Provokativní a komický snímek podle námětu spisovatele Jerzy Kosinski vypráví příběh zahradníka Chance, který je po celý svůj život uzavřený v domě ve Washingtonu DC. a svět zná jen z televize. Když se náhle ocitne ve skutečném světě, zaplete se do úzkého kruhu protřelých vládních poradců, kteří touží po "moudrosti mudrců." (oficiálny text distribútora)

s.e.p.p

To, co funguje na papíře, nemusí vždy fungovat na plátně a tento snímek je toho bolestným důkazem. Byl jsem při tom je až neskutečně utahaný a nudný film, a ať už se na Sellersův výkon pěje chvála v jakékoliv míře, v mých očích svým rozvláčným a "natvrdlým" herectvím filmu spíše podkopával nohy. Zatímco v knize Zahrabník působí jako taková roztomile hloupoučká a v rámci možností uvěřitelná figurka, v adaptaci se z něj stal nesympatický a otravný ňouma, jehož scény jsem měl chuť přetáčet. Velké zklamání, které nedokáže zachránit ani nápaditá závěrečná scéna. ()

V.Silver

Vlastně nevím, jestli to bylo veselý, nebo smutný, ale líbilo se mi to. Sellers v úplně jiné pozici než obvykle a s daleko tíživějším tématem, byť odlehčeným "nepochopením" skutečného významu výroků Chanceho. Film, který diváka nutí přemýšlet, jestli je vyrovnanost a klid v životě skutečně možné dosáhnout jenom pomocí lobotomie. Film, který nás donutí ocenit tuto úplně neznámou polohu Sellersova hraní. A film, u kterého si budeme říkat - který vůl to stříhal? :) 70% ()

šerminator

Peter Sellers je můj oblíbený herec. Většinou hraje cvoka alá Růžový panter, nebo Dr. Divnoláska, ale toto je naprosto jiné. Tak krásnou lehkou komedii jsem fakt nečekal. Ne, že by se člověk smál, ale celý děj je tak jednoduše polehounku podáván. Sellers vlastně veškerou srandu obstárává nehraním, přičemž vše se kolem něj tak zamotá, až je to úsměvné. Prosťáček podobně jako Forrest Gump si žije svůj život a všecno se to kolem něj tak vtipně zamotá. ()

JohnSmith

Peter Sellers v roli zaostalého zahradníka mne moc nezaujal. Ani MacLaineová toho moc nepředvedla a ten, od koho jsem čekal nejvíc, Jack Warden, také zklamal. Neříkám, že jsem se občas neusmál, ale nebylo to nic, co bych musel vidět ještě jednou nebo se nad tím rozplývat. ()

Pecival

Výklad slov je zapeklitá věc, zvlášť když se to s těmí dvoj a vícesmysly přehání. Krásná ukázka toho, že cokoliv lze interpretovat jak se vám to zrovna hodí. Nejsem velký fanda panterů, tak jsem měl Sellerse v hlavě hlavně jako dokonale ztvárněného nácka z Divnolásky, ale tohle je ještě o několik tříd vyšší liga - opravdu pozoruhodně zahráno. K tomu opravdu zajímavý, chytrý scénář. ()

Bernhardiner

Velmi otevřeně se přiznávám, že prvním polovinu filmu jsem doslova protrpěl. Nevím proč. Možná za to může skvělý dabing, možná za to můžou dokonalé věty Petera Sellerse... Asi mně byl Chance vůbec celý nesympatický, od takovýchto lidí bych si asi radit nenechal. Jenže mocní pánové jsou často ješitní, a proto nerozeznají moudrost od keců negramotného chlapa. Pak už mně to vadit přestalo, asi jsem si už na to zvykl... Film rozhodně není dokonalý, kazí ho dost podivně useknuté scény a ty nepovedené záběry při závěrečných titulcích si mohli tvůrci opravdu odpustit, protože se to ke zbytku filmu vůbec nehodilo. Rozhodně se ale jedná o snímek k zamyšlení. 75% ()

Ploutev

Naprosto parádní film !!! Přistihl jsem se při tom, že jsem celý film měl na tváři takový ten správný (přející) ůsměv, který střídaly záchvaty smíchu. Ten humor je naprosto odzbrojující, hlavně v druhé půli kdy si na něj člověk zvykne : )) O tom jak geniálně Sallersovi ta role padla, jak jí zahrál ani není třeba mluvit, už to tady bylo řečeno mnohokrát. Brzy si ten film pustím znova....Krásně natočeno. Bravo!!!!!aaaa ještě něco..ten přiblblý ůsměv stále trvá, jsem zvědav jak dlouho vydrží.... :D ()

ZkuKol

Satira jemná jako dýka. Peter Sellers ve své vysněné roli prostě exceluje. A film samotný vám na tváři vykouzlí úsměv kouzelnější, než je samotný Chance. Je jen škoda, že občas je jeho tempo až příliš pomalé a některé narážky jsou až příliš okaté (hosexuální hlavně). Myslím, že Peter i film si toho Oscara zasloužili bez debat... ()

Sdoom

Skvělé, vtipné, inteligentní a s dokonalým Peterem Sellersem. Sekvence jeho odchodu z domu a seznamování s okolním světem v doprovodu Deodatovy verze Straussovy klasiky Also sprach Zarathustra je nezapomenutelná. Moc nechybělo do 5 hvězdiček. ()

MurielRezek

Tenhle nápaditý, inteligentní a lidsky hřejivý film patří k mým nejoblíbenějším s Peterem Sellersem. Jeho nezapomenutelná role zahradníka Chance má v sobě dojemnost tuláka Chaplina a klaunskou poezii Tatiho. Film jsem si včera pustila znovu - nevím už pokolikáté- miluji závěrečnou "jezerní "scénu, ovšem tentokrát jsem ho stačila i včas vypnout, už totiž vím, že se u tohoto snímku obejdu bez závěrečných titulků.Téhle brilantní satiře s existenciálním přesahem ani po letech nemohu ubrat z hvězdičkového hodnocení také pro výborně zvolený soundtrack. ()

BluT

Hódně originální film. Ne že bych byl přikovanej k židli od začátku do konce, ale šťávu a drive to mělo, postavy i scény byly vtipný, možná trochu neuvěřitelný, ale jinak hustodémonský. 89,9 % ()

Miksilak

Neskutečný výkon Petera Sellerse. Naprosto nechápu, že za tohle nedostal Oscara. Kdo jiný by ho měl dostat, když ne on za tuhle roli? Před tímto filmem jsem ho znal pouze z bláznivých komedií, ale tímhle mě opravdu dostal. Težko popsatelné... ()

Chegi

"Život je jen stav mysli". Chance málo mluví, zná jen vše okolo své zahrady a rád se dívá na televizi. Celý život nevyšel z domu a má inteligenci předškoláka. Přesto je možná tou nejchytřejší osobou, kterou ve filmu poznáme. Nesnaží se být nikým jiným - každému říká pravdu. Jen ostatní ji slyšet nechtějí, nebo si jeho slova přeberou po svém, vkládají mu do nich své myšlenky. Ono je hrozně snadné natočit špatnou komedii o zaostalém člověku v neobvyklých situacích, ale natočit kvalitní drama o tomtéž, je nesmírně obtížné. Peteru Sellersovi a Halu Ashbymu se to povedlo. A konec filmu nemohl být lepší. ()

Jaccobos

Musím ocenit originální nápad, který je rozvíjen celý film. Jde o komedii, která staví svůj humor na tom, jak se Chauncey (Chance) zahradník poprvé v 50 letech vydává na procházku po městě. Shoda okolností a jeho výmluvné a krátké komentáře z něj udělají pravého miláčka celého Waschingtonu. Mluví s ním prezident, pozvou jej do show, přední politici o tomto pomalejším, nezkušeném analfabetovi začnou dokonce uvažovat jako o příštím kandidátovi na prezidentský post. ()

BlackTom

Zrazte si svojho debila závislého od telky a ekonomika Vášho národa má vystaráno. Síce nie je ukecaný ako Forrest a nevie o krevetách ani toľko ako Bubba a Pohlreich dokopy, zato má placho perverzný úsmev Petra Sellersa a "rád sa díva". Plus prezidentova erektívna disfunkcia (keď bol v Senáte, tak ju nemal). Plus magický koniec. A ešte má odkaz pre Raffaela! ()