Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

exitak

Mám pocit, že když tady dávám 5* měl bych projít asi ostatni 5* filmy a polovině z nich dát jen 4* :O Moc drsné a pravdivé :( ()

starbrejkr

A bůh a Západ zavřel oči..............Musím řict, že se mi po poměrně hodně letech stalo, že jsem měl na konci filmu vlhké oči....Ve filmu nejsou prakticky vůbec ukázána nějaká zvěrstva, což je ale právě jeho největší síla. O hrůzách se jen mluví a stále je cítíte někde blízko. Celkově působí film hodně jako dokument a je velkou obžalobou Evropy a celého západního světa vůbec (aspoň z mého pohledu) nikoliv za postoj ke konfliktu (jak známo svými aktivitami v Africe Západ často přidělal problémy nejen sobě, ale i podstatné části zdejšího obyvatelstva), ale zejména za samotný původ toho všeho, co způsobili Evropané svou násilnou kolonizací této části Afriky. Už jen samotné "vysvětlení" rozdílu mezi Hutui Tutsii na začátku filmu má až fatálně tragikomický nádech ()

wohna

Duchaplný film o genocidě ve Rwandě.. Toto téma mě velmi zaujalo.. četl jsem o tom spoustu článků a jediný co mi zbývalo byl film.. Tak sem ho zkouknul a velice se mi líbil.. Don Cheadle jako zachránce několika stovek obyvatel z Rwandy, a bylo mu jedno at to jsou z kmene Tutsi nebo Hutu.. Bez debat to byl výkon hodný Oscara! ()

tomtomtoma

Silný příběh o touze po moci a bohatství, které vedou k národnostním třenicím nebývalého rozměru. Jde o nejobyčejnější pošlapání samotné podstaty lidství a to jen z důvodu nabytí většího majetku a moci. Protože to jsou ty nejsladší části života, který by za normálních okolností nemohl poskytnout tolik, kolik se za dané situace nabízí. S výrokem, že velmoci se na všechny vykašlali a stojí stranou, nesouhlasím, neboť právě velmoci ať přímo, či nepřímo vždy stojí za těmi, kdo jsou u moci, či se chtějí k moci dostat. Navíc jsme se ve své civilizovanosti dostali na takovou úroveň, že veškeré transparentní rozhodnutí trvá nebývale dlouho z důvodu strachu, že se někdo naštve a bude hlasitě protestovat. Navíc není žádná ochota investovat do toho, co by těmto zemím opravdu pomohlo a všichni se raději ohánějí pokryteckou dávkou humanismu a z toho vyplývající pomoci, která má jen ukazovat dobrou stránku těch, kdo chtějí navenek působit mírotvorně. Lidé jsou často jen stádem ovcí, které se díky šikovným manipulátorům a spřáteleným médiím posouvá tam, kam je potřeba je dostat. A to i do nenávisti, kterou není těžké uměle přiživovat. Jakýkoliv pokus o změlnění nenávisti, i když jste k němu dohnáni spíše okolnostmi, je pak možno vnímat jako hrdinství. Tak jako hotelový manager Paul Rusesabagina (Don Cheadle), kterého k jeho postoji dohnal především jeho rodinný stav. Další zajímavé postavy: Paulova manželka Tatiana (Sophie Okonedo), bezmocný, ale snaživý plukovník mírových sil Oliver (Nick Nolte), generál Bizimingu (Fana Mokoena), který je chytrým Paulem tlačen do toho správného řešení, velmi schopný manipulátor George Rutaganda (Hakeem Kae-Kazim), který lační hlavně po bohatství a moci, a proradný zaměstnanec Gregoire (Tony Kgoroge), který se chce mít lépe, než jsou jeho schopnosti. Krásné je vykreslení strachu, strachu o život a strachu z možného utrpení. Utrpení, kterého se s velkou chutí dopouštějí především útočící strany. ()

