Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Chrustyn

Tak další dobrodružství dospívajícího čaroděje se opět chlubí nálepkou "temnější než předchozí díl", avšak k tomuto by se ještě mělo do závorky připsat "upovídanější než předchozí díly". V tomto díle se takřka vše řeší slovně a na nějakou "akci" narazíte až na konci. Jestli to takhle půjde dál stane se z Harryho thriller říznutý komorním dramatem. Podle mě nejslabší díl. ()

heyda

Viděno už několikrát a přijde mi čím dál lepší. Opravdu skvělý díl, který se může kvalitativně postavit vedle vynikajícího Vězně z Azkabanu. Fénixův řád - kniha je nejrozsáhlejší, i proto si zaslouží Yates pochvalu, jak to dokázal osekat, aby se nic podstatného nevynechalo. Avšak i tento díl má pár drobounkých vad na kráse, mezi kterými nejvíce vyniká úmrtí Siriuse, které bylo hodně odfláknuté - neemotivní. Prostě si jen tak odletěl do oblouku a nic, přičemž v knize jsem to málem oplakal. :-((( ....Ale jinak se mi tento styl pojetí Harryho Pottera doopravdy zamlouval a závěrečná bitka Brumbál vs. Voldemort - no to byla síla! 9/10 ()

VenDulin85

Co čtyřka pokazila, pětka opět vyrovnala, přestože točit tak rozsáhlý děj stálo zase hodně škrtů... Jediné, co mě opravdu ranilo (kromě Siriusovy smrti, to Rowlingové do smrti (její) neodpustím), bylo předělání image mozkomorů, ve trojce vypadali více jako živí duchové... ()

Stanislaus

Paradoxně nejrozsáhlejší knižní předloha byla na plátna kin převedena v té nejkratší stopáži (tedy pravděpodobně vyjma druhé části Relikvií smrti), avšak nemůžu říct, že bych byl nějak výrazně nespokojen s tímto faktem. Jelikož píšu téměř v každém komentáři, který se týká potterovské ságy, podobné věci, tak to shrnu asi takhle: audivizuálně dokonalý skvost (závěrečný souboj Brumbál vs. Voldemort byl vskutku luxusní), který díky jako vždy skvělé hudbě, zvuku a kameře zanechá v divákovi silně uspokojivý pocit. Imelda Staunton byla úžasně otravná, odpudivá a doslova na pěst. Helena Bonham Carter ztvárnila zlou Smrtijedku přesvědčivě a s elegancí. Vedle třetího a čtvrtého dílu je pětka tím nejlepším z celé série, i přes zkrácenou stopáž. ()

sharky

65% Já nevím, nějak mě to nevtáhlo jako předchozí HP filmy. Magie a kouzelná atmosféra jsou ty tam. Místo toho přichází psychologické hrátky, které mě tolik nenadchly. navíc v závěru se ze všech stran vynořují hlavní psotavy, aniž by byl divák obeznámen s tím,odkud se tam najednou vzaly. ()

Flego

Priznám sa, príbehy mladého čarodejníka ma začínajú unavovať a keďže som knihy nečítal, začínam sa trochu v deji strácať. Preto som náramne rád, že po Azkabane ( zatiaľ najlepší diel ) prišiel Fénix a opäť zavial blahodárny vetrík. ()

Jinny

David Yates odvedl svou práci a občas předvede i cosi jako režisérskou invenci. Suma sumárum se dá pětka Harryho Pottera kvalitativně srovnat se čtyřkou. Budeme se asi muset smířit s tím, že zbylé díly budou čerpat z inovací, které ve Vězni z Azkabanu nastínil Cuarón. ()

honajz

Řečeno slovy klasika, já na tom nic extra nevidím. Průměrný biják bez děje s počítačovými efekty, kde se hlavní hrdina chová jako dement, má furt nějaké trauma a většinu skutečné práce za něho obstarají druzí. ()

Kailo

Nevim ,ale tenhle díl mi něak nesedl.Film byl moc zamotaný, kdo nečetl knihu by se v tom moc dobře neorientoval.Paradoxem je že pětka jako kniha je nejtlustší, ale ve filmový podobě je nekratší díl ze všech..to zapříčinilo tu zmiňovanou dezorientaci.Divák si kvůli tomu nemohl vychutnat příběh př. Siriusova smrt...já jsem si chtěl udržet déle ten smutek z jeho smrti, ale Yates mě z toho vytrhl doslova surovým způsobem. 55% ()

Pítrs85

Fénixův řád natočit jako film musel být hodně tvrdý oříšek. A ani ne tak kvůli nejdelší knižní předloze (800 stran). Ale spíše proto, že pátý díl je, na rozdíl od těch předcházejících, spíše psychologickým dramatem (myšleno ve světě HP) než dobrodružným fantasy. Navíc nám opět přibylo několik docela dost zásadních postav. A teď se s tím poperte, když na to všechno máte jen dvě a čtvrt hodiny a vy byste přitom potřebovali stopáž jak na desetidílný seriál... Nový muž na režisérské sesli David Yates se s tím vypořádal tak napůl. Narozdíl od Newella nedbal nic na tom, že ho už s temným vzezřením předběhl Cuaron, naopak sám prohlásil, že se mu Vězeň z Azkabanu (tak jako mě) líbí nejvíc, resp. jeho pojetí a jal se ho natočit způsobem hodně podobným. A jak už bude v jeho dalších třech dílech pravidlem, bohužel, nahází děj bez ladu a skladu na plátno a ty diváku příběhu neznalí se s tím poper jak chceš. Týká se to především právě různých méně či více důležitých charakterů. Celkový dojem z jeho filmu(ů) o HP je však nakonec spíše kladný. ()

Ivoshek

Dokud byl Harry menší, dalo se to brát s nadsázkou, ale čím je to celé serióznější a jsou tu různé kouzelnické armády, boje, a tak, tím míň ta nadsázka funguje. Aspoň teda pro mne. ()

Janek

Tenhle "interierový" Harry mi celkem sedl - vlastně mě to (po záporných kritikách) mile překvapilo. Dojem je silnější hlavně díky vynikající Imeldě Staunton - ta je naprosto úžasně ďábelská. Z finální akční sekvence už jsem tak vedle nebyl - ta mi přišla trošku impotentní a zmatená - a celkově mi trošku zkazila dojem z celku. Ale jinak to bylo příjemných 140 minut strávených v kině (až na tu nelogickou desetiminutovou přestávku v polovině filmu). ()

eraserhead666

Tak nějak začínám stále více nechápat zdejší zmínky o tom, že nečtenář/ka Pottera bude "zřejmě opět lehce zmaten" abych citoval např. KevSpa (ale podobných připomínek jsem si všiml už i u starších dílů). Zmaten z čeho? Já z Pottera nepřečetl ani řádku a ty filmové verze mi nepřipadají nijak zmatené, všechno mi do sebe tak nějak zapadá. Věřím, že knihy jsou rozvitější (jako zpravidla vždy) a nabízí toho mnohem více než film, ale právě proto jsem se při filmovém Kameni mudrců rozhodl, že pokud budu Pottera někdy číst, tak až poté, co shlédnu všechny filmy, aby se mi to pak nemíchalo. Takže k Fénixově řádu. První půlka je sice trošku nudnější a civilnější (proto ta * dolů), ale i přesto zajímavá, např. díky té zakrslé růžové mrše z ministerstva. Závěrečná tak půlhodina je pak již docela hustá jízda. Strašně mě potěšily dvě věci - Helena Bonham Carter, ač je tu všeho všudy celkově jen tak 2-3 minuty, naprosto vynikající výkon; maličké podhalení soukromí Severuse Snapea. ()

Ilicka

Kdybych měla "Řád" srovnávat s ostatními díly, podobá se nejvíce "Vězni", nejen režisérským přístupem. David Yates a Michael Goldenberg svedli boj s nejdelší potterovskou knihou, bez milosti vyškrtali vše nepodstatné, podstatné sesekali do revolučně krátké stopáže i za cenu toho, že vypadly určité postavy (určité postavy měly upravenou úlohu - Cho) a dějové obraty. S údivem jsem zjistila, že to tentokrát nevadí a film je téměř schopen existence i bez knižní předlohy. (Což ale může být názor značně zkreslený - názor člověka, který knížku četl asi 20x.) Mnoho postav dostává sice trestuhodně malý prostor (Snape, Bellatrix, Sirius, Malfoy), většina z nich se staví do pozice Harryho přihrávačů. V popředí je tedy Harry, kterému se podařilo od minulého dílu výrazně zlepšit emocionální herectví, a samozřejmě ďábelská Dolores Jane Umbridgeová, z jejíchž nebezpečně růžových modelů se vám možná bude zvedat žaludek a z jejího nasládle fašistického chování vám bude běhat mráz po zádech. Všechny postavy mají nějakou úlohu, díky které do sebe kolečka zapadnou, jen Krátura tam nemusel být vůbec. V emocionální stránce jde o zatím nejvyspělejší díl, ale i závěrečná bitka na misterstvu bere dech. Děj je také přijemně zrychlován skrze titulky novin. Hudba je kompletně odlišná od původní Williamsovy, i když se staré motivy stále objevují, a daleko více ladí s obrazem a je správně dramatická, byť na poslech těžká. Můj vlastní dojem: Čekala jsem hodně, dostala jsem emoce, růžovou bestii a konečně smysluplný příběh, který funguje i bez logických děr, které lepí kniha... A to stačí, ni? Vzhledem k předchozím dílům, hodnotím stejně jako "Vězně". PS: Český dabing je zlo. PS2: Po další projekci pasuju Goldenberga na scénáristického krále série. Konkurence byla mizivá, ale i tak. ()

Sofia

U zfilmovaného Fénixova řádu jsem bohužel cítila to samé, co u páté knížky - nejslabší díl série. Chválím ztvárnění nových postav - profesorka Umbridgeová a Lenka Láskorádová, nechápu výběr Cho Chang - ta, že vyhrála konkurz z tisíce uchazeček? Zvládá jen dva výrazy - unylý a ubrečený...škoda také vynechaných věcí, např. návštěva kouzelnické nemocnice sv.Munga. ()

ARI50

Každý díl nám nese novou a novou hrozbu zábavu a situace které se musí čelit a tak mě kouzelné Bradavice strašně lákají k sobě a hrozně moc baví. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)