Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

PollyJean

Když se může sedmý díl dělit do dvou (chápu, je třeba těžit prachy), je velká škoda, že se to už nedá udělat s pátým. David Yates měl těžký úkol, převést na plátno ten nejrozsáhlejší díl a povedlo se mu to za cenu dost neúnosných zkracování a škrtů. Z děje tak vypadla spousta zajímavých i důležitých scén, některé byly zjednodušeny (zrada Cho - proč?), a myslím, že lidé, kteří knihu nečetli, se v něm moc nemůžou orientovat. Je ovšem otázka, zda si lidé, co knihu nečetli, vůbec pustí takovýhle film. Zarazily mě dost ubohé triky - zejména obr Dráp a kentauři. Drama ve sklepě na ministerstvu je oproti knize hodně okleštěné ani s tou pestrou škálou místností, kterými tam Harry s ostatními prochází, si režisér nepohrál. Stejně chabý je oproti knize i závěrečný souboj, který se odbyde velice rychle. Na druhou stranu se objevují nové, dobře vybrané postavy - zlotřilá Belatrix, přeslazená Umbridgeová a mimózní Lenka Láskorádová. Vzhledem k tomu, že šestý díl je nejslabší ze všech (až na závěr se v něm jen pátrá po minulosti a milostně vyzrává), děsím se toho, co v červenci uvidíme. ()

drackula

V poradí piaty diel je temnejší, ľudskejší a v istej rovine aj uveriteľnejší ako jeho predchodcovia. Oceňujem aj fakt, že sa nestratili miestami naozaj trefné vtipy. Každopádne mi záver pripadal nezvykle jednoduchý a priamočiary, ale ako celok príjemná oddychovka. 80 % ()

MI-380

Šestý díl jde do kin a já jsem nějak zapomněl na pátý, takže doháním rest. Drobný vyzáblý Harry bojuje dál statečně svůj nekonečný zápas a já se nějak nedokážu dostat do děje. Četl jsem jen čtyři díly, k dalším už se asi nedostanu a tady je možná problém. Čtyřikrát jsem znal děj, čtyřikrát jsem porovnával knihu s filmem, čtyřikrát jsem byl zvědavý na podobu nových postav a potvor a teď jako bych visel neukotven v prostoru - nádherném, kouzelném, ale dějově se opakujícím. Velkolepé souboje hůlek, dokonalé efekty, ale s pubertou Harryho vrstevníků nějak ze světa čarodějů zmizela pohádková laskavost. Dětem to možná vyhovuje, mně chybí. 65%. ()

klima777

Mám pro filmové Bradavice slabost. Jednotlivé filmy jsou tu lepší, tu horší, ale celkově potěší už svou existencí. Atmosféra utěšeně houstne a zlost má jméno Imelda Staunton. ()

horacko

Po druhej projekcii uznávam kvalitu tohoto dielu. Málo akcie, málo temnoty a predsa dobré. Vo Fénixom ráde sa totižto objasnilo z príbehu viac, ako kedykoľvek predtým. Voldemort sa vrátil, boj sa začína... ()

Guzo

Naprostá změna stylu točení - přesun od britského k americkému - a vůbec to nevadí, právě naopak. Herci po Ohnivém poháru opravdu dospěli a všechno od efektů po scénář se povedlo. Takhle se mělo točit od jedničky a bylo by to ještě mnohem lepší.. ()

AngelusCZ

Rozhodně nejlepší kousek z celé série, je také nejtemnější což dílu jen přispělo. Jako vždy skvělé herecké obsazení na, které jsme všichni zvyklí. Fantastický závěr ( tjk. když Sirius umřel.) Opět skvělý hudební doprovod, také je to nejlpépe příběhový film ze série Harryho Pottera. Kniha mě, ale bavila mnohem více. Ve filmu my trochu chybělo že režisér vynechal pár kapitol důležitých kapitol ( pro mě důležitých :) ) , ale to je tak u všech dílů. Nejlepší díl z celé série! ()

mkubalikova

Fénixův řád už není pro děti. Jak kniha, tak film. Na Vězně to nemá, ale jsme na dobré cestě - vizuálně i vývojem hlavních hrdinů. Zvláště mě baví Ron! 85% ()

