Provokativní a komický snímek podle námětu spisovatele Jerzy Kosinski vypráví příběh zahradníka Chance, který je po celý svůj život uzavřený v domě ve Washingtonu DC. a svět zná jen z televize. Když se náhle ocitne ve skutečném světě, zaplete se do úzkého kruhu protřelých vládních poradců, kteří touží po "moudrosti mudrců." (oficiálny text distribútora)

Neotom

Chutný koktejl složený z koňské dávky britského suchého humoru a kapky americké břitkosti. Motorem snímku je neuvědomělá slovní ekvilibristika v podání Chaunceyho Gardinera, který se díky své tajuplné povaze (způsobené mentální retardací) stává oblíbeným u žen i ve společnosti (kriticko-politický podtext snímku). Velkolepá rozlučka Petera Sellerse se světem filmu. 75% ()

ClimbVibe

Stal jsem se zřejmě závislý na upřímném úsměvu pana Chance. Při sledování jsem si sice vzpomněl na Švejka i Forresta, ale i tohle je jedinečné dílo. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "I like to watch."     Absurdná satirická komédia s posmutnelou náladou, zaradená medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorá ma viac rozosmutnila než rozveselila a častejšie vo mne vyvolávala rozpaky než smiech. Hlavný hrdina Chance (Peter Sellers), televízny maniak so smutnou tvárou, ktorý vo vývoji zamrzol niekde v detskom veku ("Oh, Chauncey, you have the gift of being natural."), je tragikomickou postavou, ktorá ma veľmi nebavila. Jeho prostoduché výroky sú takmer všetkými považované za nejaké hlbokomyseľné metafory (všetci sa tvária, že na nahom cisárovi vidia nejaké nádherné šaty) a na tom je v podstate postavená celá pointa. Humor je taký veľmi zvláštny, poväčšine založený na vrcholne trápnych situáciách, čo je druh humoru, ktorý príliš nemám rád (nie každý ovláda umenie trápnosti tak dokonalo ako Miloš Forman). Je ale pár veci, ktoré sa mi na filme páčili, a to sú hudba (úžasná je hlavne tá džezová verzia hudby Richarda Straussa známej z filmu 2001: Vesmírná odysea) a herecké výkony - vynikajú predovšetkým Shirley MacLaine, Melvyn Douglas (Oscar) a samozrejme Peter Sellers (nominácia na 0scara).     "It sounds as we need a lot of gardening here." "We certainly do." ()

KatRi

"Jediné, co mám, je ten pokoj nahoře." Kdo neuvidí, nepochopí, jak je to celé dokonalé. A kam se na Chanceho hrabe Forrest... ()

livuska

Medzi genialitou a bláznovstvom je tenká hranica... žeby novodobý Dostojevského Idiot? Tento však dopadol lepšie. PS: Chance, tak som ti držala palce, aby si všetko zvládol :) ()

mota

Nepresvedcive. Ale kdyby se autor odvazil poukazat naopak primo na praktiku dosazeni lehce ovladatelneho jelimana na vudci pozici mocnymi loutkari, uz by to nebyla komedie. (i kdyz se mi vybavilo par wtf hlasek typu "ryba a clovek muzou zit v miru":) ()

Garch

S frázemi se můžete dostat hoodně vysoko. "Byl jsem při tom" má hned několik rovin k zamyšlení: Vliv médií na ovlivnitelné lidi, prázdnotu politických proklamací, napříč státy i dějinami (až na opravdu vzácné výjimky)... ()

Oralfabet

Dost podobný výsledek jako u jediného předchozího filmu, co jsem od Ashbyho viděl - nadměrná spokojenost. A i tentokrát byla moje spokojenost zapříčiněna především tím, jak strašně sympatický ten film je, jaká z něj vyzařuje pozitivní energie, přestože rozhodně nejde o žádný prvoplánový doják, ale vysoce originální a vtipný příběh. Má vůbec smysl psát něco o Sellersově výkonu? Asi ne, ale stejně bych se cítil divně kdybych ho vůbec nezmínil, protože tohle je prostě jeden z těch, co nezmínit nejde. Takže... je boží. A scéna se stojkou je tak dokonalá, že zapomenu na trochu zbytečně přehnanou délku a pár nudnějších částí a udělím krásných 9/10 ()

kluk z Na

s velkým nadhledem natočený film o tom, že život je nevyzpytatelná věc. V jednu chvíli přijdete o vše a v druhou ste na vrcholu, a když chcete dokážete i po vodě chodit. ()

lucyeee

Tohle je vážně vynikajíci film!!Je fascinující jak jsou jeho naprosto jednoduché myšlenky díky nepochopení prezentovány,naprosto vynikající herecký výkon v podání Petera Sellerse!!! ()

Greg25

Je geniální člověk, který se považuje za geniálního nebo je geniální ten, koho považuje za geniálního jeho okolí? Spíš to druhé co? :-) Brilantní snímek o tom, že i genialita může být prosťoučká a že všechno i banální větu lze vyložit jako geniální myšlenku zabalenou v metafoře. Vynikající Peter Sellers a nezapomenutelný film, který by měl náležet do zlatého fondu světové kinematografie. 100% ()

HanaM.

Film s neuvěřitelným kouzlem, nikdy jsem nic podobného při koukání na jiný film nezažila - směsice jemnosti, hořkosti a podivnosti. Člověk má chuť Chance pohladit, smát se mu, litovat ho i červenat se. Kouzlo je opravdu jedinečné a co můžu říct po druhém zhlédnutí, bohužel neopakovatelné - podruhé se prostě nekonalo. Teď tak přemýšlím co je právě to kouzlo pana "Náhody Zahradníka". S vážným výrazem mluví o tom jak udržuje zahradu a všichni až moc zintelektualizovaní lidé kolem to berou jako úžasnou metaforu. Nebo už jsme se ve vší té vyumělkovanosti vzdálili opravdovému světu tak, že když nám někdo opravdově řekne něco jednoduchého, skoro to ani nepoznáváme. No každopádně...Pokud nejsou kořeny porušené...vraťme se ke kořenům! ()

Haniczka

Prkenný Sellers v poněkud pohádkově neuvěřitelné taškařici, která sice pojímá mnoho kontextových nuancí 20. století a hlubinnou psychologii, ale přesto mě nechává chladnou jako včerejší vystydlá koprovka. ()