Martin Růžek v titulní roli televizního zpracování románu L. Feuchtwangera "Goya".  Televizní inscenace z roku 1969 vznikla na motivy životopisného románu Liona Feuchtwangera o slavném španělském malíři osmnáctého století Francisko Goyovi. Scenárista Drahoslav Makovička se soustředil na epizodu malířova života, kterou poznamenala láska a smrt vévodkyně z Alby. V hlavních rolích se zaskví Martin Růžek, Jana Hlaváčová a Marie Vášová. (oficiálny text distribútora)

NinonL

Jiřina Bohdalová má v inscenaci jen malou roli, ale je v ní velmi výrazná a skvělá. Martin Růžek jako Goya samozřejmě excelentní, stejně tak intrikánská královna Marie Vášová. Miroslav Macháček jakožto hlava španělské inkvizice jízlivý a taky intrikán. Jana Hlaváčová velmi krásná, oblečená i nahá. Povedená inscenace románu L. Feuchtwangera. ()

NinadeL

S adaptacemi Liona Feuchtwangera to nikdy nebylo snadné. Už pro ty dva nechvalně proslulé přepisy Žida Süsse. Ale Feuchtwanger rezonoval v mnoha obdobích na mnoha místech "civilizovaného" světa. Od Sovětského svazu po Velkou Británii, všude se objevili filmaři inspirovaní jeho tvorbou. Nero se líbil v maďarské televizi i na Kolibě... a takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Goya kromě této naší inscenace po pár letech oslovil také velkou mezinárodní koprodukci, vedenou primárně mezi Lenfilmem a DEFOU. Otázka je, zda historické romány, jejichž nedílnou součástí jsou paralely k dnešku, nejsou takto ještě více rozmělňovány. Dokážeme například dnes vysledovat vše podstatné z přelomu 18. a 19. století, z doby, kdy Goya maloval Rodinu Karla IV. a Nahou a oblečenou Maju? Každopádně stojí za to se o to pokoušet, zvláště, pokud je nám průvodce Martin Růžek. ()

quokam

Opet skvela a krasna Jana H. se strhujicim Martinem R v televizni inscenaci o spanel maliri Goyovi a jeho slavnem obrazu Naha Maya. Neboli lepe nez z blazna ucinit mucednika je z mucednika udelat blazna. Nepochopil jsem postavu Jiriny B., jeji vyznam pro dej, asi ma vetsi prostor v predloze. Zajimavi jsou ve svych rolich taktez Marie V. a Jiri H. Za mne skvelych a krasnych 80 pro. ()

Marthos

Geniální dílo. Dramatický půdorys televizního scénáře sice vytrhává z Feuchtwangerova románu jen malou část, ale zachovává přitom několik osudových střetnutí na dvoře španělského krále a zachycuje klíčové vnitřní zápasy slavného malíře. Blázen nebo mučedník? Vynikající Martin Růžek, půvabná Jana Hlaváčová, excelující Marie Vášová a perfektní Miroslav Macháček v roli vilného inkvizitora. Jedna z nejlepších televizních inscenací, které kdy vznikly. ()

D.Moore

Skvělá velká role pro stejně skvělého Martina Růžka, od jehož narození uplynulo předevčírem sto let. Příběh Buřiče Jejího veličenstva patří k těm, které je radost sledovat, dialogy k těm, které chce člověk hned slyšet ještě jednou, vychutnávat si je a pak o nich přemýšlet. Španělskou inkvizici jsem tu vzhledem k tématu sice čekal, nicméně nečekal jsem, že si na inkvizitora v podání Miroslava Macháčka došlápne někdo ještě nebezpečnější. A už vůbec jsem nečekal tak odvážnou scénu Jany Hlaváčové. ()