nebo Hulu bude spuštěna někdy v příštím roce, a objeví se na ní např. nové verze pohádek Lady a tramp nebo Meč… (viac)

Kdo natočí Call of Duty?

Kdo natočí Call of Duty?

14.02.2018

Herní série Call of Duty se chystá na velké plátno a možná se toho nemusíme bát. Firma Activision si totiž po vzoru Marvelu založila vlastní produkční firmu (Activision Blizzard Studios), která… (viac)