Provokativní a komický snímek podle námětu spisovatele Jerzy Kosinski vypráví příběh zahradníka Chance, který je po celý svůj život uzavřený v domě ve Washingtonu DC. a svět zná jen z televize. Když se náhle ocitne ve skutečném světě, zaplete se do úzkého kruhu protřelých vládních poradců, kteří touží po "moudrosti mudrců." (oficiálny text distribútora)

Iriquindae

Milý film zabývající se střetem našeho "normálního" světa s neinteligentním negramotným člověkem. Paradoxní je, že si během něho uvědomíme, jak nesmyslné jsou leckteré naše návyky, které považujeme za zcela samozřejmé. Film trochu připomíná Forresta Gumpa, přišel mi ale méně uvěřitelný. Tento hlavní hrdina sice svoji hloupost také neskrývá, ostatní si jí ale nevšimnou. To můžeme dobře považovat za satiru dnešní společnosti, věřím ale, že zrovna v tomto směru na tom tak špatně nejsme. Na druhou stranu mám pocit, že Being There mi dalo více než jeho slavný bratříček. Ne zábavou, ale nad pár věcmi se ještě zamyslím. ()

HappyDeath

Naprosto geniální film kterému nechybí naprosto vůbec nic. Dlouho jsem neviděl takovu pěknou věcičku na zamyšlení. Maximálně potěšilo. ()

Ygnor

Neuvěřitelně čistý a lidský film. Jen mě štve, že jsem ho viděl až tak pozdě od doby vzniku... Můj život mohl mít možná trochu jiný nádech. ()

wincow

Majme mentálne zaostalého záhradníka. Náhodou sa dostane k vplyvným politickým špičkám a každé jeho slovo je zle interpretované ako hlboká múdrosť ("Po zime príde jar..."). Zostáva dezorientovaným blbom a popritom stúpa v mocenskej štruktúre, rovnako sa zaplieta aj do milostných vzťahov ("Rád sa dívam..."). Bez vlastného pričinenia sa tak dostáva na vrchol.   A majme stupídnu komédiu o záhradníkovi ktorého si mýlia s mudrcom. Náhodou má vyše dve hodiny, pripomína umenie a každý vtip je interpretovaný ako hlboká satira spoločnosti. Zostáva blbou komédiou a popritom stúpa v povedomí divákov, rovnako rastie aj jeho "posolstvo". Bez vlastného pričinenia sa tak dostáva na vrchol. ()

kersten

Milé, zábavné... čo viac k tomu dodať, ani minútu z celého filmu som sa nenudila. Peter Sellers sa pre túto rolu snáď narodil. ()

nightday

Velmi originální sarkasctická komedie zesměšňující americkou smetánku v podání mentálně zaostalého zahradníka nedotknutého společnskými normami, který si svým charismatem a nevinnou nevědomostí získal nejvyšší kredit. Scéna : " I like watching ", kdy se bláznivě zamilovaná blondýnka začne sebeuspokojovat vedle zahradníka a ten u toho sleduje televizi, patří k humorným skvostům filmařiny. ()

Perr

Skvělý film s ještě lepším hereckým výkonem založený na jednoduché zápletce přinášející hodně vtipných situací bez toho aniž by bylo nutné příliš tlačit na pilu ()

Inozuka

Zůstat sám sebou i za cenu rizika, že vás okolí nechápe. Což, jak dokládá Byl jsem při tom, nemusí nutně znamenat, že budete stát na okraji společnosti. Právě naopak. I ty nejprimitevnější pravdy pronesené na správném místě a před správným publikem, mohou zamotat ostatním hlavu. Ve finále není důležitý ten, kdo pronáší jednoduché deklamace, ale ten, kdo jim přikládá význam. Jinými slovy, číst mezi řádky i tam, kde mezi nimi není nic napsáno z prosťáčka dělá intelektuála a z intelektuála prosťáčka. Petera Sellerse mám rád, ale tady musím říct, že je přímo geniální. GENIÁLNÍ!!! ()

Luxocculta

Pro mě celkově málo přesvědčivé. Nedokázal jsem příběhu víc podlehnout a věřit mu. Titulková scéna nebyl dobrý nápad a moje dojmy, i film samotný, bohužel jen podtrhla. 60 % ()

junxi91

Tak to byla fakt pecka. Dlouho jsem se u filmu tak skvěle nepobavil a hlasitě nezasmál. Udělat kozla zahradníkem je jedna věc, ale udělat z mentálně zaostalého zahradníka rádce prezidenta USA, to je už jiná liga. Prostý zahradníček Chance, který žije celý život u svého pána v malém domě, stará se mu o zahradu a jediné informace z vnějšího světa má z televize, je jednoho dne konfrontován s realitou vnějšího světa, kterou nezná. Jeho starý pán umírá, jeho milovaná černošská služka, která se o něj starala a dávala mu jídlo, odchází, a Chance zde zůstává sám. Objevují se však právníci, kterým Chance omylem sdělí, že nemá žádné nároky, a tak se musí vystěhovat. Prochází se po ulicích, upozorní strážníka na nemocný strom, narazí na černošské výrostky, kteří mu předají zprávu pro jejich nepřítele a také si prohlíží výlohu s televizemi. Má svůj ovladač, kterým přepíná kanály a vidí se ve velkoplošné televizi. Při odstupování od vitríny si stoupne do cesty, kde do něj nacouvá parkující limuzína. Ta patří starému nemocnému byznysmenovy Benovy Randovi, a jeho krásná mladá žena Eve ihned vyleze ven, aby zjistila, co se mu stalo. Přeslechne jeho jméno a odteď mu budou všichni říkat Chance Zahradník. Její starý a bohatý manžel umírá na chudokrevnost a Chancova přítomnost je mu velice příjemná. Má jej totiž za zkrachovalého podnikatele, kterému právníci zavřeli podnik. Navíc jeho drahé oblečení, které si vzal od svého pána z půdy, je pro jasným Bena důkazem, že se jedná o byznysmena. Ben pozve Chance na jednání s prezidentem USA. Ten se k ekonomickým problémům vyjádří v řeči zahradníka, mluví o růstu, poklesu a o jednotlivých ročních obdobích. S prezidentem se rozloučí tak, že jej osloví křestním jménem. Na prezidenta udělá Zahradník velký dojem a tak povolá tajné služby, aby o něm zjistili co nejvíce informací. O Zahradníkově minulosti však nejsou žádné informace. Nikdo, dokonce ani lékař, který léčí nemocného Bena a také ošetřuje Chancovu poraněnou nohu nepozná, že se jedná o mentálně zaostalého zahradníka. Nebo asi měl podezření, ale když viděl, jak Bena Chancova přítomnost povzbuzuje, tak to nechal být. Chance je mezitím citován prezidentem, je pozván do televizního pořadu, s čímž nemá problém, protože "v televizi už přece byl". Setkává se s sovětským velvyslancem a začnou si spolu skvěle rozumět, velvyslanec dokonce začne věřit tomu, že Chance umí rusky a zná Krylovovy bajky. A především se do Chance zamiluje samotná Eve, která jej navštíví ráno při snídani v posteli, přisedne si k němu a začne ho líbat. Chance nechápe o co jde a neví, co znamená to, že "by se mu klidně otevřela". To prakticky nevím ani já. Benův lékař se setkává v baru s právníkem, který Chance vyhodil z bytu a spekulují o tom, kdo je to ten Zahradník, co dělal v domě u starého pána a jestli se nejedná o nějakou konspiraci. Stejně tak se jeho bývalá služebná diví, co dělá ten mentálně zaostalý chlap, o kterého se starala od dětství v televizi a že dneska stačí být bílý k tomu, aby se člověk dostal do televize. Později mezi Chancem a Eve dojde k další sexuální scéně, tentokrát však Chance pouze kopíruje milostnou scénu z televize, pak jí řekne, že se rád dívá, a začne cvičit na posteli jógu, zatímco Evička si řádně zmasíruje švába. Nakonec dojde k nevyhnutelnému, Ben už nechce další injekce a rozhodne se zemřít. Je to smutná scéna, kterou už jednou Chance zažil a při ní se přizná, že pro svého starého pána pracoval jako zahradník. Při pohřbu má prezident proslov, zatímco se v jeho okolí šušká o tom, kdo by mohl být Benovým nástupcem - že by Chance? No, to se už nedozvíme, protože ten se prochází po jezeře a deštníkem zkouší, jak je voda hluboká. Film byl naprosto geniální, úžasný, vtipný, prostý a vnitřně vyrovnaný Chance mě v mnoha věcech inspiroval a lidé okolo něj mě celkem příjemně překvapovali svou naivitou a tím, že nebyli schopni rozpoznat poloretardovaného chlapa od úspěšného byznysmena se spoustou skvělých nápadů. Prostě klenot, kterému musím dát za 5*. () (menej) (viac)

gemi

Poklad, který jsem opětovně vykopal po poctivém čtvrt století. Je zajímavé, že tentokrát jsem si všímal spousty věcí, které mi tenkrát nedocházely. Tenkrát jsem vnímal jenom ten základní nápad (který je skvělý), ale nedocházelo mi, že celý hrad stojí na hliněných základech. Ten příběh je prostě z mnoha důvodů absolutně nereálný, neuvěřitelný. Většinu času člověk přemýšlí: "No tohle přece ne, takto by to nemohlo proběhnout, to by přece prasklo." Něco by šlo zachránit detailnější přípravou scénáře, ale něco je prostě potřeba filmu odpustit, tolik jej neanalyzovat a raději si jej užívat. Jít mu naproti tak, jako jdou okolnosti naproti prostoduchému Zahradníkovi. ()

m4xp4yn3

U třetí řady  Twin Peaks jsem si říkal že by bych hrozně rád viděl samostatný film o postavě Dougieho. No a tohle je ten film. Jenom ale nepřežil svojí dekádu a v roce 2023 není ničím zajímavý. Samotný Peter Sellers ho utáhne tak do poloviny, pak začne prosvítat chatrný scénář, napsaný na sílu tak, aby postava božího hlupáčka stoupala po společenském žebříčku nehledě na svou vůli. Z celé situace a jejího průběhu ovšem nevyplývá vůbec nic, kromě letmého motivu rasismu. ()