Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

Bobik9

Výborný film podle skutečné kruté události. Genocida ve Rwandě je od druhé světové největší za celou dobu, takže emoce z filmu crčely a ani nebyly potřeba žádné velké herecké výkony. Přestě všichni zůčastnění zaslouží naprosté absolutorium! Cheadle, Okonego, Nolte, Phoenix - všichni! Správně kruté, ale ne přespříliš nechutné. Výborný kousek! ()

lennyd

Píše se rok 1993 a ve Rwandě to začíná vřít a rasové nepokoje mezi Huty a Tutsii nabírají na obrátkách. Jedním z posledních bezpečných míst je luxusní hotel, který jeho manažer, Paul Rusesabagina (Don Cheadle), byť sám Hutem, otevře Tutsijským uprchlíkům... Když jsem film viděl před pár lety poprvé, byl jsem z něj unešen (filmem) i zhnusen (Rwandským masakrem i postojem "civilizovaného" světa) zároveň. Nyní jsem si měl příležitost si jej zopáknout, a díky tomu, že jsem již byl připraven na to, co mi filmem chtějí autoři ukázat, jsem si jej víc užíval - herecké výkony (Don Cheadle!!, menší role Nick Nolte, Joaquim Phoenix, Jean Reno), prostředí i opětovné zhnusení z toho, jak civilizovaný svět má plnou hubu mírových řečí, ale skutek utek (i když na druhou stranu, když skutek neuteče a "NATO" někam vlítne, tak je to taky vo průser). Každopádně nejděsivější na celém filmu je to, že toto se opravdu stalo - brrr.. ()

Pavlínka9

Skvělým způsobem zpracované téma, které se veřejně objevilo nejvíc až po jeho skončení. Film je pro mě dobrou ukázkou toho, jak apelovat na lidi, že životy, které žijeme my a problémy, které máme, jsou zcela banální v porovnání s tím, co se uskutečnilo ve Rwandě. Idylku vystřídal masakr, který ve filmu sice nevidíme ve velkém, ale o to je poté hrůznější silnice zasypaná lidskými těli....Don Cheadle u mě touto rolí postoupil o několik stupínků výš, jelikož jsem mu zcela věřila jeho odhodlání a bojovnost pro lid, s kterým chtěl být až do konce. A jsem ráda, že si tvůrci odpustili po posledním záběru nějaké srdceryvné záběry na reálné fotky či osoby...Protože i takhle to už stačilo. ()

venison

Rasismus nikdy nepochopím, ale vím, že nějaký jedinec určité barvy pleti může nesnášet jedince odlišné barvy pleti.. Paradoxem je, že to hladce svedou i jedinci stejné barvy až na hranu mačety.. Genocida je o to nepochopitelnější, že zbytek civilizovaného světa sedí s rukama v klíně, přestože se dějiny opakují.. Opravdu silná true story.. Africký Schindlerův seznam bez Stevena Spielberga.. ()

Master19

Vol Losnu nebo Mažňáka, stejně tě zabijem... Na pozadí otřesných událostí se film až příliš věnuje konkrétní události. Uvítal bych větší dokumentaristický nadhled, než přeamerikanizované diskuze o skoku ze střechy u večeře při svíčkách... I tak ale film dokáže hluboce oslovit. Kdosi tento film srovnával se Schindlerovým seznamem. Já bych spíš uvedl jiný film, který hlavní hrdina dokonce bezděčně zmínil: Musíme si pomáhat. ()

Mizzy

Velmi působivý film, který dokázal věrně zobrazit nesmyslnou genocidu ve Rwandě, bohužel o níž spousta lidí neměla dlouho ani potuchy. Výborný Cheadle v hlavní roli. ()

dANo

To, čo sa dialo pred niekoľkými rokmi v Rwande, je neuveriteľné a taký istý je aj tento skvelý film - neuveriteľný (a pritom založený na skutočných udalostiach!). Toto je vynikajúci a silný príbeh o človeku, ktorý zachránil viac ako 1200 ľudí svojou odvahou, konekciami a dobrým srdcom. ()

Tomatáš

Tohle není film...tohle je dokument, který děsivým a přitom precizním způsobem objasňuje události, které normální člověk jen těžko pochopí..Neměli bychom zapomínat a opomíjet podobné události..Jsme vůbec lidi? ()

Tomesh

Syrový pohled na genocidu ve Rwandě, masivní útok na vaše nervy. Paul Rusesabagina by mohl být z fleku manažer na top úrovni! V jakým stylu to tam zaválel, mě pokaždé dostane. Toho by měli na gigantické společnosti v průseru. On je z té krize jistě vyvede, stejně jako to udělal Mojžíš s vyvoleným národem! ()

swe

Co udělají lidi, až se dodívají na tenhle film? Řeknou si: „V té Rwandě to muselo být strašné“ a dál se budou věnovat svojí večeři. ()

Nyck

Nejlepší by bylo, kdyby tenhle film nikdy nevznikl. Proč? Protože by se neodehrály hrůzy ve Rwandě a tudíž by nikdo nikdy nemusel nic natáčet. Ale když už se tedy tento konflikt stal, tak natočen byl parádně. Na pět hvězdiček to není, prostě mi něco chybí, ale na čtyři jako vyšité. :) ()

Krustyburg

Belgičani Rwanďany rozdělili a řekli jim že kdo má úzký nos je Tutsij a kdo široký Hutu. A za pár let se začalo vraždit... při genocidiu zemřelo milion lidí a západ se na to jenom koukal. A "pozorovatelé" vyslaní OSN neměli mandát po nikom střílet. Hrůza! Na tohle naše selhání se nesmí zapomenout! Obyčejně neurážím ostatní uživatele, ale kdo dává méně než 4*, tak ten tenhle film asi opravdu nepochopil. ()

Andreas83

Film který zachycuje jeden z největších masakrů dvacátého století při kterém mezi vrahem a obětí rozhodovalo jen jedno slovo v občance, Do toho se nebudete divit jak rychle se celá OSN a zbytek světa dokáží otočit zády a dělat že nic nevidí a potom se ukáže neuvěřitelná lidskost, odvaha a soucit. Skvělí - herci,hudba,kamera. ()

JohnSmith

Zajímavý film. Co víc napsat? Snad jen, že Don Cheadle nesleze z plátna/obrazovky a jeho výkon je velice dobrý. Ale jinak mě film až tak moc neoslovil, o problémech v Africe si myslím svoje. ()

ivo333

Filmy o Afrike sú vždy silné, no ak ho porovnám s mestom Bohov, musím povedať, že sa mi to páčilo ešte o trochu viac. Som rád, že na Slovensku sa nedeje niečo podobné a že sa o takýchto genocídach dozvedáme len z filmov. 95 percent ()

Brain-D

Tak to bylo opravdu smutné. Ve světě se děli takové hnusy a vždy všem mocným trvalo pomoci. Zřejmě se vždy čekalo až umřou mraky lidí a dostane se ještě zaplaceno, aby se vůbec něco udělalo. Don Cheadle to na svých ramenech celé táhl a nedokážu si představit někoho jiného i přesvědčivého. Příběh je silný, ale chyběl mi z filmů takový ten emocionální dopad. ()

VanTom

Bezmocnost několika stovek obyčejných lidí a jejich matné povědomí o probíhající genocidě mimo zdi čtyřhvězdičkového hotelu, v němž našli dočasný a vrtkavý azyl, se s nimi daly téměř na vlastní kůži prožívat (a společně skřípat zuby nad liknavými postoji zahraničních vlád i OSN). I když divák možná mohl těch informací o okolních zvěrstvech a jejich příčinách dostat přece jen více, větší vhled by empatičtějšímu přimknutí a obavám o postavy jen prospěl. ()

aqle

Skvěle natočený a podle mě i velmi důležitý film. A to z toho důvodu, že širšímu okruhu lidí může ukázat, co se tehdy v 90. letech dělo na místech, která jsou pro nás tak vzdálená. Don Cheadle podle mého v životní roli. Hudba je také skvělá, vlastně těžko bych hledal něco co se mi nelíbilo. Vždycky jsem rád za film, který podobnou formou poukáže na nějaký problém, o kterém by třeba spousta lidí ani nevědělo. ()

witch

Obrázek neodčinitelné viny naší takzvaně vyspělé kultury. O masakrech ve Rwandě věděl Kofi Annan, věděl o nich i tehdejší americký prezident Clinton, věděli to prakticky všichni mocní, kteří s tím mohli něco udělat - ale nezasáhl nikdo. Vojáci měli dokonce zakázáno zlikvidovat i tu štváčskou rozhlasovou stanici, která opravdu řídila většinu násilností. Snad by stálo za to některé detaily v Hotelu Rwanda zdůraznit, samozřejmě ale ne na úkor příběhu, dělat z hraného filmu dokument je hloupost. Co mi na filmu opravdu vadí, je přece jen trochu zploštělá postava Paula Rusesabaginy, který je tu zobrazován jako hrdina z lidu - na počátku sice mírně váhavý, potom však odhodlaný jakýmkoli způsobem bránit hodnoty, na kterých ostatnímu světu přestává záležet. Vůbec to celé působí docela zjednodušeně, Paul a jeho blízcí jsou například násilím ze strany vzbouřených Hutuů natolik překvapeni, až se nepoučenému divákovi může zdát, že nenávist obou táborů vznikla ze dne na den. Opak je samozřejmě pravdou, z nikoho se nestane vraždící šílenec jen tak zčistajasna. Ale jak už tu napsal uživatel dbt, u některých filmů je potřeba ocenit i výpovědní hodnotu. Spolu s propracovaným scénářem a skvělým výkonem Dona Cheadlea (i dalších) mi z toho vychází lepší 4 hvězdičky. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz