V roce 1792 přichází Goya na španělský královský dvůr jako dvorní malíř. Katolická církev v té době upevňuje svoji moc obnovením inkvizice a Goyova múza Inés je vinou přítele Lorenza po vykonstruovaném procesu odsouzena za kacířství. Po mnoha letech se Goya seznamuje s mladičkou prostitutkou Alicií, díky níž se dozvídá celou pravdu o Inés a otci Lorenzovi. (oficiálny text distribútora)

Richard_Ba

Napriek hereckým výkonom Javiera Bardema a Natalie Portmanovej musím povedať, že sa pri tomto filme jedná o jedno z najslabšich Formanových diel. Forman sa snažil zachytiť velký dejový záber a zdalo sa mi, že úplne odbočil od Goyu a venoval sa radšej charakteristike hist. obdobia. Podľa mňa bol film chaotický a neusporiadaný čo sa týka deju, a samotné zobrazenie Goyu bolo viac než minimalistické. Čakal som film o umelcovi a dostal som charakteristiku pred- a ponapoleonského Španielska.____Po prehliadnutí snímku Kladivo na čarodejnice (1969) , musím povedať, že inkvizičné scény boli týmto snímkom inšpirované. Našiel som v nich podobnosť, ktorá určite nie je náhodná. ()

jenik71

Hrdince Ines (Natalie Portmanová) ke smůle stačí, že si v krčmě nedá vepřové maso. Rázem se tak ocitá ve spárech španělské inkvizice. Její osud tak má v rukou fanatický inkvizitor Lorenzo (Javier Bardem)... Film se mi hodně líbil. Natálka Portmanová zahrála svou roli výborně. Javier Bardem hraje tak přesvědčivě, až mě tak rozpálil, že jsem si v duchu přál, aby skončil co nejhorší smrtí... Miloš Forman natočil hodně zajímavé drama. Je jen škoda, že ve druhé polovině děj trošku ztrácí tempo. ()

giovanni3

Další známé Formanovo dílo, ale čekal jsem o trošku víc. Natalie Portman hraje v dvojroli velmi kvalitně a ostatní herci si své odehrají, ale není to nic oslnivého. Film působil velmi kvalitně do útěku Lorenza a spálení jeho obrazu. Nástup francouzské revoluce a následné osvobození Ines bylo také ještě v pořádku, to co ale následovalo poté nebylo příliš dobré. - Lorenzo v nové roli; Inkvizice v pár záběrech mimo hru; snaha Lorenza zatajit své dítě za pomoci exportu do USA; hned na to vpád Britů a úprk Francie, aby se mladá dcera Ines zamilovala na první pohled do velitele Britských vojsk... Koncovka filmu velmi skřípala, ale za kvalitní podívanou, před tím co jsem kritizoval, dávám 4z5 . ()

Aqualung

Po prvních pár desítkách minut filmu se mi vybavilo Kladivo na čarodějnice. To, co u nás rozpoutala jedna nablblá hraběnka a pod dohledem církve prováděl jeden gauner, Boblig z Edelstadtu se tuším jmenoval, má zde řekl bych institucionální motor, tedy inkvizici. Forman zde staví lidskost, čistotu a svobodu do konfliktu s mocí a násilím, která stojí, nebo se zde opírají o církevní dogmata. Nicméně za vším stojí lidé se svými slabostmi, krásou i špínou.Nešťasné děvče se dostane, jak jinak než po stupidním udání do mlýna inkvizice a přizná se k čemusi.....co neudělala.Situace, kdy otec Lorenzo je na návštěvě podroben výslechu útrpným právem je děsivě silný moment. Nicméně otec Lorenzo je špína a zlo v čisté podobě, a také se přiznává k čemusi....co není skutečností. A sám se stává štvancem a žene ho zlo, které sám reprezentuje....bizarnost, ale jak typická pro násilí a dogmatické základy té doby, a nejen té, není-liž pravda??? Goya proplouvá příběhem spíše okrajově a s příběhem meritorně nesouvisí, reprezentuje snad nadčasovost krásy, čistoty umění, ale také jeho závislosti na moci.Ale ukazuje současně na své přízraky, které jsem uvedl o něco výše.Pan Bardem a pan Skarsgard jsou ve svých rolích fantastičtí. Ještě něco, francouzská armáda vtrhla do Španělska a na bodácích přinesla konec inkvizice...., ale byl to opravdu jenom tenhle konec, co přinesla? A Goya je konfrontován se svým posledním přízrakem. Otec Lorenzo káže o svobodě poté, co mu francouzská revoluce "otevřela" oči.Tohle už je surrealismus......A závěrečné peripetie matka-dcera s ďáblem Lorenzem, který káže o morálce a zachraňuje své dítě jen dotváří formanovskou pečeť filmu....... ()

fiLLthe3DD

Kdysi mě tento film opravdu zaujal,překvapilo mě že i k lidem z vyšší společnosti se krutá španělská inkvizice chová stejným způsobem jako k lidem bez postavení... Líbily se mi kostýmy,výprava,kamera a především naprosto upřímný a dechberoucí herecký výkon Natalie Portman... 70% ()

Ironfood

Ne že by to bylo špatné, ale od Formana a daného tématu bych čekal víc (než velmi slabé 4*) . Po slibném rozjezdu jsem měl pořád pocit, že tomu chybí nějaký nosnější hlavní příběh a že to co, sleduju, by měla být spíše jen taková vedlejší linka, která se až v závěru prodere do popředí. Navíc mi přišlo, že je to vyprávěno takovým příliš jednoduchým a přímočarým způsobem. Takže ač obvykle kritizuju spíše nadměrnou délku filmů, tady jsem měl naopak pocit, že delší stopáž by mohla pomoci tím, že by celému příběhu mohla dodat větší košatost a hloubku. ()

Soweek

Největší mínus je asi to, že je to neuvěřitelně nudné. 2 hodiny nezajímavého, nepřekvapujícího příběhu mě rozhodně neuspokojily. ()

ethos

Od formana som ani ine necakal. Skvele spracovana historicka drama, ktora sa vsak ako je uz tiez u formana zvyklost nevyhla istym historickym nepresnostiam a takemu holywoodskemu nadychu, ale stale to bola prvotriedna podivana. A este stoji za to si to pozret ked uz kvoli nicomu inemu tak kvoli Natalie Portman, ktora bola dokonala po vsetkych strankach. ()

Hortenzia

technicky dokonalé,od kostýmov a výpravy až po herecké výkony,chýbalo mi tam však niečo,čo by ma strhlo (možno mohol viac rozobrať Goyovu postavu) ()

mozkomor

Pro mě ten film stojí a padá na Javieru Bardemovi. Právě jeho postava otce Lorenza je nositelem poselství filmu, Jeho osudy na pozadí bouřlivých historických událostí (které by si zasloužily větší prostor) mi přišly zajímavější než ty Inés, obzvláště, kyž polovinu filmu vypadá jako zombie. A nemyslím, že byl zrovna nejlepší nápad, aby Natalie Portman hrála zároveň i svou filmovou dceru. Ovšem titulní postava mi nakonec připadala úplně zbytečná. Jakoby Forman chtěl původně točit další životopis výjimečného člověka, načež z toho vyvinulo něco zcela jiného, ale postavu Goyi mu už bylo líto vyškrtnout. ()

sedm.1

Co mě nejvíce překvapilo na Goyových přízracích je temná Formanova režie.Příběh je skutečně syrový a s hrdiny se moc nemaže,k tomu samozřejmě přispívá i prostředí špinavého a drsného Madridu.Autoři nepřikrášleně zobrazují všechny zla danné doby(a po pravdě řečeno,nic se na tom nezměnilo do dnes),tedy lidskou závist,touhu po moci a především maniakální církev.Herecky zde dominuje Javier Bardem,ani ostatní však druhé housle nehrají.Atmosféru má Goya slušnou po celou stopáž,takže mě film rozhodně nezklamal,ba spíš naopak. ()

nightevan

Forman umí a Goya's Ghosts jsou velice dobří. Vadí mi na nich (nejspíš jen) jedna věc - název. Sice povrchní vada, ale připadá mi, že je to ve filmu hodně vedlejší postava (navíc z něj udělali "posránka"), hlavní anti-rek je Javier Bardem, tudíž mi trochu uniká, proč Goya's Ghosts. P.S.: Natalie také umí!:o) -> 4* ()

slovan1

Být celý film takový, jaká byla první pulhodinka, tak by to bylo super. Mělo to tempo, krutost, ukazovalo to sílu inkvizice a její kruté praktiky... Ale po mučení otce Lorenza bylo po všem. Táhlo se to, nic pořádně zajimavého se zde nedělo. Do toho všeho se přimichávaly vojenské konflikty a člověk až ztrácel hlavu kdo je ve Španělsku u moci a co se děje s církvi... Nakonec to dopadlo tak, že někdo dostal co si zasloužil a někdo se dál vesele válel u koryta nebo se nevrátil do původního života. Rozporuplný film... 50% ()

mohamedsfinger

Tohle je snímek, ve kterém (a to se nestává často) převládl obsah nad formou. Miloš Forman chtěl do svého filmu ukrýt myšlenky o tom, jací lidé opravdu jsou a také svědectví doby (nejen té Goyovy), ale bohužel trochu opomněl, že film by měl diváka alespoň něčím silně zaujmout i po té stránce formy. Je škoda, že si nezvolil ústřední postavu, protože Goya, Ines i Lorenzo dostávají asi stejně prostoru a divák se nemá s kým ztotožnit, ale díky hereckým výkonům (hlavně Bardemovu) vzbudí touhu po jejich dalších osudech, která je bohužel nenaplněna. A to je problém celého filmu, je tak nějak na půli cesty a nemůže se rozhodnout. To, co film tahá z průměru, je nádherná kamera, kostýmy a také hudba Varhana Orchestroviče Bauera, který se své práce zhostil opravdu výborně. ()

ranp

Jeden z filmů, kde hodnocení různých uživatelů velice kolísají. Mně se Goyovy přízraky líbily. Formanovi rozhodně nelze upřít to, že umí točit a dovede ve svých filmech vyvolat působivou atmosféru. Jde o velice zajímavé zachycení historické atmosféry Španělska na sklonku 18. století. Goya samotný zde sice ustupuje poněkud do pozadí, ale vše vynahrazuje výborným výkonem záporák Javier Bardem (ztělesňující zde skvěle "převlíkače kabátů," kterých lze v každé době najít spoustu). Některým lidem se může tento film zdát nudný, podle mě však byl zdařilý a velmi dobře zapamatovatelný. ()

MaMitti

Goyovy přízraky jsou pro mě osobně takovým ekologickým filmem, mám na mysli, že je to film na "vícero použití" - jedno shlédnutí může film nechat hodně lehce vyvanout s nesplněnými očekáváními (ne úplně můj případ, film se mi líbil už poprvé), když to zkusíte po čase znova, možná bude vaše čelist klesat o poznání níž, aby váš oblíbený režisér stoupnul v Topce o příčku výš :-). A už se nemůžu dočkat nějakého příště.... ()

danca044

Příběh o bizarním světě, v němž vládne krutá katolická církev. Odsouzení nevinné Inés nám ukazuje tehdejší nespravedlnost. Šťastného konce jsme se ovšem nedočkali. Po svém propuštění, je mrtvá celá Inésina rodina a Inés se nakonec pomátne a nikdy se neshledá se svou dcerou. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Sejmi eso, Formane!

Sejmi eso, Formane!

14.07.2007

Goyovy přízraky ještě ani nebyly v kinech a už se nadšeně diskutovalo nad dalším filmem našeho nejznámějšího režiséra. Amarillo Slim měl být dalším biografickým snímkem ve filmografii… (viac)