Dvadsaťročný zelenáč Anthony chcel iba pokračovať v rodinnej vojenskej tradícii a netušil, že táto túžba ho privedie až do Iraku, kde musí čeliť vražednej horúčave a nepriateľským vojakom. Odrazu sa spolu so svojimi spolubojovníkmi ocitne vo vojne uprostred krajiny, ktorej nerozumie, proti nepriateľovi, ktorého nevidí a z dôvodov, ktoré nechápe. (STV)

Ceberus

Radek99 to popisuje poměrně přesně: jde o válečný film bez válečných scén, aneb nuda v Brně... pardon, v Iráku. Netuším, jak se to Mendesovi podařilo, ale sledovat nudící se vojáky bylo v tomto případě dostatečně zajímavé. Další významné plus si u mě udělal Jamie Foxx, který je zjevně schopen zahrát leccos od zapšklého introverta (Collateral) až po sebevědomého velitele, který se s nikým nepáře. A samozřejmě potěšila i minirole Chrise Coopera (oba dva se později setkali na Východě ještě jednou, tentokrát v Království). Pokud jste však byli hluboce zklamáni z nedostatku akce v Iráku, pak si můžete spravit chuť Třemi krály. ()

danny_21

Kvalit předchozích dvou snímků nedosahuje, tentokrát to hodnotím jako lepší průmer a nazval bych to VELKÉ ČEKÁNÍ, přeci jen jsem místy zíval nudou stejně jako ten kluk od maríny, přesto to byl ale netradičný pohled na válečný konflikt, ikdyž v realitě to nejspíš funguje přesně takhle. Mendesův styl se mi líbí - 75 % ()

deLaFere

Celý film se nese v duchu současné reality vojenských operací pravidelné armády, řada jednotek se bojů prostě nemůže zúčastnit, protože to za ně technika vyřeší. Mendes to natočil skutečně výborně a velmi věrohodně, jedinou výhradu mám k nedisplinovanosti mariňáků. Ta je poměrně nereálná, protože za sebou mají výcvik, kde alfou a omegou je rozkaz a jeho plnění. Jenže jsem nepotřeboval vidět takovýto film, abych se dozvěděl zmíněná fakta. Z tohoto úhlu pohledu se jedná o nekonečnou nudu, protože se tam opravdu nic neděje. Takže za velmi slušnou filmařinu a vždy vynikajícího Gyllenhaala dávám za tři. ()

psychoza

Najlepšia scéna celého filmu keď mali ostreľovači zlikvidovať dvoch nepriateľských dôstojníkov a tým uľahčiť postup celej jednotke. Po povolení k streľbe im ju vzápätí zamietol veliteľ roty. Nadržaní a nahuckaní sniperi, ktorí pre tento okamih podstúpili tvrdý výcvik, si vo vojne nestihli ani raz vystreliť... "Zatracene stejne je po nem, tak nás nechte si vystřelit! Měli jsme to slíbený! Kvuli tomu jsme tady! Nech mě, to je muj cíl! TO JE MŮJ CÍL! To není fér..." Mariňáci sa napriek tomu vracajú domov ako hrdinovia, no každý už ostáva so svojou vlastnou vojnou navždy na púšti. Thomas Newman skvelá hudba! ()

bono22vox

OBSAHUJE SPOILERY!! Začátek filmu doslova vyráží dech. Ironický úvod, v němž nováček Swofford (excelentní J. Gyllenhaal) za zvuků Don´t Worry, Be Happy zjišťuje, že přihlásit se k námořní pěchotě ,,možná nebyl ten úplně nejlepší nápad´´, je strhující, vtipný, cynický a bolestný. Skoro celá první půlka filmu přímo srší nápady a jasně předvádí onu směs chlapáctví, surrealismu a štiplavého sarkasmu, kvůli níž se režisér rozhodl převést román A. Swofforda na stříbrné plátno. Vyjádřeno v souladu s tématem - je to bomba! Když se děj ale přesune do Perského zálivu, zábavně cynická nálada se začne měnit. Namísto regulérního boje si žoldnéři vybíjejí narůstající frustraci ze špíny, smrtícího vedra a představ o nevěrách doma zanechaných manželek čím dál absurdnějšími metodami. A jejich morálka povoluje... Ovšem podobně plíživým způsobem se zároveň drolí i dosud stylově sevřená stavba snímku, do níž se rovněž vkrádá bezradnost. Mendes dané téma nedokázal pevně uchopit. Ano, z příběhu stále vyvstávají nezapomenutelné scény. Dramatický oblouk ale od brutální satiry směřuje k překvapivě banálnímu vyznění - k tradičně melancholickému popisu osudů příšlušníků generace která byla zničena válkou, ikdyž unikla jejím granátům. V pro mě zklamání se nakonec promění i rozkrytí charakteru seržanta Sykese, poté co nevelký význam této postavy v ději po celou dobu slibně vyvažuje její obsazení hvězdným J. Foxxem, se tušené vnitřní tajemství rozplyne v suchém Sykesově konstatování, že vojákem se stal, ,,protože to prostě miluje´´. Na druhou stranu, možná jsem k Mendesovu filmu nespravedlivý. Možná že ono finále plné patosu a smutku bylo tím zdaleka nejsprávnějším vyústěním prvního hollywoodského snímku, ve kterém se Amerika upřímně snaží vyrovnat s traumaty Perského zálivu. Jenže vyprávějte tohle recenzentovi ze země, jejímž národním hrdinou je Švejk... v celkovém úhrnu, kdyby rejžovi nakonec nezvlhl střelný prach, šlo by o jeden z nejtřaskavějších (proti)válečných filmů... 4/5 = 80% ()

Brinkley

Původních pět hvězd za originalitu v rámci žánru a čistě osobní obsesi pro Jakea Gylenhaala. Druhé shlédnutí ovšem už obdobné nadšení nevyvolalo. ()

balcazar

Hmm. Výborné výkony, akčné dialógy a scény, občas v dramatickom vojnovom prostredí vhodne zasadené komediálne vložky. K tomu sa pridáva naozaj dobré zobrazenie rôznych vojnových manipulatívnych nástrojov, výrazný vplyv vojny na psychiku vojakov, atď atď. Na druhej strane toho patriotizmu bolo niekedy zbytočne príliš, tiež musím vytknúť ešte jednu vec. Veľmi ma iritoval chtíč vojakov počas celého filmu s heslom "Potrebujem niekoho zabiť", boli potom z toho jednoducho dve hodiny toho, ako každý vojak potreboval zabiť. Nevravím, že ich psychika nemohla byť natoľko zbláznená a ovládnutá, vravím, že to bolo až v extrémnom podaní, čo mi vadilo, skôr by som vplyv vojny na jednotlivca posilnil ďalšími scénami a dialógmi, ktoré som popísal vyššie v pozitívnom zmysle (SPOILER: ako keď Swofford skoro zastrelil Fergusa, lebo nechtiac odpálil ohňostroj, keď si ten varil klobásky). ()

fallanga

Nevím jak tenhle film popsat. Zkráceně řečeno, je to unikátní film. A je skvělý. Balancuje mezi válečným dramatem typu Black Hawk Down a komedií typu Fullmetal Jacket. Film sám o sobě není komedie, je to ono válečné drama a nedá se ani říci, že je to odlehčené, protože není, ale ukazuje to konflikt v Iráku z jiného pohledu. Z pohledu, kdy za 180 dní nepadne jediný výstřel, v táboře je nuda, vojáci musejí odlehčovat atmosféru, zamíchá se tam i nevěra manželek/přítelkyň, trochu té vojenské šikany a spousta dialogů (všechny jsou samozřejmě správně sprosté), které jsou vlastně úplně o ničem, ale do filmu prostě patří. Skvělý pohled do psychiky mariňáků. ()

bearmeedek

Ouha. Mé skromné hodnocení se mezi tu záplavu hvězd ani nemohlo vtěsnat. A když už tam bylo (ty mé dvě), tak mi něco říkalo: „to stačí, nekomentuj, drž hubu!!!“ Ale já to cítil jinak. Začátek a notná další část působila jako agitka pro nábor do americké vojenské mise. Mariňácký „přijímač“ byl hodně odlehčený, veselý a humorný. Myslím si, že realita musí být sakra tvrdá. A pak je tu ta délka filmu a film (nebo spíš hraný dokument) o zcela zbytečné akci, kde se neudálo nic, co by se dalo očekávat. Věřím, že ty vojáky to muselo nudit, poznamenat i naštvat (dostali zaplaceno), ale proč to samé mám odnést já (a ještě za to platit). To, že se tu ukázalo pár dobrých „uměleckých“ obrazů z pouště (včetně působivé scény s koněm), ještě neznamená, že film bez děje byl dobrý až výtečný. I hudba, navozující radost nebo humornou náladu, nepodtrhnula vážnost některých scén. Omlouvám se svým případným filmovým příznivcům, ale tady budu prostě rád za blbce. ()

