Pán času

• Veľká Británia Doctor Who
Veľká Británia, (2005–2024), 155 h 17 min (Minutáž: 42–88 min)

Réžia:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (viac)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (viac)

Jano...

Seriál o šialencovi s búdkou a o všetkom, čo v najrôznorodejších končinách priestoru a času videl a zažil. Myslím, že objektívne zhodnotiť Doctora Who je nemožná úloha, pretože sme za tie roky videli toľko rozdielnych vecí (z pohľadu kvality, aj tých jednoducho a proste iných ako tie druhé), že sa o tom vlastne nedá dokopy nič určité povedať. Niektoré epizódy sú geniálne, iné pomenej, ale ten chaos, rozdielnosť, nevyrovnanosť a šialenosť celého tohoto seriálu je asi práve to, prečo ho tak zbožňujem. Nič podobné totiž neexistuje. Nie je to len seriál. Je to skutočný fenomén a legenda. ()

ASSBURGER

Tento seriál som začal pozerať hlavne z toho dôvodu že som sa doma nudil a vonku stále pršalo tak som si povedal že začnem pozerať nejaký nový seriál. Hľadal som asi hodinu ale dve aký seriál to bude. Rozhodoval som sa medzi Doctorom Who, True Detective, Fargo. Nakoniec to dopadlo tak že pozerám aj Doctora Who aj True Detective ale Doctora Who mám radšej. No ale späť k seriálu. Tento seriál je jedným z mojich najobľúbenejších preto lebo ma zaujal svojími efektmi postavami ktoré niesu možno až tak známe ale v tomto seriálu sú perfektne zahrané. Ved si vezmite ak by ste boli v nebespečenstve a zrazu by vás zachránil doktor ktorý má stroj času a chce vás vziať na cestu aby nebol sám. Samozrejme že som musel dať päť hviezdičiek lebo tento seriál musíte pochopiť nejde ho pochopiť tak že si pozriete prvú časť. Musíte vidieť aspoň viac ako päť častí aby ste sa do toho vžili a aby ste približne vedeli o čom to je. Veľmi dobrodružní seriál z môjho hľadiska nabitý humorom ale aj dramou. Ak by som vám mohol doporučiť nejakí sci-fi seriál tak tento by bol určite prvý. Vidno že je tento seriál prepracovaný ved ho robili asi osemnásti režiséri do kopi ved to by malo mať 100% a nie 84% no ale nevadí aj 84% je veľa môžeme byť radi že ma viacej ako osemdesiat . ()

sirien

Krásně divnej seriál co má pár skutečně geniálních dílů (temných, hororových, hard-SF i čistě ztřeštěných) a pár výborných větších příběhů a excelentních postav. Na náhodné zkouknutí to nejspíš člověk neocení (pokud náhodou nenarazí na některou ze top "samostatných" epizod) a pro pravidelné musí odpustit slabší první díl a přijmout trochu absurdně šílené premisy seriálu, ale stojí to za to - v těch nejlepších částech je pak skutečně těžké se od seriálu odtrhnout. Bohužel seriál má také svoje slabší momenty, zejména v pozdějších sériích - a ne, protože by se vyčerpal, ale bohužel protože tvůrcům začalo místy skutečně trochu hrabat - nejdřív "umělecky" a ego-sticky a následně bohužel i politicko-aktivisticky (...na úkor kvality). První série s Eclestonem jako devátým doktorem seriál opětovně vzkřísila, přinesla slušnou dějovou linku a už zde pár velmi kvalitních dílů. Druhá až čtvrtá s "desítkou" Tennantem pod Daviesovým vedením je asi příběhově nejsilnější s pár skutečně památnými chvílemi, některými z nejlepších postav i protivníků a celkově výbornými příběhy pro jednotlivé série i některé samostatné díly. Pátá až osmá s jedenáctým Smithem se pod Moffatovým vedením rozjede tak dobře, že je to pro mnohé ta nejlepší část - se stále silnými příběhy, slušnými postavami a pokračující tradicí několika výborných samostatných dílů na sérii, ale navíc se silnější atmosférou. Ke konci jí už ale bohužel dohání Moffatovo nastupující ego-šílenství a dojem geniality a umělecké neomylnosti (které postupně zruinovala i ve stejné době běžícího Sherlocka) - bohužel to nejvíc odnesly výroční speciály, seriál to ještě vcelku ustál. Devátá a desátá série s Capaldim už bohužel trpí značně víc. Některé momenty jsou pořád dobré (a furt se to dá dobře sledovat), ale seriál už má těch slabých momentů trochu moc a těch opravdu silných citelně ubyde. Jedenáctá s Jodie Whittaker pod kreativním vedením Chibnalla... je škoda mluvit. Všechnu tu explozi politické korektnosti a aktivismu a snaze zavděčit se každé minoritě okolo bych (narozdíl od mnoha jiných) ještě zvládnul - ale ne na úkor toho, že se ty epizody staly tak strašně nudný - rozvleklý, bez dramatu, předvídatelný, nezábavný. Nemají ani tu slušnost být prostě špatný, aby mě aspoň naštvaly. Prostě mě je jen už hrozně přestává bavit sledovat. ()

Bozvav

Nejgeniálnější seriál všech dob, tedy první 4 řady + speciály. Pak to jde trochu dolů. Nejlepší pán času David Tennant a Matt Smith. není co dodat, prostě inteligentní, vizionářské a vtipné. Takový Verne 21 století. Za mne plný počet. ()

gumbo

65% Po první serii. Cestování časem - Fantastic!! Komediální nádech - hlavně z počátku. Originální zápletky - hlavně zpočátku. Scénáristictické berličky a kýčovitost - hlavně na konci řady. Celkem slušná zábava, která ale trpí celkovou nevyrovnaností jednotlivých dílů a která jakoby hledá svoji žánrovou polohu. ()

DemonizeR

Tahle tak trochu netradiční scifárna mi přirostla k srdci. A možná právě proto, že to není ten typickej americkej styl, ale něco úplně jinýho. Je tu krásně vidět, že lze seriál uchopit a zpracovat zcela odlišně a to je na tom výtečné. ()

Magenta

Snad je to tím, že mám slabost pro sci-fi, nebo možná že miluji britské seriály, nebo to bude těmi vlasy Davida Tennanta... Každopádně mám jasno, že Doctor Who je nejlepší seriál, jaký jsem kdy viděla. Neznám klasické série (a chystám se to napravit), ale obnovení seriálu počínaje Ecclestonovým Doctorem je jeden z nejoriginálnějších seriálů vůbec. Co je na něm nejkrásnější nejsou občas levné kulisy, ani za vlasy přitažení mimozemšťani, ani triky. Je to scénář a herci, kteří seriál udělali tím, čím je. Už první série mě bavila, ale po tom, co přišel David Tennant, který jako by se pro roli Doctora narodil, dostal seriál spád. Každá postava, ať už Rose, Donna, Mickey nebo Roseina matka Jackie jsou vyprofilované tak, že jim prostě fandíte, navíc jejich představitelé do nich dávají naprosto všechno. A co se mi líbí nejvíc je fakt, že celý seriál je naprosto do detailu promyšlen. Když někdo v páté epizodě zmíní nějakou maličkost, ta vám pak dalších sedm dílů vrtá hlavou, abyste ve třináctém díle zjistili, co to znamená a že to vlastně bylo důležité. A skvělé jsou pak odkazy ke starším sériím nebo vtipy, které se táhnou i přes více sérií (Tennantovo "Are you my mommy?") Žádná zápletka nezůstane nedotažená, osudy postav se vyvíjejí, nic není ploché, nic nevyšumí do ztracena - což je u dnešních seriálů docela vzácnost (moderní je spíš nafouknout seriál nějakou strašlivě zajímavou zápletkou a pak ji rozpitvat tak, že z ní nic nezbyde, viz Ztraceni, Prison break...), ale Doctor Who je úplně jiná liga. Zaprvé je to britský seriál, zadruhé ho tvůrci dělají pro lidi. Ať si říká kdo chce co chce, postava Doctora je geniální stejně jako jeho představitelé a seriál je pro mě naprosto srdcovou záležitostí. A abych nezapomněla - píseň "Song for Ten" nazpívaná Timem Phillipsem je prostě úžasná... ()

Puddle

All of time and space, everything that ever happened, or ever will... So where do you want to start? Slova, jež mluví za vše, seriál, který prostě nezná slovo stereotyp… Doktor diváky na své pouti bere na všechna možná i nemožná místa skrze čas a prostor, a přesto největší kuriozitou zůstává stále on sám, poslední svého druhu, věčně obestřen pavučinou otazníků. Superinteligentní, vtipný, excentrický a zásadový muž, pro kterého jsou však jeho znalosti fungování universa a neobvykle dlouhý život velmi nelehkým údělem a pod maskou bezstarostného bohéma je velmi často tím, kdo musí skládat ty největší oběti, což ze všech třech nových Doktorů nejlépe vystihuje fantastický David Tennant (i když ti další dva jsou taktéž parádní)… Seriál je žánrově velmi proměnlivý, zápletky jsou zajímavé svou na první pohled schválnou laciností doplněnou výborným humorem. Ovšem hraje se zde hlavně na vážnou notu, tudíž není nouze o několik opravdu hororových epizod, o psychoepizod, kdy nevíte co je sen a co skutečnost, o detektivní díly, kdy vychází najevo, že je často něco shnilého v lidské rase a taky o díly, kdy jde s hrdiny všechno do háje a člověk jen pláče nad tím, že co se má stát, stane se. Netvrdím, že je Doktor bez chyby: zápletky s Masterem byly dosti podivné, čtvrtá řada má slabší rozjezd a někdy je to tak laciné, až je to vyloženě blbé, ale všechny ty skvělé epizody jako Parting of the ways, Girl in the Fireplace, Doomsday, Midnight, Waters of Mars, Flesh and Stone atd. mě tak neskutečně položily na zadek, že musím hodnotit naplno. ()

augustine

Na tento seriál ma upozornil otec a som mu zato nesmierne vďačná. Keďže som 100% Whomanic, tak sa na tento seriál nedokážem pozerať kriticky. Podľa mňa je dokonalý, ale verím, že veľa ľudí ho nemusí pochopiť. Seriál vznikol ako odozva k americkému Star Treku. Sú to rozdielne seriály, ale tento mám radšej, keďže aj po rokoch dokázal byť stále zaujímavý. S každou sériou stúpa aj kvalita seriálu, a aj moja fascinovanosť. Keď som videla prvú sériu bola som nadšená, ale keď obsadili Davida Tennanta ako Doctora, bolo jasné, že nikoho lepšieho vybrať nemohli. Aj keď hral Doctora v troch sériach, pre mňa to bolo málo. Jeho Doctor bol geniálny, a dosť ľudí písalo - hamletovský. Pri najnovších sériach s Mattom Smithom som sa pristihla, že je mi ľúto že už nie je (môj) Doctor, ale zároveň som si hovorila - V najlepšom treba prestať. Posledné dve série s Mattom Smithom sú absolútne iné a jeho Doctor je tak diametrálne rozdielny od toho Tennantovho, že mu človek musí fandiť. Ešte musím porovnať tvorbu za éry RTD a terajšej éry Moffata. Zas budem veľmi subjektívna, ale Maffatovu tvorbu obdivujem. Mám ju rada a je mi srdcu bližšia. Rada na záver: ak sa vám prvá séria moc nepozdáva, tak ju treba tzv. pretrpieť a počkať si na Davida. Stojí to zato. A ak sa ani potom seriál nebude páčiť, tak radšej nepozerať. ()

Edhelharn

Prvá séria:***, Druhá: ****, Tretia: ****, Štvrtá: *****,Piata: **** a pol, Šiesta:*****, Siedma:**** a pol, Ôsma:**** a pol, Deviata **** a pol, Desiata **** ()

char_t

Britská nestárnoucí klasika. Status dlouholeté legendy přináší hromadu kladů i záporů - sci-fi aspekty většinou kvůli konzistenci odpovídají létům šedesátým, dočkáme se i nepřeberného množství narážek na minulé série, které věrné fanoušky nemůžou netěšit, ale zároveň nové diváky nematou, naopak je více vtahují do děje. Pokud čekáte hardcore sci-fi jako je Star Trek nebo Star Wars, odejdete zklamání, ostatní se ale dočkají příjemně variabilního prostředí - cestování po vesmíru střídají výpravné exkurze do historie Země, případně její neméně zajímavé budoucnosti, nekonečný seriál tak takřka nikdy nenudí. Konec čtvrté série (hlavně novoroční speciál End of Time) pak dovádí celé universum takřka k dokonalosti a parádně zakončuje jednu éru, zvedám na pět. A těším se na další :) V osmé sérii ubírám hvězdu, nějak to jde pomalu ale jistě do háje... Místo cest po minulosti přibývá alternativní budoucnosti, plné bezejmenných vedlejších postav, a s příchodem Capaldiho Doktor ztratil i to své charisma... ()

pospech11

Skvělý britský seriál, který s příchodem Davida Tennanta ještě víc ožil. Christopher Eccleston sice dával Dokotrovy nádech nadřazenosti, kterou on má, ale Tennant mu dal vic te komičnosti a takového toho lidství :D. Matt Smith mi k této dvojici ze začátku vůbec neseděl, ale s postupem času jsem i ho překousl a přišel mu na chuť. Doufám, že tenhle seriál bude i nadále pokračovat a nechám se překvapit kdo nahradí Smitha v roli Doktora. ()

Darkslayer

Spočiatku som sa tohto seriálu dosť obával. Prvá séria vyzerala dosť rozporuplne a taktiež neobľubujem častú zmenu hercov. Po zhliadnutí pilotu a niekoľkých nasledujúcich dielov som bol presvedčený, že sa moje obavy naplnia. Našťastie prišla časť 1x06 Dalek, ktorá ma presvedčila, že na seriály niečo predsa len bude. Pri častiach 1x09 The Empty Child a 1x10 Doctor Dances som sa utvrdil v tom že, siahnutím po tomto seriále som urobil dobre. Tieto časti sú tým najlepším, čo mohla prvá séria ponúknuť a jednou z najlepších častí seriálu vobec, skvele kombinujúca sci-fi a hororové prvky. Obsadenie prvej série bolo šťastné (ostatne tak ako aj ostatných sérii). Eccleston sa oživenia Doctora zhostili veľmi dobre a Billie Piper bola po jeho boku namieru príjemným spestrením. Na konci prvej série však nastáva zlom v zmene hlavného predstaviteľa, ktorej som sa veľmi obával. V tomto seriály to majú našťastie vymyslené veľmi dobre a tak je táto zmena veľmi nenásilná a dobre dejovo podložená. Keďže sa mi Eccleston ako doktor dosť páčil na Tennanta som si musel chvíľku zvykať. 2. séria je lepšia ako tá prvá, ale stále trocha nevyvážená a so zopár slabšími časťami. Billie v tejto sérii opäť skvelá a aj napriek jej odchodu ostáva najlepšou doktorovou spoločníčkou vôbec. Jej odchod zo seriálu je tiež nenásilný a dejovo podložený. 3. séria umožňuje rozvinutie plného doktorovho potenciálu a väčšina častí je na veľmi vysokej úrovni. Počas 2. série som sa niekde v kútiku nevedel zbaviť pocitu, že mi Eccleston ako doktor chýba no v tejto sérii si Tennant potvrdil miesto ako najlepší doktor. Kdežto Eccleston bol vážnejším stvárnením a niekedy v humornejších častiach mohol pôsobiť nútene, Tennant bol dobrým vyvážením medzi humorom, serióznosťou a s narastajúcim narcizmom, ktorý mi imponoval (vrana k vrane sadá). Freema Agyeman sa Billie nevyrovná, ale je sympatická a zvykol som si na ňu veľmi rýchlo. 4. séria si udržuje nastolenú kvalitatívnu latku a ešte ju trochu posúva, aj keď na novú spoločníčku Donnu v podaní Catherine Tate som si nikdy skutočne nezvykol (herečka mi príde nesympatická a trocha otravná). V 5. sérii som sa najviac obával zmeny doktora pretože mi Matt Smith na obrázkoch akosi nesedel. Opak bol však pravdou a Matt ukázal veľké charizma a vniesol do seriálu opäť niečo nové. Doktor v jeho podaní bol humornejší a narcistickejší. Jeho výstupy pri ktorých prinútil nepriateľov ujsť z bojiska len zdôraznením kým je a čo všetko už má za sebou sú skrátka geniálne. Amy Pond v podaní Karen Gillian bola tiež šťastná voľba a zaradil by som ju na tesné druhé miesto spomedzi doktorových spoločníčok. Z 5. a 6. série je už cítiť iný nádych seriálu, čo bude mať asi za následok zmena v produkčnom týme. Ak ide o doktorových protivníkov, aj keď sa najčastejšie vyskytujú dalekovia a sú považovaní za jeho najväčších nepriateľov mne sa vždy najviac páčili Weaping Angels. Ich diely sú vždy vysokej kvality a s hororovým nádychom. Ako celok by som seriál hodnotil nadmieru pozitívne a po 6. sérii prihadzujem * na plný počet. Pre milovníkov sci-fi povinnosť. () (menej) (viac)

Gaia.M

Kamarád mi tento seriál doporučil a jelikož se hodně lidem líbí, řekla jsem si, že to zkusím. První díl mě moc neoslovil, nechápala jsem, jak může mít tak vysoké hodnocení. S dalším dílem už jsem začínala chápat a díl od dílu jsem se zamilovávala víc a víc. Christopher Eccleston byl výborný! Nedokázala jsem si v roli doktora představit někoho jiného. Sice mi k Rose úplně neseděl, ale bylo příjemné dívat se na seriál, kde se nutně hlavní postavy nemusí intimně sblížit. Pak ale přišel David Tennant a bylo vymalováno. Bylo mi to jasné! Která dívka by se do něj nezamilovala? :) Jako doktor se pro mě hned stal naprostou špičkou. Jeho styl, chování, mluva, pecka prostě. Rose, Martha, Donna, všechny byly skvělé! Každá z nich mi tam pasovala jako dílek puzzle. Tím to ale pro mě končí. Matt Smith je mi nesympatický. Nemůžu mu přijít na chuť. Pro mě má seriál čtyři série a jeden díl páté. Bohužel. Nebo spíš bohudík za ně. ()

Heroine

Britský seriál se neobejde bez minimálně pár podařených vtípků, i když jinak stojí za pendrek. Takže asi dvakrát jsem se zahihňala, ale jinak jsem si spíš zoufala nad přiblbým dějem, nesmyslnou zápletkou, a pro mne zcela nesnesitelným Davidem Tennantem, jehož vypouklé oči mi lezly na nervy už po jedné epizodě. ()

loki5

Originalita se musí ocenit a tohle má obrovskou spoustu výborných nápadů, které by samy o sobě utáhly vlastní seriál či film. Vastrou s její partou počínaje a anděly konče. Nemá to cenu nijak rozebírat. Shlédněte a uvidíte. U tohohle rozumím jak nadšeným komentářům tak i těm negativním. Ještě malý update. nikdy jsem neviděl seriál kde by díl dával smysl až po té co uvidíte celé následující serie (viz ticho v knihovně). Stejně tak jsem dlouho neviděl tak kreativní použití časových paradoxu které od diváka vyžaduje velkou pozornost. Za mě 85% Jinak Blink a Girl in the fireplace by jako samostané epizody dostaly 100% ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (viac)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner