Provokativní a komický snímek podle námětu spisovatele Jerzy Kosinski vypráví příběh zahradníka Chance, který je po celý svůj život uzavřený v domě ve Washingtonu DC. a svět zná jen z televize. Když se náhle ocitne ve skutečném světě, zaplete se do úzkého kruhu protřelých vládních poradců, kteří touží po "moudrosti mudrců." (oficiálny text distribútora)

Horak

"I´d like to watch". Vynikající Sellers. Absurdnost některých scén vyhání do extrému. Milostné scény s Evou jsou opravdu zážitek. ()

Saara

Dle mého nejlepší role Petera Sellerse. Úžasný film, kteý zaslouží mnohem více pozornosti, než které se mu dostává. Shirley jako vždy kouzelná, ale pan Sellers podává nezapomenutelný výkon. Děkuji. ()

pend

Velice věrná adaptace Kosinskiho knihy ve které nechybí nic podstatného z předlohy. Film stojí a padá s výkonem Sellerse a krásné Shirley MacLaineové. ()

Dellylah

Jak jsem přišel ke slávě aneb svět je zahrada, v podání strhujícího Petera Sellerse jako Chanceho "Gardenera". Příběh vás chytí a nepustí až do samotného konce. Emotivní, komické, smutné, upřímné. ()

vojtaz

Páni, tak tohle mě vážně chytlo. A to přitom podobné filmy nemám zrovna v lásce, ale tohle bylo vážně super! A to co předvedl v hlavní roli Peter Sellers? Za tohle měl být určitě Oscar... 79% ()

HH

Skvělý film, který je sice prezentován jako komedie, ale podle mne to komedie moc není. Spíš tragikomedie. Vrcholem tohoto filmu je bezesporu herecký výkon Petera Sellerse, kterého si spousta lidí spojuje jenom s komisařem Clousseauem. Tady ovšem dokázal, že byl skutečně vynikající herec, nejen pitvořící se figurka :-) ()

troxor

Příběh prosťáčka, který neumí číst, psát a celý svůj život strávil zavřený u televize v domě, kde se staral o zahradu... Shodou náhod se dostává do "lepší" společnosti - boháčů, politiků, novinářů... Mezi nimi bezbranný Chauncey vynikne - říká vždy čistou pravdu, je naivně upřímný a pokud již neví jak dál, začne mluvit o zahradnictví. Jeho okolí ale jeho odpovědi překrucuje, chápe je po svém, jako ony velké PRAVDY, které lidé chtějí slyšet. Lidé mu přičítají své myšlenky. Ty mají obrovský mediální ohlas a o Chunceym zahradníkovi ví celý svět. Nikdo ale neví, kdo doopravdy je. Začíná se o něm vážně uvažovat jako o příštím prezidentovi... Nemusíme ani chodit daleko, abychom viděli, jak jsou Chaunceyho názory podobné "hlubokým" výrokům, před kterými, když je vysílá barevná bedna, padají lidé rádi na zadek, ani abychom viděli na lidskou nízkost - protřelí politikové nedokážou pochopit, že někdo něco činí jinak, než ze zištných příčin... Chauncey se rád dívá. "Lampou těla je oko. Pokud je tedy tvé oko prosté, celé tvé tělo bude jasné. Ale pokud je tvé oko zlé, celé tvé tělo bude temné. Je-li tedy světlo v tobě tmou, jak veliká bude tma? (Matouš, 6:22) Není potom divu, že Chauncey chodí po vodě, že? ()

Hapretor

Byl jsem při tom - Usnul jsem při tom. Nevim, na co chtěl film poukázat, jestli na debilní americkou společnost, nebo rádoby přechytralé politiky, kteří si libují v metaforách a prázdných slovech - fakt nevim. Vim jen, že tento film mi přišel neuvěřitelně nudný až uspávací, a ať si hraje retardovaného zahradníka Peter SeleSereš sebelépe, filmu to nijak nepomáhá. Komentář by se dal napsat i jinak a to velmi stručně: Uff a Chrr! ()

danek22

Tohle je velká disciplína! Nápad, který je hodně dobrý, ale může v převedení scénáře na film lehce sklouznout, aby byl zpracován trapně. Ano jsou tam chvíle, kdy se chytám za hlavu a říkám si: To není možný. Ale jako celek to vážně funguje mistrně. ()

GOREGASM

Důvtipně natočená a v tom nejlepším slova smyslu hřejivě působící óda na krásu, která tkví v jednoduchosti již prezentuje prostoduchý človíček, kterého smrt jeho celoživotního pána uvrhne do spárů reality 20. století, v níž se ovšem zcela neuvědoměle pohybuje s elegancí britských lordů. Jasnou výhrou a leadrem je bezpochyby Peter Sellers v hlavní roli prosťáčka Chanceyho, který svým pohledem rozehrává náladu a důvtip jednotlivých scén, v nichž postupně více a více rezonuje ona (ne)uvěřitelnost s jakou vnímá právě Chanceyho jeho okolí. Being There je ojedinělým příběhem, jehož vyznění dokumentuje bezradně upřímný úsměv na tváři Petera Sellerse respektive Chanceyho a jeho dopad na všechny okolo. Schválně, jakou otázku si na konci jako divák položíš? 90% P.S. Hal Shelby potvrdil, že Harold and Maude vůbec nebyla náhoda. ()

GMVajgl

Zdlouhavý, depresivní a těžko definovatelný film, který začíná docela zajímavě, když je mentálně retardovaný člověk vypuštěn do džungle velkoměsta. Brzy však přichází jedno deus ex machina za druhým a pro mě ztrácí veškerou poutavost / důvěryhodnost. Komedie to není. Nějaké vyšší či hlubší poselství? Snad že slova mají vícero významů a záleží na subjektivní interpretaci posluchače. A zároveň šaty dělají člověka. Ale vocaď pocaď. Že by se mentálně retardovaný člověk dostal až do vysoké politiky? To už bych spíš věřil, že Forrest Gump koupil Apple, nebo že stoletý stařík přemohl bandu mafiánů. ()

farfalino

Bohužel nebo bohudík jsem u toho usnul. Na začátku jsem čekal kdy to už příjde, pak se konečně začalo něco dít a konec si už nepamatuji - už jsem spal. Možná jsem jenom neměl ten správný ovladač na televizi. Tak dobrou ... ()

Cruchot

Brilantní film, který se sice možná trošku pomaleji rozjíždí, ale postupně v podstatě co scéna, to perla. Chytrý scénář a famózní Sellers dělají z tohoto filmečku nezapomenutelný zážitek. ()

mi-ib

"Rád se dívám." Tak s tímto filmem mám několik problémů. Prvním je to, že jsem si nedokázal Chance oblíbit stejně jako většina lidí v tomhle snímku. Dále mi přišlo, že je až moc natvrdlý. Když to tak vezmu, tak dneska člověk hodně věcí zná z televize a neříkajte mi, že by neznal ani výtah. Navíc když se film snažil být až vtíravě dojemný, se mnou to ani nehlo, a to jsem docela měkota. Celé tohle je vlastně ohraničeno jen samými dialogy a vlastně se tam de facto nic nestane. Jestli tvůrci chtěli natočit kritiku americké společnosti, teda hlavně té vyšší, tak se jim to povedlo, ale zda chtěli natočit úplně něco jiného, tak v tom případě jsem se nedovtípil. ()

siloalampa

Dokonalé svojou pointou, medzery vidím v spracovaní. Som si vedomý, že takýto film sa musel spracovávať ozaj ťažko a všetci okolo robili, čo mohli... Napriek tomu, film nie je až taký dlhý, aby som od hlavného hrdinu musel 28 krát počuť, že sa rád pozerá na televíziu, to som si stačil všimnúť za ten čas dokonca aj sám. 75% ()