gemi

Takhle nějak to vypadá na skutečné válečné misi. Žádné výbuchy a bezhlavá střelba každý den, ale dennodenní rutina a drill. To, že je to skutečné, ještě ale neznamená, že je zábavné se na to dívat. První dvě třetiny se v podstatě nic neděje a ta poslední už to nezachrání. Ačkoliv hořící ropné vrty byly fakt působivé. ()

caba

Co si mám myslet o životě vojáků vyslaných do válečných konfliktů.Vojáci dostali bezesporu do těla při výcviku a životem v poušti .Jinak se rvali mezi sebou jako psi,chlastali, až jim hrabalo v palici.Nakonec nevystřelili a vrátili se domů jako velcí ,oslavovaní hrdinové.Určit to není film ,který by nám ukázal nebezpečnou práci těchto vojáků. ()

Likan7

Armáda není o akci, je to především samý trénink, válečná pohotovost a jedna velká nuda. Co se pak honí v hlavě vojákovi, který čeká někde v poušti na válku? Mariňák je sice film o válce, ale rozhodně ne válečný. Je to psychologický film o životě v armádě. Atmosféra je skvělá, soundtrack taky a i když jsem ke konci ztrácel zájem, rozhodně to splnilo účel. Gyllenhaal je skvělý, jeho parťáci taky a Sam Mendes to má prostě v paži. Za ten depresivní konec a prostředníček všem postavám za 5. Skvělý, uvěřitelný a vystihující. Deprese kam se podíváš. ()

rublik05

Až nepříjemně realistické válečné drama, které se zaměřuje především na život amerického vojáka během války v Perském zálivu, na jeho každodenní činnosti, emoce, psychiku. Pocit autenticity vytvářejí především povedené výkony všech herců, dobře napsaný scénář, slušná kamera a v neposlední řadě i hudební doprovod od Thomase Newmana. Povedla se místy velice hutná atmosféra, jindy zase trochu odlehčenější, s decentním humorem. Na můj vkus mohl být snímek podstatně kratší, byl by tak mnohem více poutavý a svižnější. I tak se ale jedná o solidní drama, které určitě všem doporučuji. 8/10 ()

samkko

6.9/10 "fůů, Sam Mendes, velkolepý Americký režisér, natočil válečné drama zkoumající psychiku vojáků bez války, to bude paráda! A jak lze z mého hodnocení poznat, trochu jsem se spletl. Pokud jste viděli Kubrickovu Olověnou vestu a líbila se vám, vězte, že Mariňák lepší nebude. J. Gyllenhaal sice hraje velmi dobře, po vizuální stránce je film taktéž snesitelný, jenže problém se nachází ve slabém scénáři a bídném ději. S tím už nikdo nic neudělá. ()

Inozuka

To, co se nepovedlo v Generation Kill, to Jarhead zvládl s přehledem ... a sice zachytit bez patosu službu v moderní armádě a jistou nudu a nedospělost tažení na Středním východě. Východiska a záměr jsou sice u obou děl podobná, zpracování ale u Jarheada mnohem lepší - film je kompaktnější než seriál a také nabízí divákovi mnohem více příležitostí se nějak s hlavními postavami hlouběji seznámit a identifikovat. Jestliže v Generation Kill byl výsledkem galymatiáš směsi nudy a blbosti, zde vidíme civilní film, který si na nic nehraje a nabízí vcelku reálný vhled do vojenského života. ()

junxi91

Jo takový americký mariňák, ten tvrdý chleba má. Začíná to řvaním a buzerací během výcviku, pokračuje to řvaním a buzerací nedaleko místa nasazení a končí to putováním pouští a ropovým deštěm. Mariňáci prostě musí mít v hlavě absolutně prázdno, proto se mariňákovi říká také "jarhead". V roce 1989 se Anthony "Swoff" Swoffold účastní výcviku rekrutů námořní pěchoty USA, než je umístěn v Camp Pendleton v Kalifornii. Swofford je v armádě proto, že se "ztratil po cestě na vysokou školu". Časy v Camp Pendleton jsou těžké a on si zde snaží najít přátele. Nejprve předstírá nemoc, aby se vyhnul odpovědnosti, ale štábní seržant Sykes si všimne jeho potenciálu a nabídne mu účastnit se odstřelovačského kurzu. Z 60 účastníků absolvuje náročný kurz pouze osm, mezi nimi jsou Swofford jako odstřelovač a jeho spolubydlící, desátník Alan Troy, který se stane jeho pozorovatelem. Brzy poté je Kuvajt napaden Irákem, a tak je Swoffordova jednotka nasazena na Arabský poloostrov jako součást "Operace pouštní bouře" ve válce v Zálivu. Mariňáci musejí pokračovat v náročném výcviku - hrají fotbal v plynových maskách a ochranných oblecích, zatímco venku je teplota přes 40°C. Mariňáci se nudí, a tak se spolu začnou bavit o svých nevěrných přítelkyních a manželkách, které na ně "čekají" doma. Dokonce založí nástěnku s komentovanými fotografiemi, které odhalují, čeho se ženské dopustily (tzv. Jodie Wall). Swofford se dostane k alkoholu a zorganizuje vánoční večírek, zatímco za něj vezme hlídku kolega Fergus. Při večírku dojde k vzniku požáru a výbuchu ohňostroje, což rozzuří seržanta Sykese. Swofford vezme veškerou vinu na sebe a tak je degradován z desátníka na vojína a musí dělat ty nejhorší práce. Swoffordovi lezou tresty, vedro, nuda a podezření na nevěru jeho přítelkyně, na hlavu, až se z toho psychicky zhroutí. Vyhrožuje Fergusovi svou zbraní, nutí jej odříkávat mariňáckou mantru o jeho zbrani, která bez něj nic neznamená a on neznamená nic bez ní. Později přece jenom začíná operace Pouštní bouře a mariňáci jsou posláni na hranici Kuvajtu a Saudské Arábie. Sykes řekne Swoffordovi, že Troy bude propuštěn domů, a tak jej mariňáci označí na lýtku kusem rozžhaveného drátu jako jednoho z nich. Následuje také vtipná scéna s podepsáním reversu ohledně užití protilátek, které mají chránit vojáky před Saddámovými bojovými plyny. Mariňáci postupují pouští, omylem na ně zaútočí vlastní letadla a nepotkají žádné nepřátele. Kolem nich jsou jen ohořelá těla iráckých vojáků a spálená auta, protože se nacházejí na "Dálnici smrti". Později okolo nich hoří ropné vrty, prší na ně déšť z ropy a oni se snaží vykopat si díry na spaní, ale pak jim Sykes nařídí, ať se přesunou proti větru. Ke konci války dostávají Swofford a Troy konečně za úkol někoho odstřelit - konkrétně dva irácké důstojníky v řídící věži na letišti. To jim je ale překaženo, a tak si nakonec ani jednou nevystřelí a Swofford si uvědomí, že jeho výcvik a snaha stát se elitním námořním odstřelovačem nemá v moderní válce smysl. Mariňáci se tedy vracejí autobusem domů, následují oslavy vítězství a Swofford se vrací ke své rodině a přítelkyni. Přítelkyně má nového přítele, Fowler je zase s prostitutkou v baru, Kruger je v nějakém korporátu, Escobar pracuje v supermarketu, Cortez je otec tří dětí a Sykes poračuje ve službě. Film končí Troyovým pohřbem. No, byl to takový hodně sprostý film, ukazující tvrdou službu mariňáka, něco jsem se dozvěděl o tom, kdy a kde vlastně námořní pěchota vznikla (10. listopadu 1775, Filadelfie, Pensylvánie, USA) a také jsem viděl jaké to je, když z nebe prší ropa. () (menej) (viac)

fojtas

perfektni technicke zpracovani, ale jinak me tenhle film nicim nezaujal...mnoho pribehu, ktere na me pusobily jako vytrzene z jineho filmu a pucobily na me docela prizemne a nudne...cekal jsem neco ve smyslu vychytane americke krasy, videl jsem nudnou nicim zvlastni povidku... ()

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Sam Mendes sice po premiéře Skyfallu tvrdil, že ho další bondovská štace vážně neláká, ale jak známo, tvůrce míní a Hollywood mění. I 24. mise agenta 007 tak loni v červenci ulovila věhlasného… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz