Akční thriller producenta Jerryho Bruckheimera a režiséra Tonyho Scotta se točí okolo tajemného pocitu deja-vu, který provází agenta vládní agentury ATF Douga Carlina (skvělý Denzel Washington). Carlin vyšetřuje rozsáhlý bombový útok, po výbuchu nálože na trajektu v New Orleans je přivolán k zajištění důkazů. Odhalí přitom, že záhadný úkaz, který většina lidí považuje pouze za hříčku vlastní mysli, je ve skutečnosti něčím mnohem mocnějším. V tom okamžiku začíná jeho závod s časem o životy stovek nevinných lidí. (oficiálny text distribútora)

tnp101

Žádné déjà vu ve smyslu kopírování jiných snímků se naštěstí nekoná. Hlavní myšlenka, či přesněji její využití pro odlišné pojetí kriminálního vyšetřování s hromadou dalších originálních perliček, je minimálně ne dennodenně vídaným jevem nejen v Hollywoodské branži. Naneštěstí není tak bezchybně realizován. Hlavním problémem není ani tak značné množství děr v ději, ale spíše jeho pojetí, respektive způsob výpravy. Ačkoliv se snímek snaží v úvodu určit pravidla a divákův mozek naladit na frekvence, pomocí nichž mu bude každičká maličkost dopomáhat poskládat všechny díly skládačky do jednotného, náhle geniálně jednoduchého kusu, hlavně v závěrečné půlhodince mu jsou dříve stanovená pravidla silně u pozadí a dělá si s dějem, co se mu zachce. Probíhá to zhruba následovně … Divák, jehož logické myšlení je naladěno na určitá pravidla, si myslí, že mu všechno dává smysl, dokonce by si troufal i docela jistě předpovídat, co se zhruba stane a ejhle, najednou je všechno jinak. Před tímto bodem logickými, teď již nelogickými postupy se divák může jít zahrabat a snaží myšlení svého mozku přeladit na frekvence, na které film hraje nyní. Po několika minutách si myslí, že všechno znovu tak nějak chápe a děj mu během chvíle provede další odchylku. Nejhorší na tom však je, že se stále tváří, jako kdyby všechna pravidla po celou dobu respektoval a z přemýšlícího diváka udělá svým způsobem debila. Možná fakt debil jsem a něco mi uniklo, čímž se tvůrcům případně omlouvám, ale tak nějak tuším, že je hloupý spíše děj, který si hraje na strašně chytrý, ale přitom v určitých důležitých bodech vůbec nedává smysl. Chápu, že vyvarovat se jakýchkoli chyb v takto na díry zranitelném tématu, je téměř nadlidský úkol, nechápu však, že tvůrci po divákovi chtějí, aby přemýšlel, když je podle mě nejlepší při sledování mozek úplně vypnout. Mohl bych o tom psát ještě několik odstavců, ale bylo by to k ničemu. Po z mé strany značné kritice se nejednomu z vás bude s velkou pravděpodobností zdát, že bych filmu nejradši udělil hodnocení od odpadu do jedné hvězdičky. Udělám však otočku, podobnou těm v ději filmu. Kouká se na něj velice dobře. Výprava je i přes svá slabší (resp. nelogicky vyznívající) místa svižná a ty dvě hodiny mi uplynuli jako voda. Vynikající je i obsazení, či hudba. Pokud tedy odpustím logické díry (případně díry v mém mozku), jedná se o kvalitní filmařinu. Navíc se na něj v budoucnu rád ještě minimálně jednou podívám a kdo ví, třeba je fakt geniální a já to jen napoprvé zcela nepobral. 70% … se zavřenýma očima a uřízlými prsty klikám na čtyři hvězdy. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Teď již rychle přejděme k tuzemskému Blu-ray disku s tímto filmem. První dojem není zrovna oslňující. Disk disponuje velice jednoduchou statickou hlavní nabídkou. Všechny bude ale zajímat především audiovizuální kvalita přepisu a tak k ní můžeme bez větších řečí plynule přejít. Obraz je prezentován v poměru stran 2,35:1 (horizontální černé pruhy na klasické 16:9 obrazovce). Hned na začátek musím poznamenat, že je do jisté míry poznamenán stylizací, takže se nedá označit za referenční. Můžu však naproti tomu konstatovat, že se na něj kouká velice dobře. Ostrost je až na určitá místa vynikající a detaily hýří jak prostředí, tak obličeje. Dojmu z ostrosti neškodí ani občasné větší, ale jinak střídmé a spíše průměrné množství zrna. Podání barev podléhá již avizované stylizaci. To je „poznamenané“ především lehkou vybledlostí a jakýmsi „realistickým“ pojetím. Nečekejte tudíž obrovské množství pestrých barviček. Naproti tomu však zářivější barevné podání přesto zcela nechybí. Kupříkladu, takové ohnivé plameny výbuchu nepochybně rozzáří vaši místnost do ruda (resp. oranžova). Kontrast se drží na průměru, ale dá se narazit na místa, kde je lehce zvýšení. Po obrazové stránce si tedy disk drží velmi vysokou laťku. A teď ke zvuku. Nepolekejte se zadní strany krabičky, kde se uvádí, že je originální stopa zastoupena formou DD 5.1. Sice je to pravda a na disku je tato stopa opravdu zastoupena. O čem se však krabička již nezmiňuje, je, že jí na disku sekunduje ještě bezkompresová LPCM 5.1 stopa. Ta nepostrádá nic, co se od kvalitní zvukové stopy v dnešní době vyžaduje. Nechybí prostorovost ani agresivní basy, či detaily v i mimo akci. Dialogy jsou průměrně výrazné (resp. relativně tiché) a občas ne tak čisté, jinak proti nim však nic nemám a v čem stopa vyloženě exceluje, je podání hudby. Česká stopa je zastoupena DD 5.1 stopou a přesto, že je kvalita dabingu na docela vysoké úrovni, zvukově je bezkompresová originální stopa úplně jiná káva. V tomto případě zvolením české stopy přijdete o hodně, což samozřejmě platí také o anglické DD 5.1 stopě. Audiovizuálně se jedná o velice kvalitní kousek, což se bohužel nedá říct z pohledu bonusového obsahu. Na disku se nachází pouze trojice vymazaných scén o celkové stopáži 6 minut a trojice prodloužených scén o celkové délce 5,5 minuty. Všechny jsou sice prezentovány v HD a vybaveny českými titulky, ale jejich kvalita není valná a nezhlédnutím o nic nepřijdete. Přišli jsme ale o něco jiného. Nejen, že nás distributor ochudil o dvě vymazané scény, které jsou na zahraničním disku, ale navíc se na tuzemské verzi nenachází ani audio-komentář kombinovaný s víc jak půlhodinou produkčních materiálů. A aby nás distributor ještě více naštval, na zadní straně krabičky uvádí, že v bonusech jsou „komentáře tvůrců“ obsaženy. Z pohledu bonusů se tudíž jedná o výrazně nevybavený disk. Ani zahraniční disk jimi nějak neoplývá, o to víc je tedy naštve, že i tak si český distributor najde cestu, jak jej osekat. Alespoň ten HD zvuk nám tam nechali, což je jediné štěstí … slabších 60%. () (menej) (viac)

ivan bohatyr

Přišlo mi to podobné s "Next (2007)" ale slabší a příliš zamotané. Akce tam byla solidní, ale osobně bych v akčním filmu uvítal méně romantických chvilek a moc ten příběh smysl nedával, slabší 3*. ()

noriaki

Točil to Tony Scott, takže i když se v ději pohrává s časem, tak se nedá čekat nic komplexního, ani progresivního. Silné stránky režiséra byly někde úplně jinde, takže Deja Vu neohromí logikou ani nápady, ale vizuálem, precizním vedením herců a fantasicky nasnímanými scénami. Solidní řemeslo, které se v posledních letech do kin moc nedostává. ()

Aven

Popravdě mě Deja vu moc nenadchlo, jistě to má zajímavou zápletku a vizuální ztvárnění náhledu do minulosti je dostatečně "cool", ale pro mě byl konec filmu moc předvídatelný - proto jen ***. ()

JohnSmith

Scott a Washington opět spolu a opět vynikající.Tentokrát ve sci-fi akční romanci. Sico to zní příšerně,ale výsledek je velice dobrý.Obvzlášť potěší James Ježíš Cavieze v roli militantního padoucha ()

sahe

Zajímavý film... ze začátku to vypadalo jako každý americký akční film... ovšem když se do hry vložilo přebíhání v čase, tak se to stalo o moc zajímavější... nejlepší na tom je, že i když se tam pobíhá sem a tam, tak se člověk neztratí a ví, kde je v jakém čase a i souvislosti... No a opět jako vždy happyend... ()

VasaX

Výborný multižánrový film, při kterém jsem rozhodně déjá vu nepocítil.vynikající Washington kterému sekundovali neméně dobří další herci. Opravdu napínavá a poutavá podívaná od začátku do konce, která si rozhodně čtyři hvězdičky zaslouží. ()

Mytologie

Krimitriller říznutý Sci-Fi plný akce, záhad, návrat v čase, sledování satelitem, honičky autem, výbuch na lodi, přeskočení jiskry tam kde to už snad ani nejde a spousta policejní práce v podání kladnýho hrdiny Denzela Washingtona. Ten chlap se fakt nevzdává, a i když mu není něco jasný, díky svojí umanutosti tomu přijde na kloub. Zaujala mě myšlenka kriminalistiky napříč časem (Sněhurka) a nadšený su taky z řešení Dougova telefonátu... Už při pohledu na Paulu Patton bylo jasný, že neumře jen tak. Samotný děj by mohl být ještě zamotanější a místy se mohl ještě víc retrospektivně vracet do minulosti. Každopádně film kombinuje víc prvků a různých myšlenek z jiných filmů a to v tom dobrým slova smyslu. ()

Master19

Je pěkné, že minimálně do poloviny jsem jen nadávál na totalní tupost příběhu, abych byl pak stržen druhou polovinou, která nakonec z té první dělá přednost, nikterak chybu. Bohužel Denzel, jenž s prostřelenou rukou čapne babu a táhne ji z nebezpečí je až moc velké sci-fi i na tenhle film. Takže celkově vzato, pěkné obrázky to jsou, příběh velmi logicky propracovaný (mám rád když si divák může - ač nemusí - domýšlet určité náznaky), ale přesto všchno jsem tu nenašel nic nadprůměrného. ()

Sany33

Od Tonyho Scotta by som ani nič horšie nečakal. Kvalitná akcia a každú minútu filmu sa niečo deje. Napätie filmu je dokonalo stupňované a má peknú gradáciu až do konca. Keď si k tomuto popisu pripočítame Denzela Washingtona máme o zábavu na večer postarané v naozaj veľkom štýle. Je pravda že ide o scifi a krimi v jednom čo nie je často moc dobrá voľba ale v Deja vu to funguje. Mať ja takú možnosť pozrieť si 24 hodín spätne celý deň tak by som si aspoň uvedomil určité nedokonalosti, ktorých sa dopúšťam a mohol by som zapracovať na ich náprave. Ale nakoľko ide o scifi tak sa budem aj naďalej vyžívať v hriechoch súčasnosti a dúfať že Scott natočí ešte zopár takých filmov. 95% ()

Brain-D

Tony Scott a jeho "TENET" ? Zajímalo by mě jestli tohle pan Nolan před svým o 14 let mladším snímkem viděl. Navíc Nolan obsadil syna Danzela, takže nějaká spojitost, tam určitě bude.Hrátky s časem a cestování je tu prostě pojato zajímavým způsobem. Zručnost Tonyho Scotta v akčních scénách je ojedinělá a připomínala mi něco mezi "Skálou" či "Temným rytířem". Washington je tu neskutečně sympatický a prostě vás baví, jak se snaží rozlousknout celý případ. Jeho chytrostí a smysl pro detail jsou na takové úrovni, že by ulovil i "MacGyvera". 80% ()

liuk

Ač jsem na film šel s očekáváním, že to bude silná blbost, tak Deja Vu zejména svou první půlkou s nádechem tajemna docela překvapilo, i když první příchod Washingtona na scénu ve slowmotionu moje očekávání srazila ještě níž. :) Ještě, že se scénaristicky nenaplnily konspirační kecy z traileru "Government doesnt want you to know..", to by to šlo totálně do háje. Takhle se z Deja Vu stala docela dobrá, jenže místy nejistá, jaký teoretický model vesmíru (nekonečně mnoho vs jeden) si vybrat, párkrát kapku nelogická a příběhově děravá rychlokvaška. Ve výsledku mi ještě trochu vadily až příliš našroubované spojnice mezi různými realitami, abych si teda ke konci myslel, jak je ten film vlastně děsně inteligentní. Zlaté BTTF a 12 opic :) ()

Ichabod

No neni to vylozene spatny film. Cekal jsem ze uvidim neco vic a ono...ne. Pokud bych sem mel ve zkratce napsat svuj vztah k Tonymu Scottovi, tak za Man of fire ho budu velebit do smrti a Domino povazuji za velice slusny filmecek s malinko psychedelickymi momenty. Deja Vu nema blizko ani k jednomu. V podstate je to nejmene "Scottovsky" film z jeho novejsi tvorby. Bohuzel thriller byt je zalozeny na (pro mne mene) zajimavem zakladu o nahlizeni do minulosti, nedosahuje ani zdaleka kvalit Enemy of the state. Proste je to prumer, jen lepe natoceny a vzhledem k reziserovi a jeho potencialu tu jednu hvezdicku ze tri proste ubiram. U mne zklamani na plne care. ()

Jacob23

Vyborna high-tech detektivka.Washington je opet skvely,dobri jsou i Val Kilmer a Caviezel.Originalni dej i zpracovani,dobra rezie,vyborna hudba..akorat ten konec trochu zaskripal..na podruhe jsem to Scottovi a predevsim Denzelovi sezral i s navijakem a uvazuji o plne palbe ()

horacko

Na tému cestovania v čase spolu s filmom Butterfly effect najlepší. Výborný Denzel Washington. SPOILER A ten happyend na konci bol myslím celkom na mieste. ()

homerr

Od chvíle kdy, detektiv nastoupí do pekelného stroje pro mě film, tak nějak ztratil ani ne na obrátkách, ale spíš na realném základu. Všechno se v poslední sekundě stihnout nedá... ()

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012

Mission: Impossible trochu jinak

Mission: Impossible trochu jinak

01.09.2010

Film se především nebude jmenovat Mission: Impossible 4 ani M:I:IV. A Ethan Hunt nebude suverénním hlavním hrdinou. O velení se totiž podělí s dalším agentem v podání Jeremyho Rennera. Studio… (viac)

Jake Gyllenhaal cestuje časem

Jake Gyllenhaal cestuje časem

16.01.2010

Britský režisér Duncan Jones svým Moon dokázal, že žánru sci-fi rozumí a má smysl pro oldschool. Doufejme, že to potvrdí i svým hollywoodským debutem Source Code, který natočí pro studio Summit… (viac)

Tony a Denzel hubí teroristy

Tony a Denzel hubí teroristy

25.09.2007

Krvavý příliv, Muž v ohni, Déja Vu. Už jste určitě pochopili, co se vám snažíme říct. Ano, Tony Scott a Denzel Washington jsou kámoši. A když spolu natočí film, nikdy to není průšvih. U Sony Pictures… (viac)