Roseinka

Pátý díl = žalostně zkrácená verze. Nejdůležitější momenty knihy jsou buď úplně pryč (pobyt u Dursleových, celá pravda o Nevillovi) nebo pozměněné (celý smysl věštby) nebo nedůstojně natočené (poslední smutná scéna například, u které se nedá ani pobrečet)... Tento díl mě filmově bavil stejně jako ten čtvrtý. Chválím výběr hereček Belatrix a Dolores. U obou se jedná o naprosto excelentní výkon. Brumbál se zde už trošku zklidnil a jeho afektivita je mírnější. Tento režisér se držel zpracování těch dvou předešlých, akorát pozměnil lehce Mozkomory, takže aspoň hezky díl zase navazuje na ten předešlý a není tam žádný skok jako mezi dvojkou a trojkou. O zpracování fantasy stránky nemá smysl mluvit, ta je pořád stále perfektní. 5/10 ()

Mr.KarlAdler

Pátý Potter mohl být tak dobrý! Jenomže se pořád nemůžu rozhodnout, na jaký žánr jsem se to vlastně díval. Spletenec ostrých přechodů mezi thrillerem, hororem, dramatem, komedií, romancí, fantasy a dobrodružným filmem pro nezbedné 10leté hochy mě prostě co chvíli rušil. Každá jednotlivá složka přitom fungovala Yatesovi přinejmenším snesitelně. A jak bylo možné se přesvědčit i v dalších dílech, držet se v sekci temný thriller s prvky fantasy by bývalo bylo nejrozumnější (nejlíp dopadlo asi Blackovo sídlo). Bohužel, trhák typu Pottera musí myslet na všechno a uspokojit každou dírku. Když se ohlédnu zpátky, vybavím si hned několik samostatných scén, z nichž každá měla úplně jinou atmosféru než ta následující. Až nepochopitelně. ()

Autogram

Inkvizícia na škole a trestanie za názor, to si vyžaduje poriadnu vzburu. Okrem toho mi už jednotlivé potterovky začínajú dosť splývať. Ale vždy si na nich viem užiť jedinečný dabing Leopolda Haverla, ktorý sa vždy objavuje pri starších postavách s bradou. –––– Nie je vzrušujúce porušovať pravidlá? – Kto si a čo si urobila s Hermionou Grangerovou? ()

stitch7

/// Pětku mám moc rád. Po přečtení knížky si uvědomuju, že je děj osekaný opravdu skoro až na kost, jenže... Ona je to kostra funkční, takže s tím nemám velký problém. Pamatuju si, jak jsem byl jako malý z návštěvy kina zklamaný a znuděný, dnes si vychutnávám dobře vykreslené postavy, pěknou kameru a vynikající svini Dolores Umbridge, šílenou Bellatrix a podivínskou Lenku Střelenku. Znalý předlohy jsem taky ocenil detaily, kterých je těžké si všimnout bez jejího přečtění, je vidět, že Yates předlohu má fatk rád. Jsem spokojen a nemám k tomu už vlastně moc co říct - teda snad jen, že mi zase chyběl Dobby. :) ()

V-Ray

Dneska jsem byl na premieře a film me opravdu zkalamal.. Rozhodne pro me nejhorší díl zcelé serie... Libačka s Cho sice byla hezká ale ke konci filmu mi chybelo řekněme "rozloučení" a prostě nuda.. konec uplně o ničem.. pro me prostě zlamání.. ()

Krasus

Yates to dokázal! Nejsem "Potter" fanoušek,ale od tohoto dílu jsem si sliboval opravdu mnoho.Knihy jsem četl všechny a musim uznat,že Rowlingová něco do sebe má.Z literárního hlediska je sice "Harry Potter" sterotypem(příjezd do školy,nějaké ty trampoty a souboj s přisluhovači zla),ale četba je to náramně příjemná.Páty díl knižní série se hned po dočtení stal mi nejmilejším,hlavně díky líčení tvrdého dospívaní a důvodu nemorálního chování jednotlivých postav.Film je sice temnější,ale za to uvolněnější,komičtější a vizuálně podmanivější.Příběh je skvostný,moc jsem se bál,aby to nebylo zplácené páté přes déváte(vždyť je 800 stran proboha),ale Yates se s tim popral opravdu bravurně a je pro mě obrovským příslibem do příšího dílu.Teď věci,které mi tam nesedly,je jich dost,ale v konečném součtu nejsou tak důležité.Prvním takovým mezníkem je hudba.Hudba je pojatá úplňě jinak,není špatná,je prostě jiná,v některých scénách sice film hodně strádá,právě kvůli hudbě,ale takových pasáží je naštěstí pomálu.Dalším takovým negativním aspektem je myšlenka filmu.Člověk ,který knihu nečetl,by neměl nejmenší tušení co se děje.Právě ta NEPODOBNOST knize je obrovským plusem a odlehčením celé série.Absolutorium uděluji trikařům(souboj na ministerstvu byl neuvěřitelný).Spekuluje se,že tento díl je tím zlomovým,tím revolučním,já říkám NE,revoluční díl byl Cuaronův "Vězeň z Azkabanu" ,přesto tento díl má své kouzlo a nečíst knihu dal bych za pět. ()

Philoun1

Od skvělého třetího dílu to de s Potterem z kopce, páty díl obsahuje spousty keců a přehnaně vizuálních efektů. Rowlingová omílá stále dokola to samé a myslim, že už to lepší nebude na žádného dalšího Pottera do kina nejdu, celkem nuda. ()

deckardx

Pro me je to jednoznacne nejlepsi Potter.. I neznamy reziser ukazal, ze s podporou dobrych lidi a hlavne penez muze dobre tocit v podstate kdokoliv... Nekdy hodne depresivni atmosfera a velmi sympaticke nove postavy, no az na tu prisernou starou harpii... Jedine v cem me nastvali je, ze zabili moji oblibenou postavu.. Gary Oldman byl strasnej sympatak a me prirostl k srdci.. Ale za to autori nemuzou... Takze plny pocet.. ()

LondonGirl

Nemôžem si pomôcť. Milujem Harryho! Jediná séria filmov, u ktorých mi nikdy režisér nevadí a vždy to je nakrútené tak, že sa mi to páči. A navyše je to aj vtipné a trochu aj romantické. ()

Styxos

Ještě dneska mám úplně v živé paměti, jak se mi tenhle díl (stejně jako soundtrack) vůbec nelíbil. Naštěstí jsem ho viděl několikrát a za ty tři roky se mi prostě dostal pod kůži. Steve Kloves (scénárista, stojící za díly 1-4 má dovolenou) a pera se místo něj ujímá Michael Goldenberg, což se muselo zákonitě projevit a taky že ano. Pod jeho rukama se pětka změnila v totalitní thriller s příběhem, který pochopí člověk Potterem nikdy nepolíbený s atmosférou, tak hutnou, že se dá krájet. A to samé platí pro dialogy, které pro tentokrát potěší ucho a člověku se u nich nechce zvracet zhnusením nebo prskat smíchy. A právě u tohoto dílu nastává pro sérii zlom, protože na režisérkou sesli usedá prakticky neznámý David Yates, který je na rozdíl od rutinéra a neschopéra Mika Newella, mistr svého řemesla. Yates prostě ví, jak ze všech těch surovin, které má k dispozici, uvařit pořádnou podívanou. A co je nejdůležitější - ví, jak pracovat s herci a jak je dokopat k pořádnému hraní, což se tady prostě projevilo. A to především na Radcliffovi, který se v předchozích dílech zmohl prakticky jen na dvě obličejové grimasy - tady to už ale neplatí! Během těch dvou hodin se Potter doslova změní vůdce lidu a všechny ty jeho proslovy, každé slovo mu věříte a už nepochybujete že před vámi stojí opravdu hrdina, či spíš jeho další vývojové stádium. Je mi jasné, že skalní fanoušci na filmovou verzi Řádu nadávají, protože doslova neopisuje předlohu, ale právě v tom tkví jeho síla a kouzlo. I po těch letech se pořád jedná o perfektní podívanou, již si s chutí pustím ještě několikrát, protože prostě stojí za to. A především je společně s Vězněm nejlepším dílem série, byť o chlup lepší. PS. ta bitka Voldemorta a Brumbála (ano, ano, ano - přesně tak si představuji mentora spasitele lidstva!) je prostě nezapomenutelná. Stejně jako posednutí zlem (nakoukáno před projekcí sedmého dílu). ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)