Dvadsaťročný zelenáč Anthony chcel iba pokračovať v rodinnej vojenskej tradícii a netušil, že táto túžba ho privedie až do Iraku, kde musí čeliť vražednej horúčave a nepriateľským vojakom. Odrazu sa spolu so svojimi spolubojovníkmi ocitne vo vojne uprostred krajiny, ktorej nerozumie, proti nepriateľovi, ktorého nevidí a z dôvodov, ktoré nechápe. (STV)

castor

Nikoliv válečné běsnění, ale jen hodiny nudy, čištění zbraní, vzpomínek a masturbací. Asi to prožívali mariňáci při misi á la Pouštní bouře. Desítky hodin cvičili, aby pak jen bezvýznamně debatovali v nekonečném pouštním vedru. A ztráceli morálku. I tak jsem k filmu mého oblíbeného Sama Mendese přistupoval, čekal jsem zajímavé situace, poselství nebo alespoň pořádnou atmosféru. Ale kde nic, tu nic.. Jde o jednu životní etapu mladého kluka (úžasný Jake Gyllenhaal), řadu filmových citací, tu a tam černý humor, ale po celou dobu děje jsem se neměl takřka čeho chytit!! Cynické vyznění je cítit už od samého začátku, kdy si náš nováček dává otázku, zda-li to byl nejlepší nápad, dát se k pěchotě. Nevím, komu přiřknout chybu.. Traumata z Perského zálivu na amerického diváka doléhají asi podstatně jinak než na toho evropského. Tenhle nevyzpytatelný kousek mě prostě neoslovil!! Technicky samozřejmě pecka (Roger Deakins opět kouzlí).. ()

D.Moore

Po vizuální stránce nesmírně krásný film, dějově to až taková sláva nebyla. Při sledování Mariňáka se mi vybavila spousta jiných (a lepších) snímků od Olověné vesty a Jak jsem vyhrál válku přes Tenkou červenou linii, Pahorek po Černého jestřába, a příběh byl zase klasickou zpovědí jednoho zeleného mozku vyhlížejícího bitvu. Ale naštěstí byl taky dostatečně opepřený humorem (což mi připomíná, že ve zdejších žánrech chybí "komedie"). Nad průměr ho ovšem hravě vystrká technické zpracování. Režisér Mendes s kameramanem Deakinsem se v poušti vyřádili, vedro je z filmu téměř cítit, a od zapálení ropných vrtů až do konce je Mariňák neskutečná pastva pro oči. Jeden záběr úchvatnější než druhý. ()

Spooner

Tak to byla nádhera!! Mendes natočil nevšední pohled na bitevní pole tak vynikajícím způsobem, až se mi to nechce věřit. Žádné velké bitvy, krveprolití a podobné věci. Mendes se vydal cestou vojákova všedního života v táboře, což znamená,že natočil film o vojákově nudném životě při čekání na výstřel. Ta nuda je ovšem natočena tak výborně,že se ani chvilku nenudíte a vtáhne vás do bitvy. Herci odvádějí v tomto mistrovském kousku taky velký kus práce. Gyllenhaal předvedl zatím svůj nejlepší herecký výkon. Jamie Foxx hraje svého trdého seržanta opravdu výtečně a se Sarsgaarda roste nová herecká hvězda, která to ještě daleko dotáhne. Kamera je úchvatná a záběry ropných vrtů jsou u ní jen třesničky na dortu. Sám se divím, že akademici tento film naprosto přehlédli a neodnesl si ani jednu nominaci na Oscara. Kamera by si totiiž Oscara zasloužila a vynikající hudba by taky zasluhovala nominaci. Mariňák je vynikající film a i když není přímo válečný, u mě bude navždy patřit k těm nej válečným filmům vůbec. ()

petero

Kto by povedal, že práve američania natočia film o nude na vojne. Nuž čo. Každá vojna je iná, každá vojna je taká istá. Napriek tomu je to pôsobivý film, ktorý svojím prevedením na 100% zaujme hneď od začiatku. Škoda, že po čase nasleduje stereotyp, vďaka čomu mu iniká i tá piata hviezdička. Žiadny z hercov zrejme nebude nominovaný na oskara, no určite každý z nich vás prekvapí v určitom momente svojimi hereckými kvalitami. Najviac v pohode bol samozrejme Jamie Foxx. Naviac tá výprava a farebné prevedenie filmu je naozaj očiam lahodiace. ()

Davies182

Odsýpalo to docela hezky, ale je tam dost hluchých míst. Poselství a drama se tomu také upřít nedá, ale tak nějak jsem od toho čekal mnohem více. Ani nevím proč. Je to takový nenormální film (zvláštně pojatá režie) o partě kluků v depresívní válce, která není tak akční, jak čekali. ()

gogo76

Netradičné spracovanie,je to jednoducho iný vojnový film.Iný neznamená zlý.Jake Gyllenhaal to zahral perfektne, kariéru si teda naštartoval parádne,spolu so Skrotenou horou to sú dve pecky za sebou.Dej filmu by sa dal zhrnúť do jednej vety.Film je o vojakoch,ktorý od nudy nevedia čo so sebou.Našťastie sa tá nuda na diváka neprenáša.Toto DVD je výnimočné aj niečim iným.Nachádzajú sa na ňom dva komentáre,ktoré sú otitulkované!!!!TO je myslím kvalitná bonusová výbava.80%. ()

Real Tom Hardy

"THIS IS MY RIFLE, THIS IS MY GUN. THIS IS FOR FIGHTING AND THIS IS FOR FUN." ------- Pomerne drsné, iba máločo nenesie nejaký ten odkaz, Gyllenhaal to hrá dobre, no a púštne NFL v plynových maskách bolo bombové, skoro tak, ako nepriateľ. ()

Phobia

Sice oceňuji nápad natočit odlehčenější a přece zřejmě dost pravdivou výpověď o situaci amerických vojáků na Blízkém východě, ale sledovat tuhle bandu nesympatických, rozežraných, sprostých fracků mě jaksi neoslovilo. Realisticky působící atmosféra, pár dobrých postřehů, jinak nuda, nuda, nuda... 52% EDIT: Druhý pokus po třech letech dopadl lépe, nenudila jsem se tolik, ale nic to nemění na faktu, že mě mariňáci pořád srali a kdyby je ti hodní lidé z Al-Kajdy umlátili turbanama, byl by to happyend dle mého gusta (nepleťte se, nejsem antiami, jen antidebi). 65% ()

-bad-mad-wolf-

Zatím asi nejslabší Mendes, nicméně stále žrádlo - zčásti kvůli Mendesově výběru témat, zčásti kvůli bezchybné atmosféře. Mariňák dokládá, že je moderní válka vlastně jen kombinací obrovské nudy, mediálního žvástu a ztráty všech privátních jistot, což vede k upínání se k tomu jedinému, co válka vojákovi dává. A on výstřel pořád nepřichází... Válka bez přítomnosti války, zato s úchvatnou vizuální stránkou a zajímavou výpovědí. ()

A_FISH

Přišlo mi, že každou druhou scénu jsem už viděl v jiném válečném snímku , což je pro military fanouška asi dobře - rád si je zopakuje, mezi ně mendes vrazil pár "prázdnejch keců " o těžkém životě mariňáků a atmosféru nudy v poušti , celkově to sladil celkem dobře, ale rozhodně žádná bomba. ()

kinej

Kvalitní snímek o válce v Perském zálivu. Sam Mendes se svou Americkou krásu asii už nepřekoná, nicméně pokud bude zásobovat diváky takovými filmy, tak není důvod k nespokojenosti. Film je zajímavý i přestože neobsahuje žádné sekvence plné válečné vřavy. Ukazuje jaký je život mariňáků mimo bojiště a že i tak je válka svině. ()

Hrabka

Ne že by mi úplně vadilo, že je to válečný film bez válčení, jako určitá ukázka, jak také mohla probíhat pro tisíce vojáků Válka v Zálivu, to funguje docela dobře, ale film mě prostě místy docela nudil. Začátek a konec je asi to nejpovedenější, čím se může film pyšnit. Jinak je to mírně zdlouhavý, málo úderný film, který mě prostě a jednoduše nedokázal příliš zaujmout, i přesto, že některé momenty jsou povedené. 65% ()

cheyene

Pro mě zklamání. Od Sama Mendese jsem čekal více, ačkoliv po režijní stránce tu není co vytýkat. Jen mě prostě nějak nenadchnul příběh, nesympatizoval jsem s žádnou z postav a to je pak docela problém udržovat pozornost při sledování. ()

paascha

Asi nejlepší film z války s arabama, krásně popisující marnost boje s černou hubou, pro kterou je Alláh jediný smysl života. ()

Fiftis

Tak tento film sa naozaj veľmi podaril. Skvelý Gyllenhaal a Sarsgaard v hlavných úlohách, ako aj scenár a réžia. Film je síce bez akcie, ale tá je vynahradená vynikajúcimi dialógmi, hláškami a rečou vojakov. Snímka je vlastne simuláciou vojenskej kariéry, pretože začína od úplného výcviku až po koniec vojny v zálive. Veľmi zaujímavý pohľad na vojnu vo filme kde sa takmer vôbec nestrieľa a nebojuje, jeden z ďalších čo ma bavili i bez krvi a výbuchov. Dobre ukázaný výcvik, život na základni, a tamojšia nuda - kedy sa čaká na koho a kedy sa bude strieľať.. Chválim, dlho som takto výborný film nevidel, naozaj sa mi veľmi páčil. ()

Shakers

Kua tak to bola divočina! Strih, hudba, herci, super hlášky, výborne spracovanie filmu! Jedine čo mi na filme chýbalo bola akcia.Cely film som čakal nejakú akciu a nič. Herci geniálny (hlavne Jake Gyllenhaal a Jamie Foxx) rovnako ako aj zaver filmu, ktorý bol super. 89% - 4* ()

ajuska

Originální, cynické i mrazivé. Nečekaně působivé vylíčení hrůzy války bez boje. Škoda, že v druhé půlce film tak výrazně ztratil dech a úplně změnil atmosféru, ale první polovina je skvělá. ()

lamps

Od Mendese jsem sice nic jiného neočekával, ale Mariňák se mi fakt moc líbil. Vím, že nejsem první ani poslední, kdo to sem do komentářů napíše, ale natočit válečné drama se sklonem k odborné psychologii, s minimem skutečné akce a s námětem zdánlivě slepeným patosem takhle otevřeně, nevtíravě a až nepříjemně opravdově, za to si Mendes zaslouží když už ne přímo úctu, tak určitě hlubokou poklonu. Je to mrazivá výpověď o hrůzách války, na oko pohodová a nenápadná, ale uvnitř tak silná a hlavně věrohodná, že si v mých očích vydobila pozici mezi myšlenkově zdrcujícími majstrštyky, kterým suverénně vévodí Coppolova Apocalypsa (i na ní se tu ostatně dost výrazně vzpomene). Mariňák sice není nejlépe natočená, nejzábavnější ani emocionálně nejpůsobivější válečná story made in Hollywood, a všechny jeho základní motivy už jsme mohli vidět v mnoha jiných filmech včetně těch, kterým dnes říkáme klasika, ale jako jednomu z mála amerických snímků jsem mu uvěřil všechno, co se v něm odehrálo. Zrovna tady by se ta trapná vložka "podle skutečné události" docela pěkně vyjímala:-) 80% ()

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Sam Mendes sice po premiéře Skyfallu tvrdil, že ho další bondovská štace vážně neláká, ale jak známo, tvůrce míní a Hollywood mění. I 24. mise agenta 007 tak loni v červenci ulovila věhlasného… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz