Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

maxxxim

Nezmyselnosť, brutalita, bezmocnosť a na koniec nádej. Ak hľadáte niečo z reality tak toto je to pravé. Vôbec nejde o oddychovku alebo zábavu, ide o boj. Boj , ktorý je v samej podstate nezmyselný a zbytočný, ale vysvetlite to zaostalým kmeňom ako sú v tomto prípade Hutovia a Tutsiovia, ktorých vidina moci zaslepí natoľko, že strácajú aj tú poslednú štipku ľudskosti. Boj, ktorý vás strhne svojou surovosťou a primitívnosťou. ()

chelseaman22

Filmy z "Černého kontinentu" prostě miluji. Úžasná krajina, rytmy bubnů a většinou smutné story. Hotel Rwanda má ale něco navíc. Poukazuje na to, na co již poukázaly filmy Schindlerův seznam či Habermannův mlýn - jak jednotlivec dokáže silou své vůle udělat, co možná nejvíce pro druhé. Film musel dojat snad každého. To chvilkové vcítění do nebohých Afričanů, jichž denním chlebem je chudoba a konzumace zakalené vody utkví v hlavě každému divákovi. Alespoň na chvíli... 95% ()

Doudis19

Působivě natočený snímek o událostech ve Rwandě z roku 1994. O emoce není nouze stejně jako o vyhrocené situace, které díky právě probíhající genocidě nabírají na o to větší naléhavosti. Je smutné že ačkoli se jedná o v podstatě zvířata (nikdo ještě jasně nestanovil, kdy se zvíře stává člověkem a naopak), událost která si vyžádá 1 000 000 obětí nevyvolá více než pohoršení a pár zdvyžených ukazováčků z řad dohlížejících mocností. ()

senor

Velmi decentně natočený příběh o jedné celkem normální africké genocidě a jednom muži, který i přes okolní šílenství zachoval chladnou hlavu. Snad to že tenhle film byl natočen tak dobře něčemu pomůže. Každopádně jeden z mála filmů, které alespoň někomu otevřou oči. ()

KanjiVital

Řečeno s velkou nadsázkou: "Schindlerův seznam po Africku". Neobyčejně silný lidský příběh a pravý důkaz toho, že lidstvo ve 20. století se moc od prvobytně pospolné společností příliš nezměnilo. ()

farmnf

Asi nejpůsobivější válečný film, co jsem za posledních 20 let viděl. Hlavním hrdinou tu není inteligentní černoch Paul nebo důstojník OSN(Nick Nolte). Hlavním hrdinou je tu strach, touha přežít, zachránit alespoň děti. Divák si řekne, no bodejť ...stupidní africké opice z džungle. Ale totéž se odehrávalo ve vesnici Srebrenik, Lazovci, Sreberenici a všude jinde na Balkáně. Tam proti sobě nestáli tupí nevzdělaní černoušci s mačetami, tam proti sobě stáli potomci Srbských a Chorvatských básníků s českými vynikajícími kulomety UKL-59 a Kalašnikovy. Skončilo to stejně. Na Balkáně tomu nešlo zabránit. Tady u těch pitomých opic ano. Kdyby tam Belgičané zůstaly déle a kolonizovali tuto zemi dodnes. ()

Jizni Tlapa

Hotel Rwanda by byl průměrným filmovým kouskem. Svoji výjimečnost však postavil film na námětu založeného na skutečných událostech a sice genocidě ve Rwandě.Navíc to dokázal zfilmovat bezchybnou kamerou. Tímto zásadním se tak stává dechberoucím dramatem dokumentující šílenosti, fakta a hrůzostrašné důsledky lidské chamtivosti jdoucí ruku v ruce s ignoraci. Vše ostatní bylo průměrné. Herecké výkony (už zase pohublého) N.Nolteho a nevýrazného J.Rena Vás nijak neohromí. Kdyby tam nebyli, nic by se nestalo. Ničím nevyčnívající hudba a lehce nadprůměrný hlavní hrdina D.Cheadle stejně tak. Jak jsem však zmiňoval na začátku. Námět zachycený perfektní kamerou je tak silným, originálním a dechberoucím "artefaktem", že hodnotit jinak, než pěti hvězdami něco tak výjimečného, není na místě. ()

Lachtaan

Dobromyslnost lidského srdce se v trpké době občanské války uprostřed okolím zapomenutého světa rozhodla vzdorovat režimu jedné z nejděsivějších genocid v historii. Ačkoliv bohužel dnešní mladé generaci, do které já sám spadám, není jeden z největších terorů novodobých dějin příliš známý, pro mě to bude už jen díky neskutečným filmům jako je právě Hotel Rwanda záležitost, která navždy zacloumala nejen africkou historií. ()

skrblik007

Těch několik dní hrůzné rwandské genocidy, kterou svět sledoval zpovzdálí, muselo být neskutečně těžké uchopit. Tenhle film to však zvládá výborně. Perspektiva balancuje na hraně příběhu jednoho z hrdinů, Paula Rusesabagina, a nezúčastněného pozorovatele, takže osobní vypjaté drama prolíná celkový pohled na politickou a sociální situaci v těch osudných dnech. Obě roviny jsou poměrně tíživé a dramaturgicky se skvěle doplňují. Řemeslně se filmu nedá nic moc vytknout, Don Cheadle se své role zhostil na jedničku a celkově z filmu sálá dojem, že tvůrci přistupovali k tématu s úctou. Je to velmi důstojná připomínka této hrůzostrašné události. ()

-dRaGoN-

Hmm... To že je možné zpracovat zajimavý námět špatně mě nepřekvapuje, ale čemu nerozumím, že v tomhle případě jsem jeden z malá který toto během dvou hodin pozoroval. Hotel Rwanda je přehodnocený, až se mi z toho točí hlava. Děj není vůbec poutavý a po chvíli jsem se začal velmi nudit a čekal na okamžiky které by nadvzedli tenhle snímek k onomu TOP hodnocení. Bohužel se nic nedostavilo, a tak si kromě hereckého výkonu Don Cheadla za pár dní nevzpomenu na nic než velké zklamání. Film ve mě nezanechal žádný pocit soucitu ani cokoliv jiného (což je v mém případě naprosto unikátní). Jak může Terry George naprosto vytratit autenticitu atmosféry takových událostí a zároveň jí oslovit většinu hodnotících je pro mě dokonalou záhadou. Vložit scénář s takto silnou tématikou do rukou poměrně nezkušeného režiséra byla chyba. 55% ()

Teebo

Jsem rád, že jste to natočil a že to svět uvidí. Jak by mohli lidi nezasáhnout, když uvidí taková zvěrstva? - Já myslím, že když to lidi uvidí, řeknou: "Proboha, to je hrozné," a budou pokračovat v jídle. Neuvěřitelně silný snímek natočený podle skutečnosti. Ještě jednou, podle skutečnosti! Obrovskou vůli Paula Rusesabaginy nelze než maximálně obdivovat, hrdina v pravém slova smyslu. Mimořádný film, já prostě nemám slov, výtečné, tohle každému doporučuji! A po shlédnutí, prosím, jen "nepokračujte v jídle". Btw ten zpěv dětí je opravdu magický. ()

marvan

Politicky korektní čajíček s obvyklým ušlechtilým poselstvím, s odkazem na reálné události ve Rwandě. Holocaust je téma natolik složité, že se dle mého ani nemůže stát předmětem zjednodučující obecné diskuze, vše se tu zplošťuje černobílou optikou. Sladký (a laciný) je pocit morální převahy. Rozhodně si nemyslím, že by by bylo k natočení filmu třeba autorské odvahy, jak tu v jednom komentáři zaznělo. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz