Pán času - Série 14 (2023) (séria)

Kostel na Ruby Road (S14E04)

(epizóda)
  • Veľká Británia The Church on Ruby Road

Kdysi dávno na Štědrý den kdosi opustil ve sněhu dítě. Dnes se Ruby Sundayová setkává s Doktorem, skřety, ukradenými dětmi a možná i s tajemstvím svého narození. (Disney+)

Tony.cs

Takže Davies se nechal uplatit a zblbnout. Černej Doctor by mi nevadil. Ale ty neustálý narážky na jeho homosexualitu mi prostě vadí. Jako by to nemohlo být tak, jak to bylo. Bez těch duhových výlevů. A taky jo.... Tenhle díl byl sračka. ()

Šimpy

Asi jsme všichni koukali na něco jiného, soudě dle aktuálních 71 procent. Musel jsme přetrpět Doctora tančícího v sukni, frontmana kapely...opět chlap v sukni, a zpívající gobliny. Po prvních pár minutách jsem myslel, že to vypnu. Naštěstí pak ta woke agenda ustala. Ruby mohla dítě zachránit hned jak vylezla na střechu, ale musela se divit, že je na střeše. :-D A aspoň došlo k propíchnutí hlavního Goblina, což mě napadlo hned jak Doctor začal stahovat loď dolů. Naštěstí finální zápletka s únosem Ruby byla nosná. Troufnu si tvrdit, že zápletka ohledně Rybyiny matky bude story archem této sezony a vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby se vynořili s klišém, že matkou je ona sama. ()

ondraondra

Nevěřil bych, kdybych to neviděl na vlastní oči, ale je tomu opravdu tak. Doctor Who už je zase kvalitní a zajímavý seriál. Snad to takhle půjde i dál. ()

Richard_Ba

Epizódu nadhodnocujem vedome. Určite to bolo dobrodružstvo hodné 3*, ale aktuálne mi je nový doktor vcelku sympatický, aj keď zároveň mi aj trochu vadí. Uvidíme ako to bude scenáristicky zvládnuté, a nakoľko budú jeho dobrodružstvá presahovať jednotlivé epizódy. Čo mi najviac vadilo na epizódach s Jodie bola ich jednodimenzionálnosť. Scenáristi z minulosti nám dokázali viackrát, že jednotlivé epizódy vedeli posúvať nielen naratívu jedného príbehu, ale aj príbehu ťahajúceho sa celou sériou. Naznačený plot twist na konci epizódy ma zaujal natoľko, že by to mohol byť naozaj návrat do starých koľají. ()

Dr_Virus12

Tohle  byl dlouhý trailer, nebo reálně epizoda? Tahle epizoda, tak rychle jak začala, tak stejně rychle i skončila. Ve výsledku by se vše dalo stáhnout na miniepizodu s 20 minutami max. Kde jsou ty propracované, promyšlené vánoční speciály? 2 hvězdy za nového Doctora, Ruby a loutky goblinů. ()

cerdax2

Prvnich ctyricet minut hnedoktora mi pripadlo spis jako jeden z pribehu Sarah-Jane, pak se to nepatrne zlepsilo a pak to slo zas do kyticek. Tenhle chlapec patri do Modry ustrice ne do Tardisu :P. 20% ()

Víteček

To jak se všichni chovali zcela v klidu a tvářili se, jako by bylo vše v pořádku poté, co měli zcela zničený strop v celém bytě, bylo absolutně trestuhodné. Až se mi z toho kilt, pardon, zženštilá kostkovaná dámská sukýnka, nadouval/a. ()

Daniel2003

Ach jo, tohle prostě bolí. Je to jednoduché, duhové, bez špetky odvahy a šťávy, se kterou v roce 2005 Davis poprvé vzkřísil značku Doctor Who. Tehdy se zlomkem rozpočtu, jaký je dostupný teď. Nechci se nostalgicky ohlížet na rádoby zlaté časy, ale tady to opravdu má smysl, protože ten samý člověk byl na vzkříšení tohohle seriálu povolán dvakrát a právě podruhé, obávám se, selhal. ()

SimcaJB

Tak už máme 15. doktora. Nový, tentokrát černoch, se prvně objevuje ve Vánočním speciálu. Kostel na Ruby Road. V rámci děje je to jednoduché. Nový Doktor potkává i novou společnici. To je mladá, skoro dvacetiletá, blondýna, který od Vánočního dílu bude doprovázet Doktora v jeho dobrodružstvích. A o čem tento díl je? Před devatenácti lety odloží maskovaná žena před kostelem dítě. V současnosti se nalezenec - Ruby Sunday - snaží najít své biologické rodiče pomocí testu DNA, ale bezvýsledně. Po rozhovoru s Davinou McCallovou Ruby zjišťuje, že opakovaně zažívá nepřirozenou smůlu, a několikrát se setkává s Doktorem. Poté, co se její adoptivní matka Carla stane pěstounkou dalšího dítěte, je Ruby svědkem únosu dítěte skřety, nastoupí na jejich létající loď a pokusí se ji zachránit, přičemž se opět setká s Doktorem. V zajetí skřetů Doktor odhalí, že skřeti manipulují s časem, aby způsobili Rubyinu smůlu a přiživují se na náhodě - konkrétně na tom, že Ruby a dítě mají na Štědrý den společné narozeniny. Doktor a Ruby zachrání dítě před snědením gobliny a vrátí ho domů ke Carle. Náhody, které Doktora a Ruby spojují, však vedou k tomu, že se skřeti vrátí v čase a Ruby jako dítě snědí. Doktor se pomocí TARDIS vrátí o devatenáct let zpět a zachrání Ruby jako dítě, přičemž zničí skřety i jejich loď. Po návratu do současnosti se Doktor znovu setkává s Ruby, ale odchází v TARDIS. Ruby však usoudí, že Doktor je cestovatel časem, a rozhodne se ho doprovázet. A co odlišuje nového Doktora od předchozích? Jeho mládí, jeho nadšení, také neortodoxní oblečení (každou chvíli jiné) a hlavně to, že si bude mít snad nejmladší společnici Ruby, která má určitě velmi tajemný příběh, který bude určitě v dalších dílech odhalen, tedy alespoň jeho část.  A kdo je vlastně její matka, to nevíme, snad se to dozvíme: Moje hodnocení: 85 % ()

Carmack187

Bylo to fajn. Ale jenom fajn. Čekal jsem mnohem víc. Sex Education mám rád takže nový Doctor je pro mě instantní sympaťák a krásná Ruby je naprosto úžasná. Vizuál parádní a nápad taky solidní. Všechny tyhle aspekty dělají z téhle epizody velmi nadprůměrnou zábavu, které nesahají předchozí 3 série v drtivé většině dílů ani po kotníky. Jenže co na tom když to všechno působí tak nevyužitě a uchvátaně. Všechno vyřeší deus ex rukavice co si RTD vytáhnul kdo ví odkud a jede se dál. Úplně teď vidím jak je v průběhu další série už ani jednou nepoužije protože se to ději nebude hodit. Tohle je prostě velká škoda a scénáristická lenost. Nakonec zůstane jen pachuť toho, že to celé mohlo být o moc lepší. Podobně jako předchozí 3 speciály které už teď považuji za naprostou DW klasiku a viděl jsem je už několikrát. Dávám sice 4 hvězdy ale je to s hodně odřenýma ušima. 7/10 je pro fandu DW adekvátní. Pro nováčky ještě minimálně o stupeň níž. ()

MrMartinTm

Toto je asi opravdu poprvé, co vyloženě nesouhlasím s obecným názorem na internetu. Všude čtu, jak je Church on Ruby Road průměrná, či vyloženě špatná epizoda, já jsem byl ale naopak naprosto nadšen a letošní vánoční speciál jsem si užil jako už dlouho žádný jiný díl ne. Pokud od této epizody čekáte nějaké veledílo s velkým přesahem, tak vám chci říct dvě věci: zaprvé, budete zklamáni, a zadruhé, co sakra čekáte? Je to přece vánoční speciál, vážně čekáte nějakou psychologickou horrorovou epizodu nebo co? Church on Ruby Road je naprosto klasický vánoční díl, který si mě naprosto získal svojí až pohádkovostí, svojí kouzelností a svým šarmem. Musím začít postavami, jelikož Ncuti Gatwa jako Doktor je prostě perfektní a ať už jsem měl na konci Gigglu jakékoliv pochyby (za což teda spíš mohla kvalita scénáře samotného Gigglu), zde si Ncuti naprosto krade jakoukoliv scénu, ve které se objeví, a je prostě božský. O to větší škoda je, že zrovna v tomto díle nemá až tolik prostoru, jelikož epizoda se spíše zaměřuje na společnici Ruby Sunday, která zatím působí hrozně fajn a příjemně, navíc má vynikající dynamiku se Ncutim, ale ještě se mi úplně neprodala. Samotný příběh je vlastně hrozně naivní, ale o to víc je kouzelný a o to víc jsem si ho užil. Na první pohled se epizoda o goblinech putujících na dřevěných lítajících plachetnicích, kteří obětovávají lidské děti svému králi může zdát jako hrozná blbost, dle mého se to ale tvůrcům povedlo strašně dobře zpracovat, celý díl má takovou hrozně odlehčenou, pohodovou a milou atmosféru, jako by vánoční díl měl mít. To ale vůbec neznamená, že tu nejsou emocionální momenty, vlastně mě až překvapilo, jak drsný ten díl může být (viz moment, kdy je gobliní král v závěru nabodnut na kostelní špičku) a třeba moment, kdy se Doktor dostane do alternativní reality, ve které se z milé a ochotné pečovatelky Carly stala zahořklá a životem zničená žena je vyloženě depresivní a Ncuti zde předvádí skvělý herecký výkon. Na závěr chci vypíchnout perfektní soundtrack, tunu naprosto skvělých vtipů (na rozdíl od minulých epizod mi zde ani jeden fórek nepřišel trapný a u některých jsem se dokonce nahlas smál) a teasing na budoucí epizody, ať už záhada kolem matky Ruby nebo paní Floodové, obě tyto věci jsou zpracované lépe než cokoliv z těch miliónu teasingů, co jsme dostali během minulých 3 speciálů. Také musím ocenit efekty, samotní goblini, ačkoliv jsou tu fyzicky na neuvěřitelně krátkou dobu, tak vypadají hrozně dobře (mimochodem ten fakt, že jejich loď využívá lana a uzly místo drátů a elektřiny je strašně zajímavý a originální koncept) a obecně vizuál je skvělý. Pokud bych měl říct nějaké negativum, tak podle mě je tu až moc dialogů, ty jsou ale skvělé, takže to ani moc nevadí. Taky ještě chci pochválit všemožné malé interakce a small talky, co Doktor má během epizody, což je něco, na co jak Chibnall, tak Moffat tak trochu kašlali, a je to hrozná škoda, jelikož tyhle nepatrné interakce s random lidmi jsou strašně skvělé a krásně budují ten svět. Takže třeba moment, kdy Doktor zachrání random ženu s kočárkem nebo ten pokec s tím policistou, to jsou hrozně milé chvíle. Neskutečně nadupaný a výborný speciál, dost možná můj nejoblíbenější vánoční díl vůbec (trošku se to pere se Sněhulákama ze 7. série :D). Mimochodem, k některým zdejším komentářům k této epizodě: to, že nerozeznáte sukni od kiltu je trošku smutný :) 8,5/10 () (menej) (viac)

StewikStark

Musím se přiznat, že po velmi nepovedené Chibnallově éře jsem byl vůči obsazení a obecně směru, kterým se seriál začal ubírat, velmi optimistický a otevřený. Tento speciál nedopadl úplně podle mých představ, ale musím uznat, že Ncuti a Millie jsou opravdu výborní a z Ruby bude možná má nová oblíbená společnice. Negativa bohužel převažují nad pozitivy... TARDIS bylo vážně málo, zápletka se skřety byla zamotaná a nedávala žádný smysl. Míň je někdy víc... spousta vyřčených, avšak nezodpovězených otazek. To by takový problém nebyl, ale některé z těch odpovědí se nejspíš už nikdy nedočkáme. Kdyby byla zápletka jednodušší a chytřejší, tak je to výborný speciál. Ta písnička mi přišla úplně mimo mísu a nedokážu pochopit, proč tam je a kdo to schválil. Absolutně se tam nehodí a příběhově ničemu nepomáhá. Tady se to bohužel moc nepovedlo a objektivně jí dávám 3 hvězdy. Nebýt toho konce, tak se možná tolik na zbytek série netuším, ale myslím si, že kvalita bude stoupat. ()

TrenakCZ

Bohužel v něm pořád vidím Erika ze Sex Education a on se tu chová dost podobně, uvidíme jak se vybarví v dalších dílech.. Jinak příběh dílu byl docela v pohodě. ()

Hornet.CZ

48% / Abych byl upřímný, čekal jsem dost, ale toto jsem opravdu nečekal. Je to smutné ale oproti minulým dílům s Tennantem vypadá tento poslední speciál naprosto tragicky levně. Skřeti jsou odpudivě umělí, scénář divnej, nesmyslně kýčovitej a vlastně i cringe, vesměs bez atmosféry a konfrontace se záporáky je naprosto idiotská a nudná, herecké výkony nejsou zlé ale není to to pravé. Hudba fajn, obzvláště Hybrid Minds, kteří se objevují v klubové scéně, ale to bude asi tak vše. Celkově zklamání, první díl 14. řady jako takové asi risknu ale bojím se, že mi to tento seriál znova zabije a budu mít tendenci koukat nově max. na Capaldiho, kterého jsem tak nějak vynechal. ()