Provokativní a komický snímek podle námětu spisovatele Jerzy Kosinski vypráví příběh zahradníka Chance, který je po celý svůj život uzavřený v domě ve Washingtonu DC. a svět zná jen z televize. Když se náhle ocitne ve skutečném světě, zaplete se do úzkého kruhu protřelých vládních poradců, kteří touží po "moudrosti mudrců." (oficiálny text distribútora)

Pan Filuta

10/10 Výborná komedie, která se nesnaží být vtipná za každou cenu. A právě tento přístup z ní udělal to co je. P.S. Za povšimnutí stojí závěrečná scéna.......Záhy jsem to zhlédnul ještě jednou a je to ještě lepší. ()

MartinezZ

5.6.2010 ~ Peter Sellers jako předchůdce Forresta Gumpa v komorním dramatu o čistotě, nepoznamenanosti a přírodních pravdách. ~ Chance je zahradník v jednom starém domě. Intelektuálně příliš nepobral a tak jsou jeho mysl i život jednoduché. Nikdy nejel autem, nikdy nebyl u doktora, nikdy neviděl výtah, nikdy nedělal spoustu věcí. Nikdy totiž nevyšel z domu, kde byl vychováván a kde se od malička staral o zahradu. Jediným jeho spojením s okolním světem je televize. Pouze ona mu zprostředkovává obrázky reálného života, pouze ona s ním komunikuje. Jednoho dne ovšem zemře starý pán a dědici už služeb zahradníka nepotřebují. Díky tomu musí Chance odejít z domu a vkročit do světa. ~ Díky náhodě se mu brzy naskytne příležitost zužitkovat dosud nezjištěný šarm a eleganci, ale právě i onu jednoduchost, kterou kolem sebe rozsévá ve formě rozhovorů o přírodě, zahradě a květinách. Nevědomky se tak zaplétá do politických pletich, majících spojení až se samotným prezidentem, a získává si podporu vlivných lidí, aniž by kdokoliv věřil, že Chance, zahradník a jednoduchá osoba, není všemi považovaný Chauncey Gardiner, tajemná postava s těmi nejvyššími styky. Chance je ale ve skutečnosti... ~ Zvláštní jednoduchý pomalý komorní tichý film o jednoduchosti pohledu na svět a hlouposti a zaslepenosti druhých. O několik příček výš jej navíc vynáší právě hlavní postava, Peter Sellers. Pakli-že vám nic tohle jméno neříká, vezte, že se jedná o inspektora Jacquesa Clouseaua ze ságy Růžových panterů. A právě to, že je Peter profláklejší jako komediální postava, dává tomuhle filmu další rozměr, protože Peter zjevně zvládal i dramatičtější role. ~ O něco níže ovšem zase sklepává kvality filmu film samotný. Nedokázal jsem uvěřit, že by rádoby zahradnické metafory mohly vyvést z míry politické špičky, aniž by si někdo všiml, kdo že to mezi nimi stojí. Navíc mi v tom vadila právě ona politika. Film na politickou situaci cílí záměrně, ale trochu mu to škodí, protože se místy zbytečně žvástá a lehké nuance příběhu se rozplývají vniveč. ~ Anglicky-komorní Forrest Gump byl poslední velkou Peterovou rolí, za šest měsíců po uvedení filmu jej skolil jeho osmý infarkt. ()

MissJ

Tak toto mě minulo (i přes slibný námět). Celkové vyznění filmu mě příliš neoslovilo. Vytkla bych mu především jednotvárnost. Z nastaveného kursu se neodchýlí ani jedinkrát, vlivem čehož jsem se po dobrém začátku postupně dostala do stavu mírné letargie. Druhá věc, která mi vadila - nedotaženost scén; na několika místech mi přišlo, že dobře rozjetá scéna zbytečně předčasně končí nebo vyšumí do ztracena. Sellers samozřejmě supr, ale abych ho docenila jako výborného herce, k tomu mi stačila už jeho trojrole v Dr.Strangelove, takže zas tak paf jsem z jeho výkonu nebyla. Objektivně jsem chtěla zvolit zlatou střední cestu a 2 a půl* zaokrouhlit nahoru (za některé úsměvné momenty), ale nakonec hodnotím subjektivně za dvě (a když tady vidím tu plejádu pětičlenných hvězdokup, je jasný, že moje dvě skomírající hvězdy mu v konečném důsledku stejně neublíží:). ()

Pierre

Nejdůležitější film v životě Petera Sellerse. Dal do toho všechno a jeho výkon je prostě fascinující. Stejně jako celý film o kterém opravdu nejvíc vypoví termín ,,sarkastická komedie´´. ()

Freemind

Na tohle mi nikdo sahat nebude. "Byl jsem při tom" je jako zjevení z jiné planety - skvělá Kosinského povídka přetavená do skvělého scénáře, který je ve finále skvěle natočen a skvěle zahrán. Plus naprosto geniální Peter Sellers, plus laskavý a inteligentní humor, plus "Also Aprach Zarathustra" v úžasné funky verzi mistra Eumira Deodata, plus pointa. Dotek dokonalosti v tomto nespravedlivém a nepřátelském světě. ()

sonnak

Usnul jsem :) bohužel. Hlavní postava je sympatická a všechno je v pořádku, jenže veškerý "humor" ve filmu je založen na dvojsmyslech (mluví o zahradě a všichni se rozplývají, jak rozumí politice), což v komediích v malých dávkách funguje, ale tady je to hlavní motiv (společně se stupiditou hlavní postavy) a dvě hodiny toho stejného je neskutečná otrava. ()

kaylin

Koncert Petera Sellerse, na který jsem se velmi těšil už pěkně dlouho. A stálo to rozhodně za to. Ale není to jen o Sellersovi, který je jednoduše výtečný, ale je to i o dalších hercích, kteří zde hrají, a také o absurdním příběhu, který je ale podán způsobem, jenž vás okouzlí a dostane vás. Zase trochu jiná variace na prostoduchého člověka. ()

Maq

Zajímavý film, a přesto mi na něm cosi nesedí. Sellers a další vystupují zdrženlivě a kultivovaně, na druhé straně satirická nadsázka příběhu zavání až burleskou. Dobré, ale jaksi zvláštní. ()

PogoJoe

I like to watch :). Překvapivě zdařilá absurdní záležitost, nad kterou jsem mohl jen žasnout. Geniální Peter Sellers exceluje v roli prostého (nebo brilantního?) Chance Zahradníka, který oblbne všechny okolo sebe - jak ve filmu, tak diváky ve skutečnosti. Člověk čeká, kdy mu to přestanou ostatní žrát a stává se svědkem čím dál absurdnějších situací, snad až na hranici únosnosti. Tenhle film jest pro mě silným zážitkem. ()

swed

Hodně zvláštní film. Po celý čas jsem nevěděl, jestli se smát či smutnit. Ústřední zápletka je tak přitažená za vlasy, že jsem měl občas problém jí uvěřit (vlastně je to satira, takže se není čemu divit :). Tím nejpozoruhodnějším je fenomenální výkon Petera Sellerse. Ten svoji postavu precizně nacvičil, propůjčil ji svébytné vystupování a až jakýsi hlubší rozměr - tohle je geniální ukázka minimalistického, soustředěného herectví, potvrzující Sellersův neobyčejný talent! Není složité si představit, jak by zde spousta ostatních herců sklouzla ke karikatuře. Byl jsem při tom je v první řadě labutí písní nevšední osobnosti, od které jsme se mohli dočkat ještě mnohého. Bohužel ten, kdo řídí nemilosrdné hodiny života a času, byl jiného názoru... 8/10 ()

Aiax

K tomuhle se dá říct jediné - pokud vás drtí deprese, pokud máte pocit, že už vás v životě nic nebaví, že všechny filmy jsou pitomé a na jedno brdo a nic už vás v nich nepřekvapí a nenadchne, pusťte si Being There. Alespoň u mně to tak fungovalo. Dokonale. ()

Duotone28

Perfektneee...dalsi filmik do mojej zbierky untouchables!!! Svet Chanca bol uzastny...neinteligente inteligenty, zabavny, bez zbytocnych stresov...s chutou zit, aj ked osud nepraje! Niekomu ku stastiu staci dialkovy ovladac, niekomu cierny bavorak, niekomu luxusna zenska....kazdy sme iny. Pre mna cistych 5*,nazdar ()

Murrro

Plný počet hviezdičiek, bez akýchkoľvek pochýb. "Bol som pri tom" je vzácne kompaktný film s úžasnou pointou, scenárom umne balansujúcim na hrane trápnosti, výborným rytmom, citlivými hereckými výkonmi celého obsadenia, na čele s brilantným Sellersom a to všetko zastrešujúcou uvedomelou Ashbyho réžiou. A názvom snímky sa nenechajte pomýliť! Chance nie ten, ktorý "bol pri tom". On je ten, ktorým "tým" je! ()

salalala

Nádherný film, který je vybroušený a nenudí v žádném okamžiku svého trvání. Sellers tu hraje totální protipól ztřeštěného Clouseaua. Jeho výkon je dokonalý a dokázal, že to byl Pan herec a že by zvládl v pohodě i vážnější roli. Tady všechno sedí úplně dokonale, ten film nemá slabé místo. I když si dělá legraci z mnoha věcí, je to humor laskavý, který se nikomu nevnucuje. Ashby tady září i režijně, všecko vychází. Jediným důvodem, proč dávám čtyři hvězdy je, jak už tady někdo zmiňoval, že některé scény jsou příliš brzy ustřihlé a nedořečené (příklad s tou ruštinou nebo s tím gayem). Taky ostatní herci jsou výborní a hrají náramně, zejména MacLaine je úžasná. Being There je o tom, jak lidé hledají něco tam, kde to není a vyžívají se v tom hlavně politici. Navíc to má výborný závěr v jezeře. Jediné, co skutečně zamrzí, je scéna běžící pod titulky, která se do filmu vůbec nehodí. Ale to je jen malá vada na kráse. Vřele doporučuji, brilantní dílo. 80% ()

Skip

Krásný film s jedinečným Peterem Sellersem ve své nejlepší roli. Byl jsem velmi překvapen hereckým uměním Petera Sellerse, kterého jsem předtím znal z potřeštěných komedií, které zrovna dvakrát nemusím. Vidět tenhle film, to je pro filmového fanouška prostě povinnost. ()

Laurent

Pouze průměrný film. Kdyby v něm nehrál Peter Sellers, tak by upadl v úplné zapomnění. Přesto na tomto filmu oceňuji dvě věci. Jednak herecký výkon Petera Sellerse a potom fakt, že z toho režisér NEudělal stupidní frašku ()

wipeout

Pár úvodných scén i trvalo kím som sa otvoril humoru a uyasnosti tohto snímku. Celý čas sa človek obával aby sa neprezradila pravá podstata Gardenerovej geniality, ktorej sekundovala zázračná formulka interpretácie činov a slov, ktorá neikedy na hladinu vzplavý omnoho viac ako by si stojaté vody mysle zaslúžili. Záverečná scéna stojí vážne zato a pomohla sa mi rozhodnúť a prikloniť sa k 4*. ()