Provokativní a komický snímek podle námětu spisovatele Jerzy Kosinski vypráví příběh zahradníka Chance, který je po celý svůj život uzavřený v domě ve Washingtonu DC. a svět zná jen z televize. Když se náhle ocitne ve skutečném světě, zaplete se do úzkého kruhu protřelých vládních poradců, kteří touží po "moudrosti mudrců." (oficiálny text distribútora)

Behind

Neuvěřitelně promyšlený film. Všechny složky jsou poskládány do úhledné mozaiky. Nic není samoúčelné. Výkon Petera Sellerse je 100% přesvědčivý. Film jistě není pro každého, věřím, že jeho tempo by dokázalo leckoho otrávit příp. uspat, ale já se jím nechal zvolna unášet až do posledního záběru s lehce dementním úsměvem na rtech. Kéž bych i já proplouval životem jako zahradník Chance. ()

DominikCZ

Extrémně zvláštní film, zvláštností pro mě srovnatelný jen s Castaway on the Moon. Přitom velmi hluboký a potrvá, než ho vstřebám. ()

smatana.sk

Okolo Chanca sa ohýbala washingtonská realita ako svetlo okolo čiernej diery. Už v polovici filmu som si kládol otázku, koľkí z veľkých duchovných učiteľov ľudstva boli v skutočnosti takíto záhradníci. ()

ratpile

Nijak to ve mě nevyvolávalo hlubokomyslné stavy ani úsměv, a ta "geniální" satira se taky nějak unaveně probelhala kolem. Já prostě nedokážu ocenit film, který se vleče jako kemr na podzim, byť je jistě výkon Sellerse opravdu bravurní a vůbec celá nálada unikátní. Proto uctívám jiné režiséry - dokáží vyprávět sevřený příběh a přitom diváka bombardují nějakou vděčnou zábavou. Chance mi navíc typově byl hrozně nesympatický, takový ten britský studený čumák vyhrabaný z antikvariátu. Buranský komentář, ale nedá se svítit. Když se nudím, sdělení mi je vážně fuk. Na papíře to zřejmě muselo fungovat jinak. ()

kedu

Bylo by skvělé, pokud by nějaký písmák mající možnost změnit popis filmu napsal pravdu o autorovi předlohy, protože Kosinsky se pod dílo podepsal a "makal" i na scénáři, ale autor je někdo jiný - Tadeusz Doleg-Mostowicz - https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Do%C5%82%C4%99ga-Mostowicz Když Kosinski publikoval Being There , napsala historička Monika Adamczyk-Garbowska, „většina polských kritiků okamžitě poznala [ jeho knihu ] jako verzi Kariery Nikodema Dyzmy ( Kariéra Nikodema Dyzmy ) od Tadeusze Dolegy-Mostowicze , románu z meziválečného období , a Kosinského. byl obviněn z plagiátorství “. Odkaz na obsah knihy zde: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Career_of_Nicodemus_Dyzma Plagiátor Josek Lewinkopf alias Jerzy Kosiński se nejvíce proslavil knihou Nabarvené ptáče, kterou mu Poláci omlátili o hlavu s drobnou připomínkou, že jemu konkrétně pomohli a to co napsal si vycucal z prstu. Poměrně pochopitelně Lewinkopf spáchal sebevraždu v 57 letech. ()

PROTIVETRU

Pan Záhradník je rozhodne zaujímavá postavička, ale skvelí výkon, alebo dokonca herecký koncert ako som tu čítal? to rozhodne nie! Podobný "čudáci" (napr. Forrest Gump) ma nikdy nejak nepokladali na kolená ale Being There mi prijde ešte o triedu-dve slabší. Film začína určite zaujímavo a divák očakáva, ako si táto figúrka počne ďalej v živote avšak asi od polovice to začína byť nielen nuda, ale niekedy som sa až pozastavil, aký film to pozerám. A už pred polovicou možno diváka zarazia niektoré dialógy a neprimerané reakcie a prijatie odlišnosti Pána Záhradníka, ktorí (a to nám asi tvorcovia zabudli povedať aj keď neviem ako to bolo v knihe) je okrem toho, že prežil život v záhrade a pred telkou, ešte kus retardovaní. Proste človek ktorí pozná svet iba z televízie by v nej ani raz nevidel výťah? Alebo bozk? Alebo nejakú politicko-ekonomickú diskusiu, aby aspoň náznakom tušil, o čom sa okolo neho bavia a netrepal o Zime a Jari? Ale Chancey rozhodne nebol jediný retardovaný vo filme, ženuška tej starej mŕtvoly to v polovici filmu asi tiež prehnala s práškami..Mno a záver filmu? Trúfam si povedať, že v akomkoľvek inom filme o nejakom podivínovi by podobný záver určite nevyznel tak do hlucha, alebo aspoň nevyznel tak nudne kŕčovito, pre niekoho možno dokonca trápne. Suma sumárum, pozerám, že pri komentovaní filmu, na ktorí som sa tešil a mal ambície ma zaujať oveľa viac, som si nakonec celkom zgustol, ale to len preto, že sa tvári (aspoň v mojich očiach) na niečo viac ako je. Každopádne sú to solídne 3* a pod ne sa nedá v tomto prípade. ()

megajalec

Pomalinký, kľudný film, ktorý ma slabší rozbeh, ale potom sa to našťastie rozbehlo. V druhej polovici som si uvedomil, že nesledujem drámu, ale komédiu so skvelým Sellersom. Príjemná a znesiteľná satira na politické pomery ()

capka

Strašně strašně strašně pomalé a dlouhé. Nosná myšlenka a zajímavé role, ale méně (aspopň o dvacet minut) by bylo více. A největším zklamáním pro mě byly závěrečné titulky. Legrace a la silvestrovské zprávy podle mě zcela ubíjí poselství a závěr filmu. ()

meisje

Můj asi stopadesátýdevátý film, který je založený na interakci autistického/retardovaného/traumatizovaného/jinak zaostalého jedince, který je prostě "takový nějaký jiný", s "normálním" světem. Přičemž "normální" svět nemůže nikdy vyhrát a ukáže se jako ten zvrácenější, smutnější, divnější a méně pochopitelný ve srovnání se světem mentála. Mentál a jeho upřímnost, naivita, bezprostřednost a bezelstnost úchylnost našeho světa podtrhují, zároveň jsou situace z těchto vlastností nutně plynoucí humorné a občas i dojemné. Já mám na spodku žebříčku retarda, co sedí na lavičce a srovnává život s bonboniérou. Naopak určitou slabost mám pro Návrat idiota, Rain mana, Střihorukého Edwarda a moc se mi nedávno líbil film Bad boy Bubby. Being There jel podle očekávaného schématu, takže nepřekvapil a taky nijak zvlášť nedojal ani nepobavil. Vlastně dost nudil a někdy mi ta předvídatelnost lezla na nervy. I když herci jsou výborní. Nic naplat. Průměr. ()

Gortyna

Pět hvězd z nostalgie. První třetina, než se Chance dostane do té procovské rodiny, by si hvězd zasloužila deset. Pak už to byl - až na hlášky ve výtahu a scénku, jak černošská rodina sleduje Chance v televizi - průměr. Easaque musel do filmu dozrát, já zas z něho trochu vystřízlivěl. ()

papuchalk

SPOILERY Poslední scéna (Chance chodící po vodě) napadla Ashbyho až při natáčení. Ona původně v předloze vůbec není, přesto je to právě tahle scéna, která dává filmu "kick" neboli "punch" :) Otevírá více variant toho, co jsme právě 2 hodiny sledovali a možná někoho donutí se na film podívat vícekrát. Mě velmi baví řešit tyto filmové rébusy, a proto místo hodnocení filmu napíšu některá vysvětlení závěru filmu. 1) Jedná se o náboženskou satiru. Byl Ježíš podobně jednoduchý, retardovaný, nevzdělaný člověk, který získal mnoho následovníků díky své nevypočítavosti, přirozené slušnosti, a díky opakováním základních přírodních zákonů, stejně jako Chance? 2) Chance nikdy neviděl jezero. Neví, že po něm nelze chodit, a proto po něm kráčí jakoby to byla zem. Vědomosti nám kladou hranice - omezují nás! Chance prakticky nevěděl nic o reálném světě, a proto mohl dokázat cokoliv. 3) Po celou dobu filmu diváci vědí, že Chance je mentálně retardovaný, ale vedlejším postavám, které přijdou s Chancem do styku, se jeví uplně opačně. Nastala častá filmová situace "divák ví - postavy nevědí". Zbývá tedy film zakončit tím, že režisér nechá vedlejší postavy "také vědět" to, co ví divák. On se však rozhodl udělat přesný opak - umožní divákovi vidět Chance tak, jako ho celou dobu viděly vedlejší postavy a nechá tak diváka NEVĚDĚT, zda nás Chance svou retardací pouze klamal, nebo zda byl skutečně geniální, nebo dokonce "nadpřirozenou bytostí, zachráncem světa, druhým Ježíšem". 4) Může to být záměrná režisérova eskalace absurdnosti do nejvyšší míry. Chance po celý film vůbec nepřemýšlí nad svými skutky, přesto se vždy díky svému štěstí a nevědomosti dostane na pomyslnou "druhou stranu jezera", které představuje nebezpečí odhalení. 5) "Life is a state of mind" je poslední věta filmu. Chance si představoval, jaký život chce žít. Ve velkém domě, s bohatými, slušnými lidmi, s velkou zahradou. Tento život se mu splnil, protože to byl stav jeho mysli, on si ani nepřipouštěl, že existuje nějaký jiný život. Chance si uvědomoval, že kráčí po hladině, protože parapletem zkouší hloubku vody. Stav jeho mysli bylo chodit po vodě, a proto to dokázal. _________________________ Jediný mínusový bod filmu musím zmínit, protože i podle Sellerse to byla velká chyba. Při závěrečných titulcích jde v pozadí "take out" scéna z natáčení, kterou se nedařilo natočit. Sellers si nepamatuje celý text a navíc se neovladatelně rozesmívá. Tento záběr z natáčení však absolutně ničí celé kouzlo filmu. Sellers nesouhlasil s použitím "take out" scény a později uvedl, že díky ní ani nezískal oscara za tento film. S tím bohužel musím souhlasit : / Doporučuji závěrečné titulky nesledovat ()

Palisander

Neskutočne neprirodzené, zúfalo nereálne. Aby toto vyšlo, to by museli byť mentálne zaostalí kompletne všetci. A to nie je smiešne, skôr smutné až trápne. Asi ako skamenelý výraz Petra Sellersa. ()

Facillitant

Celkem pěkný film, akorát děj moc neměl spád - celou dobu jsem čekala, jak se to zvrtne, a v nejnapínavější situaci to skončilo. Mám z toho stejný pocit jako z filmu "Společnost mrtvých básníků". ()