Provokativní a komický snímek podle námětu spisovatele Jerzy Kosinski vypráví příběh zahradníka Chance, který je po celý svůj život uzavřený v domě ve Washingtonu DC. a svět zná jen z televize. Když se náhle ocitne ve skutečném světě, zaplete se do úzkého kruhu protřelých vládních poradců, kteří touží po "moudrosti mudrců." (oficiálny text distribútora)

Jurge

Moje prvé stretnutie s legendárnym komikom Petrom Sellersom prebehlo práve s týmto filmom, ktorý paradoxne nie je úplne komédia. Jeho výkon je však vynikajúci. Postava záhradníka Chanca má v sebe niečo z Forresta Gumpa, niečo z Otíka Rákosníka a niečo z Raymonda "Rain Man" Babbita. Je to zaujímavý, aj keď trochu náročný film. Ale užil som si ho. ()

JARDAHONDA

Vynikající Peter Sellers v titulní roli a režie Hala Ashbyho učinily z této satirické komedie nadčasový snímek, který má co říci i dnes.. Závěrem budu stručný : Tento brilantní film se skvělým hereckým výkonem a lidským příběhem hodnotím 100% ()

resp8533

- I do not know, what it means. ... - You were so cool and detached.Příběh skutečného zahradníka v neskutečném světě. Společností vystavěná realita se základem ve hrách, přetvářkách, intrikách se boří pod náporem zcela primitivního chladného a odtažitého přístupu. Velmi nevšedně podaná kritika (nejen) amerického způsobu hraní života. I přes zjevný pohádkový řád o dobru a zlu se zahradník Chance nestává figurou pevně uchopitelnou, ale elegantně balancuje na velmi tenké struně neuvěřitelného a (ne)reálného. Samotný závěr filmu jenom mírně napoví, že it is possible for everything to grow strong a A garden needs a lot of care and lot of love. Slova zahradníka nebo naší jedné jediné šance? Perfektní texty, které pravou podstatu neodhalí bez zamyšlení, nebo jenom stačí říct - I do not know, what it means... Kéž by to mělo ještě několik minut navíc.Nejpůsobivější scéna: Yes, I know. I have seen this before. ()

io.

Úžasný film! Skvělá a při tom šílená myšlenka, jak dokonale a vznešeně takový jednoduchý zahradník proplouvá životem. Žádná akce, žádné drama, žádný sex (téměř :-) a při tom film maximálně zaujme prostě jen tím příběhem a jeho dokonalým ztvárněním. Jeden z nejlepších filmů jaké jsem kdy viděl. ()

im8

Petter Sellers v roli, v jaké jsem ho ani náhodou nečekal. Po Clouseauovi a jeho eskapádách, které mj. nekriticky miluju, nezbylo vůbec, ale vůbec nic. Pro mě naprostý šok. Tohle byl koncert pana herce! Jeho Chance řeší situace, ve kterých se ocitá, s odzbrojujícím klidem a prostotou zahradníka, kterým po celý život byl. Vytržen ze svého skleníkového prostředí, aplikuje i na všechny nové situace svoje primitivní zahradnická moudra, která v konfrontaci se složitými postupy světa mocných vyznívají jako jednoduše geniální, protože si do nich každý projektuje nějaký skrytý vyšší smysl a ani na vteřinu nepřemýšlí o tom, že jsou míněna tak, jak jsou vyslovena. Jestli tvůrci měli v roce 1979 pocit, že se ze společnosti vytrácí zdravý lidský rozum, rád bych viděl, jak by film pojali dnes… Závěrečná scéna mě dorazila a dala všemu úplně jiný smysl... ()

Chung

Abych byl upřímný: komediím s Petrem Sellersem jsem z nějakého důvodu nikdy úplně nepřišel na chuť (ne že by mě nudily, ale s výjimkou Divnolásky mě nikdy nijak zvlášť nenadchly). To ale rozhodně neplatí v tomto případě, možná proto, že tady Sellers nehraje vůbec jako typický Sellers. Postava Chaunceyho propůjčuje celému filmu jakýsi nepopsatelný klid a vyrovnanost, a tak jakkoliv je jeho vyznění vlastně docela jízlivé, nepřestává svět, ve kterém všichni hledáme snadné a líbivé odpovědi, popisovat s nadhledem (což jen podtrhuje mystická závěrečná scéna). ()

Kelinej

Film funguje v intimní i společensko-politické rovině. Satira je to břitká, ale u mne asi převažuje Sellersův herecký koncert. Svého Zahradníka předvádí natolik precizně, že všechny absurdní scény působí přirozeně, autenticky, samozřejmě ve prospěch záhadného muže budícího pozornost lakonickými a metaforickými moudry... ()