Amroth666

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale nakonec ty čtyři dám. Přiznám se ale, že jsem od toho čekal docela více, takže pro mě trochu zklamání. Ale zase musím uznat, že poslední zhruba půlhodinka byla fakt dobrá, jenže ta předchozí hodina a půl se mi zdála až příliš obyčejná, někdy až amaterská, bez náboje, bez lepší kamery a nějakého impulzu v podobě lepších scén. Je to fakt škoda, protože tohle téma se dá vytvořit lépe než takhle. Ale takových témat už bylo promarněno, co se dá dělat. ____ Blood Diamond vs. Hotel Rwanda? Blood Diamond! :)) ____ ()

enjoi

Schindlerův seznam po africku. Nic víc, nic míň. Některé pasáže jsou prakticky totožné. Hotel Rwanda možná není tak „umělecký“, na závažnosti genocidy ve Rwandě to ale vůbec nic neubírá, spíše naopak. ()

C0r0ner

Nejdrsnější genocida v historii (poměr mrtvý/den) je pro mě velice zajímavé téma a Hotel Rwanda byl první film, který jsem o téhle události viděl. Z pohledu "vítězného" zástupce lidu, který ale prokáže svoji lidskost a zachrání několik "prohrávajících", je to neskutečný zážitek a upřímně si nedovedu představit kohokoli v podobné situaci. Brutalita lidí nezná hranic a Rwanda 1994 toho je jasným důkazem. K tomu film podává dokonalé svědectví o neschopnosti RB OSN, která mi strašně vadí. 100% ()

Flynn

Nepopsatelný film, skvělé herecké výkony, kdy si myslíte, že se dívate na přímy přenos a ne na film. Skvělé výkony, skvělý příběh ( jenž je bohužel podle skutečné události). Vždycky mě dostala ten nápad, kterým se hlavní hrdina pokusil oddálit neodvratné a získal tak pro sebe a ostatní zase nějaký čas. Je to prostě černošský Schindlerův Seznam. Skvělé, tohle by měli pouštět jako instruktážní film na dané téma. ()

Wormboy

Mimoriadne posobivy snimok, ktory ukazuje ake malicherne su "nase problemy" a aky prehnity nas svet nadalej ostava. Fantasticka rezia, ktora neprepada sentimentalizmu, zbytocne neprehravajuci herci a umierneny scenar robi Hotel Rwanda jednym z najlepsich filmov noveho milenia. Don Cheadly a aj Nick Nolte su skutocne vyborni. A nakoniec jedno velke "bravo" pre OSN!!!opat :( ()

iommi

Shindlerov zoznam v africkom prevedení. Hanba pre celý západný svet za svoju neangažovanosť a bezmocnosť, krásne vyzdvihnutie ľudskosti a obetavosti. ()

danecek24

62. Zlatý Glóbus za rok 2004 - nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Don Cheadle, Nejlepší filmová píseň - "Million Voices" - Hudba Jerry Duplessis, Andrea Guerra, Wyclef Jean, text Wyclef Jean ()

zette

Je dobre, ze filmy tohoto typu vznikaji. Mohlo by jich byt i vice. Obsah filmu hodnotit nebudu, protoze stejne, jako pres 99% evropanu nejsem schopen vedet ani zjistit, jak to tam vlastne bylo. V tv zpravach vime o kazdem zastreleni americkeho studenta, ze nekde jinde ale umiraji lide v desitkach ci stovkach je kazdemu snad i jedno... Jinak za 4*, zadna velka filmarina. ()

lilina133

Už len samotný príbeh veľkého človeka Paula Rusesabagina je sám o sebe veľmi silný...Avšak citlivé spracovanie režiséra Terryho Georgea, ktorého úmyslom určite nebolo len lacné vydieranie citovo labilných divákov, ale podať nám čo najdôveryhodnejšie strašnú čiernu škvrnu v dejinách ľudstva a ukázať nám ako sa ľudia v takejto situácii zachovajú...Mnohí ako práve Paul sa zachovajú hrdinsky a tým, že spravia nejakú malú veľkú vec toho dokážu veľa zmeniť na lepšie, avšak mnohí sa zachovajú ako hnusní zbabelci...V tomto filme sú práve tými zbabelcami "veľké a neobávané veľmoci", ktoré keď sa ich to priamo netýka (rozumej, že z toho nemajú nejaký prospech...) zalezú do svojej ulity a takéto situácie radšej ignorujú - a to je práve prejav neuveriteľného slabošstva...Človek z našich končín si niečo také, čo sa stalo v Rwande na vlastnej koži vôbec nevie predstaviť (a keď sme pri tom, pre lepší spánok si to radšej ani nepredstavujme:-)) ()

Andre3000

Velice autentický a proto i smutný snímek. Ukazuje jak dokáže být život hnusný a nemilosrdný. Narozdíl od většiny filmů je na tom nejhorší, že tohle se opravdu stalo. Po Černý jestřáb sestřelen asi nejlepší film o reálných problémech v Africe. ()

campix

Když mě v prvních minutách tohoto snímku napadla lehká podobnost Schindlerovu seznamu, myslel jsem si jak nejsem originální a teď to vidím v každém druhém komentu. Schindlerův seznam z více filmařsky profanované 2. světové je daleko silnější. Ovšem ani Hotel Rwanda si do síly příběhu jen tak s nikým nezadá. Většina scén se tu točí kolem sirotků a pouličních nepokojů. Rozhodně životní role pro Dona Cheadla, který dokazuje co vše se dá sehnat díky pár flaškám alkoholu. ()

Pajky3

Co tenhle film dělá tak skvělym je to, že je to opravdu jedna z věcí, za které se lidi stydí. Je to svým způsobem takový vyděračský útok na svědomí. Skutečná smutná pravda má vždycky takovou sílu. A tenhle film dělá Don Cheadle, který u mě putuje díky tomuto snímku o několik kategorií výš. Jeho stvárnění postavy Paula, managera hotelu bylo dokonalé. Trošku mi vadila jeho žena, že nevěděla co chce. To její - "pomož sousedovi",pak "zachraň nás", a "bez holčiček neodjedu" se až moc často střídalo. A Paul, který chtěl ze začátku zachránit pouze sebe a svou rodinu, tak nakonec zachránil stovky lidí. A jedna z nejdůležitějších a nejpravdivějších scén se odehrává v baru, kdy to Nick Nolte říká poměrně jasně - "jste jen špína, póvl, nikoho nezajímáte a velmoci na vás kašlou. Jste jen černý afričani." Za poselství a za to, že ten film je o "něčem" ()

kvasiva

Těžko uvěřit, že je tento film podle skutečné události. A to z poměrně nedávné minulosti. Rok 1994 nebyl, opravdu nebyl tak dávno. Film sám o sobě je výborné válečné drama, které tuto událost ve Rwandě popisuje pro diváka nenásilnou formou, žádné citové vydírání jako je tomu jinde, nemusí tu být masakry a krveprolití, aby se ukázalo, že mnoho lidí zemřelo. Vše podtrhuje vhodně zvolená muzika ve filmu - když přichází malé děti ze sirotčince a zpívají úvod písně Million Voices, tak je to opravdu silná scéna plná emocí, které se jistě probudí i v samotném divákovi. A Paul Rusesabagina byl opravdový hrdina - tenhle typ lidí by měl být oceňován cenami za mír, těmto lidem patří velký obdiv, že v takto složité životní situace neztratí svůj, jak sám ve filmu říká, styl. Nehledí jen na sebe, ale pomůže i ostatním lidem přes mnohá úskalí, o kterých ale moc dobře ví .. Ano Paulovi patří velký obdiv. Jasných 5* a doporučit na potkání všem, co neviděli. ()

Juto

Film sa stáva triumfom Dona Cheadleho, ktorý nikdy nevystúpi mimo postavu kvôli emocionálnemu vznešeniu alebo ľahkému moralizmu. 9/10 ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz