James Bond: Casino Royale

• Veľká Británia Casino Royale (viac)
Veľká Británia / Česko / USA / Nemecko / Bahamy, 2006, 144 min (Alternatívna 139 min)

James Bond (Daniel Craig) je na svojej prvej veľkej misii ako agent 007. Úloha ho privedie k Le Chiffreovi (Mads Mikkelsen), bankárovi svetových teroristov. V snahe zastaviť ho a zneškodniť teroristickú sieť, musí Bond poraziť Le Chiffreho vo vysokom pokri v Casino Royale. Bond je spočiatku otrávený, kým mu nepadne do oka prekrásna pracovníčka ministerstva financií, Vesper Lyndová (Eva Greenová), ktorá má za úlohu odovzdať mu vklad do hry a dozrieť na štátne peniaze. Keď Bond a Vesper prežijú sériu vražedných útokov Le Chiffreho a jeho prisluhovača, iskra, ktorá medzi nimi preskočila, prerastie do vzájomného očarenia, ktoré ich ženie do ďalších nebezpečenstiev, a tými je poznačený už celý ďalší Bondov život... (TV JOJ)

Pet

Bond Rebourned. Bal jsem se, aby Bond neletal jako Neo a jsem rad, ze jsem s tvurci zajedno. Drsna jizda na zpatecku je skutecne daleko lepsi nez dalsi hype tunning. ()

swed

Musím upozornit, že jsem velkým fanouškem starých bondovek, těch se S. Connerym a R. Moorem, žádný jiný herec kromě nich mi do té role nikdy nepasoval. Až do teď! Daniel Craig jako James Bond dokáže být drsný a zároveň umí své postavě dodat vnitřní pnutí a cit (to takový P. Brosnan nikdy nedokázal). Casino Royal by se dala přirovnat k jinému znovuzrození a to k filmu Batman začíná. I zde je dán největší důraz na realističnost a návrat ke kořenům. Dobu hi-tech stupidností z Dnes neumírej vystřídala stará dobrá brutální řežba. Děj filmu by se dal rozdělit do tří různých kapitol. První hodina se obejde skoro beze slov a jejím hnacím motorem je akce a to ne tak ledajaká! Například po klasické titulkové scéně následuje jedna z nejlepších a nejreálnějších honiček v bondovské sérii (všimněte si chytrého využívání prostředí a akrobace). Další část Casina Royal je spíše konverzační a dokazuje jakým hercem Craig je. V poslední půlhodince nás pak čeká směs obojího spolu s romantikou a nečekaným vyústěním. Má li nová bondovka nějaký nedostatek, tak je jím pouze slabší titulní píseň, toť vše. V rámci série tak nemohu dát nižší hodnocení, než jaké vidíte. Legenda znovu nabrala dech a vy buďte přitom! TOP 5 BOND 9/10 ()

Remedy

Fascinujícím způsobem komplexní a strhující bondovka. Střídání akce a konverzační roviny je výborné, celý film je plný emocí (hlavně „spoluemocí“, které chtě nechtě musíte s 007 sdílet) a má naprosto úchvatné jak interiéry, tak exteriéry. Daniel Craig je úplně jiným, novým a lepším typem Bonda než byl Pierce Brosnan. Je o dost tvrdší, s nikým ani s ničím se moc nesere a se svýma magickýma očima, ledově klidným výrazem a metodami, které opravdu nikomu nic nedarují, budí jako nový Bond patřičný respekt. Brosnan byl elegantní, sympatický a vždycky mi připomínal starou školu. Craig je nonšalantní, neuvěřitelně charismatický a prvky ze staré školy dokáže geniálně skombinovat s novými, moderními či progresivními atributy. Scénář je navíc velmi dobře propracovaný a Martin Campbell režíruje (zejména v první scéně) jako o život. ()

René.girl

Dost mě to zklamalo. Daniel Craig je sice skvělý herec, ale v půlce filmu mi došlo, že kromě jména má s Jamesem Bondem společného pramálo (není to prostě Pierce no). No a když k tomu přidáme tu legraci v podobě Miamiského letiště, které jakoby z oka vypadlo tomu našemu Ruzyňskému nebo Casino Royale, které se nějakým způsobe se octlo v "Bartoškových" Varech, tak jako Češka prostě nějak nemůžu tenhle film brát vůbec vážně. Bez debat ovšem je, že Eva Green v něm naprosto válí. 65% ()

movieband

Elegantní, drsný, nevyzpytatelný a hypnotizující. Ke Casinu jsem přistupoval ze začátku dost skepticky. Nový představitel, nové pojetí. Během těch let, co jsem viděl pár útržků jsem tomu šance nedával. Craigův Bond postrádá to, co se mi na Brosnanově Bondovi tak líbilo. Ale vzhledem ke kontroverzně přijatému Spectre jsem se rozhodl dát Craigově éře agenta 007 šanci. Jsem totiž zvědavý, jak je možné, že tak všudypřítomně oslavované novodobé bondovky jsou přijaté s takovou kontroverzí. Jednou je to perfektní, podruhé šlápota vedla. Tak proč se sám nepřesvědčit? Casino patří asi právě k těm kouskům, které jsou perfektní bondovkou. Sice jsem říkal, že u Craiga postrádám to, co sem měl u Brosnana tak v oblibě, ale.. nové pojetí Jamesova charakteru přináší úplně nové úhly pohledu na jeho život a vnitřní stránku jeho samotného. Celkově i na Craigův kukuč si divák zvykne vcelku rychle. Samotný záporák v podobě Mikkelsena není až tak špatný, jen mě po shlédnutí mátlo, kdo tam vlastně byl tím hlavním záporákem. Bondgirl v podobě půvabné Evy Green nemohla být lepší a samotné vyobrazení románku mezi Bondem a Vesper bylo víc, než věrohodné. Chemie, která je mezi postavami ve filmu nastavená funguje skvěle. První polovina se nese v té nadnešenější rovině a působí to jako příjemné nahlédnutí do Jamesova života. Druhá se však mění v dramatickou jízdu, která zákonitě skončí peklem Jamesovi duše. Campbell podává divákovi plnokrevný thriller, který nešetří výborně natočenou akcí a atmosférou, která člověka vyloženě chytna za koule a nepustí ho až do závěru. Craigovo Casino si na nic nehraje a sleduje osud agenta, který sice má povolení zabíjet a chodí s obličejem, který by mu ani těžké kladivo nezbořilo. Ale i tenhle britský terminátor má duši. Za mě vcelku spokojenost (a hlavně překvapení, že mě to chytlo). 95% ()

major.warren

Casino Royale pro mě (a asi i pro další statisíce fanoušků agenta 007) odstartovalo zcela nový styl bondovek. Daniel Craig poprvé jako "nový" Bond. V dětství jsem ho moc nemusel, byl totiž až příliš jiný než ostatní bondovští představitelé. Čím jsem ale starší, tím více bondovky s Craigem chápu a přicházím jim na chuť. Martin Campbell přinesl skutečně revoluční styl bondovek, podobně jako kdysi se Zlatým okem, když do role uváděl Pierce Brosnana. S Casinem Royale se však změnila i celková koncepce Bonda jako filmové série. Zarputilí fanoušci staré klasiky Craiga jako Bonda nejspíš nikdy nepřijmou (ano, taky mi to chvíli trvalo), ale je třeba uznat, že jeho obsazení a celková povaha restartu byly pro sérii nesmírně přínosné. Bond v Craigově pojetí má nejblíže k Bondovi George Lazenbyho, byť mu až úzkostlivě chybí humor, vyjímaje pár konkrétních okamžiků, zato emocemi a adrenalinem oplývá, díkybohu. Chybí mi "Q" a Monneypenny! Mads Mikkelsen je ukázkový padouch a Eva Green jednou z nejlepších Bond girl všech dob! Casino Royale je dle mě jednou z nejlepších bondovek, byť pravdou je, že Craig se lepší film od filmu a Skyfall už opravdu přináší skutečný bondovský ohňostroj a plnokrevné dobrodružství. U mě 85%. Spolu s OHMSS a Quatum of Solace je to jednoznačně nejemotivnější bondovka. Pravdou je, že teprve s Casinem Royale (po dlouhých letech od premiéry OHMSS v roce 1969) se na plátna vrací podstata Flemingových románů. Nejlepší scény jsou úvod, honička na Madagaskaru, poker, bouračka Aston Martinu a finále. Ale smrt Vesper, to je na mě moc. ()

Desperado

Čerstvý vietor do v posledných rokoch sterilných Bondoviek! Craig sa do tohoto príbehu, kde hrá agenta z mäsa a kostí, ktorý sa ešte len stále učí zvládať emócie a ktorý sa nevyvaruje chýb, výslovne hodí. Uvidíme, ako bude pôsobiť v suverénnejších polohách, ktoré už možno uvidíme v ďalšej bondovke. Avšak Craig je na rozdiel od predchádzajúcich hlavných predstaviteľov predovšetkým dobrý herec, takže z tohoto hľadiska sa budúceho dobrodružstva s 007 neobávam. Mám rád sériu 007, nemal som žiadne vážnejšie výhrady k doterajším predstaviteľom agenta, ale séria sa po mnohých desaťročiach musí ubrať trocha iným smerom a prispôsobiť sa dobe a taktiež požiadavkam dnešných divákov. A tak realistickejšie a prízemnejšie vykreslenému novému Bondovi fandím. A Martin Campbell tu jasne dokazuje, že v akčných scénach sa cíti ako ryba vo vode. ()

Lennnnna

Tak se na to podívejme, Bond se nám hodil do trochu novějšího, modernějšího hávu. Postrádá uhlazenost a eleganci Bonda posledních let, kterého nám servíroval Brosnan,ale na své vizáži drsňáka by teda Craig utáhl nejmíň stokilové záváží a je na ní schopný utáhnout i celý film. Což je pro mě opravdu obrovské překvapení. A řekněme si to na rovinu, on ten Brosnan taky nebyl žádnej extra krasavec a oproti němu má Craig (ač mi z ženského hlediska nepřijde příliš atraktivní) obrovské charisma, takové, že by se i skála pohnula a taky studánkově modré oči (což je ovšem moje úchylka z trochu jiného soudku), a tedy musím uznat, že něco na něm přeci jen je....Každopádně je to sympaťák každým coulem. Bondovi se tentokrát taky občas něco nepovede, což mě škodolibě těšilo a přitom to rozhodně neznamenalo, že bych mu nějak méně fandila, právě naopak, zjištění, že Bond je taky jenom člověk, u mě vyvolalo přímo fanynkovskou vlnu držení pěstí. Romantická stránka filmu mě ovšem poněkud iritovala, v tomhle ohledu mám asi přeci jen radši toho starého Bonda, co ženský odkopává a mění jako fusekle s výrazem neviňátka, než Bonda, co se chová jako zamilovanej puberťák. Ale budiž, jelikož je z toho stvořená dobrá polovina filmu, myslím, že kdybych jí chtěla vynechat, asi by mi to příliš neprošlo:o) Nicméně scénu ze sprchy považuji za jednu z nejromantičtějších scén za celé století a ještě teď se z ní chvěji. V tu chvíli jsem na Vespeřině místě skutečně chtěla být i já. Co na závěr dodat, určitě potřebuji minimálně ještě jedno shlédnutí, aby se mi podařilo všechno strávit, ale jinak je to prostě pecka! ()

Sigurd

Je těžké být Bondem. Lidé vás vnímají skoro jako poloboha. Nesmíte se nikdy mýlit. Musíte mít tu nejkrásnější dívku, pokud možno nejdéle na jednu noc. Nejenom vypadat, ale i zabíjet musíte elegantně. Nový představitel Jamese Bonda Daniel Craig by o tom málem mohl vyprávět. Naštěstí jen málem. Ano, režisér Martin Campbell mohl natočit normální Bondovku…a krásnou! Jenže on řekl, ne! Žádné stereotypy. Když Bond, tak originální. Casino Royale je se svoji realističností na hony vzdálené posledním filmům série. Což je přiznejme si nakonec jen dobře, protože minulý snímek byl již skoro sci-fi. Tatam jsou high-tech hračky a oblíbený Q. Úplné ztráty nadsázky se však bát nemusíme, je jen úměrnější temnému odstínu celého filmu. James Bond – chladný, uhlazený lev salonů je minulostí. Teď přichází éra Jamese Bonda – drsného agenta, plného emocí. Fanoušci si mohou oddychnout. Daniel Craig je jako Bond skvělý! Možná nemá takové charisma jako jeho někteří předchůdci, ale bezezbytku využil hloubky své postavy dané scénáristou a jeho hraní je velmi uvěřitelné. Krásná Eva Greenová mu je rovnocennou partnerkou. Jediné co na filmu kazí dojem, je ne úplně zvládnutý scénář, který místy zafunguje jako nelítostný zabiják tempa a proto je konec filmu už trochu rozbředlý. ()

PogoJoe

Další příspěvek na téma jaký je Daniel Craig Bond. Podle mě charismatický, nejvíce podobný Rogerovi Mooreovi. Ačkoli se zezačátku nemusí zdát příliš atraktivní a vhodný pro tuto roli, já si ho během filmu oblíbil. Film jako takový se mi vetsinu casu líbil, má své slabší stránky, avšak převažují ty silnější. BondGirl je konečně opět krásná a "kus" (ne jako H.Berry), padouch s krvácejícím okem je... správně padoušský a při pokeru dobře blafuje. Sám Craig výborně hraje - ať už samolibého nadutce, sebevědomého profesionála, nebo zoufalého muže bojujícího o život či muže, který se rozhodne dát najevo své emoce vůči ženě. A který si umí užít sado maso (Tam dole mě něco svědí :) ) ... Skvělá akce, nejlepší Bondfilm poslední doby, ale na MI-3 nema. Doufám, že Craiga v této roli ještě uvidíme. ()

salalala

Co k tomu víc říct? Campbell prostě umí, podruhé se mu povedlo restartovat Bonda, a pak, že do stejné řeky nevstoupíš dvakrát. Výborný Craig, který je uvěřitelný a hláškuje o sto šest. Judi Dench mu taky dává kapky. Hlavně je tu ale výborný a charismatický Mads Mikkelsen, který sice vůbec není v žádné akci, ale zvládl to naprosto skvěle. Jsem nevěřil, že by se partička pokeru dala natočit tak zajímavě a napínavě. Jediné výhrady mám k Evě Green, ale o její herectví nejde. Jen mi prostě přijde celý film nějak špatně nalíčená, ale je to možná jen můj dojem. Fakt parádní Bond. Poctivých 80% ()

stration

Už jsem snad ani nedoufal, že vznikne bondovka, která mě bude bavit, co víc, z které budu nadšený. Výborný krok od všech zúčastněných bylo udělat film trochu jinak, než bondovky předchozí. Řekl bych míň konzervativně. Akcí zde sice mnoho není, ale ty které jsou, jsou natočeny dokonale. Už úvodní honička dává tušit, že je to trefa do černého. Daniel Craig je perfektní. Musím uznat, že lepšího herce a typ pro obsazení Bonda jsem neviděl. Craigův výraz při hraní pokeru, při akčních scénách i citových je dokonalý. Tak dechberoucí dynamiku, jakou Bourn Casino Royal sice nemá, ale i tak je to bez diskuze za *****, už za Craiga, odvahu tvůrců udělat s Bondem konečně něco jiného a za to, že mi vrátili chuť na bondovky příští. ()

type_B

Duch starých bondovek se vytratil ve prospěch jakéhosi naturalismu. Možná převedení Bonda do 21. století, možná přiblížení se k stereotypu nových akčních filmů s špionskou tematikou. Každopádně mi tam chyběl proslulý britský humor. Film mě za srdce nijak nechytnul - a to mám Bondovky fakt rád. (Ach jo, co si s tím staromilstvím jenom počnu?) Určitě není špatně natočený, ale hodnotím podle ostatních filmů o 007, které mě bavily mnohem víc. ()

Thomassi

Casino Royale je tak trochu prequel a remake zároveň. James Bond dostal status 007 a povolení zabíjet a taky novou tvář, no a samozřejmě první misi. A když to vše dáme dohromady, výsledek je pro mě jednoznačný: možná nejlepší bondovka. Daniel Craig jako agent 007 je oproti dřívějším hercům nekompromisní, tvrdý a humorný a podle mě by postava Bonda měla vypadat právě takto. Role v první bondovce a já můžu s klidným srdcem říct, že Craig je nejlepší Bond vůbec. Styl samotného příběhu je také odlišný, moderně pojatý. Skvělá kamera, akční scény doslova pumpují adrenalin, pokerová odysea naprosto špičková a neodolatelná Eva Green. Spousta lidí nadává právě kvůli výběru Craiga do role 007, ale asi si neuvědomují, že taková změna byla potřeba, už kvůli osvěžení celé série, a pro mě bondovky s Craigem budou vždy ty nejlepší, ať to kritika a diváci shodí nebo ne. ()

katuska138

Nikdy jsem vůči bondovkám neměla předsudky, ale asi začnu mít. Neoriginální začátek, neoriginální zápletka, neoriginální závěr. Naprosto nic nového pod sluncem. Daniel Craig se sice snažil vypadat frajersky, ale kolena se mi z něj nepodlamovala ani omylem, většinu času na mě působil spíš směšně. Jediná celkem působivá scéna byla ta v Benátkách a i ta mi přišla jako podivná parodie na Titanic. Přestřelky, které už byly tisíckrát k vidění, láska až za hrob, která je ještě mnohem okoukanější. Filmů jako je tenhle jsou stovky. ()

Hledá se režisér příštího Bonda

Hledá se režisér příštího Bonda

27.08.2024

Dalo by se čekat, že touto dobou už budeme mít dávno mnohem jasněji o tom, kam bude směřovat legendární akční franšíza. Od premiéry poslední bondovky Není čas zemřít už uplynulo téměř pět let a… (viac)

Banderas by rád natočil třetího Zorra

28.10.2019

Staří známí v novém Bondovi

Staří známí v novém Bondovi

08.12.2018

Režisér zatím nepojmenovaného pokračování Bonda Cary J. Fukunaga (Temný případ, Maniac) před pár dny v rozhovoru uvedl, že se mu velice líbil příběh započatý ve filmu Casino Royale a momentálně při… (viac)