Pán času

• Veľká Británia Doctor Who
Veľká Británia, (2005–2024), 155 h 57 min (Minutáž: 42–88 min)

Réžia:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (viac)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (viac)

Recenzie používateľa Milano33 k tomuto seriálu (149)

Zvuk bubnů (2007) (S03E12)

Totožnosť Saxona bola odhalená, je nim nový Time Lord Master. To bol teda neskutočný forestshadowing! Keďže sa Saxon chopil moci nad celou Veľkou Britániou, tak dokázal Doctorovi a spolku poriadne zavariť. Vyhlásil po nich celosvetové hľadanie, čím otvorene vyhlásil Doctorovi vojnu. Najväčší dopad mali tieto opatrenia však na Marthu, ktorá si prechádzala osobným peklom, keďže celú jej rodinu zajali. Tento Marthin psychicky stav vo mne inklinoval emócie a príbeh naberal na thrillerovosti. A ten strhujúci telefonát medzi Doctorom a Masterom ma tiež naprosto odpálil. Táto vyhrotená dráha nie je vôbec odťažitá, je to kontaktná a osobitná. A samotný Saxon exceloval po všetkých stránkach, je to naozaj úžasný záporak s božími hláškami. Jack bol takisto skvelý a za zmienku Torchwoodu som bol rád. ()

Poslední z pánů času (2007) (S03E13)

Spraviť záporaka zo psychopatického a sociopatického Time Lorda bol brilantný nápad. Saxon neprestáva baviť a jeho extravagantnosť bola velice podarená. Na Zemi sa zatiaľ budoval odboj, ktorý bol koncentrovaný okolo Marthy. Ona snáď precestoval celý svet skrz na skrz, aby mohla šíriť príbehy o legende zvanej Doctor. Bolo vskutku pôsobivé, ako jedna myšlienka dokázala takto otriasť celým svetom. Marthe sa úspešne podarilo zburcovať davy a zjednotiť ich pod spoločnou myšlienkou na Doctora, čo bol neskutočne epický zážitok. A tomu všetkému predchádzala naozaj úchvatná reč od Marthy, ktorá ma vážne dostala. Žiaľ, končí nám to dosť smutne, keďže v Doctorovom náručí umiera Saxon, čím sa z Doctora stáva opäť posledný Time Lord. A rozlúčka s úžasnou spoločníčkou Marthou bola takisto veľmi dojemná. ()

Plavba zatracených (2007) (S03E14)

Akčný a intenzívny vesmírny thriller! Doctor sa nalodí na palubu Titanicu, lenže táto loď je narozdiel od jej predchodcu vesmírna. Tam spoznávama sympatickú a na pohľad veľmi peknú Astrid, ktorá ho sprevádza poväčšine epizódy. Ako rozbuška, ktorá spustila dej do chodu, nám poslúžila infiltrácia lode a následne nebezpečenstvo pádu. A tak sa nám rozpútala strhujúca dráma, ktorá svojou napätou atmosférou nedala divákovi ani na chvíľu vydýchnuť. Doctor si musel poradiť z nejednou prekážkou a bohužiaľ, i keď sa snažil sebalepšie, nedokázal zachrániť úplne všetkých. A najsmutnejšie na to bolo, že prišiel i o Astris, ktorej dal sľub, že to zvládne. Týmto nám show ukazuje, že i Doctor je do značnej miery obmedzený a nič mu nedáva právo rozhodovať o tom, kto prežije a kto zomrie. ()

Komplicové (2008) (S04E01)

Donna mi neskutočne chýbala a touto epizódou si plne zaslúžila i naďalej stať po Doctorovom boku. Situačný humor sa v tejto epizóde poriadne tlačí na pílu, čo viedlo k môjmu pobaveniu. Groteskná situácia napríklad nastala, keď sa Donna a Doctor neustále opomínali a zakaždým sa vydali opačným smerom, čo bolo naprosto k popukaniu. A tie grimasy, ktoré obaja predvádzali, keď sa tomu druhému snažili čítať z úst a tváre, boli jednoducho podarené. A keď konečne došlo na ich opätovné stretnutie, nezaobišlo sa to bez vrelého objatia, čo bolo veľmi pekné. Chémia a interakcia medzi nimi dvoma je proste úžasná a už poprvýkrát som si ju naprosto zamiloval. I občasná Donnina nechápavosť pobavila, keďže jej to niekedy pomalšie myslí. A rovnako i jej prehnaná výrečnosť je niečo, čo ma vždycky nadchne. ()

Ohně Pompejí (2008) (S04E02)

Doctor vzal Donnu do antického Ríma, alebo si to tak sprvu mysle. Lenže došlo k omylu a miesto toho spoločne na vlastnú kožu prežili príbeh Pompejí, ktorý bol poznačený výbuchom majestátnej sopky Vezuv. Doctorovim a Donninim zavinením sa pred očami stavala perspektíva ničoty a zmaru. Mesto rýchlo vzplanie, vzápätí ľahne sopečným popolom, čím sa náhle obráti v prach a zabudnutie. Čierne mračná visia skoro nad zemou a v tichosti sa schyľuje k poslednej búrke. Stmievalo sa a na obzore sa kopili búrkové mračná. Slnko začalo zapadať a deň vystriedala noc, staré svet opúšťa a rodí sa doň bolesť, smútok a žiaľ. Bolo jasné, že sa schyľuje k nepríjemnej noci, vybuchla sopka! Prekračujúc tiene a mračná temných myšlienok, v tvárach bolo vidno len zúfalstvo a beznádej. Hľa, tak znel príbeh Pompejí. ()

Planeta Oodů (2008) (S04E03)

Výlet do futuristickej, ale mrazivej budúcnosti bol veľmi pútavý. Tam sa Doctor a Donna stretávajú s Oodmi, čiže mimozemskou rasou, ktorá sa nechala podmaniť korporáciou. Futuristickému ľudstvu podarilo podrobiť Oodov ako svojich otrokov a utláčali ich po všetkých stránkach, dokonca aj emócie im odňali. Tu na scénu vstupuje Doctor a Donna, ktorí svojím pričinením pomohli získať slobodu. Ten koniec bol veľmi pekný, keďže pohľad na slobodu je naozaj oslobodzujúci. Záverečnými minútami sa nesie pocit voľnosti a zadosťučinenia. I na chémiu medzi Doctorom a Donnou sa krásne pozerá. ()

Sontaranská lest (2008) (S04E04)

Akonáhle Doctor obdrží naliehavý telefonát od Marthi, vydáva sa navštíviť Zem, kde ho čaká príjemné uvítanie od Marthi. I Donna a Martha mali dosť slušnú interakciu a hneď si obe padli do oka. Tieto dve spoločníčky ma skrátka bavia a bola radosť spoločne s nimi prežívať ich vzájomné nadšenie. Donnina návšteva rodiny bola emotívna a jej starého otca som si pomerne dosť obľúbil. Tiež sa dozvedáme, že Doctorovi vadí salutovanie, narozdiel od Donni, ktorá si na tom potrpí, čo bolo veľmi zábavné. Takisto som zastal v úžase z toho, ako sa Doctor vyžíval vo vedeckých objavoch, keďže počas týchto scén nám David Tennant opäť predviedol jeho bravúrny výkon. Každopádne, ako príbeh ďalej plynul, tak sa začalo i priostrovať, a celé to bolo zakončené dychberúcou sekvenciou a obrovským cliffhangerom. ()

Otrávené nebe (2008) (S04E05)

Doctor nadobudne podozrenia, že na mimozemskom pláne útoku niečo skrátka nehraje. Taktiež Doctor čoskoro príde na to, že Martha bola nahradená klonom, ktorý všetko sabotuje. Tu sa dostávame k faktu, že tieto vesmírne bytosti sa snažia terraformovať planétu, čo im Doctor samozrejme prekazil. Najlepšie pasáže boli za mňa tie, pri ktorých sme mali možnosť sledovať, ako si Donna počína na cudzej vesmírnej lodi. Vtedy padlo naozaj niekoľko podarených hlášok a na Donne sa dalo skvelo zasmiať. A ten koniec sa taktiež vydaril, keďže nechtiac pribrali na ďalšie dobrodružstvo Marthu. Doctor Who ma snáď nikdy neprestane udivovať svojimi veselými nápadmi a kreatívnou koncepciou daných epizód. Vždycky sa tu nájde niečo originálne a studňa nápadov niet a niet vyschnúť, čo len kvitujem. ()

Doktorova dcera (2008) (S04E06)

TARDIS vzal z vlastnej vôle Doctora, Donnu a Marthu na planétu, ktorá sa zmieta vo vojne. Tam ihneď odoberú biologickú vzorku z Doctora, z ktorej kvázi vytvorili klon. Doctor sa ani za necelú chvíľku stal otcom, avšak spočiatku sa tak vôbec necítil, keďže vedel, že jeho dcéra je iba generovaná anomália. Ale ako čas ubiehal, tak i vzťah medzi otcom a dcérkou sa začal prehlbovať a Doctorovi netrvalo príliš dlho než si k Jenny vytvoril silné puto. Scéna, keď Doctor na vlastné uši pocítil tlkot Jennynich dvoch srdci, bola naozaj silná. A keď Doctor narazí ma terraformačný prístroj na oživenie planetárneho systému, ktorý mal byť svetelným okamžikom sa zmenil na emocionálnu horskú dráhu. Tieto emocionálne podfarbené zveličené momenty ma úplne dojali, keďže Doctorovi jeho vlastná dcéra zohrala v náručí. Som rád, že Doctor akceptoval Jenny za svoju dcéru, lež krutá pravda je, že nedostali šancu sa lepšie spoznať. Scéna, ktorá nasledovala, bola ukážkou Doctorovej silnej vôle a presvedčenia. Doctor si bol plne vedomý toho, kam až nenávisť a emocionálne vyhrotené postoje môžu viesť. Len trošku pokazili výsledný dojem tým, že Jenna nakoniec oživili, za čo som síce rád, ale mohli aspoň na o niečo dlhšiu dobu ustáť pocity a emócie. ()

Jednorožec a vosa (2008) (S04E07)

Brilantná prerozprávanie hneď niekoľkých detektívnych kníh z pera Agathy Christie, tá inšpirácia je zreteľná na každom kroku. Keďže sme sa stretli so samotnou autorkou, vychutnávajúc si paródiu na jej murder mysteries bol o to príjemnejší zážitok. Príbeh je nám situovaný do odľahlého Edisonského panstva, kde tesne pred večierkom došlo k vražde. A preto sa Doctor spojil so slávnou autorkou Agathou Christie, aby vyriešili spoločne túto záhadnú vraždu. Spolupráca medzi Doctorom, Donnou a Agathou pri hľadaní dôkazov bola veľmi záživná a táto trojka mi proste sadla. Doctor bol naozaj geniálnym detektívom a pomocou deduktívnej metódy, analytického myslenia a znalosťami vesmíru sa mu podarilo odhaliť totožnosť vraha, ale i tajného zlodeja šperkov a odhalil rodinné klamstvá a tajomstvá. ()

Ticho v knihovně (2008) (S04E08)

Wow! Neskutočné prepracované spracovanie nápadne pripomínajúceho Matrixovskeho námetu. Na úvod sa Doctor a Donna objavia Knižnici, kde doslovne nie je ani živej duše. Literárno-umelecká fráza "ticho ako v knižnica" túto chúlostivú situáciu skvelo vystihla. Tie bezzvučne momenty boli vážne pohlcujúce a mlčky som len snažil absorboval tú mrazivú atmosféru. Desivé prostredie bolo pre mňa v tomto prípade skutočne ťažko stráviteľné a pobrať tú nepríjemnú atmosféru bolo dosť náročne. Takto precízne vybudovaný atmosférický zážitok, ktorý oplýva silnými elementami, akými sú práve prázdnota a ticho, sa podarí málokedy. A keď sa do toho priplietla aj temnota a postupne začali vypadávať svetlá, bolo to naprosto nervy drásajúce. Hra so svetlom a tieňom sa podarila nabudiť pocit zdesenia a neistoty. ()

Les mrtvých (2008) (S04E09)

Štýl vyprávania bol velice lukratívny a funkčne rozvrstvení. To, ako sa prelínajú medzi sebou tie dva svety, svet reálny a svet fantázie, bolo veľmi fascinujúce a taktiež prišli na um niekoľko filozofických otázok. Nastáva nám aj kontrast a paralela, keďže virtuálny svet aj napriek faktu, že je to iba počítačová projekcia, umožňuje pociťovať emócie, ako to bolo vidieť napríklad u Donny. I navzdory tomu, že niečo nie je skutočné, sa človek k tomu dokáže naviazať, vytvoriť si vzťah a dokonca to pokladať za pravdu, i keď pomýlenú. Ako k tomu pristupovať je naozaj citlivá a ošemetná záležitosť. A desivé chodby Knižnice, kde sa to hemží tieňmi, sú stále rovnako dychberúce. A vyústenie dejovej línie v Knižnici bolo smutné a dojemné. Kvôli Doctorovmu skleslému výrazu som mal slzy na krajíčku. ()

Planeta Midnight (2008) (S04E10)

Ohromujúca a po zvukovej stránke fantasticky odvedená epizóda! Práve tá precízna práca so zvukom utvorila tento nezabudnuteľný zážitok. Išlo o vskutku temný, minimalistický a psychologický thriller, kde vám mozgové závity nedajú pokoja. Bolo veľmi dôležité sa naladiť s tónmi a hlasmi jednotlivých postáv a nechať sa unášať striedavou zvukovou indikáciou napätia. Najmä tá častá zmena hlasitosti prispievala k nepríjemnému pocitu, kedy sme sa cítili dokonca až stratený z toho neustáleho a neprestajného opakovania slov. Každým systematickým opakovaním sa hlas synchronizoval do identických viet, čo bolo pre ľudskú psychiku veľmi zaťažujúce. Vznikala nám tú úžasná, ale desivá ozvena z disharmónie a neskoršej harmónie hlasov. Celá táto komorná dráma bola veľmi sugestívne nakrútená, sprevádzaná mrazivou a tiesnivou atmosférou a všetko sa to odohrávalo v klaustrofobickom prostredí. A tie extrémne dlhé zábery na rozklad ľudskej psychiky boli neskutočné. Je to priam až depresívne, ako detailne boli jednotlivé postavy vykreslené po psychickej stránke. Doctor si siahol na samé dno a bol úplne zdrvený z toho, kam až ľudské chovanie kvôli paniky a strachu je ochotné zájsť. A ani Donna mu už nedokázala nijak zlepšiť náladu. Herecký výkon Davida Tennanta bol fenomenálny! ()

Odboč vlevo (2008) (S04E11)

Veľmi depresívna epizóda! Začalo nám to naozaj nevinnou návštevou kultúry, ktorá bola inšpirovaná orientom, a bolo pôsobivé rozpoznávať jednotlivé atribúty tohto ázijského vplyvu. Tu máme možnosť nájsť paralely napríklad s takým Blade Runnerom alebo s Firefly. Bolo fascinujúce, ako jedno iné rozhodnutie dokáže zmeniť svet na nepoznanie. Okolo Donny sa ohýbala realita, čo viedlo vytvoreniu paralelného sveta. Vznik alternatívne časove osy nám ponúkol diametrálne iný pohľad na svet, ktorý bez Doctora postupne umiera. A ten koniec bol neskutočný, to mrazenie, ktoré nastalo, bolo naozaj intenzívne. Catherine Tate podávala naozaj úchvatný výkon. A Donnina nutnosť sa obetovať pre napravenie času bola veľmi dojemná. A musím uznať, že i Rose Tyler dali dosť slušnú linku a scenár, a preto aj bavila. ()

Ukradená Země (2008) (S04E12)

Monumentálny crossover všetkých seriálov, ktoré spadajú do The Whoniverseu. Najviac však určite poteší návrat Jacka Harknessa, ale i jeho verný priatelia z Torchwoodu. Rose rola badass hrdinky docela sluší. A spojenie všetkých postáv prostredníctvom videočetu bolo niečo neuveriteľné. Vidieť mojich obľúbencom bolo naozaj niečo nezabudnuteľné, tá nostalgia a sila tohto momentu vo mne dokázala vyžmýkať toľko emócií a pocitov. Vskutku išlo o intenzívny nával emócií, pri ktorom som skrátka nedokázal neuroniť slzy, či už od šťastia alebo od dojatia. Do popredia sa tiež dostáva megalomansky plán Dalekov na ovládnutie sveta. Ich nečakaný návrat bol skutočne mrazivý a zasať strach sa podarilo veľmi dobre. A dlhoočakávané stretnutie Doctora a Rose sa náhle zmenilo na Doctorovu opätovnú regeneráciu. ()

Konec cesty (2008) (S04E13)

No náš Doctor sa podivuhodne rýchlo vysporiadal s tou regeneráciou a tak bol zase vo svojej koži. Konečne sme sa dočkali patričného privítania Rose. Reakcia Donny a druhého Doctora bola neskutočne podarená, situačný humor to ale tiahol. Skutočnosť, že Doctor pochytil čosi z jej hlasu a ťažkopádnosti bolo k popukaniu. A epický príchod týchto dvoch priamo viedol k DoctorDonne. Donna je úžasná ženská a ja ju skrátka milujem, za mňa najlepšia spoločníčka! A keď v závery došlo na rozlúčku Doctora a Donny, tie všetky nahromadené emócie ma dohnali až k plaču. Slzička ukvapla pri každom jednom retrospektívnom momente, kedy sa Donne premietali všetky spomienky na Doctora. Naozaj veľmi smutné a kruté zakončenie, že Doctor pripravil Donnu o jej pamäť, čím ju znova vrátil do jej rutinného života. ()

Další doktor (2008) (S04E14)

19. storočie, Viktoriánsky Londýn, toto je fantastické prostredie pre zachytenie tej pravej vianočnej esencie, toho čara, ktoré so sebou tieto sviatky radosti a pokoja prinášajú. O tomto jedinečnom mieste naprieč celým časom a priestorom sa dá hovoriť, že je to ideálom pre vianočný špeciál a vzácna atmosféra o to lepšie vynikne. Doctor sa počas svojho dobrodružstva stretáva s ďalším Doctorom, údajne sa malo jednať o jeho budúce ja, ktoré bolo postihnuté amnéziou. Avšak pravdou je, že tento Doctor ma iba prepožičané znalosti a spomienky skutočného Doctora. Bolo veľmi podarené sledovať tie jednotlivé paralely medzi Doctorom a Jacksonom, najmä v tých aspektoch, kedy prišlo na zaostalosť a nevyvinutosť Jacksonovych vychytávok. Tiež sa nám do toho priplietli Cybermeni a podívaná mohla začať. ()

Planeta mrtvých (2009) (S04E15)

Epické dobrodružstvo so strhujúcim príbehom, ktorý sa tentokrát výnimočne odohrával počas Veľkej noci. Som rád, že Doctor Who prišiel s takýmto zaujímavým nápadom, ako pojať veľkonočnú epizódu. Úvod samotný bol veľmi živý a všemožne nabitý, máme tu heist, pokračujeme útekom zlodejky a následným prenasledovaním políciou, a po tom všetkom aj tak napokon končíme v čiernej diere. Totižto sa nám vytvorila trhlina v priestore, ktorá mala za vznik červej diere, ktorá preniesla Doctora s spolok do odľahlej planéty na opačnej strane vesmíru. Bolo priam až fascinujúce postupne odhaľovať to, čo v skutočnosti stálo za týmto fenoménom. A záverečné objasnenie tohto anomálneho javu bolo uspokojivé a taktiež veľmi originálne. V tomto survival sci-fi sa po boku Doctora objavuje príťažlivá Christina. ()

Vody Marsu (2009) (S04E16)

Tak takýto temný, pochmúrny a depresívny snímok som ani vo sne nečakal. Všetko nám to začína na Marse, kde sa podarilo vybudovať životaschopnú kolóniu. Úvodné scény sú také nevinné, dokonca aj Doctor je slušne nahláškovaný a strieda jeden vtípok za druhým. Však si stačí spomenúť len na túto humornú situáciu, kde Doctor plietol jedno cez druhé. "Actually “chat” is second on my list. The first being “gun”. Pointed at my head. Which then puts my head second and chat third I think. Gun head chat. Yeah. I hate lists. But you could hurt someone with that thing. Just, put it down." Avšak toto bolo iba predzvesťou niečoho omnoho vážnejšieho, záludnejšieho, temnejšieho, čo navždy poznačí Doctorov život. Uprostred priestoroch vesmírnej výskumnej stanice začne prenikať kontaminovaná voda, ktorá robila z ľudí vlhnúcich zombies. Scény s nimi boli nepríjemné kvôli tomu, s akou nechuťou som sa musel na tieto vodnaté tvory prizerať. S nimi taktiež prišla plíživá atmosféra, ktorá bola vskutku nervy drásajúca. Dávkovanie bolo naozaj intenzívne a v tomto klaustrofobickom prostredí čoraz častejšie nastávali chvíle absolútneho zlovestného ticha, že som dokonca počul tlkot vlastného srdca. "Water is patient, Adelaide. Water just waits. Wears down the cliff tops, the mountains. The whole of the world." A keď sa Doctor rozhodol odísť a ponechať posádku napospas nevyhnutnému osudu, bola to teda sila. Tento emocionálny zážitok ma doháňal až k slzám, až tak intenzívne na mňa zapôsobil. V podstate nával emócii, ktorému som sa nedokázal ubrániť. A moment, kedy sa Doctor rozhodol vzoprieť histórii a odhodlane bojovať proti času, bol neskutočne epický. Lenže tento Doctorov posledný zápal po chvíli vychladol, pretože po chvíli začal z neho ísť strach, keďže sa prakticky stal Bohom. Alebo ako sa Doctor sám nazval, stal sa z neho Time Lord Victorious. Avšak toto víťazstvo sa za krátky čas obrátilo na prach a divák si začne klásť otázky, má ttoto konca? A keď áno, kde toto končí? Ako ďaleko je Doctor schopný až zájsť? Vecí sa majú tak, že Doctor zasiahol do jedného z fixne daných bodov v čase, čo ho zmenilo na nepoznanie a zasial v divákovi priam až strach. Takéhoto temného Doctora sme doposiaľ nevideli, i keď musím uznať, že Doctorovi tento temný kabát dosť sluší. Doctor utrpel na duševnom zdraví, keď vzdoroval striktne zakotveným pravidlám v čase a preto teraz prepadá čoraz viacej do temnoty. Jeho psychický stav na konci hraničí až so šialenstvom. Sledovať psychický rozklad Doctorovej osobnosti je niečo neuveriteľné. Najlepší herecký výkon Davida Tennanta, aký som kedy videl, odviedol bravúrnu prácu! "For a long time now, I thought I was just a survivor, but I'm not. I'm the winner. That's who I am. A Time Lord victorious." ()

Konec času - 1. část (2009) (S04E17)

Celý tento snímok sa nesie v očakávaní toho, čo ešte len príde. Doctor si je dobre vedomí toho, že toto je jeho posledné dobrodružstvo a preto sa doňho ženie dosť opatrne. Aj divákovi už musí byť jasné, že toto je rozlúčka s Davidom Tennantom, čoby neskutočne úžasným Doctorom. A je nám veľmi ľúto, že jeho príbeh sa blíži ku koncu, a preto tvorcovia chcú z toho vyťažiť maximum. Je to dojemné, senzitívne a na celej exhibícii si dali dokonalo záležať. Príkladom bol pohnutlivý rozhovor medzi Doctorom a Wilfredom alebo návrat Donni. Taktiež vrátili späť do hry aj najlepšieho záporaka Doctora Who a tým je bezpochyby Saxon, ktorý je šialenejší ako kedykoľvek predtým. Moji dvaja najobľúbenejší Time Lordi, Master a Doctor, sú znavu spolu, nádhera! A záver sa nesie v znamení návratu Time Lordov a konca času. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (viac)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner