Majstri hrôzy

• Slovensko Majstri hororu (viac)
USA, (2005–2007), 25 h 31 min (Minutáž: 51–87 min)

Tvorcovia:

Mick Garris

Predloha:

Richard Matheson (kniha), H.P. Lovecraft (kniha) (viac)

Fairuza Balk, Angela Bettis, Ron Perlman, Júki Kudó, Billy Drago, Michael Moriarty, Jay Brazeau, Brendan Fletcher, Marcia Bennett, Nicholas Racz, David Nykl (viac)

Nejlepší američtí tvůrci hororových filmů se v roce 2005 sešli při unikátním televizním projektu nazvaném Mistři hororu. Jejich úkolem bylo vytvořit antologii třinácti hodinových snímků, které měly ztvárnit jejich nejhorší noční můry. Seriál bude vysílat od 7. ledna každý nedělní večer kanál Cinemax a buďte si jisti, že krvavé horory, kterými jsme byli v posledních letech zásobováni v kinech (Saw, Hostel, Texaský masakr motorovou pilou…), byly jen mírným zahřívacím kolem… A o čemže filmy budou? Dočkáme se vlkodlaků, neznámých sil zla obracejících příbuzné a milované proti sobě, oživlých zvířecích kožešin a divokých koček, úchylných zabijáků libujících si v uříznutých kouscích lidského těla… prostě všech myslitelných hrůzu nahánějících strašáků, jejichž úkolem je vyděsit diváka až do morku kostí. Nebo naopak přivést jej k hororové extázi. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa filmmovier k tomuto seriálu (26)

Incident On and Off a Mountain Road (2005) (S01E01)

První půlka byla dost zmatená a nepřehledná a já se popravdě bál jen toho, že to bude jakási romantika. Naháněčka v lese ale byla fajn a když se z něj dostali ven, z příběhu se stala opravdu parádní podívaná, která nakonec skončila úplně jinak, než jsem mohl čekat. Heci výteční (zejména Angus Scrimm), záporák perfektní, hlavní hrdinka atraktivní. Navíc se to odehrává v noci, v dřevěné lesní boudě, za deště, atmosféra je velmi znepokojivá a záběry jsou velmi, velmi detailní, syrové a nečekaně brutální, až jsem se divil, že se tohle v roce 2005 na jakékoliv americké televizi vůbec odvysílalo. Takže první setkání s Mistry hororu, i přes ten rozpačitý rozjezd, dopadlo z mého pohledu skvěle. Tohle se mi fakt líbilo. 80%. ()

Dreams in the Witch-House (2005) (S01E02)

Objektivně je to spíš za čtyři, ale tentokrát čistě pocitově musím hodnotit plným počtem, protože tato epizoda Mistrů hrůzy je mnohem lepší, než ta první a jako samostatné zpracování Lovecraftovy předlohy (kterou jsem nečetl) to fantasticky funguje a je to prostě nesmírně kvalitní záležitost s hutnou atmosférou, hudbou, velmi zručnou režií a samozřejmě se vším, co k Lovecraftovi patří - Necronomiconem, fantasy prvky, jinými dimenzemi a skutečně silným šílenstvím. Rozjezd je slabší, ale atmosféra postupně houstne a finále je vyloženě výborné - a tak to má být. Lahůdka a další kvalitní zářez do zajímavého projektu. 90%. PS: Psychiatři jsou vážně neskuteční dementi. ()

Dance of the Dead (2005) (S01E03)

Další, tentokrát lehce překvapivě výborná epizoda, která sice není horor, ale přesto do seriálu výborně zapadá. Dystopický, neveselý svět, nehorázně luxusní kamera i režie a výtečná atmosféra, všechno tady je a jako celek to vypadá fakt skvěle, závěrečná desetiminutovka je navíc vyložená lahůdka. Hlavní hrdinka je fakt kost a Robert Englund je i zde naprosto výtečný, ostatně jako vždy. I přes pomalejší rozjezd (skoro do půlky) si už teď troufnu říct, že Tanec mrtvých je jedna z nejlepších epizod celého seriálu. 80%. ()

Jenifer (2005) (S01E04)

Neskutečná lahůdka, mistrovské dílo s fantastickou hudbou, u kterého je vlastně škoda, že je "zapadlé" v tomhle televizním seriálu, v rámci kterého samozřejmě vyčnívá nad ostatní. Příběh Jenifer je děsivý, vzrušující, dojemný i nechutný zároveň a v mých očích je to fakt velká podívaná, která fanouškům žánru rozhodně nesmí uniknout. Ačkoliv jsem se tvorbě Daria Argenta zatím vyhýbal a hodlám v tom pokračovat, Jenifer by byla škoda nevidět... myslím epizodu, ne tu ženskou s božským tělem. Příspěvek do seriálu je to toiž zábavný, děsivý... ale, vždyť to už máte napsané výš. Pro slabé žaludky to ale asi fakt není... 100%. ()

Chocolate (2005) (S01E05)

Jednou to přijít muselo... Čokoláda má nezajímavý příběh (který by zajímavý klidně být mohl, jen prostě není, což možná je způsobeno zpracováním) a navíc to celé skončí divně, neoriginálně, nezáživně, naprosto pitomě a narychlo. Ač vyústění a vlastně i průběh jsou snadno odhadnutelné, postavy jsou dementní, divné, nezajímavé, ale herecké výkony jsou fajn - můj oblíbenec Matt Frewer by klidně mohl dostat víc prostoru a Henry Thomas... ten vypadá furt jak Eliott. Tahle epizoda ale taky není žádná velká srágora, pocity nudy nenavozuje a s tempem vyprávění jsem problém taky neměl, sledovat se to dalo úplně v pohodě a čert ví, co přinesou další díly. Čokoláda je ale líně zpracovaná a ten námět je prostě fakt debilní. 50%. ()

Homecoming (2005) (S01E06)

Od zombíků jsem nic nečekal, ale nakonec dobrý. Celé je to spíš černá komedie (protože ta zápletka si o to přímo říká), která až v posledních deseti minutách nabere vážnější tón a nabídne fakt hodně suprovou pointu. Jinak platí to, co u všech předešlých dílů - kvalitně a zručně natočený krátký film, kterému to v tomhle seriálu sekne. Potěší Robert Picardo. Návrat domů je sice z té slabší várky epizod, děsu nabídne pramálo, ale fakt je to dobrá a rozhodně nadprůměrná záležitost. 80%. ()

Deer Woman (2005) (S01E07)

Výtečná záležitost, které nechybí výborný humor, ani skvěle napsané a sympatické postavy, ale která hlavně má naprosto skvělý nápad a zejména scény, ve kterých si detektiv představuje, jak se celá vražda mohla odehrát, fakt stojí za to. V této epizodě skutečně horor nehledejte, otázka ovšem je, jestli by Jelení ženě vážnější tón neuškodil (pravděpodobně ne, ale takhle nevážně a odlehčeně je to fakt výborná jízda, která se řadí k mým vůbec nejoblíbenějším epizodám). Rozhodně doporučuji, možná to nesedne úplně každému, zejména těm, kteří od epizod tohoto seriálu čekají nějaké seriózní záležitosti, ale ostatní si tenhle díl užijí. 100%. ()

Cigarette Burns (2005) (S01E08)

John Carpenter nezklamal. Naprosto luxusní, znepokojivá a jen lehce bizarní epizoda alá Devátá brána je klenotem seriálu. Zajímavá zápletka, která se točí kolem nesmírně zajímavého a zvláštního filmu, výtečně hrající herci (Norman Reedus je fajn, ale Udo Kier to na konci s tou promítačkou fakt ovládl - než příšel čínskej slouha) a typicky božská hudba, která sice není přímo od Johna, ale stejně je tam slyšet. Hořící cigareta v žádném případě není veselá podívaná a společně s Jenifer patří k tomu vůbec nejlepšímu. Ať jsou poslední filmy JC jakékoliv, téhle epizodě dal koule a vydal ze sebe opět nezapomenutelné dílo. 100%. ()

The Fair Haired Child (2006) (S01E09)

Roztomilá dívenka v hlavní roli, vypatlaný satanisti ve vedlejší, očekávaný konec v té úplně nejvedlejší (ale vážně, ten konec snad nemohl nikdo nečekat). Ale to je, jak asi tušíte, úplně fuk. Protože tahle epizoda má roztomilou dívenku v hlavní roli, výborný monstrum, výbornej opuštěnej starej obří barák a výbornej sklep, takže je vše v pořádku. Neviděsí, nešokuje, nepřekvapí, ale jako celek je to naprosto výborné, rozhodně moje oblíbená epizoda, která je velmi silná ve flashbacích. Sklep prozkoumán celý, jen to monstrum mohlo dostat víc prostoru a holka se mohla trochu sexuálně odvázat, nic jiného proti ale nemám. Fakt super, rozhodně moje oblíbená epizoda. 90%. ()

Sick Girl (2006) (S01E10)

Velmi dobré, velmi dobré. Lesbický broukodlak je pro mě ale překvapením, to nemůžu nezmínit, naštěstí ale byl překvapením příjemným. Začíná mile, zlehka, vtipně, představí sympatické postavy se sympatickou sexualitou, jednu protivnou konzervativní starou bábu a postupem času přidává na bizarnosti i atmosféře, která celou dobu jen lehoulince roste - ale finále bylo fakt super. Jako celek to rozhodně není nic, co vás chce primárně děsit (pokud se teda nebojíte brouků, že, v tom případě od téhle epizody všechny nohy pryč), právě naopak, tahle epizoda vás chce bavit a možná lehce znepokojit - a svoji úlohu splnila dokonale. Je to úchylné, bizarní, vtipné a jako celek fakt neskutečně super, v rámci seriálu jsou ale lepší díly, takže proto dávám jen velmi silné a velmi těsné čtyři. 85%. ()

Pick Me Up (2006) (S01E11)

Fajn záležitost o takovém obyčejném americkém řidiči. Díl, který v paměti nijak výrazně neutkví, ale který je výtečně zahraný a hlavně natočený a skvěle pracuje s napětím (které tentokrát neztělesňuje žádné nadpřirozeno, ale sám člověk), je v něm několik fakt dobrých scén a to je asi všechno. Uteče to, nenudí to, Pick Me Up je rozhodně kvalitní podívaná a mimo tento seriál a rozpracovanější by opravdu mohla být výborná, takhle ale působí obyčejně a zapadle. Přesto ode mě ale velmi silných 75%. ()

Haeckel's Tale (2006) (S01E12)

Výborné. Fakt výborné, rozhodně jeden z mých nejoblíbenějších dílů první řady. Parádní, špičková atmosféra, zasazení do 19. století (nebo tak nějak) a fakt výborná režie i obsazení, zajímavý příběh, skvělé finále, dobrá hudba, prostě tady je vše. Sice je to trochu přitažené za vlasy (SPOILER mrtvola prostě nemůže počít dítě SPOILER), ale to je úplně fuk. Tahle epizoda sice asi sedne málokomu, já jsem ale nadšen, což o mě ovšem nic nevypovídá. 90%. ()

Otisk (2006) (S01E13)

Ksicht Billyho Draga mám rád v každé věci už od Čarodějek (ten chlap je fakt živoucí démon, je naprosto výbornej, což platí i tady, jen je škoda, že v Imprintu je za klaďase - tak trochu). Imprint je správně japonsky bizarní a divnej (jako ostatně všechno z této podivné země), a v první polovině to ani není nijak zajímavé. Druhá ale byla fakt výborná a naprosto strhující, parádní jízda, kterou jsem si užil. Pak se ale do toho nějak divně zamotali (což mě nepřekvapuje) a konec celé bizarnosti nasadil korunu a já to vlastně vůbec nepochopil. Ve výsledku je tenhle díl klasická prvotřídní japonská šílenost (já fakt nechápu, jak tenhle národ může vymyslet tolik bizarností úplně na pohodu), ale naštěstí je to i další skvělý příspěvek do série, který rozhodně utkví. Za mě 90%. ()

The Damned Thing (2006) (S02E01)

Druhá řada začala výborně. Musím přiznat, že jsem sice čekal větší jízdu, i tak je to ale nadprůměrná epizoda, která rozhodně stojí za pozornost. Opět výborná atmosféra, která postupem času houstne, skvělá hudba a postavy a výborné skvěle natočené finále, které je ale očekávatelné. Další parádní záležitost a jeden z mála opravdu čistokrevných hororů v sérii. 80%. ()

Family (2006) (S02E02)

Výborná a zatraceně milá záležitost se sympatickým tlouštíkem v hlavní roli a výtečnou závěrečnou desetiminutovkou. Skvělý námět, výborné zpracování, sympatické postavy, výtečná hudba i režie, prostě další naprosto perfektní záležitost a jeden z nejlepších dílů celého seriálu. Rodinu jsem si fakt užil a mix žánrů v ní funguje na výbornou. 90%. ()

The V Word (2006) (S02E03)

Ačkoliv V Word patří ke slabším epizodám seriálu a ničím výjimečným v hlavě neutkví, pořád je to nadprůměrná epizoda, která je zejména v první polovině parádně atmosférická. V té druhé už je sice celý příběh celkem předvídatelný, ale jako celek je to natočeno výborně a ve výsledku se jedná o jednu z těch "hororovějších" epizod, takže výsledek je velmi pozitivní. Mě se to líbilo a to i přesto, že současní upíři nejsou příliš zajímaví. 75%. ()

Sounds Like (2006) (S02E04)

Zatím nejslabší epizoda vůbec. Čokoláda měla alespoň zajímavý příběh, Sounds Like nemá ani to, jen je prostě celý podivný. K dobru mu hraje to, že příběh nijak výrazně nenudil a byl obsazen schopnými herci, u této epizody jsem ale tentokrát moc pozornost nedržel a ačkoliv jsem to viděl včera večer, prakticky nic si z toho nepamatuju (kromě konce a hlavního hrdiny). Žádné hororové prvky nenacházím, tato epizoda má pouze prvky absolutního béčka. Ztráta času to není, ale zbytečný příspěvek téměř určitě ano. 45%. ()

Pro-Life (2006) (S02E05)

Další výborný Carpenter a společně s Family prozatím nejlepší díl druhé řady. Cigarette Burns sice byla o řád lepší (což je vidět i na hodnocení), ale i tohle je zatraceně cool záležitost a velmi povedený hororový mix s tradičně výtečnou režií i fantastickou hudbou a parádním Ronem Perlmanem. Finále jako již tradičně je nejsilnějším momentem celého příběhu, takže zklamání se rozhodně nekoná - právě naopak, Carpenter po delší době přinesl epizodu, se kterou jsem opravdu spokojen. ()

Pelts (2006) (S02E06)

Je to divný, je to dobrý, je to výtečně obsazený a natočený, má to super hudbu a není to tak dobrý jako Jenifer. Stejně jako v minulé sérii, i v této dodala dvojice Carpenter - Argento pravděpodobně ty největší pecky. Tahle Kožešina je navíc extrémně bizarní a krví a končetinami se tady fakt nešetří, červená teče proudem a úroveň brutality rozhodně není malá. Normálně mi tyhle věci fakt vaděj (respektive nevaděj, ale gore šaškárny fakt nevyhledávám a podobné záležitosti odmítám označovat jako horor), ale tady mi to nijak výrazně nevadilo, takže za mě dobrý. 70%. ()

The Screwfly Solution (2006) (S02E07)

Nesmírně zajímavá a rozhodně originální záležitost a stejně jako předchozí Dantův příspěvek, Homecoming, i jedno z největších překvapení celého seriálu. Sice se i nadále ukazuje, že druhá série je jako celek horší, než ta první, tenhle příspěvek patří k těm kvalitnějším a i když v seriálu asi dost výrazně zapadne, děj má tahle epizoda nesmírně zajímavý, je i výborně obsazená a napsaná a já jsem si to prostě užil. Má to v sobě i docela slušné poselství a konec je výborný. 70%. ()

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf

21.01.2022

Zemřel režisér Stuart Gordon

Zemřel režisér Stuart Gordon

25.03.2020

Ve věku 72 let zemřel filmový a divadelní režisér, scenárista a producent Stuart Gordon. Zprávu včera ve večerních hodinách potvrdila jeho rodina. Rodák z Chicaga začínal na divadle, proslavil se… (viac)

Návrat Johna Carpentera

Návrat Johna Carpentera

22.01.2008

Seriál Masters of Horror vytáhl z hrobů několik žánrových mistrů a ukázal jim, že fanoušci na ně nejenže nezapomněli, ale pořád stojí i o jejich novou tvorbu. Minulý týden jsme psali, že na vlně… (viac)

Démoni

Démoni

18.06.2006

Italové se spojí ve svém snažení a pokusí se dobýt svět. To je myšlenka, která tvůrce nového projektu určitě napadla. Společnost Instituto Luce, Dania Film a Turin Film Commission se pokusí oživit… (viac)