Provokativní a komický snímek podle námětu spisovatele Jerzy Kosinski vypráví příběh zahradníka Chance, který je po celý svůj život uzavřený v domě ve Washingtonu DC. a svět zná jen z televize. Když se náhle ocitne ve skutečném světě, zaplete se do úzkého kruhu protřelých vládních poradců, kteří touží po "moudrosti mudrců." (oficiálny text distribútora)

Zagros

Líbil se mi jeden komentář (LeoH), který říká, že film je stejně prázdný jako hlavní hrdina a je jen na divákovi, čím jej naplní. S tím souhlasím. V dobrém slova smyslu si v něm může každý najít to, co chce a být spokojen dle své přirozenosti a momentální nálady. Sám na něm oceňuji poctivou filmařinu a umění si z americké společnosti udělat srandu. Sebebanálnější pravda upřímně pronesená prosťáčkem ve vhodnou dobu je nadšeně přijata a prosťáček je najednou veleben za jeho moudrost a dostane se do středu dění. Vznikají tak pozoruhodné situace, které jsem se zájmem sledoval a ač to bylo místy velmi utahané, nechal jsem se pomalým tempem vyprávění vtáhnout a se zájmem jsem při tom byl až do konce. Film krásně ukazuje zejména to, jak si všichni projektujeme své vidění světa do druhých lidí a velmi často jedeme dle „podle tebe soudím tebe“. Přes všechna pozitiva filmu, jsem si druhý den uvědomil, že jsem si z filmu nakonec moc neodnesl a jeho vyznění na mě zapůsobilo jen velmi vlažně. Navíc Peter Sellers nikdy k mým oblíbencům nepatřil a ani po dobrém hereckém výkonu se jim nyní nestane. S odstupem několika dnů zůstanou jen lehce nadprůměrné tři hvězdy. ()

matolas

Zlaté sedemdesiatky s odvahou tvorcov ísť s kožou na trh a proti prúdu. Dobrá satira, s jemnými nuansami (Až na priezvisko Rand.) a štýlu sa herecky prispôsobil aj Sellers, ktorého som asi prvý raz videl v takejto civilnej úlohe. Všetci proste radi počúvajú hlavne samých seba, tak im to Chance plní. Vidieť toto rok po napr. Don't Look Up či aj Barbie, ktoré považujú divákov za totálnych blbcov, ktorí nedokážu pochopiť nič bez toho, aby im to neotrieskali o hlavu, je balzam na dušu. ()

Han22

Absurdní drama, které jsem pochopil (až na konec), ale nelíbilo se mi. Chance je postarší, distingovaný, leč zcela retardovaný zahradník, který celý život prožil u pána. Zná jen zahradu a televizi a když pán umírá a právníci ho vykopnou na ulici je ztracený. Ale ne na dlouho. Shodou náhod se dostává do domu k umírajícímu podnikateli, získá si jeho přátelství, okouzlí jeho ženu, novináře, lidi i prezidenta. Jak? Inu nijak. Chance Zahradník je pořád stejný idiot, jenže všichni kolem něj berou jeho slova jako nekonečnou moudrost, v jeho slovech slyší co chtějí slyšet a tak je z něj rázem hvězda. Já chápu tu satiru na politické/byznys kruhy, hledání skrytých významů a metafor tam kde nejsou... jenže mě to lezlo na nervy. Do 30 sekund by komukoliv došlo, že ten člověk je mimo, ale tady to nedojde nikomu za celý film a já takové nesmyslné chování prostě nesnáším. Krásně natočené, výborně zahrané (Sellers fyzicky i herecky zcela jiný než v jiných filmech, zaslouženě oskarový Melvyn Douglas), leč šlo to úplně mimo mě. PS SPOILER: Konec znamená, že Chance nebyl idiot, ale Ježíš?? ()

Lookass

I like to watch TV. __ Being there je ten typ filmu, ktorý zvláda jemné balansovanie na hrane absurdity a tragikomédie. Nechcem si predstaviť ako by dopadol film s menej talentovaným hercom v hlavnej úlohe a s iným prístupom režiséra. Našťastie je všetko vo filme vierohodné. Aj keď je pointa snímku vystavaná na absurdnosti, každá scéna je uveriteľná__ Záver ma dostal. Vlastne celý film začína byť zaujímavý až po určitom čase, zo začiatku mi nebolo úplne jasné čo sa snaží autor povedať.. ..ale druhá polovica je nezabudnuteľná. __ Takáto kritika politiky cez postavu negramotného Chanceyho si zaslúži obdiv. Je v rámci Hollywoodu jedinečná. Ashby sa vytiahol. Sellers dvojnásobne. Viac takýchto filmov. __ 9/10 __ I can't write. And I can't read. And I like to watch TV ()

cab

Herecky koncert (v nezvykle roli Peter Sellers), ktery pusobi v jednom dome jako zahradnik a nikdy nevychazi ven. Svet, ktery zna jen z televize, ma moznost poznat po smrti sveho pana. Jeho chvilkovy pobyt mimo zdi zmineneho baracku a nezvykle jednani ma necekany dopad na velmi vlivne obcany. 85% ()

dopita

Film o tom jak hlupák říká hlouposti a všichni okolo, včetně prezidenta, si to vždycky ňáko přetavěj ve strašnou moudrost. To že je Peter Sellers překvapivě umírněnej je kupodivu fajn, ale film o tom, jak je celá Amerika nadšená z naprostýho blba co neumí ani číst a psát mě spíš otrávil než pobavil. ()

noby

Chance vnímá svět s nakažlivou lehkostí, ač si nakažení obvykle neuvědomují, co Chance kolem sebe rozsévá. Stejně lehce a nakažlivě působí i samotný film i výkon Petera Sellerse. A přestože zároveň dokáže sarkasticky rozebrat lidské nepochopení, způsob, jakým si utváříme obrázek, i politické postupy, nikdy svoji lehkost neztrácí. Vlastně nechápu, proč nedávám 5. ()

KOCOUR-1

Tento film jsem dlouho, předlouho sháněl. A jsem rád, že jsem nepolevil a nakonec měl tu možnost ho vidět. Naposledy mne takto dostal Kevin Spacey. Nevím zda je to Sellersova nejlepší role, ale jeho "zahradník" je opravdu vyjímečný počin. ()

Hanys_

Výtečný Sellers, který sype z rukávů jednu zahradnickou hlášku za druhou a díky (ne)pochopení jejich pravého významu je považován za geniálního politika a ekonoma. Trošku moje nadšení zazdívá ta stopáž, ale možná to bylo jen únavou a v budoucnu už to na 5 hvězd vystoupá. 8/10 ()

Rapikk

Tento film se hodnotí jen velmi těžce. Celkově je to takové pomalé, ale herecký výkon Petera Sellerse byl bezchybný a některé scény tak hýřily originalitou, až to nešlo sledovat jinak než s otevřenými ústy a vytřeštěnýma očima. Zvláště ten génius, co vymyslel tu sexuální scénu bez sexu, by si zasloužil nějaké pěkné vyznamenání. Tento film je prostě divnej. A za tu originalitu bych ho rád doporučil všem, aby se na něj podívali alespoň jednou. ()

F.W.Colqhoun

America ain't shit cause the white man's got a god complex. Když jsem poslední haló Petera Sellerse viděl poprvé ve svých cca deseti letech, zasáhlo mě to. Pochopitelně poněkud vykonstruovaný příběh o vzestupu idiota, jehož prostota ne a ne se definitivně potvrdit, nepřetržitě fascinuje a jaksi mimoděk vedle skvělé zábavy a očekávání, kdy to praskne, klade podprahově otázku po spolehlivosti inteligence - té běžné (která se tu ukazuje jako bezzubá) a těch typů, které jsou vyhošovány do sféry diagnóz. Sellers podává Chance jako perfektní hádanku, anti-Zeliga, muže, který zenově prostě je při tom a zůstává v jakékoliv situaci důsledně stejný, a proto bere vše, aniž by stál o cokoliv kromě možnosti pečovat někomu o zahradu, případně se projít po hladině zahradního jezírka. Nenápadně smutný film. ()

Sayko

Zvláštní. Snímek si mě nezískal hudbou, která byla sice velmi pasující (a klasická, pro což mám slabost), ale nepomáhala v manipulaci s mými emocemi. Ani kamera nebyla nijak zvláštní, ba naopak. Se scénami se dalo určitě více pohrát. Being there si mě totiž získalo myšlenkou vyjádřenou hlavní postavou, ztvárněnou Peterem Sellersem. Právě filozofická myšlenka tvůrce námětu Jerzy Kosinského byla zarážející, ale úsměvná a tažná pro celý film. Nebýt magického kouzla hlavní postavy a myšlenky tvůrce, nebyl by snímek tak dobrý, jak se nakonec podařilo. ()

Daae

Citlivý a upřímný snímek, který mi otevřel oči až poslední scénou. Na můj vkus je moc pomalý, ale pokud máte rádi dramata tohoto typu (+ trochu humoru v něm), určitě doporučuji. Zvlášť musím pochválit dobře kombinovaný soundtrack a jistě Petera Sellerse za jeho výkon v hlavní roli. ()

Radim

Vynikající film se skvostným Sellersem. A přestože vedle něj se žádný další herec neztratil, naprosto film ovládl. Schválně jsem se díval, kdo Sellersovi toho Oscara vyfouk - a on to Hoffman v Kramerové vs. Kramer. ()

DannyBoy80

Sellers je ok, hraje jinak, ale stále dobře. Některé vtipy byly v pohodě, né že bych se přímo smál, ale usmíval jsem se. Obecně byl to bylo moc dlouhé a vyplněné spoustou vaty okolo. Komedie, si myslím, by měla mít větší tempo. Je to tak na 65%. ()