Zulu

• Veľká Británia Zulu (viac)

Film Zulu je strhující rekonstrukcí střetu u Rorke's Drift, k němuž došlo roku 1879 v jihoafrickém Natalu. Čtyřtisícové vojsko zulských válečníků už zmasakrovalo obří britskou armádu a teď míří k mnohem menšímu cíli, základně Rorke's Drift. V lednu roku 1879 zahajují Britové válku proti Zulskému království, domorodému státu Jižní Afriky. Předpokládají, že s dobře vycvičenou a moderně vyzbrojenou armádou, která čítá na 1350 vojáků, dosáhnou snadného vítězství. Následuje však krvavý konflikt, v němž jsou Britové převálcováni čtyřtisícovým vojskem Zulů a téměř kompletně pobiti. Po tomto vítězství se zulští válečníci chystají zaútočit na malou základnu Rorke's Drift, v níž 150 příslušníků britské armády hájí velké množství zásob. Ve středu 22. ledna 1879 se na ni zulští bojovníci během celého dne i noci opakovaně pokoušejí zaútočit, ale marně. Nedaří se jim prolomit její obranu a nakonec se stahují zpět na své území. Britská veřejnost, která následkem debaklu u Isandlwana lační po hrdinech, je výsledkem této odvážné akce nadšená a obránci Rorke's Drift jsou vyznamenáni jedenácti Viktoriinými kříži. (Cinemax)

Rathalos

Skoda tej prvej polovice filmu,strasne nudna,na dvakrat som zadrichmal,ale potom to uz bola velmi dobra vojnova drama,dam 4 hviezdicky so zazmurenim oboch oci...:-) ()

Heavyman

Africkej masakr po anglicku. Dobívací bitva jak se patří, kde nechybí krkolomné kreace,křečovité škleby a skřeky po zásahu ať kulkou, bajonetem či domorodym klackem ,kdy se občas objeví trochu sytě rudé barvy ,bitva, kde zabít Zula je snadnější než mouchu...a v tom jest právě neopakovatelné kouzlo a romantika postarších filmů. ()

Porp

Videl som to len po anglicky. Viac hviezdičiek nedávam preto, že ako človeku odchovanému na súčasných filmoch mi prekážalo, že celé ťažisko filmu spočívalo iba na hereckých výkonoch. To, čo by pomohlo vystupňovať dusnú atmosféru, kľúčovú v tomto príbehu, je väčší dôraz na prácu s kamerou a so strihom, ktorá je pre tento žáner v súčasnosti tak typická. Inak je to parádna ukážka britskej bojovej taktiky 19. storočia a takisto sa tu uplatňuje typicky britská kultivovanosť a to konkrétne v zobrazovaní nepriateľa s plnou vážnosťou a cťou. ()

RajAthen

Tento film se vyhnul vše výtkám, které z mé strany směřovaly vůči jeho následovníkovi (Dawn of Zulu), který trochu paradoxně mapuje události, které těsně předcházely ději snímku tohoto . Jakkoli je rámec v podstatě podobný, tím že jde o (dost zoufalou) obranu, se s dotyčnými přeci jen můžete trochu identifikovat. Čím pak film boduje, je pocit zoufalé atmosféry a různé "radosti" obléhání. Jímavá finální scéna je třešničkou na dortu. Na druhou stranu vzhledem k tomu, že má jít o alespoň rámcovou rekonstrukci událostí skutečných, je s podivem, že domorodá armáda mající až čtyřicetinásobnou převahu (!), zkrátka jediným mohutným útokem nesmetla pistolníky z povrchu země. Inu, snad se aplikovaná metoda "počítání střelních zbraní" nedostane do učebnic vojenství... ()

josieaddms

Souhlasím dost přesně s uživatelem Rob Roy v tom, že si to Angličané natočili, aby se poplácali po zádech, jak to tenkrát pěkně pospolu těm černochům nandali. Žel, k nechutné světové popularitě, já patřím mezi zastánce kmenových lidí (Nemyslím jen v Africe, taky v Americe, Austrálii...) takže jsem fandila více Zulům, než chrabrým Britským vojákům. Tahle nechutná bílá nadutá vlastnost je mi naprosto odporná: jsme více civilizovaní, tak můžeme ty divochy pobít, a vzít si jejich zemi. Vždycky někam naběhli tihle vojenští nadutci, a přivlastnili si zem někoho jiného. Netvrdím že pokrok není důležitý, a že neodsuzuji mnohé z chování domorodých lidí, ale takovýmto způsobem? A co všechny ty ostatní příběhové linie? O vojácích-kamarádech co drží při sobě? Plus to různé pseudo-úsměvné vtípky nahozené kvůli tomu, aby nám byli postavy bližší? Podle mně je to odporná propaganda. Plus všechny ty umělé fráze! Ta Švédka měla pravdu, není to nic víc než parta zdecimovaných zvířat, na které stejně díky jiným než lidským zákonům dojde. Jediné co se mi na filmu líbilo, byla závěrečná rozmluva dvou velících plukovníků. Alespoň to nebrali na lehkou váhu. A pak co se filmařiny týče, bitvy byli skvěle natočené, a naprosto nadčasové. Dnešní filmaři by mohli smeknout. Síla a spojení mezi Zuly byla nádherně cítit, a podle mě byli o to víc divákovy bližší, než ta propagovaná parta vrahů. Michael Caine samozřejmě exceloval, ale ani nevím jestli si ho tenhle film zasloužil. Bitvy jednoduše nejsou dobrým důvodem k tomu se chválit. ()

markotter

První půlhodinu se nic neděje, akorát se 2 důstojnící hádaj o pravomoce. Když přijde bitva, je to zpočátku zajímavé, ale když to trvá přes hodinu a půl, tak už to taková zábava není. A ačkoliv se jednalo o dramatický snímek, tak jednání některých vojáků při obraně mi přišlo vyloženě k smíchu. ()

ondrejmagic

Snad bych dal i hvězdu navíc při hodnocení, ale irituje mě skutečnost, že kolonizátoři jsou ve filmu (podle očekávání západní zaslepené tradice) prezentovaní jako hrdinové bez náznaku polemiky nad odporností kolonizační minulosti. Ostatně Hitlerova vojska taky měla určitě nějaká hrdinná vítězství, ale filmy se o nich netočí. ()

Nyenor

Krásný film, jen několik poznámek: Puška Martini-Henry je poměrně přesná s dlouhým účinným dostřelem, salvy byly páleny na 500 yardů, ne 100. / Ani jeden Brit v palebné pozici nebyl zabit kopím / Zranění válečníci Zulu byli po bitvě popraveni ()

tartan

Brilantný vojnový film o asi najslávnejšej epizóde britských vojenských dejín. V dňoch 22. a 23. januára 1879 zviedla pri Rorkovom prúde (v dnešnej JAR) malá jednotka britskej armády (niečo cez stovka mužov) zúfalý boj s mnohonásobnou presilou (cca 4000) zulských bojovníkov , ktorý pár hodín predtým rozprášili takmer dvojtisícovú britskú armádu pri Isandhlwane (jedna z najhanebnejších porážok v britských dejinách a námet ďalšieho, neskoršieho filmu Zulu Dawn). Briti odrazili celkom 6 zulských útokov a to len s pomocou narýchlo postavených valov z obilných vriec a vozov, v poslednej fáze bojovali len na bodáky proti kopijám domorodých bojovníkov. Na úsvite 23., po desiatych hodinách ľútych bojov, sa Zuluovia nakoniec stiahli. Mali vyše 500 padlých, Briti mali 17 mŕtvych a 10 ťažko ranených. Za tento výnimočný boj (zvlášť v svetle predchádzajúcej trpkej porážky) bolo udelených až 11 Viktóriiných krížov (najvyššie britské vojenské vyznamenanie, veľmi často udeľované až po smrti), čo je najväčší počet za akýkoľvek jednotlivý bojový stret. ()

helrohir

Typický vojnový film, ktorý k tomu, aby dostatočne rozvíjal dramatizáciu deja, nepotrebuje žiadne podfarbenie klišéovitou lovestory alebo filozofickými otázkami. Bohato si totiž vystačí so zobrazením heroického odporu vojakov proti ohromnej presile, kde nie je núdza o napínavé či emočne vyhrotené situácie. Je pravdou (čo je možno dané aj dobou vzniku), že film je trochu patetickejší a celkovo nekritický, nakoľko Briti boli v podstate agresori a tvrdý imperialisti, čo však dej filmu vôbec nerieši. Mnou nedávno zhliadnutý film Zulu Dawn sa mi pre jeho kritickejší a korektnejší prístup minimálne k posudzovaniu vlastných zadubených dôstojníkov páčil o niečo viac, ale aj toto bol zaujímavý spektákl. 70%. ()

LeChouan

„ … 1879, when a few held the line.Back to back, attack, the dead are stacked. Where a last stand was made, and the empire saved. Back to back, attack, the dead are stacked. Fight back to back. Show them no mercy and. Fire at will. Kill or be killed. „ (Sabaton. Rorke's Drift)   Pěkný nekomplikovaný filmeček. Nekomplikovaný – neboť bitva o misijní stanici Rorke's Drift mezi příslušníky domorodého kmene Zuluů a nepočetnou britskou posádkou je zachycena z britského pohledu. Jak prosté, film je britské provenience, je tedy točen z britské perspektivy a naprosto logicky „fandí“ svým vojákům. (Pokud by jej točili Zuluové dostali bychom jejich úhel pohledu.) Ano – kdysi – (smutné, že to „kdysi“ je vzdáleno jen pár desetiletí) potřeba evropských národů, kát se za svoji historii, ještě nedosáhla současných trapných rozměrů a toto se odráželo i v historických snímcích. Film neřeší, co britští vojáci dělají v Jižní Africe, jen vypráví příběh hrdinné a účelné obrany početně slabší britské posádky proti opakovaným zuluským útokům. Divákovi je nabídnut příběh odvahy a vojenské discipliny, která spolu s racionálně využitou vojenskou technikou, dovede vyspělejší civilizaci k vítězství. A divák, spokojen s převyprávěním bitvy, vzdává zaslouženou čest britským obráncům Rorke's Drift. Na straně druhé, film neponižuje, na rozdíl od svých moderních bratříčků, ani jednu stranu vojenského konfliktu. Naopak, v posledních záběrech film vzdává čest jak vítězným Britům, tak zuluským bojovníkům. (SPOILER) Před tím, než se Zuluové stáhnou, naposledy se v plném počtu svému protivníkovi ukáží. Britům, kteří jejich pokřiku nerozumějí a čekají další útok, je objasněno, že Zuluové svým pokřikem uznávají, že se střetli s nebojácným protivníkem: „Oni vás zdraví. Zdraví tak statečné jako oni“. ()

Pete

Hurá do Afriky, na černochy! Zulokafři tu mají pěknou scénu "svatebních" tanečků, a pak bojových popěvků, jinak jsou ale jen černou masou, která se valí na hrdinné červenokabátníky z Gondoru, jež brání svůj post kdesi v Jihoafrické divočině. Jak krásně se jejich uniformy vyjímají proti blankytné modři oblohy, se zelení majestátních hor na pozadí. Rekonstrukce jedné malé velké bitvy je sama o sobě pěkně natočený masakr, který ale zbytečně brzdí balast okolo. První hodina seznamování se s jednotlivými charaktery je k uzoufání nudná, a vlastně zbytečná. ()

Stejšn

Ve filmu padají desítky mrtvých, aniž by kdokoliv z nich měl jakékoliv viditelné zranění. Zuluové tu většinou jen tak poskakují kolem po louce, vydávají zvuky jako hejno holubů, nic nedělají a nechají do sebe střílet. Do toho patetické dramatické scény, kdy kolem baráku lítají desítky rozzuřených černochů a uvnitř v klidu sedí osazenstvo a debatuje o tom, jaká byla původní profese padlého vojáka. Dobrá kamera, výprava a hudba, ale zbytek nestojí za moc. Jestli je to podle skutečné události, tak takhle se to rozhodně nestalo, protože odmítám uvěřit tomu, že slavný kmen Zulu byla parta retardovaných dementů s downovým syndromem. ()

ostravak30

Vždycky mě potěší, když pyšní velitelé rádoby demokratických států naprosto nedemokraticky ovládajících koloniální státy tvrdou rukou autoritářů dostávají facky a prohrávají souboje. Podobně silně narazila i Anglie a vysloužila si oprávněnou potupu v podobě porážky. Bitva o níž se ale pojednává zde byla jiná. A to kmen ještě mohl udeřit závěrečnou poslední ranou, ale statečně odolávající Brity nedorazili. Naopak. Ukázali moudrost, ocenili sílu nepřítele a ustoupili. Samozřejmě, že když natáčíte v Africe, vizuál skoro vždycky musí vypadat dobře. Kameraman prostě měl z čeho čerpat, na tomto kontinentě to snad ani jinak nejde. Druhá strana filmu je trochu podivná. Je nám řečeno, že obranu si na starost vzala hrstka 150 mužů, ale jak probíhá jeden útok za druhým, vojáci postupně umírají, stále jich však zbývá dost, aby se dál bránili. Tady selhává buď kamera nebo režijní práce, jelikož ze způsobu nám předloženého to pak působí, že jich na konci mohlo zbýt tak 10, což ale při závěrečném seřazení není tak docela pravda. Vždyť i vojáci se chovají divně. V průběhu útoku si jeden hraje s kelímky a až mu kolega naznačí, že by jim mohl pomoci, tak řekne: "Proč jsi mi to neřekl dřív?" nebo něco v tom smyslu a pak se do toho taky pustí.  Až na pár sekvencí zkrátka snímek víc působí jako hraný dokument, záznam bitvy, doby, než ucelený příběh. ()

Bumerang

Brilantní kamera, velmi pěkná hudba a skvěle zvládnutá dusivá atmosféra strachu. To je pro mě Zulu. První část filmu, kdy se pár britských vojáků chystá bránit před tisícovkami divokých Zulů je jednoduše skvělá. A stejně tak i "zvuk" blížící se armády divochů, pro který obklíčeným červenokabátníkům jejich pobyt v Africe definitivně přestanete závidět. Bojové scény jsou na svou dobu velmi slušné a dá se jim odpustit pár drobných přehmatů. Když si k tomu přidáte místy vážně luxusní herecké výkony (Michael Caine nemá chybu), máte tady 5 hvězdiček a ani o jednu méně. Doporučuji! ()

jack_scott

Vynikající historický válečný velkofilm, který sice nemá žádnou výraznější chybu, ale nemusel být tak britsky suchý. Inu budiž. ale 100% mu právě kvůli tomu nakonec nedám. Jinak bych je dal klidně. ()

Hruskovice

Přál jsem si, aby Zulové všechny pobili, protože jen tak by se dalo mluvit o dobrém konci. Velmi strhující podívaná u Zulských chorálu snad každého muselo mrazit :) 4/5 ()

martins

Zbytečné moc dlouhé, celý film se odehrává v boji o malou pevnost v Jižní Africe střeženou malou posádkou Angličanů proti velké přesile Zulů. Klidně mohl být film kratší nejméně o 30 minut v hlavní roli MIchael Caine. Lepším filmem je prequel Úsvit Zulů z roku 1979 i hvězdněji obsazený. ()