Pán času

• Veľká Británia Doctor Who
Veľká Británia, (2005–2024), 155 h 57 min (Minutáž: 42–88 min)

Réžia:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (viac)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (viac)

Recenzie používateľa MrMartinTm k tomuto seriálu (12)

Pán času (2005)

Doctor Who, i po téměř 60 letech od vydání prvního dílu, je stále nejlegendárnější, nejikoničtější a pro mě osobně i nejlepší sci-fi seriál všech dob. Seriál, který v podstatě vytvořil pravidla na to, jak vůbec dělat sci-fi. Seriál, který se stal tak legendárním, že v Británii se tisíce lidí denně fotí s modrou telefonní budkou. A tenhle seriál je prostě boží. Mým nejoblíbenějším prvkem na celém seriálu je to, jak nestálý vlastně je. Každá epizoda má naprosto jiný žánr a i přes to, že celý seriál je primárně sci-fi, Doctor Who umí hrozně dobře experimentovat se svými epizodami. Jsou tu díly historické, horrorové, čistokrevné sci-fi, jsou zde detektivní díly, akční epizody, kombinace všeho možného, a to je strašně super. Žádná epizoda není stejná jako předešlá, takže seriál se vám vůbec neomrzí. To samé platí i o postavách, které se též často mění, díky čemuž má seriál skvěle vybudované napětí, jelikož víte, že kdokoliv může téměř kdykoliv umřít. A samozřejmě, nemůžu nezmínit to, že seriál vytvořil samotnou postavu Doctora, pro mě osobně jednu z nejzajímavějších hlavních postav vůbec. Na Doctorovi je taky super, že i přes to, že seriál běží už 60 let, můžete se na něj začít dívat prakticky kdykoliv, jelikož každá série se snaží potěšit jak stálé diváky, tak vyjít vstříc nováčkům, což je super. Prostě legendární seriál. 10/10 ()

Série 1 (2005) (S01)

Doctor Who je bez debat můj nejoblíbenější seriál všech dob a i když si myslím, že jeho první série (tedy spíš první série po té, co byl v roce 2005 obnoven) není ta nejlepší, určitě není špatná. Musím určitě ocenit to, že ze všech moderních sérií má první řada asi nejvíc „klasický“ feeling, který svými příběhy, svými efekty a celkově vším opravdu připomíná Doctora Who ze 70. let. Christopher Eccleston v hlavní roli je naprosto boží a mě hrozně mrzí, že nezůstal na víc než právě na tuto jednu sérii. Rose je jako postava taky fajn, je zde určitě méně otravná a sympatičtější než v pozdějších řadách. K samotným epizodám, střídají se zde poměrně dost solidní díly (mezi mé favority určitě patří dvojice horrorových epizod z druhé světové války, Empty Child a Doctor Dances) s ne moc povedenými (třeba úvodní epizoda Rose fakt není moc dobrá a nedivil bych se, kdyby to některé lidi doslova odradilo od sledování tohoto seriálu :D). Další věc, co určitě není moc povedená, tak jsou počítačové efekty, které prostě nevypadající moc dobře (jasné, je to televize v roce 2005, ale i tak), to naopak celkem vyvažuje kvalita setů, kostýmů a celkově praktické části vizuálu, která je velmi povedená a třeba Slitheeni ze 4. a 5. epizody vypadají velmi dobře (kromě té jedné scény, kde běhají, která je udělaná přes počítač :D). První řada Doctora je celkově celkem povedená a myslím si, že je to takový krásný otvírák, který připravuje půdu pro budoucí série. 7/10 ()

Rose (2005) (S01E01)

A zde to celé začalo :D Po asi 6 letech jsem se opět podíval na historicky první epizodu obnoveného Doctora Who (a vlastně mě až překvapilo, jak dobře jsem si tento díl po těch 6 letech pamatoval :D) a můj názor se na něj vlastně nezměnil: Rose rozhodně není ta nejlepší epizoda pod sluncem :D O to víc je smutné, že se jedná o pilotní díl, jelikož si myslím, že některé diváky by svou pochybnou kvalitou mohl odradit od celého seriálu, což by byla hrozná škoda. Takže prvně, jaká jsou pozitiva. Určitě Christopher Eccleston v hlavní roli Doktora, který má naprosto výborné charisma a energii, skvělý šarm a působí neskutečně dobře. Strašně se mi líbí, že se epizoda odehrává z pohledu postavy Rose, která postupně vše objevuje, a divák s ní. Jsou zde naprosto ikonické a legendární momenty - třeba první vstup Rose do TARDIS je naprosto ikonická scéna, jsou zde vynikající a božské hlášky a celkově má celý díl hrozně svěží tempo a takovou pohodovou energii. Užíval jsem si taky jakýkoliv dialog mezi Doktorem a Rosem, jelikož ty jsou prostě super, jsou zajímavě napsané, jsou vtipné (až mě překvapilo jak moc je to zábavný), plné skvělých hlášek („Proč tu bydlíš?“, kulturní šok, všechny planety mají sever). Takže, kde je vlastně problém? Zaprvé, tahle epizoda je občas příšerně cringe :D Stačí zmínit tato dvě slovní spojení: scéna s popelnicí a plastový Mickey. Všichni, kdo viděli epizodu, naprosto přesně ví, o čem mluvím :D Dále, naprosto upřímně, samotný příběh té epizody není moc dobrý. Když totiž odstraníme všechny skvělé rozhovory mezi Rose a Doktorem, dostaneme vlastně hrozně bídný děj, který je extrémně zkratkovitý a takový hloupoučký. Někdo by mohl argumentovat, že se jedná o první díl seriálu, který má za úkol představit nové postavy, a ne mít nějaký světoborný příběh, s čímž souhlasím, ale když si to porovnám třeba s úvodním dílem třetí série, který je naprostá pecka, tak tohle prostě zaostává, což je extrémní škoda, jelikož první díl seriálu by měl hlavně dobře reprezentovat a zaujmout co největší publikum, což Rose úplně nedělá. Na závěr, vybrat si do svého prvního příběhu obnoveného Doktora mimozemskou rasu Autonů, což jsou v podstatě oživlé figuríny, není moc dobrý nápad :D Autoni možná fungovali v 70. letech, ale teď jsme ve 21. století a v tomto díle působí spíš k smíchu a trapně, než zajímavě. Celkově, Rose je hrozně průměrný díl, který tahají dialogy, charisma hlavních postav a paradoxně všechny momenty, kdy se neřeší hlavní děj, který sám o sobě stojí celkem za pytel :D Naštěstí hned další díl ten příběh celkem spravil... 6/10 ()

Konec světa (2005) (S01E02)

Když jsem byl malý, Konec světa patřila k mým oblíbenějším epizodám. Teďkon, s odstupem času, si sice myslím, že má pár výrazných problémů, oproti Rose se stále ale jedná o poměrně dost vydařený díl. Tak zaprvé, nápad toho, že hned druhá epizoda seriálu nás zavede do daleké budoucnosti, konkrétně do výbuchu Slunce a zkázy Země, to je hrozně skvělá myšlenka, navíc poměrně dobře zpracovaná. Líbilo se mi celé to představování všelijakých bizarních příšerek, monster a mimozemských ras, které sice po téměř 20 letech od vydání trošku trpí na horší efekty a podivnější kostýmy, stále je to ale hrozně fajn. Strašně se mi líbil opět jakýkoliv rozhovor mezi Rose a Doktorem, které jsou tentokrát na trochu pesimističtější notě, ale jsou hrozně fajn. A také ten krásný kontrast mezi Rose, která poprvé v životě cestuje časem a zrovna do poměrně depresivního momentu jakým je právě zničení planety Země, a proti tomu Doktor, který se prostě přišel bavit a totálně si užívá tu párty zbohatlých mimozemšťanů, kteří se sešli, aby se na výbuch Země podívali, to je prostě mega funny :D Pokud bych měl něco kritizovat, tak jsou to asi efekty, které prostě nezestárly nejlépe, a co si budem, tahle epizoda na nich trošku stojí (ať už samotné záběry na vesmírnou stanici, tak nejrůznější mimozemšťané jako je Cassandra), a dále je tu ten největší problém, což je opět tempo, které je extrémně zběsilé a samotný příběh kolem sabotáže je hrozně rychlý a vlastně by tu ani nemusel být, protože je mega zbytečný - epizoda se klidně mohla jenom zaměřovat na Doktora a Rose, jak vedou různé rozhovory o zničení Země, a žádná zápletka o záchraně stanice nebyla třeba. Pořád je zde ale fantastický Christopher Eccleston v hlavní roli, jsou zde výborné a legendární scénky s tunou skvělých vtipů („vzduch z mých plic“; moment, kdy Doktorovi nějaký random mimozemšťánek předá vizitku) a překvapivě i dost velkou hromadou vážných scén. Jenom zpomalit to tempo a mohlo by to být fakt super. 7/10 ()

Nepokojná mrtvá (2005) (S01E03)

Už je to dobrých pár let, co jsem Nepokojnou mrtvou viděl naposled a vždy jsem si ji pamatoval jako takovou generickou nudnou historickou epizodu. Ale ona je vlastně celkem dost fajn. Strašně se mi líbí ta horrorová, duchařská atmosféra, kterou je celá epizoda prosázená. Kulisy Cardiffu v 19. století, kostýmy, to všechno je hrozně pěkné, navíc se mi líbilo zakomponování Charlese Dickense do celého děje, i když jeho postava nemá úplně prostor zazářit. K negativům bych asi řekl opět samotný děj, který se tentokrát zaměřuje na bandu „duchů“, kteří posednou mrtvá těla, a který je takový hodně meh, i když jak říkám, je zde opravdu skvělá atmosféra. A dále, poměrně překvapivě, tahle epizoda opravdu hodně sází na digitální efekty (překvapivě víc než ta minulá, která se doslova odehrávala na sci-fi vesmírné stanici :D), které nejsou nejlepší. Jinak ale vlastně hodně fajn díl. 6,5/10 ()

Vetřelci v Londýně (2005) (S01E04)

K Vetřelcům v Londýně stále cítím extrémní nostalgickou vlnu a i když si jsem naprosto vědom všech nedostatků, které celý dvojdíl má, ta epizoda je prostě hrozně dobrá. Začal bych rovnou tím, jak lidsky jsou zde vykreslené postavy. To je něco, co mi u novějších dílů dost vadí, tedy fakt, jak moc seriál kašle na jakékoliv vedlejší postavy, kromě těch hlavních. A tento díl je právě ukázkový příklad toho, jak by se to mělo dělat. Rosina matka, Mickey, všechny vedlejší postavy jsou super, mají skvělé dialogy a jejich chování dává smysl (tomu i přispívá naprosto skvělá plotline o tom, že Doktor spletl nějaké nastavení TARDIS a omylem Rose přenesl o rok do budoucna, místo o den). Dále, konečně, poprvé můžu říct, že samotný děj a příběh epizody je dobrý. Pardón, ale epizoda o infiltraci mimozemšťanů do vlády, kteří se rozhodli zinscenovat mimozemskou invazi, aby odlákali pozornost lidstva a mezitím sami zaberou Zemi, to je tak strašně skvělý nápad a jeho provedení je výborné. Navíc, samotní mimozemšťané, tedy Slitheeni, vizuálně vypadají parádně, ty praktické kostýmy jsou skvělé a upřímně, jde z nich sakra strach. Epizoda má své horší momenty, třeba fakt, že Slitheeni prdí, to je prostě mega cringe a moc nechápu, proč to tvůrci zakomponovali :D Jinak ale skvělý díl. 8/10 ()

Třetí světová válka (2005) (S01E05)

Pokračování Slitheenského dvojdílu je hodně jiné, než jeho předchůdce, stále je to ale strašně fajn. Zatímco první epizodka byl takový spíš prozkoumávací díl, kde jsme zjišťovali, co se děje, zde už se naplno pouštíme do samotného děje. Negativa jsou vlastně prakticky stejná, t.j. občas poměrně cringe humor a momenty a špatné CGI Slitheenů v pohybu (taky je vtipný, jak moc očividný je, že tvůrci vytvořili asi 3 animace pro modely Slitheenů, které se stále opakují :D Třeba ta animace Slitheena vylézajícího z člověka, co se natahuje a máchá kolem sebe rukama, případně animace běžícího Slitheena, který se zastavení a ohlédne se za sebe, to je v té epizodě třeba třikrát :D). Jinak je to ale vlastně hrozně fajn. Ta depresivní atmosféra blížící se invaze a konce světa je fajn, samotní Slitheeni jako záporáci jsou taky celkem dobří. Chemie mezi Doctorem, Rose, Mickeym a Jackie je skvělá a i když já osobně moc nemusím postavu Harriet, není úplně zlá. Jsou tu sice pofiderní momenty (scéna, kdy se všichni vojáci obrátí proti Doktorovi, známému odborníkovi na mimozemšťany, jen proto, že nějaký cápek řekne, že zabil ostatní lidi: jak by to asi sakra udělal, rukama? :D nebo fakt, že z jedné webové stránky (stránky tajné vládní organizace, která má mimochodem jako přihlašovací heslo Buffalo :D) lze v podstatě po jednom přihlášení (opět podotýkám, s tak primitivním heslem) poslat raketu doprostřed obydleného města :D Wtf?), jinak ale strašně dobrý, zábavný a napínavý díl. 8/10 ()

Série 2 (2006) (S02)

Druhá série Doctora Who je hrozný paradox. Na jednu stranu zde poprvé sledujeme Davida Tennanta a jeho Desátého Doktora, který je jedním z nejlepších představitelů této postavy, na druhou stranu je ale sama druhá série strašně slabá. Upřímně si nejsem moc jistý, co za to vlastně může. Dost možná je to počet nezapamatovatelných a průměrných epizod (jediné díly, které považuji za opravdu dobré, tak je 4. epizoda Dívka v krbu a finálový dvojdíl - ano, dokonce ani všemi opěvovaná Nemožná planeta a Satanova past mě nijak extra nezaujaly), možná za to může občas fakt divné psaní scénářů, postava Rose, která je zde příšerně otravná a její love romance s Doktorem je občas k nevydržení, nebo třeba to, že počítačové efekty jsou mnohem častější a taky mnohem horší (prakticky v každé epizodě je nějaká digitální sekvence, která prostě nevypadá dobře - New York v budoucnosti z první epizody, vlkodlak z druhé, netopýří bytosti ze třetí, atd.). Co tuto sérii tedy zachraňuje? No, tak zaprvé, herec David Tennant, který je prostě božský. A zadruhé, epizoda Dívka v krbu, která je jedna z mála epizod druhé řady, která opravdu funguje a je to dobrý a poctivě napsaný díl. Jinak ale hrozně průměrná série... 5,5/10 ()

Zvíře z hvězd (2023) (S14E01)

SPOILERS! Už teď vidím, že stojím proti většině, ale The Star Beast můžu popsat jen jako absolutní zklamání. 90% epizody jsem jenom koukal na obrazovku s otevřenou pusou a říkal si, proč se děje to, co se děje takovýmto způsobem. Epizoda má rozhodně své klady, těmi jsou hlavně naprosto parádní znělka a obecně hudba, dále herci, fenomenální vizuál (Doctor Who nikdy nevypadal lépe) a je zde pár perfektních dialogů, které jsou skvěle napsané. Všechno ostatní je ale tak strašně bídné. Zaprvé, tahle epizoda je neskutečně urychlená a zkratkovitá. V prvních pár vteřinách se zde objeví Doktor, který absolutně neřeší, že se mu vrátil starý obličej, a prostě si vesele vykračuje. Téměř okamžitě potká Donnu, místo toho, abychom zde měli nějaké budování. Meep je upřímně fajn, v jeho hodné podobě se jedná o jednu z nejvíc cute věcí, co Doctor Who kdy vytvořil :D, každopádně jeho přerod v záporáka (který jsme asi všichni čekali, jelikož tento díl adaptuje komiks s velmi podobnou premisou) je opět extrémně rychlý a toho cute Meepa si vlastně ani tolik neužijeme. Dále musím zmínit, jak tato epizoda absolutně ničí závěr Donnina charakteru. Nejenom, že si na vše vzpomene, tento čin ale nemá absolutně žádné následky a celé finále ze 4. série je tímto pohřbené. Epizoda se snaží být hrozně komediální, ale na mě ty vtipy vůbec nefungovali. K tomu si přidejme to, že sonický šroubovák si zde vymýšlí schopnosti za pochodu (nebudeme vůbec komentovat, že Doktor absolutně neřeší změnu jeho vizuálu), najednou umí generovat štíty, bořit stěny a spoustu dalších blbostí. A na závěr je věc, kterou bych normálně skoro neřešil - hyperkorektnost. Mně upřímně tyhle věci nikdy nevadily, ale co mě opravdu štve je, když vidím, jak moc velkou kritiku dostával Chibnall za své epizody, které byly podle lidí neskutečně woke, a naopak se teď vychvaluje tento díl, který je dle mého třeba stokrát více korektní a to občas až dotěrně otravným způsobem. Třeba celé finále, které je vyřešené rozdílem mezi „binary“ a „nonbinary“ je naprosto náhodné a neskutečně dementní. Nikdy bych nečekal, že to řeknu, ale starý dobrý Orphan 55. Přidejme si k tomu ještě naprosto zbytečné využití UNIT (včetně paní specialistky na vozíčku), odporně digitální novou TARDIS (která navíc změnila svůj vzhled naprosto bez důvodu) a máme zde, alespoň pro mě, jednu z nejhloupějších epizod posledních pár let. Řeknu naprosto kontroverzní názor, ale radši bych se podíval na nějaké průměrnější epizody od Chibnalla, než na tohle, jelikož ty epizody od Chibnalla ve mně dokázali aspoň vyvolat nějaké zabavení (i když to nebylo bůhvíjak velké) a nevyvolávali ve mně žádné emoce. Tahle epizoda ve mně vyvolala maximálně vztek a zklamání z toho, že jsem doufal, že Russell přijde s osudovým, epickým a zajímavým příběhem, místo toho jsme dostali epizodu plnou rádoby vtipných a chytrých momentů, které jsou buď otravné (ať už díky nelogičnosti, hyperkorektnosti nebo tím, jak naprosto přepisují cokoliv, co se v seriálu stalo) a nebo jsou prostě zbytečné. 4/10 () (menej) (viac)

Do modravých dálav (2023) (S14E02)

SPOILERY! Wild Blue Yonder určitě není perfektní epizoda, ale po minulém díle, ze kterého se vyklubalo extrémní zklamání, jsem si ji strašlivě užil. Začal bych samotným příběhem a dějem, který je prostě božský. Horrorové epizody jsou to nejlepší, co Doctor Who vždy nabízel, a já jsem rád, že pro jednou jsme zase jednu dobrou dostali. Epizoda má neskutečně silnou děsivou atmosféru, celou dobu si říkáte, že něco je sakra špatně (třeba moment, kdy se poprvé objeví dvojníci je neskutečně děsivý) a ten pocit záhadnosti a mysterióznosti, kdy absolutně netušíte, co se sakra děje a to, jak to díl využívá, aby vytvořil horrorovou atmosféru, to je hrozně super (nedivil bych se, kdyby se z „My arms are too long.“ stala nová ikonická horrorová hláška v podobě „Are you my mommy?“). Další věc je určitě vizuál, který je taky dost dobrý, samotná vesmírná loď na okraji vesmíru vypadá skvěle. Pokud bych přece jen měl něco kritizovat, tak počítačové efekty občas nevypadají moc dobře (ta dlouhá chodba v lodi občas vypadá podivně a natahování dvojníků též nevypadá moc dobře), dále úvodní scéna s Isaacem Newtonem je hrozně zbytečná (i když díky ní dostáváme poměrně fajn running joke), přistání TARDIS ve finále epizody vypadá brutálně komicky a hrozně levně (i když předpokládám, že tak to mělo působit), některé vtípky jsou taky dost podivné a finální cameo Wilfa je trošku méně emotivní, než jsem si představoval. Na závěr chci ještě říct, že mě neskutečně potěšila zmínka o Timeless Child a Fluxu, jelikož tyto dvě věci vznikli za asi nejnenáviděnější éry Doktora, a předpokládám, že skoro nikdo nepočítal s tím, že se ještě někdy zmíní. A taky je vtipné, jak Russell T. Davies dokázal o Timeless Child udělat jeden dialog, který je svým provedením milionkrát lepší, než cokoliv, co vytvořil Chibnall v minulých 5 letech na tuto tématiku. Skvělá epizoda, která konečně působí jako Doctor Who a která ve mně vyvolala zvědavost a natěšení na další díly. 7/10 ()

Chichot (2023) (S14E03)

SPOILERY! Nejedná se sice o takové zklamání, jakým bylo Star Beast, na rozdíl od toho má The Giggle aspoň nějaké klady, ale to nic nemění na tom, že tento díl je naprosto zahozený potenciál. Začnu jednou z mála věcí, která je zde opravdu dobrá, a to je Neil Patrick Harris jako Toymaker. Neil je boží, neskutečně si tu roli užívá a Toymaker je prostě skvělý záporák, ze kterého jde strach, zároveň umí být ale i vtipný a dohromady je prostě dobrý. Okamžitě zde ale narážíme na první problém, Toymaker zde má totiž hrubým odhadem asi 10 minut screentimu a zbytek epizody je prostě bez něj. K tomu se váže i fakt, že tento díl jednoduše nemá děj. Samotný příběh by se dal shrnout zhruba takto: Doktor potká Toymakera, zahrajou si dvě hry, karty a hod míčkem, a Toymaker je poražen. A to ani není žádná nadsázka. Doslova nic jiného se v té epizodě neděje. Toymaker, který je známý tím, že pro své nepřátele připravuje děsivé a složité hry na život a na smrt, a co zde vlastně dostáváme? Poměrně dost fajn hru na schovku a pak akorát půl minutovou scénu s kartama a finální házení míčkem, které je tak špatně sestříhané, že se v tom vůbec nevyznáte. K tomu zde má až příliš velký prostor UNIT a Mel, přičemž oba dva tyto prvky jsou extrémně zbytečné a působí hrozně nuceně. A samozřejmě, na závěr ještě dostáváme biregeneraci, kdy se Doktor rozdělí na dvě osobnosti. Pokud bych na tom celém měl říct aspoň něco pozitivního, Ncuti Gatwa působí božsky. Má strašnou energii a skvělé charisma a věřím, že bude dobrý Doktor. Všechno ostatní na celém tomhle procesu ale vůbec nedává smysl a akorát vám v hlavě zůstane milión otázek, na které, podobně jako s Timeless Child, nikdy nedostaneme odpověď (mimochodem, Timeless Child je pro mě osobně na dost podobné úrovni kvality, jako tady biregenerace, tudíž se nemůžu dočkat, až zas přijde nějaký chytrák, který bude obhajovat Russella a celou tuto linku a jak je dobrá, přičemž z logického hlediska je to prostě pitomost). Takže teď máme ve světě 2 Doktory a 2 TARDIS, není to trochu nebezpečné? Opravdu je David Tennant Doktor a Ncuti Gatwa Doktor ta stejná osoba a vůbec v ničem se neliší? Co se stane, až umře Doktor Davida Tennanta? Zregeneruje do Ncutiho nebo někoho úplně jiného? Vážně samotný Doktor nemá problém s tím, že po vesmíru pobíhá jeho druhá verze s druhou TARDIS? Mimochodem moment, kdy Ncuti jen tak spawne druhou TARDIS je totální scénáristická lenost. Vůbec nezmiňuju to, jak tahle epizoda najednou přichází s tím, že Doktor stojí o klidný a šťastný život, což nikdy nebylo ani nastíněno. Naopak, Doktor byl vždycky ten, kdo se tomuhle naprosto vyhýbal, kdykoliv ho někdo chtěl oslovit, pozvat ho na oběd nebo prostě pokecat, Doktor většinou prostě zdrhnul. Též nebudu zmiňovat to, jak epizoda má do půlky poměrně dost dobrou děsivou atmosféru, buduje strach z Toymakera, atd. a na závěr se z toho stane v podstatě taková polopraštěná komedie, ve které se dějí naprosté kraviny. Pokud bych měl vypíchnout některé dobré momenty, tak úplně úvodní scéna hned po titulcích, kdy do sebe random narazí Doktor a Toymaker, je skvělá, následně moment, kdy Doktor pozná Toymakera je božský a krásně buduje strach z Toymakera, a v neposlední řadě scénka, kdy Toymaker tancuje na základně UNIT, která krásně ukazuje jak mocný je. Prakticky všechno ostatní ale stojí kompletně za starou bačkoru, obzvlášť samotný arc biregenerace, který je strašná volovina. Doufám, že ve 14. sérii se Russell trošku uklidní a vrátí se k trochu normálnímu psaní scénářů. 5/10 () (menej) (viac)

Kostel na Ruby Road (2023) (S14E04)

Toto je asi opravdu poprvé, co vyloženě nesouhlasím s obecným názorem na internetu. Všude čtu, jak je Church on Ruby Road průměrná, či vyloženě špatná epizoda, já jsem byl ale naopak naprosto nadšen a letošní vánoční speciál jsem si užil jako už dlouho žádný jiný díl ne. Pokud od této epizody čekáte nějaké veledílo s velkým přesahem, tak vám chci říct dvě věci: zaprvé, budete zklamáni, a zadruhé, co sakra čekáte? Je to přece vánoční speciál, vážně čekáte nějakou psychologickou horrorovou epizodu nebo co? Church on Ruby Road je naprosto klasický vánoční díl, který si mě naprosto získal svojí až pohádkovostí, svojí kouzelností a svým šarmem. Musím začít postavami, jelikož Ncuti Gatwa jako Doktor je prostě perfektní a ať už jsem měl na konci Gigglu jakékoliv pochyby (za což teda spíš mohla kvalita scénáře samotného Gigglu), zde si Ncuti naprosto krade jakoukoliv scénu, ve které se objeví, a je prostě božský. O to větší škoda je, že zrovna v tomto díle nemá až tolik prostoru, jelikož epizoda se spíše zaměřuje na společnici Ruby Sunday, která zatím působí hrozně fajn a příjemně, navíc má vynikající dynamiku se Ncutim, ale ještě se mi úplně neprodala. Samotný příběh je vlastně hrozně naivní, ale o to víc je kouzelný a o to víc jsem si ho užil. Na první pohled se epizoda o goblinech putujících na dřevěných lítajících plachetnicích, kteří obětovávají lidské děti svému králi může zdát jako hrozná blbost, dle mého se to ale tvůrcům povedlo strašně dobře zpracovat, celý díl má takovou hrozně odlehčenou, pohodovou a milou atmosféru, jako by vánoční díl měl mít. To ale vůbec neznamená, že tu nejsou emocionální momenty, vlastně mě až překvapilo, jak drsný ten díl může být (viz moment, kdy je gobliní král v závěru nabodnut na kostelní špičku) a třeba moment, kdy se Doktor dostane do alternativní reality, ve které se z milé a ochotné pečovatelky Carly stala zahořklá a životem zničená žena je vyloženě depresivní a Ncuti zde předvádí skvělý herecký výkon. Na závěr chci vypíchnout perfektní soundtrack, tunu naprosto skvělých vtipů (na rozdíl od minulých epizod mi zde ani jeden fórek nepřišel trapný a u některých jsem se dokonce nahlas smál) a teasing na budoucí epizody, ať už záhada kolem matky Ruby nebo paní Floodové, obě tyto věci jsou zpracované lépe než cokoliv z těch miliónu teasingů, co jsme dostali během minulých 3 speciálů. Také musím ocenit efekty, samotní goblini, ačkoliv jsou tu fyzicky na neuvěřitelně krátkou dobu, tak vypadají hrozně dobře (mimochodem ten fakt, že jejich loď využívá lana a uzly místo drátů a elektřiny je strašně zajímavý a originální koncept) a obecně vizuál je skvělý. Pokud bych měl říct nějaké negativum, tak podle mě je tu až moc dialogů, ty jsou ale skvělé, takže to ani moc nevadí. Taky ještě chci pochválit všemožné malé interakce a small talky, co Doktor má během epizody, což je něco, na co jak Chibnall, tak Moffat tak trochu kašlali, a je to hrozná škoda, jelikož tyhle nepatrné interakce s random lidmi jsou strašně skvělé a krásně budují ten svět. Takže třeba moment, kdy Doktor zachrání random ženu s kočárkem nebo ten pokec s tím policistou, to jsou hrozně milé chvíle. Neskutečně nadupaný a výborný speciál, dost možná můj nejoblíbenější vánoční díl vůbec (trošku se to pere se Sněhulákama ze 7. série :D). Mimochodem, k některým zdejším komentářům k této epizodě: to, že nerozeznáte sukni od kiltu je trošku smutný :) 8,5/10 () (menej) (viac)

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (viac)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner