Provokativní a komický snímek podle námětu spisovatele Jerzy Kosinski vypráví příběh zahradníka Chance, který je po celý svůj život uzavřený v domě ve Washingtonu DC. a svět zná jen z televize. Když se náhle ocitne ve skutečném světě, zaplete se do úzkého kruhu protřelých vládních poradců, kteří touží po "moudrosti mudrců." (oficiálny text distribútora)

rashaverak

Cely pribeh je postaveny na hlavu a nedava absolutne zadny smysl, postavy ktere pomateny hlavni hrdina potkava a ktere za jeho neznalosti vidi hlubokou moudrost a tam kde hrdina mlci si domysleji co neni, jsou zcela nesmyslne. Film je nesnesitelne nudny a pomaly. Komedie ? Vubec ne. ()

pollstro

Jedinečná a nezapomenutelná společenská a politická satira v čele s vynikajícím Peterem Sellersem v roli zahradníka, který se celý život věnoval zahradničení a svět znal pouze z rádia a především z televize. Jeho pohled na svět je tím pádem ničím nezkažený a naprosto čistý a jednoduchý, jeho pochod myšlenek a názorů, které většinou přirovnává k zahradnictví, je naprosto kouzelný a přitom by se daly vézt dlouhé diskuze o jejich významnosti. Tempo filmu je zcela přizpůsobeno povaze hlavní postavě, tudíž tempo vyprávění je zcela pomalé, ale za to ničím nenudí a nádherně zpříjemňuje celkový požitek z filmu a nabízí se tak více času na ponoření do světa hlavní postavy. Ačkoliv mám občas problém s postavami, které jsou řekněme mentálně pomalejší, protože mnohdy některé scény působí trapným dojmem a herci zbytečně herecky přehrávají a snaží se ze všech sil, tak zde to Peter Sellers společně s Hal Ashby dokázali bezchybně zvládnout a přitom zanechat význam hlavní postavy. Závěrečná scéna je pro mě tím hlavním faktorem, který mě přesvědčil o významnosti celého filmu a jedná se o třešničku na dortě, která povznesla film na zcela jinou úroveň. Nezapomenutelný film a příběh zahradníka, jehož nevinný a ničím nezkažený pohled na svět dokázal znejistit všechny. "Life is a state of mind." ()

Prubner

Skvělý výkon Petra Sellerse, o tom žádná. Základní nápad, že všichni považují idiotovy řeči za geniální metafory a mohou se z toho zbláznit, je dobrý, zásadní problém ale vidím v tom, že příběh je dost neuvěřitelný a vykonstruovaný. Přestože se pohybujeme na půdě komedie, která snese velkou nadsázku, nevěřím, že by hlavní hrdina takhle zblbnul (navíc neúmyslně) úplně všechny a na tak dlouhou dobu a že by všechno neprasklo nejpozději druhý den. Tady byla míra uvěřitelnosti hodně překročena. ()

Amaranta

Moje oblíbená filmová atmosféra – nikdo pořádně nechápe, co se děje (a to včetně hlavního hrdiny). Chance alias Peter Sellers, který má na jazyku vždy výmluvné přirovnání ze světa zahrad, stoupá na společenském žebříčku a zanechává kolem sebe údiv i obdiv. (Rozhodně i ze strany diváka – udivení nad Chanceho samovolným šarmem a obdiv k výkonu Sellerse.) Trefný humor vystavěný na mylných domněnkách dává filmu nutný odpich, bez kterého by byl, pravda, trochu zdlouhavý. Nicméně spolu se závěrečnou scénou je kriticko-satirický nádech korunován další mentální dimenzí. ()

Kloktaldo

Mnoho pozitivních komentářů mne přimělo se na tento film podívat, ale po jeho zhlédnutí četné přívlastky chvály typu geniální, famózní či fascinující opravdu nechápu. Námět je sice velmi zajímavý a výkon Petra Sellerse bezpochyby dobrý, ale film jako celek rozhodně opěvovat nemohu. Začátek se jevil velmi slibně, ale film postupně ztrácel šťávu, jelikož servírovaný humor měl celou dobu pouze jednu příchuť a ta mi brzy přestala chutnat. Největším problémem je ale příběhová konstrukce, která je i přes všechny přivřené oči příliš nevěrohodná a iracionální. Vše je postavené na sérii dvojsmyslů a nesprávného porozumění výroků hlavní postavy. Děje se tak ale mnohdy velmi neobratně a vyumělkovaně. I kdyby ze zahradníkových úst vypadla sebevětší kravina, všichni se po ní vrhnou a začnou jejího autora vynášet do nebes (a to kompletně všichni bez výjimky). Někteří možná řeknou, že je právě krásné, jak film poukazuje na to, co se všechno může stát, když lidé hledají ve slovních vyjádřeních více, než vlastně obsahují. To se podle mne ale týká i názorů na tento film. ()

Misterioso

Milý, pohodový film s excelentním Peterem Sellersem v hlavní roli. Je až neuvěřitelné, jak úžasně dokázal být přirozený a já mu tu jeho roli prostě "žral". Ta nevinnost a vyrovnanost duše z něho prostě přímo sálala, což je jednoznačně ten největší důvod, proč byl tenhle film tak "fajn". Nedivím se, že jeho postava na každého působila tak, jak působila, myslím, že bych jeho charismatu (či jak to nazvat) také podlehl. Jeho prostě nešlo mít nerad, jemu prostě nešlo nefandit. Po celou dobu filmu jsem se tak nějak pousmíval, občas jsem se zasmál i zplna hradla, navíc jako bonus celý film vyzněl jako pořádná satira na nejednu věc (hlavně však na US politiku). Oskarový Melvyn Douglas také "dobře umíral", nicméně Akademici měli rozhodně dát Plešouna i Peterovi. Na tvrzení, že ho nedostal kvůli závěrečné "titulkové" scéně určitě něco bude, skutečně trochu přerušila kouzlo celého filmu, na druhou stranu Dustin Hoffman nebyl jako Kramer také špatný... Pěkný film, k pěti hvězdičkám moc nechybělo - 85%. ()

peeko

Vše podstatné, zejména o výkonu Petera Sellerse již bylo napsáno, tak mi zbývá jen tuten film vřele doporučit všem, kteří se rádi zasmějí i posmutní, zamyslí i nemyslí, pobaví či je nic nebaví. Zkrátka kukněte a myslím, že nebudete zklamáni. Howg ()

underground

Upřímně mám z tohoto filmu smíšené pocity. Retardovaný zahradník je nucen opustit dům, z kterého nikdy nevyšel. Je negramotný, nezná svět a prostě jde, kam ho nohy vedou. Je až s podivem, že jeho retardaci nikdo nepozná, včetně samotného prezidenta země. Každý, s kým se setká, si jeho prostoduché řeči přetvoří k obrazu svému, takže z nich vzejde až geniální myšlenka. Případně ho berou jako velkého šprýmaře. Ovšem nemluvíme zde o klasické komedii. Humor v tomto filmu moc nehledejte. Absurditu však ano. Film má stopáž 130 minut a celkově se v něm nic moc neděje. Korunu celému filmu nasadí poslední scéna, která se absolutně vymyká stylu filmu asi tak, jako kdybyste na koncertu vážné hudby použili techno vsuvku. Nepovedené scény na konci filmu pak opravdu pokazily celkový dojem z filmu. ()

kverula

Možná víc jak výkon Petera Sellerse mě zaujal výkon Shirley MacLaine, nicméně scénář mě vyloženě rozčiloval tím, jak lidi místo duté hlavy vidějí intelektuála. U několika scén by to bylo jistě vtipné, ale že to provázelo celý film nemůžu tvůrcům odpustit. Zas takový joudové snad nejsme. ()

Maiken Algren odpad!

Brilantné. Jediná škoda že neexistuje druhý diel. Hlavnú rolu mohlo hrať žltučké káčatko v nohaviciach s obrovskými modrými očičkami. Povedalo by "kač kač" a všetci by sa do neho zamilovali, stali by sa lepšími ľuďmi, vyšla by dúha a drogy by sa premenili na cukríky (také čo nespôsobujú zubný kaz). Potom by prišiel nejaký svetový problém, kačiatko by povedalo "mám rado slniečko, kač kač" a ten zloduch čo chcel otráviť oceán by mu padol od dojatia k nohám a vyriešil svetový hlad. Nakoniec, keď by už kačiatko preberalo Nobelovu cenu, mohlo by milučko pokrčiť plecami a žmurknúť do kamery. Strih! Titulky! Oskar! Som génius. ()

v.indruchova

Opravdu pozoruhodný film. Emocionálně nabitý. Konečně něco dalšího co může mít vysoké hodnocení i bez násilí a sexu. Pokud chci ve zkratce říci o čem to je, říkám, že je to jako Forrest Gump. Na zamyšlení. Zanechal ve mě takový ten pocit: wow. Zatoužila jsem být alespoň tak na chvilku bez emocí. Film ve mě navozoval nezvyklý klid a mír " Je tak vyrovnaný." "Ty si nehraješ se slovy aby ses chránil, ne, ty jsi přímý." ()

Desmi

Skvělý snímek s pozoruhodným hereckým výkonem P. Sellerse, toho si zde nejde neoblíbit. Jde o velmi jemný humor, který vám nejspíše neroztrhá bránici, spíš jen pohladí po duši a nasadí úsměv. Poznáte, že hlupák má ke géniovi mnohem blíže, než by se mohlo zdát, záleží přece na interpretaci.. =) ()

kolly13

Nudnější Forrest Gump. Ano, Sellers je konečně v jiné roli a je takový, hodný. Ale jak mi bylo kdysi řečeno, hodný je vlastně nudný, tak tady to sedí. ()

Tomas_PO

Výborný námet, výborné hodnotenia, výborné komentáre divákov, no napokon pre mňa len priemer, najmä kvôli tempu filmu. No pod neho sa zrejme podpísal aj vek. Privítal by som buď viac humoru, alebo akcie. No absurdnosti, tej tam je dosť. ()

Icarrus

Perfektni herecky vykon petera sellerse a naprosto brilantni rezie. Nadherny priklad toho jak se muze clovek stat, shodou nekolika nahod, naprostym geniem :) ()

teahead

Genialita první třídy. Peter Sallers podal úchvatný výkon. Ukázka toho, že i naprosto bezvýznamný člověk může zamotat hlavu spoustě lidí. Mám akorát trochu strach, že se někteří naši politici dostali do svých křesel podobně :o) Fanoušky Cheeche a Chonga určitě poťěší animovaný klip Basketball Jones z jejich alba Los Cochinos, který jinde vidět nemohou. ()