Dvadsaťročný zelenáč Anthony chcel iba pokračovať v rodinnej vojenskej tradícii a netušil, že táto túžba ho privedie až do Iraku, kde musí čeliť vražednej horúčave a nepriateľským vojakom. Odrazu sa spolu so svojimi spolubojovníkmi ocitne vo vojne uprostred krajiny, ktorej nerozumie, proti nepriateľovi, ktorého nevidí a z dôvodov, ktoré nechápe. (STV)

Big Bear

Asi mi něco uteklo. Já zas tak nadšený nebyl. Zajímavou psychologii postav i záběry z nepřátelského povětšinou pouštního prostředí u mne rušil fakt, že se v tomto válečném snímku vůbec neválčí. Tedy ne na válečném poli. Občas mi cukl koutek z narážek, ale jinak jsem se nudil jako mariňáci na plátně. Jednou vidět stačilo. ()

Pepinec

Sam Mendes bodl americký válečný vlastenecký a hrdinský patos do zad s chirurgickou přesností, anglickou chladnokrevností, a elegancí sobě vlastní. Provokatérům jsem vždycky fandil a fandit budu. ()

JohnnyD

Sam Mendes opäť kurva nesklamal. Film ťaží hlavne zo skurvene dobrého scenára, plného fakt kokotsky dobrých scén. Väčšina filmu sa odohráva na jednej pojebanej základni. Sníma sa "bežný" život vojakov. Honia si brko, hrajú futbal, rozprávajú sa o zmysle života, náboženstve, o tom, či je lepšia masturbácia ľavou a či pravou, trénujú na boj, opäť si honia chuja ... proste nuda. Všetko to je však kurevsky zábavne nakrútené (záverečná oslava proste fucking rulezzz). Herci sú bohovskí, hudba taktiež (vhodný výber Nirvany i Bobbyho McFerrina) Mariňák má aj mierny pojebane vážny tón. Totiž ide o skutočné udalosti. Ale zas toľko toho veľa do piče nie je. Predsa len takéto vážne kokotiny sme videli už v mnohých skurvených filmoch a Mendes sa snažil urobiť niečo iné. A podarilo sa to - je to zábavné, napínavé, nenudí a kurva je to nárez. PS: komu sa hnusil počet vulgarizmov v tomto komentári, na film nech radšej zabudne ... ()

Boogeyman

Ten film má fascinující atmosféru a geniálně vypadá. Vizuálně podmanivé obrazy však nedokáží zakrývat dějovou prázdnotu po celé dvě hodiny, ale Mendes ovšem není žádnej neumětel, takže když vizuální působivost přestane udržovat vaší pozornost, ihned nastoupí s dramatičtějším dějovým blafákem. Bohužel celkový dojem je sice velmi dobrý, ale od Americké krásy mají Mendesovy filmy jasně sestupnou tendenci. Kdo ví, jestli vůbec svůj geniální debut někdy překoná. ()

petaspur

Při sledování pocitů nudícího se vojáka, který ve válce nenašel to, co v ní hledal, se mi samovolně zavíraly oči a postupně jsem rezignoval na jejich otvírání. ()

Deimos

VHS/// Obsazení 7/10 Děj 5/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +hudba v závěrečných titulcích, soundtrack, všudypřítomný písek, špína a ropa -no je toho hodně co mi vadí, více jsem se rozepsal dále.../// Ehm, další velký hipe a našlápnuté trailery, které se tváří kdoví jak moc ten film bude zábavný a bude si dělat "legraci" z válečné události. Jediné co je na tom legrační (i když ono je to spíš smutný fakt), je to, že bylo vynaloženo tolik prostředků, vysláno do boje tolik vojáků a přitom si málokterý z nich vystřelil. Přesto si samozřejmě sebou odnáší symbol válečného běsnění, chcete-li jinak-vzpomínky na válku. Největší problém je v tom, že až na pár zajímavých okamžiků se tvůrcům spolehlivě podařilo přenést tehdejší "nudnou" atmosféru až k nám před obrazovky. Věrnost by tedy nebyla tolik na škodu, kdyby to nemělo vliv na samotný film, který je celkem nudný a skoro o ničem. Nebo chcete-li jinak-je bez pořádné akce a ochuzen o nějaký dramatičtější děj. Je to pech. Do Mariňáka jsem vkládal velká očekávání i v tom směru, že by se mohlo jednat o přelomový válečný film. Jenže ejhle v té nudě jsem šlápl na minu./// Celkem 61%/// ()

Cappuccino

Nech sa nachádzate v sebaväčšej sračke, musíte sa na danú vec pozerať s nadhľadom. Život nejde prežiť bez chýb a bez množstva prúserových situácií, do ktorých sa každý z nás, tak ako Swofford, dostane. Myslím, že odkaz tohto filmu spočíva v tom, aby sme nezabúdali na humor. Takže úsmev, nikdy predsa nie je tak zle aby nemohlo byť ešte horšie.. :) ()

Ruut

Válečný film zobrazující brutálnost války bez jediného výstřelu? Ano jde to. Sam Mendes dokázal natočit nšco co jsem maslel že je nemožné. ()

misterz

Ako už niektorí predo mnou komentovali, na filme je najlepší začiatok a koniec. To medzi tým je iba nudná zlátanina, ktorá sa chce tváriť veľmi múdro, ale to je len taký márny výkrik do tmy. Odhliadnuc od tejto nudy, by som od vojnového filmu očakával trocha viac akcie. Pre mňa je tento film jednoznačne jedno veľké sklamanie, a to Jake Gyllenhaala mám ako herca celkom rád. Škoda, toto je jeho najhorší film. ()

HAL

Sam Mendes je dokonale všestranný režisér a dokáže natočit pecku z jakéhokoli žánru - i válečný film o tom jak mariňákům ukradli válku. Pod pozlátkem těch dokonalých záběrů z hořící pouště (Deakins za kamerou, tak to nemůže být jinak), tu je klasicky Mendesovsky psychologicky nesmírně propracovaný film, který se velmi nenápadně dokáže dostat hodně hluboko pod kůži. Welcome to the suck. 9/10 ()

Satan

Je to paradoxní, ale toto je první Mandesův film, který nebyl nominován na Oscara, ale zároveň se mi nejvíce líbil (a podle mě alespoň za hudbu a kameru by si tu nominaci zasloužilo). Válečný film bez akce, kde dominuje scénář a vtip? Ale ano, Mandes zase boduje. Scénář je fakticky špičkový a něco mě úplně dostalo. První půlka je vyloženě komediální a některé perly jsou fantastické. Kolem poloviny se ovšem snímek láme, na povrch začínají vyplavovat dramatičtější chvilky, kde opravdu chápete ty "jarheads", když jim rupne v bedně, nebo dělají naprosto něco šíleného, co v "obyčejném světě" nechápeme. Výsledek je překvapující. Mariňák fakuje všechno a všechny a po nevýrazných Třech králech a brutálně akčním Černém jestřábu je tohle ta ideální cesta. [Přesná stopáž: 118 min] ()

Goldbeater

Je to film o nesmírné nudě, ale zaručeně není nudný! I na svou vcelku odvážnou délku. Sam Mendes dělá opět výbornou režii a velkou zásluhu má i Jake Gyllenhaal jako hlavní postava. Jamieho Foxxe moc nemusím, ale v tomto filmu působil hodně sympaticky a docela jsem si ho tím oblíbil. Scény se zapálenými ropnými vrty jsou přímo velkolepé. Mariňák je jeden z těch netradičních válečných snímků, které baví nejen svou militantností, ale i skvělým humorem. ()

mzss1

|80%| Dlouho mi tento film unikal, tak jsem si řekl, že za a) bylo by dobrý to vidět, režíruje to dobrý režisér a za b) další pokračování (nejsou to teda pokračování, mají jen stejný název – prostě využití nápadu původního snímku) jsou béčka od známých videorežisérů, tak jsem si řekl, že to sjedu celé. No a ted k tomuto dílku. Co se týče nějaké akce, tak kdo ji čekal, bude zklamán, pár náznaků je ke konci, ale o tom tenhle snímek rozhodně není, na akci prostě postaven není. Příběh je zajímavý, hlavně se dokážeme sžít s pocity marináků, prostředí, zvláštní chování marináků ovlivněný tímto způsobem života. Rozhodně bych něco přidal, nějaké drsnější či zajímavější scény a možná ke konci bych menší akcičku přidal, ikdyž zde není moc potřebná, jak už jsem zmínil. Herecké obsazení je výborné, každá postava mě dokázala patřičně zaujmout. Hlavní hrdina filmu Jake Gyllenhaal byl prostě perfektní jako vždy. Abych to shrnul, film je prostě převážně složen s žitím, podmínky a výcvikem marináků. Občas tu máme pár emocionálních, výbušných či moc nepochopitelných výpadů z povah jednotlivých marináků, což je o to zajímavější sledovat dění. Hudba byla taková normální. Jsem spokojen, zajímavý film, ke kterému se někdy s chutí vrátím. ()

k212

Mariňák je určitě film, který má co říci, i přestože osobně se s ním prostě nedokážu pozitivně ztotožnit (neboť vše, co líčí, se mi pacifisticky příčí :-). Sam Mendes je v mých očích i nadále obdivuhodný režisér, opět sáhl po látce, která je zajímavá a opět dokázal, že je velmi nápaditý a zručný režisér. Co však pokulhává je scénář, mám pocit, že děj je příliš roztahaný a v druhé polovině jednoznačně ztrácí tempo a přenáší se z bouřlivých vod satirických do poklidnějších melodramatických zátočin. Což je sice jasný záměr, který demonstruje dlouhé čekání na výstřel, ale i ten by se dal nějak ozvláštnit, vylepšit. Herecké suita je vcelku nadprůměrná, obzvlášť zazářili Peter Sarsgaard a Jamie Foxx, kteří měli v hereckých rukou velmi zajímavé figurky a dokázali si s nimi poradit. Hudební doprovod je standardně Newmanovský, ozvláštněný trochou moderny a špetkou psychedelic rocku. 60%. PS: Mám pocit, že už v druhém filmu Sama Mendese mi hrozně chybí support Alana Balla, neboť myslím, že pak by se teprve rozpoutalo satirické peklo na zemi (takže si radši než Mariňáka pustím v nočních hodinách Six Feet Under). ()

Legas

Mariňák je hodně dobrej film - takovejch 93%, ale sejmul jsem ze závěrečnýho skóre jednu hvězdu, až si tím budu stoprocentně jistej. Vono to není lechký hodnotit biják, ve kterým se kurva všichni jarheadi furt nudí, honěj si vocasy a dělaj jiný nutný voplzlosti. Ten Mendes je fakt řízek. I ten zasranej písek dokáže kurevsky dobře zfóknót. Nuda a písek, kam hodíš voko. První půlka je fakt prdel, ale pak trochu přituhne, ale fakt jen trochu. Není to žádný drsný maso, jen už se ty vaše škraně přestanou tak blbě tlemit. Jen snad kuva nečekejte nějaké ty demolice, výbuchy a postříleníčko. Tady se fak vůbec nestřílí. ()

topr harley

Na tenhle film se rozhodně nedívám jako na válečný. Nejspíš kvůli tomu, že si tam žádnou válku neužijeme. Co se mi na filmu totiž líbilo nejvíc bylo začátek. Hlavně trénink. Bral jsem to spíš jako komedii, než vážný film. Ale takový výcvik bych absolvovat rozhodně nechtěl. ()

Sobis87

Zábavný film o nudě. Začátek ve výcvikovém táboře je úžasný a nese se spíše v komediálním duchu. Zbytek filmu je ale s každou přibývající minutou vážnější a vážnější, až vyústí v, nebojím se říct, tragické finále. Při sledování části v poušti jsem měl stejné pocity jako hrdinové - nemohl jsem se dočkat nějaké akce...ta ale nakonec nepřišla, ale já byl narozdíl od těch vojáků nadšen, a to z toho, jak skvělý ten film je. Kamera je úžasná, snad každý záběr z filmu by se dal použít jako plakát. Hudba se mi taky líbila a herci byli také skvělí. Jake Gyllenhaal byl skvělou volbou a Peter Sarsgaard mě zaujal už v Garden state. Musím zde ještě zmínit, že film obsahuje spoustu ůžasných scén, na které asi dlouho nezapomenu (velbloudi, kůň, Apocalypsa, ropné vrty, úvodní buzerace,...) ()

Jordan

drsný pohľad dovnútra americkej armády, do jej najhrdejšej zložky - námornej pochoty . . . nikto nezapochyboval, že pôvodom mexický a divadelný režisér Sam Mendes je skutočný talent už pri jeho veľkolepom debute Americká krása . . . a túto povesť si drží už tretím filmom - jarhead je drsný (miestami až krutý) je realistický (miestami až naturalistický) a je výborný (miestami až vynikajúci); niektoré zábery - hlavne ku koncu filmu - sú výtvarne náadherné, scenár je veľmi citlivo napísaný a čo mňa osobne najviac potešilo, bol casting plný veľmi nadpriemerných hereckých výkonov; je veľmi potešiteľné, že z tak vyťaženej témy je ešte vždy možné vyťažiť čosi viac . . . ()

dzej dzej

Labutí píseň válečného filmu, blíženec Švejka a Hlavy XXII. Revize vietnamského traumatu (viz. kazeta s filmem Lovec jelenů) a pohled na (pro pěšáky absurdní) bezkontakntí válku postmoderního věku. Formálně bohatý film s vizuálně působivými obrazy, parodickým zapojením hudebních hitů ("Don´t worry, be happy") a nespolehlivým selektujícím vypravěčem. Film demytizující zájmy americké zahraniční politiky ("A lot of oil"), ideál nezdolného chlapáctví (sex, ptáci a masturbace) a smysl války jako takové. Without my rifle, I´m nothing - Welcome to the suck. ()

Anderton

Počúvam to skoro každodenne od kamarátov. Na čo v tej robote vlastne som, teraz niet čo robiť. Aký to má zmysel? Lenže na rozdiel od Anthonyho a jeho kamošov sa oni večer vracajú domov k rodinám. Nezmyselnosť vojnových konfliktov tkvie aj v tom, že v podstate ničí súkromné životy chlapcov so skutočnou potenciálnou perspektívou pre spoločnosť. Sam Mendes ponúka čiernohumorný vojnový film bez vojny o vojakoch, ktorým je odopreté byť vojakmi. A na tento jeho začarovaný kruh nezmyselnosti sa dve hodiny parádne pozerá. ()

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Sam Mendes sice po premiéře Skyfallu tvrdil, že ho další bondovská štace vážně neláká, ale jak známo, tvůrce míní a Hollywood mění. I 24. mise agenta 007 tak loni v červenci ulovila věhlasného… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz