Provokativní a komický snímek podle námětu spisovatele Jerzy Kosinski vypráví příběh zahradníka Chance, který je po celý svůj život uzavřený v domě ve Washingtonu DC. a svět zná jen z televize. Když se náhle ocitne ve skutečném světě, zaplete se do úzkého kruhu protřelých vládních poradců, kteří touží po "moudrosti mudrců." (oficiálny text distribútora)

Thomick

Žádný 2012, už roku 1980 nastal konec světa. Alespoň toho komediálního. Tehdy odešel král komiků, opravdu PAN HEREC, k němuž mohou všichni ostatní tak akorát obdivně vzhlížet. Nikdo by se téhle role nechopil s větší grácií, to je fakt. A nikdo jiný neměl toho roku převzít Oskara na jeho úkor, to je další fakt. Vážně nerozumím tomu, jak mohl být Sellers za své kariéry akademií tak přehlížen. Vždyť ani jeho životní roli nejsou schopni správně ocenit. Nicméně u mě to zase vyhrál na celé čáře. Zahraje cokoliv a zahraje to s naprostým přehledem. Není divu, že se se svým Chaunceym okamžitě zařadil po bok mých nejoblíbenějších filmových charakterů. Ta sladká nevědomost, ta neposkvrněnost, ta ... ta ... ne, to nejde popsat. 100%. ()

claudel

Říkám to skutečně zřídka, ale v tomto případě to určitě platí - velmi povedená filmová adaptace slavného literárního díla s excelujícím Peterem Sellersem v titulní roli. Jen mám vnitřní pocit, že jsem se u knihy více nasmál a bavil, film mi připadal vážnější a svým způsobem smutnější. ()

mm13

Satirické podtóny, ktoré sa v závere rozozvučia naplno, hodne dopomáhajú celkovému viac než len dobrému dojmu. A herecký prejav Petra Sellersa si popri tunajších oslavných vyjadreniach ťažko hľadá ďalší komentár. Ten chlapík sa s touto náročnou postavou skutočne vyhral zďaleka nie tým najjednoduchším spôsobom - nepodlieza divákovi, nesiahá po lacných vyjadrovacích prostriedkoch, dovoľuje, aby sme si k nemu vytvárali vzťah postupne, scénu za scénou, no o to bližšie sa s ním sžili. Má môj obdiv! Rovina "tak kto je tu vlastne smiešny a hlupák?" tiež funguje bezozvyšku a postupne to vo mne dozrieva do fázy, že si to na plné docenenie budem musieť o pár mesiacov dať znova. Originálny, pamätný príspevok. ()

Kimon

Vše o tomto filmu bylo řečeno v komentářích Radyo a Radek99, se kterými se ztotožňuji. Jen poznamenám, že rada zahradníka Chance (Peter Sellers) prezidentu Spojených států je aktuální stále, a dalo by se jí řídit i dnes, v době celosvětové finanční krize a kdykoliv jindy. Vyspělý svět nemůže stále jen "zobat hrozínky na dortíčcích", občas přichází na každého období obtíží a bídy, a tu je třeba překonat tak, jak překonal svou dobu obtíží zahradník Chance, byť ne svou vlastní pílí, ale pouze "světe div se", nepochopením těch druhých. :-) ()

Khalesi

Veľký nedostatok tohto filmu spočíva v tom, že dej plynie príliš pomaly a neobsahuje viac humorných situácií. Inak je myšlienka celkom originálna a vystihuje myslenie niektorých jedincov. Niekedy stačí blbečka navliecť do kvádra, strčiť ho medzi výkvet smotánky a potom už len sledovať, ako si s tým sofistikovaní z vyššej spoločnosti poradia. Pripomína mi to Cisárove nové šaty. ()

BoPo

Jeden z tých zbytočne vysoko hodnotených filmov. Postava Sellersa je iná, v porovnaní s tým čo každého v spojitosti s ním napadne. Ale len preto nebudem s filmu robiť niečo viac. ()

Terva

Chaice, zahradník, který celý život nevyšel z domu a prožívá svůj svět jen z pohledu na televizi, je po smrti svého pána donucen opustit svůj domov. Vypne telku, zabalí si jeden kufr a jde. Špinavé ulice, bordel, bezdomovci...to je současný venkovní svět, na který si musí zvyknout. Nápis na zdi hlásá " AMERICA AINT SHIT CAUSE THE WHITE MAN´S GOT A GOD COMPLEX ". Chanci ( Peter Sellers ) aplikuje své znalosti z televize a zahradničení na okolní svět a jeho politiku. Mluví o ničem, ale bublina se nabaluje kolem Chanciho a dělá z něho nejchytřejšího znalce a všeuměla. Bohužel některé dějové zvraty ve scénáři jsou řešeny radikálním střihem a scény kdy se Chanci dostává do " trapných situací " jsou prostě ustřiženy a po návratu do děje jsou prohlášeny za geniální a to bez vysvětlení. Například rozhovor v Ruštině, kdy Chanci nerozumí ani slovo, je ustřižen právě v době, kdy má něco říci. V následné scéně už je to muž mnoha jazyků, ale divák je tak nějak ochuzen o vyvrcholení. Těch scén je tam víc. Naopak poslední scéna z rybníkem je nádherná. Život je stav mysli. ()

PanCitron

Film plyne pomalu svým tempem, ale přesto jsem se, snad na jednu dvě pasáže téměř nenudil. A Sellersova postava naprosto geniální stejně jako jeho výkon. Především jsem si tak zvykl na jeho klidnou řeč, že v závěru v přeřecích jsem byl jeho mluvou až překvapen. Prostě 5*. ()

jahol

Jeden z nejlepších filmů, které jsem viděl, podobně jako jiní musím vyzdvihnout neskutečný výkon Petera Sellerse. Kromě nádherného celkového vyznění podpořeného famózním závěrem mě film i hodně pobavil, je napakovaný jemnými vtipy a narážkami..."Neznáte Ralfa? Ptal se po něm takový malý černoch..." a scéna se sladkou Shirley, stojkou a televizí rve bránici... ()

corpsy

Labutia pieseň jedného z tých komikov minulého storočia. A odišiel z úlohou, ktorá je skôr ironická ako komická. Jeho charakter prosťáckeho gumpíka menom Chance ´´Záhradník´´, totižto poukazuje na to, ako vie nulový človek otriasť základmi politiky a ako sa podobne ´´vyštudovaný´´ protivníci, prepadávajú pod tiažou ohrozenia. ()

F.man

Nádhera. Tohle je opravdu snímek, který se musí líbit každému. Hlavní postava - moderní karikatura kníže Myškina - v hlavní roly Petera Sellerse, kontrastuje dnešní realitu s uzavřeným světem jedince a zároveň (nevědomky) ztrapňuje celou lidskou společnost. Omezenost politiků a veřejnosti, která neposlouchá, neakceptuje a podle svých měřítek soudí druhé, je parádně vtipná. Grády tomu samozřejmě přidává perfektní Sellersův výkon (určitě jeden z nejpovedenějších). Jo, tohle je jeden z těch snímku jež si člověk pamatuje ještě dlouho - v ideálním případě pořád a rád se vrací... I like to watch ()

ledzepfan

Satira ve své nejčistější formě..Je to všechno přesně tak jak mnozí tuší=I naprosto "zasekaný Mates" ze zahrádky, který netuší která bije a co to všichni ti hodní lidé okolo žvaní-Se může snadno dostat i na ty nejvyšší politická místa-do funkcí, které řídí osudy miliónů........Aneb=I totální BLB může ve své naivitě chodit po vodě..........80% ()

Defaultovna

Stopercentná komédia s nenápadným "smiech-cez-slzy" prvkom. Ide o nenápadný snímok s jedinečným pánom P. Sellersom a jeho unikátnym spôsobom vyjadrovania, ktorý je, ako sme s priateľmi zistili, celkom chytľavý. 10/10. ()

NinonL

Velká krása a velký film. Prosťáček boží v úžasném podání Petera Sellerse proplouvá náhodami a ze všech vychází jako laskavý a moudrý vítěz. Forrest Gump mně kdysi zklamal, ale tento zahradník byl jedinečný. Poklona všem hlavním hrdinům. Včetně Bena Randa (Melvyn Douglas) a dalších. ()

baribal

Film nenápadný asi tak jako postava Chance Zahradníka. Chtěl bych se vyhnout označení nadčasový film, ale tady to prostě nejde. Především ve druhé polovině je to dost zřejmé, že film má přesah o dobrých třicet let. Tohle vůbec není komedie, tenhle film je vážně míněná, ale zároveň lehká, satira, která Vám při zapojení šedé kůry trochu otevře oči. Odejít na vrcholu se povede málokomu a tím smutným způsobem se to povedlo Peteru Sellersovi. ()