Pán času

• Veľká Británia Doctor Who
Veľká Británia, (2005–2024), 155 h 57 min (Minutáž: 42–88 min)

Réžia:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (viac)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (viac)

Recenzie používateľa sirien k tomuto seriálu (44)

Pán času (2005)

Krásně divnej seriál co má pár skutečně geniálních dílů (temných, hororových, hard-SF i čistě ztřeštěných) a pár výborných větších příběhů a excelentních postav. Na náhodné zkouknutí to nejspíš člověk neocení (pokud náhodou nenarazí na některou ze top "samostatných" epizod) a pro pravidelné musí odpustit slabší první díl a přijmout trochu absurdně šílené premisy seriálu, ale stojí to za to - v těch nejlepších částech je pak skutečně těžké se od seriálu odtrhnout. Bohužel seriál má také svoje slabší momenty, zejména v pozdějších sériích - a ne, protože by se vyčerpal, ale bohužel protože tvůrcům začalo místy skutečně trochu hrabat - nejdřív "umělecky" a ego-sticky a následně bohužel i politicko-aktivisticky (...na úkor kvality). První série s Eclestonem jako devátým doktorem seriál opětovně vzkřísila, přinesla slušnou dějovou linku a už zde pár velmi kvalitních dílů. Druhá až čtvrtá s "desítkou" Tennantem pod Daviesovým vedením je asi příběhově nejsilnější s pár skutečně památnými chvílemi, některými z nejlepších postav i protivníků a celkově výbornými příběhy pro jednotlivé série i některé samostatné díly. Pátá až osmá s jedenáctým Smithem se pod Moffatovým vedením rozjede tak dobře, že je to pro mnohé ta nejlepší část - se stále silnými příběhy, slušnými postavami a pokračující tradicí několika výborných samostatných dílů na sérii, ale navíc se silnější atmosférou. Ke konci jí už ale bohužel dohání Moffatovo nastupující ego-šílenství a dojem geniality a umělecké neomylnosti (které postupně zruinovala i ve stejné době běžícího Sherlocka) - bohužel to nejvíc odnesly výroční speciály, seriál to ještě vcelku ustál. Devátá a desátá série s Capaldim už bohužel trpí značně víc. Některé momenty jsou pořád dobré (a furt se to dá dobře sledovat), ale seriál už má těch slabých momentů trochu moc a těch opravdu silných citelně ubyde. Jedenáctá s Jodie Whittaker pod kreativním vedením Chibnalla... je škoda mluvit. Všechnu tu explozi politické korektnosti a aktivismu a snaze zavděčit se každé minoritě okolo bych (narozdíl od mnoha jiných) ještě zvládnul - ale ne na úkor toho, že se ty epizody staly tak strašně nudný - rozvleklý, bez dramatu, předvídatelný, nezábavný. Nemají ani tu slušnost být prostě špatný, aby mě aspoň naštvaly. Prostě mě je jen už hrozně přestává bavit sledovat. ()

Série 1 (2005) (S01)

Smůla je, že se většina slabých dílů sezony zkoncentrovala v jejím úvodu - pilot a čtvrtý/pátý dvoudíl skutečně nejsou nic moc. Na druhou stranu e06 Dalek je skutečně excelentní tak-trochu-komorně psychologický díl a 09+10 jsou naprostá kultovka. Závěrečný dvoudíl na tyhle tři nedosahuje, ale i tak je výborný. 5* si ta série jako celek objektivně vzato nezaslouží, ale dávám je za to že a) znovu oživila celého Doctora a b) za to že její highlight epizody jsou skutečně hodně kvalitní a uvíznou v paměti na velmi dlouho. ()

Rose (2005) (S01E01)

Ten pilot je prostě potřeba přežít. (Je zajímavé, že hrozně moc dobrejch seriálů má první díly které nestojí vůbec za nic - resp. naopak je hrozně zajímavé jak málo seriálů má první díl, který by stál za vidění...) ()

Doktor tančí (2005) (S01E10)

škoda toho seriálovýho happy endu - ale i tak naprosto zaslouženě vyhlášenej legendary dvoudíl, kultovní pomalu sám o sobě ()

Série 2 (2006) (S02)

Celá tahle série je mnohem vyrovnanější, než ta předchozí. Má míň "slabých" dílů a ty jsou spíš "ne moc zajímavé" než "špatné". Bohužel ale nemá ani žádné skutečně výrazně dobré díly - sice má také své tři top položky s jednou zajímavě weird epizodou a silným hororovým dvoudílem (s04, e08+09) a vcelku silné finále, ale oproti silné trojce a finále s01 to je prostě pokaždé trošičku horší. Celkově vzato šel seriál jako celek v s02 nahoru, ale na 5* téhle sérii pocitově nějak chybí ty fakt silné highlighty. ()

Nemožná planeta (2006) (S02E08)

Jeden z excelentních hororových dílů z tohoto seriálu, který ale narozdíl od jiných výborných hororovek v něm není od Moffata. Což, upřímně, je sympatická změna - funguje to trochu jinak, přijde mi, že víc příběhově a s důrazem na postavy v dění (oproti Moffatovskému důrazu na postavy a stavbě příběhu až okolo nich). ()

Satanova past (2006) (S02E09)

Série 3 (2007) (S03)

Celá tahle série je ještě "vyrovnanější", než ta předchozí - slabé díly v podstatě vymizely, ale spolu s tím jakoby zmizely i ty fakt extra dobré. 04+05 jsou výborné a mají hodně zajímavý námět, ale oproti Dalekovi z s01 to je slabší a oproti s02 Girl in the Fireplace to nemá tu atmosféru a dojem. Samozřejmě, s10 Blink je nejspíš nejlegendárnější díl Doktora vůbec (a určitě jeden z nejlepších), jen je prostě v celé sérii jedinej takovej. Finále série je objektivně vzato opět velmi silné, jen mi tentokrát osobně moc nesedlo. ()

42 minut (2007) (S03E07)

Těsně k 5*... je to výborné zpracování klasického námětu. Bohužel pouze to a nemá to nic moc navíc. ()

Lidská povaha (2007) (S03E08)

kdekdo to miluje... na můj vkus to až moc hraje na Doktorovu "lidskost", kterou ve skutečnosti v tom seriálu nemám osobně moc rád - plus celý ten motiv "polidštění" se mi ani moc koncepčně nelíbí - příběhově šlo udělat totéž líp. Jinak samozřejmě obecně vzato výbornej díl a kdo dává 5* je dává asi oprávněně. ()

Série 4 (2008) (S04)

Excelentní série - v podstatě nemá žádný skutečně "slabý" díl (dva které mě neokouzlily mají ve skutečnosti pořád něco do sebe, jen mi prostě osobně nějak nesedly) - zato z tohodle plošně kvalitního základu vyčnívají v druhé půlce série tři zcela excelentní díly - e08+09 je další excelentní Moffatovský horor a zároveň počátek (konec) celé dějové linie s River Song. A IMO obecně spíš hodně nedoceněný hard-SF díl e10: Midnight. Závěr série je opět velmi silný - zejména s přihlédnutím k těm 4 speciálům, které následovaly. ()

Doktorova dcera (2008) (S04E06)

Slušnej námět. Strašně laciné provedení - i v rámci seriálu samotného, fakt mě to místy rušilo - stejně jako kombo špatnýho scénáře s režijí. Popravdě tohle je asi první skutečně špatnej díl Doktora Who - a taky nejhorší na dlouho dál (až někam po... minimálně osmou sérii) ()

Planeta Midnight (2008) (S04E10)

Nádhernej díl. V podstatě hard sci-fi. A bohužel dost uvěřitelně pesimistické co do lidské povahy :( ()

Série 5 (2010) (S05)

Celkově velmi vyrovnaná série s velmi dobrými (a nově pod Moffatem tak nějak "atmosfericky silnějšími") díly - o kus lepší, než ta třetí, ale v podstatě bez jediné skutečně výrazně dobré epizody. Což je dost škoda a celkově to hrozně ubírá. ()

Čas andělů (2010) (S05E04)

(na Blink to samozřejmě nemá - na druhou stranu, je tam River...) ()

Série 6 (2011) (S06)

Vyrovnanost předchozích sérií se rozbila a máme tu pár slabších až horších epizod - jenže to stojí za to, protože víc než polovina série tu naopak je naprosto excelentní - úvodní Moffatovsky hororový dvoudíl, Gaimanova e04, hard-SF 05+06, fanouškovsky super pozitivní 07... a samozřejmě excelentní závěr série. Dost možná nejlepší série vůbec. ()

Zabijeme Hitlera (2011) (S06E08)

Tenhle díl se u mě střelil do vlastní nohy - River Song je awesome, protože je tajemná, v každém díle se o ní divák dozví jen malinkou trošku víc, jen tolik kolik je nutný... a tady to najednou je chrstnuté do xichtu ve velkym. Jako neni to špatný, ale prostě to boří ten koncept. Moffatovi došla trpělivost, hrozně to uspěchal a je to škoda. ()

Dívka, která čekala (2011) (S06E10)

slabý scénář, špatně zahrané... a laciný námět pokoušící se o nějakou úplně zbytečnou symetrii mezi Rorym a Amy - s nějakými změnami, které žádné z těch postav moc nesvědčí. | Na další zkouknutí: ten díl je strašnej :/ Šetřící nízkorozpočťák co stojí jen na "scénáři" (nápadu a zpracování + dialozích), kterej je ale hůř než jen špatnej. Kdyby to přítelkyně nechtěla vidět, tak bych to vypnul někde v půlce (což je něco, co se mi u Doktora nestalo až do konce seriálu s Capaldim). ()

Série 7 (2012) (S07)

Po předchozím vrcholu začíná být cítit úpsadek a ztráta dechu. Zmizení Amy a příchod Clary to sice tak nějak brzdí a drží nahoře, ale prostě spousta dílů už nemá tu kvalitu a sou spíš slabší, ty co kvalitu mají nějak postrádají něco navíc co by jim dalo zapamatovatelnost, finále už trpí Moffatovskou ego-mánií (která Doctora nakonec dost srazila a která úplně zničila Sherlocka) - První dva díly sou super, ale pak to začne prostě skákat nahoru a dolů a spíš dolů a jediný další skutečně dobrý díl je Gaimanova e13 - která ale vlatně taky není až tak epická a v silnějších sériích by zdaleka tak moc nevynikla. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (viac)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner