Dvadsaťročný zelenáč Anthony chcel iba pokračovať v rodinnej vojenskej tradícii a netušil, že táto túžba ho privedie až do Iraku, kde musí čeliť vražednej horúčave a nepriateľským vojakom. Odrazu sa spolu so svojimi spolubojovníkmi ocitne vo vojne uprostred krajiny, ktorej nerozumie, proti nepriateľovi, ktorého nevidí a z dôvodov, ktoré nechápe. (STV)

Mylouch

Ukázka špinavější tváře války, jejíž velká část se odehrála v médiích. Dramatickým scénám z hořících ropných polí v závěru bohužel předchází pomalý dlouhý úvod, jemuž filmařsky dominuje pouze exhibiční pouštní zápas v americkém fotbale v plynových maskách. Slušnému vizuálnímu pojetí chybí dramatický základ. ()

Wallas

Velice zajímavý film. Nenudí a od páté hvězdičky ho dělí jenom ten konec. Já prostě nemám rád takové ty velké myšlenky řečené polohlasem vnitřně pohnutého hlavního hrdiny. Působí to jako moc velké americké klišé. Tohle si prostě mohl pan Mendes odpustit. Jinak ale doporučuju. ()

Triple H

Pomerne netradičný vojnový film. Vojna býva spravidla zobrazovaná ako peklo, kde sa vo veľkom umiera, trpí a vojaci sa vracajú domov doživotne poznačení. V Jarhead naopak vojna poznačuje jej účastníkov jej nudnosťou. Vyhecovaní, vyburcovaní a kupodivu aj bojachtiví vojaci prídu do Iraku...a nič sa nedeje. Len ubíjajúce čakanie, extrémna horúčava, odtrhnutie od domova a neistota v oprávnenosti Americkej intervencie. A keďže film je založený na autobiografickej knihe Anthonyho Swofforda (vo filme výborný Gyllenhaal), vyzerá to tak, že aj takáto vojna ľudí môže poznačiť. Okrem Gyllenhaala hrajú veľmi dobre všetci zúčastnení. Na záver by som ešte vyzdvihol krásnu kameru Rogera Deakinsa (ani len nominácia na Oscara - WTF?!), ktorá v mnohých scénach naozaj brala dych. Trestuhodne prehliadaný film. ()

hans500

Sam Mendes je jméno, které zaručuje kvalitu. Ani "Mariňák" není výjimkou, originální a netradiční válečný film, těžící ze svého scénáře, výborných herců a naprosté realističnosti. ()

Vraccas

Dobrá hudba a dobré obsazení. Ukazuje pohled na válku spíše z psychologického hlediska než válečného a to je mnohy dobře. ()

UhLee

(7/10). Jake byl úžasný. Hlavně scéna ve stanu, kdy míří s nabitou zbraní na svého bratra "Jarheada" a celou dobu mu věříte, že to vážně udělá a stisne spoušť. Jinak vcelku dobrý film. Ale nic z čeho bych nemohl týden spát. ()

Motinski

Film o vojne spracovaný tak že nejde o vojnový film. Skôr ide o celkom pohodovú záležitosť kde sa v pozadí riešia vážnejšie témy. Môže to znieť zmätene ale je to proste tak. Mendes je tu bohužial nezáživný a pár pútavých scén a zaujímave prostredie celok nezachránia. Až moc som sa nudil nato aby som dal lepšie hodnotenie. ()

Magneto

Skvelý film o operácii Desert Storm z pohľadu obyčajných vojakov-sniperov,ktorí sa zúčastnia akcie bez toho,aby sa dostali do kontaktu s nepriateľom...Výborné zobrazenie tvrdého výcviku na konci kazí preponáhľaný koniec,ktorý Mendes tentokrát na moje prekvapenie nezvládol...Ináč skvelé hlášky aq skvelý Jake Gyllenhaal. ()

Sokkk_y

"Vítejte v Pouštní bouři". Hned zprvu - jsem rád, že to není ten typický amerikánský patriotický film. Hektický začátek, v němž je jen samý řev, byl nic moc a hned jsem si říkal, že půjde o nějakou kravinu. Opak se stal ale pravdou (naštěstí). Jakmile se dostali mariňáci do pouště, začalo to pravé ořechové. Musím pochválit nejvíce hudbu, která měla jemný arabský nádech. Pozadu samozřejmě nesmí zůstat ani Gyllenhaal, jehož výkon mě přijemně potěšil. ____ Původně jsem chtěl dát "pouze" čtyři hvězdy kvůli přemnoženým nadávkám, ale pak jsem si uvědomil, že tohle prostě k filmu takového typu patří. Takže Mariňák si ode mě odnáší plný počet hvězd. :) ()

Johnny.ARN

Oskarový Mendes ponúka skôr dokument ako film. Na scéne je totiž viac filmov o vojne, aj o tých moderných, ktoré ju ponúkajú pre diváka v atraktívnejšom obale. Toto je skôr taká štúdia života mariňáka, miestami ( scény s maskami ) fyzicky cítite to teplo, inde je to zase až priveľmi osobné. Rozhodne je to ale zauímavý počin, ktorý nevybočuje z toho, čo si stanovil, s obstojným obsadením, vykreslenými postavami a s hlbokou emóciou. Problém je len v tom, že tú emóciu musíte nájsť a pokial nie ste naladení správne, tak sa budete len vyslovene nudiť. Ale aj o tom je život mariňáka. 3 z 5 ()

Helmutek

Válečnej film bez boje nebo jedinýho výstřelu - "jen" o zničujícím dopadu uniformovanýho a odosobněnýho armádního prostředí na člověka. O rozkladu duše a osobnosti, o zašlapání těch ryzích věcí, co z lidí dělaj lidi - v prostředí subordinace, nudy a bezúčelnýho zabíjení času i vlastních hodnot a kvalit. O ztrátě lidskosti i všeho ostatního mimo prostory uzavřenýho armádního prostředí, toho obyčejnýho a civilního - život člověka je s životem vojáka totiž navzdory navoněnejm romantickejm představám bytostně nekompatibilní: takhle nakonec právě v prostředí, který by dle mnohých mělo mužnost potvrzovat a utvrzovat, se z kluků a tátů stávaj torza a lidský zříceniny bez schopnosti zastat cokoliv, pro co jsou chlapi v rodinách a společnosti potřeba. A ty důsledky jsou pak nedozírný a na mnoho generací dopředu. Jak už řekl Hrušínský v Tichý bolesti mou oblíbenou myšlenku: "Chlap bude chlapem i bez vojny, a z posery chlapa neudělá ani prezident." ()

Lachtaan

Sam Mendes poslal mého vůbec největšího favorita mezi hereckými mužskými hvězdami do pouštních pustin v Saudské Arábii, aby nám místo frekventovaných bojových vřav společně ukázali, jak náročné dokážou být časy strávené v tichu před bouří ve vojenských táborech. Nebudu zastírat, že jsem po Mariňákovi sahal s trochu větším očekáváním, všechno ovšem zachraňuje notná myšlenka pomalejšího děje. [viděno na Netflixu 14.4.2020] ()

Ryuuhei

Výtečný snímek, který se nezaobírá heroickými činy a střílením do zástupu nepřátel, ale nahlíží spíš do mysli samotných mariňáků i v případě, že má celé nasazení poněkud jiný vývoj. Dlouhý snímek, který ladně přechází z prostředí akademie, přes vojenský tábor, až po třeba ropou zkropené území. Zajímavě navozená atmosféra jen dotvářela dialogy a myšlenkami protkaný zbytek. ()

_DAVE_

Asi jsem od toho cekal po Americke krase prilis. Rozhodne mi ale utkvi v pameti scenar ktery byl myslim hodne slusny a taky ty neveritelne vypadajici (a strach nahanejici) scenerie ktere tvorily vsudypritomne horici vrty. ()

danoo

Pravdupovediac som čakal čosi iné - ostrú, útočnú satiru v štýle Americkej krásy a namiesto toho som sa dočkal statického filmového dusna, ktoré neprináša nič nové do zobrazenej problematiky akurát tak uhol pohľadu je do istej miery originálny. Nie, nebol som sklamaný, ale na druhej strane viem vymenovať tucet lepších (hlbších) vojnových filmov. ()

Chasm

Copak je to za vojáka? Bylo to tady už hodněkrát, ale Sam Mendes tomu dal jiný rozměr, a to rozměr stavějící více na osobnostech a psychice postav, rozměr především zábavný... I některé přetažené pasáže vynahrazuje skvělým suchým humorem... A dokonalou ironii celého snímku dokresluje parádní soundtrack... 85% ()

BS

Film o první válce v Perském zálivu, kde jen těžko budete hledat paralely k druhému konfliktu, to je možná trochu škoda, protože film tak přináší "jen" svědectví o životě vojáků čekajících na nasazení v boji, kteří tvrdě trénují, plní pitný režim a čekají až si konečne zastřelí nějakého nepřítele (a čekají). Následné čtyřdenní peklo války (do které vůbec nezasáhnou) je pro ně ale tvrdou zkouškou a navždy je změní (ač byli jen jakýmisi pozorovateli událostí). Není to o válce ale o proměně psychiky (tváří v tvář strachu) a o čekání. Vyjímečný film s několika scénami, které pobaví, s dosti silnými momenty (promítání Lovce jelenů, scéna s nabitou M-16, smrt jednoho z vojáků při výcviku...), záběry při kterých vám padne čelist z té krásy (to je hodně nadnesené slovo) a s dobovou hudbou, která výborně dokresluje atmosféru filmu. Brzy se podivám znovu. ()

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Sam Mendes sice po premiéře Skyfallu tvrdil, že ho další bondovská štace vážně neláká, ale jak známo, tvůrce míní a Hollywood mění. I 24. mise agenta 007 tak loni v červenci ulovila věhlasného… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz