James Bond: Casino Royale

• Veľká Británia Casino Royale (viac)
Veľká Británia / Česko / USA / Nemecko / Bahamy, 2006, 144 min (Alternatívna 139 min)

James Bond (Daniel Craig) je na svojej prvej veľkej misii ako agent 007. Úloha ho privedie k Le Chiffreovi (Mads Mikkelsen), bankárovi svetových teroristov. V snahe zastaviť ho a zneškodniť teroristickú sieť, musí Bond poraziť Le Chiffreho vo vysokom pokri v Casino Royale. Bond je spočiatku otrávený, kým mu nepadne do oka prekrásna pracovníčka ministerstva financií, Vesper Lyndová (Eva Greenová), ktorá má za úlohu odovzdať mu vklad do hry a dozrieť na štátne peniaze. Keď Bond a Vesper prežijú sériu vražedných útokov Le Chiffreho a jeho prisluhovača, iskra, ktorá medzi nimi preskočila, prerastie do vzájomného očarenia, ktoré ich ženie do ďalších nebezpečenstiev, a tými je poznačený už celý ďalší Bondov život... (TV JOJ)

-OverLord-

Daniel Craig se zhostil kultovní postavy se ctí a je to neuvěřitelnej bouchač. Film napěchovanej akcí, výbornejma hercema a skvělým příběhem. 007 jak se patří. ()

S.Quentin QUALE

Perfektní Bond, jeden z nejlepších. Akorát teda takovou béčkofilmní krpu, kde má Bond v jedné scéně pikový eso a kinga a hned v zápětí obě srdcový, si mohli v takovýmto filmu odpustit. 90% ()

Sysel_CZ

Hodnotit tohle jako bondovku, dopadlo by to nanejvýš s jedinou hvězdičkou, protože jako bondovka je to stejný hnůj jako Bond s Lazenbym. Naštěstí si dokáži udržet natolik čistou mysl, že Casino ocením jako velice dobrý akční film, který nemá s Bondem nic extra společného. Nepochopím, proč filmaři cítili tu podivnou touhu zpřetrhat vazby se sérií - nic, vůbec nic ve filmu z toho nevzešlo a tedy to byl čistě samoúčelný fakt - nicméně jak říkám, jako pomyslný člen série propad, jako samostatný film super. ()

misterz

Ach jo... James Bond. Nezničiteľný hrdina, ktorý prežije otravu, haváriu autom a úderom do vajec sa len vysmeje. No na druhú stranu, aj keď sa tu Craig celý čas tváril ako keby ráno vycvičil Ramba, na večer Rockyho a medzitým zmlátil Chucka Norrisa, tak ma to celkom dokázalo zaujať. Príbeh nebol zlý a hlavne stále sa tu niečo dialo. Potešila ma i partička pokru, aj keď po dramatickej stránke mohla byť lepšie zvládnutá. Čím to je, že vo filme má hneď každý Full House alebo postupku a ja som rád aj za dva páry? Na zahodenie nebolo ani sympatické herecké osadenstvo, potešili najmä Eva Green a Mads Mikkelsen. U mňa v rámci tohto námetu a zamerania filmu jednoznačne príjemné prekvapenie. Lepší priemer. 65/100 ()

HAL

Tohle je Bond jak jste ho ještě nikdy neviděli - drsnější, realističtější a s tváří Daniela Craiga - ten se své role zhostil na výbornou, sice mu chybí Brosnanův šarm, ale do nového pojetí Bondovek se hodí mnohem víc. Už to není ten nepřekonatelný bůh kterému ostatní postavy nesahají ani po kotníky a který nedokáže projevit žádné silnější emoce, naopak v Craigově podání Bond občas chybuje a v úvodní honičce svému soupeře přímo fyzicky nestačí. Vztah mezi ním a první "Bondgirl" Evou Greenovou pak nádherně osvětluje proč se k ženám chová tak jak se k nim chová - tuto romanci mu sežerete i s navijákem a některé scény z ní se řadí k těm nejlepším v celém filmu. Akční scény jsou taktéž pefektní, ne tak megalomanské jako v minulém díle, ale jsou spíš menší, syrovější a uvěřitelnější. Bohužel přesto že jednotlivé části jsou vynikající tak jejich pospojování do jednoho celku není nejlepší a díky jejich různorodosti má film značně nevyrovnané tempo. 9/10 ()

Satan

Po Skyfall, obrovském retrospektivním ohlédnutím za 50 lety filmového Bonda, musím Casino Royale docenit ještě víc. Nelítostný restart celé série si zanechal styčné prvky a variuje je do moderního prostředí. Craig sem sedí dokonale a jak to ten Campbell dělá, že znovu Bonda nastartoval, netuším...Úvod je geniální rozbuškou a Bondův charakter najednou nabírá zajímavý směr. Sekvence v Černé hoře je pak excelentní dráhou dramatických situací a emočně vyhrocených momentů, takže "epické" finále v Benátkách už bohužel nemůže jít výš. Skvělý restart/prequel, který uchopil Bonda tak, jak ho ještě nikdo neuchopil - zranitelného, chybujícího a nasraného. Bond zpocený a od krve chytá druhý dech a i v přetechnizovaném světě má tato postava co říct. Úžasné zadostiučinění pro všechny autory a fanoušky. [Přesná stopáž: 145 min] ()

MIMIC

Za film ako taký - 80%. Za bondovku - 40%. Za bondovku s Craigom - 0%. Casting dokáže zázraky :-) Bondovky vnímam ako filmy, ktoré stoja a padajú na hlavnom predstaviteľovi, no a Bonda ako nedotknuteľnú ikonu modernej filmovej mytológie, ktorej hlavnou štýlovou charakteristikou je dráždivá zmes šarmu a cynizmu. Keďže nový Bond má všetko iné len nie to, čo zlatý chlapec zo Zlatého oka, rozoberať kinematografické kvality novej bondovky mi pripadá bezpredmetné. Proklamovaný "realizmus" je to posledné, čo bondovky potrebujú. Ak už teda nemôžeme mať Brosnana, Pierce Brosnana, máme aspoň Green, Evu Green. Je smutné vidieť, ako bondgirl valcuje svojho fešáka (v prenesenom zmysle :-) ()

Javert

Když jsem tenhle film sledoval, připadalo mi to jako kdybych se ani na Bonda nedíval. Craig po všech těch uhlazených agentech představuje drsného chlapáka, ale přeci jenom Sean mi do té role sednul nejvíc. Na scénáři je však znát(v kladném slova smyslu), že film je dělaný ještě podle předlohy zakladatele Bonda Iana Fleminga. Punc výjimečnosti tomu nasazuje i skvělá režie Martina Campbella. ()

mzss1

Naprosto dokonalá bondovka s novým představitelem Danielem Craigem, kterého považuji za nejlepšího Jamese Bonda. Máme tu nejlepší příběh ze všech bondovek. Je celkem jednoduchý : Počátky agenta 007, kde se vydává na misi, aby zneškodnil hráče Pokeru Le Chiffra. Co se týče akce, akce je rozdělena po celém filmu. Nejlepší je pronásledování na začátku, nebo na letišti, nebo na konci. Film je dlouhý, což mi nevadí. Vedle Craiga, který mě zaujal svoji chladnokrevností a působivosti mě zaujal Giancarlo Giannini a hlavní bondgirl Eva Green. Hudba od Davida Arnolda je v téhle bondovce nejlepší. Podle úvodní písně skvěle zvládl složit soundtrack. Něco bych třeba ve filmu změnil, třeba nějakou akci navíc, ale to je jen detail. Hodnotím 99% = ***** ()

k212

Lehkost, nadhled a vtip střídající se s expresivní brutalitou, plus sci-fi míchnutá romantikou. Ano to všechno je Casino Royale. Když k tomu přičtu psychopaticky modrý pohled Daniela Craiga, kterýžto se nejspíš stal mým nejoblíbenějším Bondem, je mi jedno jak moc je po stránce filmové toto dílko dokonalé/nedokonalé. Oddechovka na páteční večer, která neurazí, možná trochu nostalgicky rozesmutní, ale každopádně vám nebude na nos bulíkovat, jak moc se vážně bere. Poctivě-zábavných 70%. ()

kingik

Tak tohle je velké překvapení. Kdo by se nadál, že Daniel Craig bude v roli Jamese Bonda vynikající a všem nevěřícím kritikům nakope zadek. Spousta akce. krásné ženy, poker, napětí a záporák Mads Mikkelsen, jsou tím správným mixem pro bondovku nového tisíciletí. Moc mě to bavilo, ale následné pokračování mě celkem zklamalo. A Michaelu Ochotskou jsem ve filmu nezaregistroval. 90% ()

Snorlax odpad!

Akce jen pro akci, neprůstřelný hlavní hrdina, který umí zajisté i levitovat, naprostá absence humoru ( což mě děsí asi nejvíce, neboť to vypadá, že se tahle infantilní ptákovina bere vážně) a navíc Bond není vůbec sympatický, o nějakém Conneryho šarmu si můžeme nechat jen zdát. Hlavně tedy doufám, že se mi nebude zdát o této hlouposti. ()

Legas

90% toho, co dělalo bondovky bondovkama, je nenávratně fuč. Chvílemi jsem měl pocit, že z filmu zmizel i samotný Bond. Těch pozůstalých 10% tvoří jen pestré lokace, existence M (byť v županu v posteli se svým ... ?), Aston Martin ročník 1964 a kaskadérské kousky staré školy v modernějším hávu. Akční scény mají sestupnou tendenci. První (parkur po staveništi) je vyloženě luxusní, připomíná jeden díl Toma a Jerryho, akorát se obejde bez humoru, ale divoká je stejně; druhá (letiště Miami - resp. Ruzyně) opět potvrzuje, že film natočil někdo, kdo rozumí pojmu dynamika akční scény, ale už zde začíná "staršímu", akčními šlágry odkojenému (a do jisté míry přesycenému), divákovi vrtat hlavou, že tvůrci při honbě za efektivností akce zapomínají stále častěji na fyzikální zákony a hlavně na výdrž lidského těla. Craig se neustále tváří absolutně odhodlaně, veškeré té spektakulární podívané chybí onen bondovský nadhled, a tak máte chvílemi pocit, že sledujete spíš další díl Terminátora. V první půli mě Craigovo pojetí agenta 007 přišlo velice chladné, syrové; jako bych spíš sledoval nájemného vraha, než sympatického agenta s povolením zabíjet. Bond jako stroj na zabíjení; pitbull utržení ze řetězu, střílející neozbrojené protivníky - NE NE, já chci zpět roztomile pohádkového a vtipného Bonda, nejlépe Conneryho, ale troška toho modernějšího Brosnana by také neškodila. I když je Bondův úkol ve filmu jasný, hlavní příběh je zbytečně překombinovaný a i napodruhé pro diváka nepochopitelný. Váže se navíc na současné reálie (viz zmínka o 11. září), což u klasických bondovek nebývá zvykem. Tím dle mého názoru nejde o prequel v pravém slova smyslu, ale spíš o start úplně jiné série, ve kterém se nám, jak je vidět na posledním záběru, představí upgradovaný model 007, který sice bude cedit přes ústa sarkasmy a v zájmu MI6 klátit uhrančivé manželky, ale jeho zbraně už nebudou tak romantické. Jak jinak si vysvětlit výměnu romantikou střelného prachu nasáklého Waltera PPK za jakýsi samopal. ()

InJo

Parádní restart kultovní značky. Drsná a náramně živelná akce (Bourne trilogy, M:I:3) kráčí ruku v ruce s klasickou Flemingovou předlohou. Z Daniela Craiga sálají šarm i testosteron na míle daleko (imho dokonalá castingová volba), Eva Green je po všech stránkách naprosto úžasná bondgirl a i Mads Mikkelsen jako netradiční hlavní záporák patří mezi ty, na něž může být letitá série právem pyšná. Casino Royale je vynikající film a určitě jedna z nejlepších bondovek vůbec. Přesně takovýhle závan svěžího větru agent 007 (zejména po přespříliš hi-tech Dnes neumírej) potřeboval. 90 % ()

Sobis87

Agent 007 se zbavil roztomilé brakové naivity typické pro Conneryho bondovky, hlouposti typické pro bezpohlavní "brosnanovky" a místo toho se posunul na úplně novou úroveň, kde je realismus (samozřejmě v rámci žánru) na prvním místě. James Bond Daniela Craiga už není ten neomylný okouzlující šovinista zbavený emocí, ale opravdový člověk z masa a kostí, který chybuje, krvácí a dává najevo svoje emoce. A Bondovi s Craigovou vizáží není těžké uvěřit, že je schopný skolit bandu chlapů - je to prostě drsňák, kterému ještě k tomu sekne nóbl sako. Klasika je sice klasika, ale díky skvělému obsazení, dobře napsanému scénáři plného narážek na Bondovy trademarky, uvěřitelným dialogům (v případě konverzace mezi Craigem a Evou Green dokonce skvělým dialogům), nápadité akci a celkově zručné režii, se z Casino Royale stává dosud nejlepší bondovka. Lépe tento restart série snad ani dopadnout nemohl...sice mu chybí takové věci, jako hračičky od Q, humor (pár hlášek se tu sice najde, ale tento film je jinak hodně seriózní), ale co...má zase spoustu jiných předností, které předešlým filmům chyběly. Nový Bond je tak trochu cynický Jason Bourne na steroidech. ()

IQ Tiqe

Nějak jsem nevěděl, čím mě tahle bondovka zklamala, tak jsem si ji dal po letech znovu a fakt jsem nevěděl – dobrý hudba, tradiční rozzjezd akce hned od začátku, nádherná Eva Green, poker... A pak jsem si vzpomněl – ta závěrečná čtvrtina byla trochu roztahaná a prostě to nebyl happyend. ()

Sonnery

Jak může někdo tvrdit, že Craigův Bond postrádá šarm a eleganci, když všechny své odpůrce, pochybovače a sabotéry poslal svým úžasným výkonem tak elegantně a s citem doprdele ()

HoneyBunny

Chytrá producentská kampaň ve stylu "nenávidíme Daniela Graiga", to se musí nechat. A asi nikoho nepřekvapí, že Graig zdaleka tak hrozný není. Hodně mi připomíná Conneryho v jeho prvních bondovkách, ale něco mu přece jenom chybí. Možná se konečně najde v dalším filmu, možná bude pořád působit stejně sympaticky jako ukrajinský zemědělec. Naštěstí ho jistí neokoukatelná Eva Green a skvělý záporák Mikkelsen (přiznávám, že jsem mu chvílemi fandila proti Bondovi) - a taky Karlovy Vary, které v Campbellově podání asi vyrazí Černohorcům dech... Plusové body dávám za unikátní love story. Nepamatuju si, že bondovka by měla takhle propracovanou a silnou ženskou hrdinku, která dá Bondovi hodně zabrat. Ale odměna je pak sladká (alespoň na chvíli). Tenhle reboot se povedl. ()

ed_wood

Skvelé oprášenie už podľa mňa dosť upadajúcej série , ktorá sa pomaly menila na sci-fi komédiu. A to som mal Pierca Brosnana celkom rád. Tento Bond bol v niečom iný. Bol už viac realistickejší ako jeho predchádzajúce časti. David Craig bol skvelá voľba a úlohu agenta s povolaním zabíjať zvládol na výbornú. S filmom som bol nadmieru spokojný, ale keby v ňom nebolo až toľko reklám na Sony Ericsson a malo by to lepší soundtrack, tak by som dal bez obáv 5*****. ()

Jordan

Campbell robil aj prvú bondovku s Brosnanom a tá sa náramne vydarila a tak mu zverili aj prvú s Craigom - a tá sa mi páčila menej ako Zlaté oko, aj keď režisér v podstate nesklamal. Dalo by sa s veľkou dávkou domýšľavosti a nadnesene povedať, že Casino Royale je pre sériu bondoviek niečo ako Batman Bagins pre batmanovky, čo samozrejme je pravda len čiastočne, pretože kdežto batmanovky už niečo dobré konečne potrebovali, lebo sa rútili do riadnych výkalov, bondovkám vylepšenia nijako extra nechýbali, posledné kusy s brosnanom boli pomerne úspešné a držali si svoj akčno-štýlový štandard. Lenže trebalo vymeniť bonda a samozrejme s novým predstaviteľom treba uvažovať aj nad "novou" koncepciou - vždy elegantný a uhladený fešák a gentleman brosnan je niečo kategoricky iné ako doslova "škaredý" i keď charizmou prekypujúci drsný a "hrubý" drzák craig. Namiesto pretekania sa v čoraz väčšom počte čoraz krásnejších bondgirls a v čoraz väčšom počte čoraz nadupanejších akcií ktoré čotaz viac ohrozujú čoraz väčší svet casino royale vykonáva akési oldschooolové znovuzrodenie, ktoré skôr ako návrat ku koreňom vyzerá ako niečo inovatívne a nové: myslím tým jednoduchú akciu na päste, poctivé naháňačky a súboje a to všetko vyvážene skombinované s príbehom, ktorý tu je preintrigovanejší a komplikovanejší ako iba "tento zlosyn chce zničiť svet a bond je najlepší muž sveta a teda on ten svet zachráni a to tak, že zlosynovi roztrieska papuľu tak veľmi, že z toho zomrie a všetky pekné ženy naokolo z toho nadšene roztiahnu nohy". Bond dostáva na držku, nie je neomylný, nie vždy sa z toho vyseká sám, bondgirl tiež nie je klasická bondgirl, krásu evy green musíte hľadať v jej pohľadoch, úsmevoch, spôsobe akým hrá a správa sa, je to sofistikovaná krása, ktorú musí aj sám bond dobýjať akosi tvrdšie ako bol zvyknutý, keď ho hral pierce a stačilo mu povedať "bond. james bond" a hneď mu hárem ležal pri nohách. Tri hviezdičky sú veľmi subjektívne, pretože som čakal viac akcie (ale za to nemôže film, ktorý nič také nesľuboval, ale kopec ľudí, ktorí to videli predo mnou a tí to sľubovali) a pretože som sa niekde ku koncu stratil v tých intrigách a komplotoch a tak podobne . . . a navyše nerozumiem pravidlám pokru natoľko, aby som si hráčske sekvencie vychutnával adekvátne k sekvenciám akčným. Inak ale musím priznať, že sa teším, kedy sa craig znova nahodí do obleku 007. No pre budúcnosť musím uznať, že predsa len, keďže sa jedná o bonda, toho BONDA, ktorý je už od čias mladého Seane jedna veľká stelesnená neomylná, vtipná a k tomu vraždiaca a svetzachraňujúca elegancia, trochu viac ľahkosti by neuškodilo . . . ()

Banderas by rád natočil třetího Zorra

28.10.2019

Staří známí v novém Bondovi

Staří známí v novém Bondovi

08.12.2018

Režisér zatím nepojmenovaného pokračování Bonda Cary J. Fukunaga (Temný případ, Maniac) před pár dny v rozhovoru uvedl, že se mu velice líbil příběh započatý ve filmu Casino Royale a momentálně při… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze