Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

BoXBe

Hotel Rwanda si zařaďte mezi povinnou četbu. Je to filmařsky velice zdařilý kousek, kterému bych mohl vytknout leda to, co je právě jeho hlavním atributem. Tím mám na mysli někdy příliš polopatické a patetické předávání zážitků z jinak opravdového průseru. Genocida ve Rwandě se stala špinavým příkladem toho jak by neměl západ a mezinárodní společenství reagovat na lokální konflikty kdesi v dalecé Africe. A tím nemám na mysli jen neustále a často nespravedlivě zatracované USA, tím mám na mysli všechny evropské bývalé koloniální země, všechny tzv. rozvinuté země a v neposlední řadě Rusko a Čínu, pokud si tedy chtějí hrát na velmoce, jenže pravda, pro ně nemá lidský život ani cenu švába. Všichni se na konflikt Hutuů a Tutsiů koukali z bezpečné vzdálenosti sedačky od televizoru a nehnuli ani prstem. Film jsem shlédl dvakrát, dvakrát u něj pobrečel a dvakrát musel fakt uznale pokývat hlavou nad bravurním ztvárněním hlavní role Donem Cheadlem. Obrovskou sílou tohoto filmu je samozřejmě fakt, že Paul Rusesabagina opravdu přes tisíc lidí zachránil od jisté brutální smrti. A strašlivou silou pak film působí na seznalého diváka tím, že to co režisér chytře zobrazuje jen z auta nebo střechy hotelu, to ve skutečnosti stálo život necelý milion bezbranných lidí a dětí... ()

petra++++

Když jsem začala koukat na tenhle film, vůbec jsem nevěděla do čeho jdu. Ale tento film mě vážně chytl za srdce. A to nejen svou atomsférou, ale především samotným dějem, který byl podle skutečné událostí, což mě děsí ze všeho nejvíc. ()

EstéCaňa

Film, který mi na city brnkal nejvíc. ;) Dokonalá záležitost pana Dona Cheadla mě dovázela do extáze emocí! Mír to bylo to slovo o kterém jsem při celém filmu přemýšlel. Co to je vlastně mír a kdo mohl vlastně to slovo vymyslet když je to vlastně jen smyšlená idylka, protože mír nikdy nebyl a nikdy zřejmě nebude! Obdivuju ty co se o ten "mír" aspoň snažili jakko třeba náš Paul. ;) ()

campix

Když mě v prvních minutách tohoto snímku napadla lehká podobnost Schindlerovu seznamu, myslel jsem si jak nejsem originální a teď to vidím v každém druhém komentu. Schindlerův seznam z více filmařsky profanované 2. světové je daleko silnější. Ovšem ani Hotel Rwanda si do síly příběhu jen tak s nikým nezadá. Většina scén se tu točí kolem sirotků a pouličních nepokojů. Rozhodně životní role pro Dona Cheadla, který dokazuje co vše se dá sehnat díky pár flaškám alkoholu. ()

Kolikokoli

Jak to tak bývá, slyšela jsem na film samé chvály, takže mé nadšení bylo veliké, až jsem zas tolik z toho filmu neměla. Herectví dobré, příběh silný, no, ale znovu se asi na to nepodívám. ()

AdaMM

i když by se dala vyčítat filmu jistá černobílost, během sledování vám to nejspíš nedojde. protože herecké výkony jsou zcela přesvědčivé a režie skvělá. kontrasty katastrofy a klidu hotelu... a hlavně: ono se to opravdu stalo! ()

Flyer

Hotel Rwanda není filmem pro pobavení nebo pro oslnění akčními scénami. Je to spíše jakési sdělení o tom, jak může být západní svět lhostejný k problémům lidí jiné národnosti a hlavně jiné rasy. I přes to, že se zde prakticky nevyskytují krvavé a jiné šokující momenty, jsem měl během filmu opravdu nepříjemný pocit, který se ani nedá popsat. Zpracování totiž působí velice autenticky, inspirace skutečnou událostí a vynikající herecký výkon hlavního představitele dojem několikanásobně zvyšuje. Znovu bych se sice na tento film asi nepodíval, ale i tak jsem rád, že jsem ho zhlédnul. ()

Slavníkovec

Spor mezi kmeny Hutů a Tutsiů v roce 1993 dosáhl vrcholu. Za prostého nezájmu médií a vyspělého světa včetně jejich nejvyšších představitelů proběhla ve Rwandě jedna z největší genocid moderní doby. Vleklá nesnášenlivost obou táborů se táhla už od dob belgické kolonizace, jedna strana byla tehdy spojencem Belgie, druhá se už tehdy snažila získat i za za cenu mrtvých nezávyslost. Jednoho dne, ale přetekl pohár nesnášenlivosti. Po vraždě prezidenta Habyarimana, začali vládou podporované milice systematicky vyvražďovat příslušníky menšiny Tutsiů. OSN místo, aby zažehnala místní problém, nechala všechno na Rwandě a postupně se stahávala ze svých pozic. Film Hotel Rwanda opravdu není pro každého, některé realistické záběry mne dokonce přivedly k názoru, jak mohl člověk vůbec dělat takovéhle hrozné věci. Ano byl tu ve světě nacismus, následně i komunismus, genocida se objevila také v Jugoslávii. Rwanda tehdy, ale potřebovala pomoc ať už od UNICEFu, OSN, vždycky je to tak, že občanské války a převraty nastávají v hospodářsky a politicky neklidných zemích. Stačilo předvídat, jakou katastrofu přinese úplné odtržení Rwandy od okolního světa. Lidé jsou jenom lidé. Potvrdilo se jen pravidlo všichni jsou si rovni, někteří jsou si rovnější a pokud jsou aspoň trochu inteligentní, tak vědí co si s takovou mocí poradit. Aspoň jedna útěcha zní pro Rwandu a to, že válka skončila stejně rychle jak začala. Don Cheadle předvedl bravurní výkon. ()

Noviik

Tak tenhle film mi vyrazil dech, na takové filmy se dívá neskutečně dobře, i když to nejsou žádné romantické cajdáky. Tleskám! ()

MJMilan

Pokud někdy máte pocit, že nemůže být hůř, podívejte se na Hotel Rwanda. Příběh o člověku, který se i přes spoustu nelehkých překážek snažil pomáhat ostatním lidem. Snímek je dost drsný, skvěle natočený v hlavní roli se skvělým Donem Cheadlem. ()

Radiq

Utrpení vcítit se do jejich kůže je pravej opak požitku z filmu samého. Teď nevím, možná to byla blbá věta, ale znamená, že to bylo gut. Několikero hlášek mi v lebzně zní ještě těraz ("Vy si myslíte, že je opravdu můžete všechny vyzabíjet?" "A proč ne? Už jsme v půlce." atd.) Nejhorší je, že mě dost šokovalo to, že o tomhle masakru se tak málo mluví. Podle množství natočenejch filmů si říkám, že nejhorší zvěrstva za posledních sto let byla druhá světová a 11. září. S tím prvním souhlasím, druhé naprosto odmítám. Jde vidět, na co jsou všechny ty UN a NATO a další podělaný spolky, když vlastně dělají úplný hovno. A nejen o tomhle chtěl film vyprávět. A vyprávěl skvěle. Skvěle, napjatě, drsně, asi pravdomluvně, beznadějně. A s podporou tlačenky skvělejch herců. ()

smrt.ka

Pět h. a pět vykřičníků k tomu. Jediný bod, který bych mohla tomuto filmu vyčíst je, že mě téměř půlku filmu běhal mráz po zádech. Cheadle byl vážně tak skvělý, jak se člověk dočte. Hudba byla výborně vybraná, geniálně dokreslovala onu vyjíměčnou a mě tolik cizí atmosféru. Už samotný fakt, že existují filmaři, kteří točí filmy o takových věcech, o takových lidech - už to si zaslouží obrovskou úctu. A když se to ještě podaří tak, jak se to podařilo Hotelu Rwanda, nelze na něj potom zapomenout. ()

moviefilm

Hrozné sklamanie! Don Cheadle podáva excelentný herecký výkon, no nemyslím si, že keby nebolo Jamieho Foxxa a Raya, tak OSCAR by patril jednoznačne jemu (Leonardo DiCaprio a Letec).Filmy podľa skutočných udalostí mám rád, no tento ma sklamal (najmä slabým scenárom, (asi omylom) nominovaným na OSCARa).Musím sa priznať, že film som musel pozerať po častiach, aby ma neunudil k smrti. A tiež nerozumiem vysokým hodnoteniam a vynášaniu tohto filmu do nebies, čo sa odrazilo aj na nepochopiteľnom zaradení tohto filmu do prvej stovky najlepoších filmov všetkých čias... ()

Triple H

Film to nie je dokonalý, ale téma, ktorej sa venuje je podľa mňa natoľko závažná a dôležitá, že si tých päť hviezdičiek plne zasluhuje. Je naozaj šokujúce, že v roku 1994 prebehla jedna z najväčších genocíd v histórii ľudstva (cca 1 000 000 mŕtvych v priebehu 100 dní) a svet sa doslova a dopísmena len prizeral. To znamená, že sa to stalo v dobe, kedy médiá zasypávajú ľudí informáciami dennodenne a konflikt takéhoto rozsahu napriek tomu prešiel de facto bez povšimnutia. Mocné krajiny tohto sveta nezakročili a každý od toho dával ruky preč. Sorry, ale myslím, že sa všetci môžeme hanbiť. Poznámky na adresu ľudí všade vo svete, ktoré vo filme utrúsia Nick Nolte a Joaquin Phoenix sú mimoriadne presné a znepokojivé. "Nie je to u nás doma? Tak ma to nezaujíma. Sú to len obyčajní africkí negri? Srať aj na nich." (a áno, aj v dnešnom svete, kde každý rád ukazuje aký nie je rasista, tento faktor mimoriadne zavážil) Ale zároveň sa všetci budeme tváriť ako veľkí humanisti, ľudomili a budeme si svorne kupovať čierno-biele gumené náramky, aby sme ukázali akí sme liberálni. A keď príde čas, kedy mocné krajiny tohto sveta, aj celá posratá OSN majú konečne šancu naozaj pomôcť, tak všetci zbabelo utečú. Nikto nezasiahne. Som zvedavý ako by sa na to ľudia v tuzemsku pozerali keby niečo podobné prebehlo u nás a všetci by videli ako sa nám naši "spojenci" obracajú chrbtom. A prečo? Lebo tu nemajú žiadny potenciálny zdroj peňazí (ako v Iraku, že?---tam krutovláda zrazu vadila), ani nástroj pre účelovú politickú propagandu. Fuj. A bohužiaľ- takto ignorantsky svet k Afrike (a k iným zabudnutým častiam sveta) pristupuje pravidelne. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz