Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

lskala

Africká jatka natočená hodně syrovým způsobem, asi tak, jak to tam vypadalo. Na tomhle kontinentu nemá lidský život žádnou cenu a tak si kmenoví vůdcové kážou jak se jim zlíbí. Pro Evropany je nepochopitelné vyvražďování mezi kmeny Hutu a Tutsii, nepříjemnou, ale velmi vzdálenou realitou. BOHUŽEL!!! 85% - 4**** ()

Ploutev

Tohle vysoké hodnocení má obsah, tudíž historická událost která je samozřejmě velimi silná...pokud mám ovšem do hodnocení promítnout i kvalitu filmu jako takového nemůžu dát víc než 4*, to proto že v něm není nic "spešl", nic objevného ani extrémně silné momenty. Jen Don byl co se týče umělecké stránky excelentní. ()

mohamedsfinger

Film samotný těží hlavně ze svého tématu a na nějaké excelentní filmařské kousky už tolik nedá, ale to myslím nevadí, protože cílem, dle mého, bylo hlavně upozornit na to, co se dělo. A to by se nepovedlo bez výborných hereckých výkonů, ať už v hlavních rolích nebo jen epizodních (Joaquin Phoenix). Paul Rusesabagina je zde často srovnáván s Oscarem Schindlerem, ale myslím si, že to není srávné, protože zatímco Schnidler pomáhál židům hlavně z finančních důvodů, tak u tohoto muže tomu bylo jinak. Ale když už tady toho Spielberga máme, tak si neodpustím jednu paralelu. Protože v době, kdy Schindlerův seznam běžel v kinech a lidé kroutili hlavou nad zvěrstvy nacistů, se snad mnohem horší věci děly ve Rwandě a nikdo nehnul ani prstem (kromě už tradičně šaškujících a přihlížejících UN).A to je dalším poselstvím filmu, ukázat nám, že takové věci se stále dějí a my jen odvrátíme zrak u zpráv, takže komu zde chybí více násilí, ať se podívá na záběry přímo z konfliktu... ()

slovan1

Příběh o novodobém Nicholasi Wintonovi mě docela dostal. Člověk si říká, jak je v dnešním světě možné to, co se odehrávalo ve Rwandě na začátku 90. let a je v tomhle filmu zdokumentováno. Papalaši si zřejmě tehdy seděli na prdeli a organizaci jako je OSN to asi moc dobré jméno neudělalo... Kdo ví, jak to vnímali "domorodci", kteří se z tohoto pekla dostali. Skutečný příběh v perfektním filmu, který ukazuje, jak dobrou stránku člověka, tak i tu zlou. Don Cheadle zahrál opravdu přesvědčivě. Mimochodem, komu by nebylo líto malých sirotků, kteří asi moc dobře nevěděli, co se kolem nich děje.. ()

Sdoom

Hotel Rwanda je jedním z těch filmů, které je těžké vzhledem k jejich tématu kritizovat, ale zde to naštěstí není nutné. Příběh je opravdu strhující, umocněný ještě tím, že je natočen podlé skutečné události. Zobrazení genocidy je uměřené, ale ani chvilku nenechá člověka na pochybách, jaké zrůdnosti a ohavnosti se ve Rwandě odehrávaly. Vše vypadá neuvěřitelně věrohodně a umocňují to i skvělé herecké výkony v čele s Donem Cheadlem. ()

OughJay

Milion mrtvých... To číslo nejspíš bude strašit OSN už navždy. Je smutný, že se o takový genocidě musí nejdřív natočit film, aby se dostala do podvědomí "civilizovanýho západu". Můj případ to sice neni , ale i tak si myslím, že o tomhle pogromu se obecně ve světě moc nemluví a to hlavně proto, že to bylo obrovský selhání OSN. Snad největší za její existenci. Rozum nad tím zůstává stát. Reportér v podání Joaquina Phoenixe ten náš vyspělej západ myslim vystihl nejlíp: "Víte, až se tohle dostane do zpráv, lidi řeknou: "To je hrůza." a budou pokračovat v jídle..." Ta lhostejnost byla až neskutečná a z tohohle snímku jen a jen sálá ta bezmoc, naděje ve spojenecký vojáky a to následný zklamání. První film, u kterýho jsem se styděl, že jsem Evropan. ()

Lenka_J

Jedna z filmových prvotin o problematice genocidy ve Rwandě. Film, který mě před léty donutil se tímto zabývat mnohem více a patří mu za to velké díky. Hotel Rwanda v podstatě zachycuje život a činy jednoho muže, Paula Rusesabaginy, v zemi, kde bývalá koloniální nadvláda Belgie jasně vymezila identitu obyvatelstva a tím zasela to první semínko, z kterého o pár let později vyrostlo něco tak děsivého jako genocida. Avšak poselství filmu je mnohem širší, než by se na první pohled, když se řekne, že film zachycuje něčí život, mohlo zdát. Ačkoli se jedná o téma, které snad musí vzbudit emoce v každém člověku, Hotel Rwanda rozhodně netlačí na pilu v prvoplánovém slova smyslu. Je to těžké téma, těžce stravitelný film, avšak pokud se chcete dostat do obrazu této problematiky, můžu jen doporučit. ()

Maynard.

Další kousek z Afrického kontinentu. Opět masakr mezi Hutu a Tutsii. Už sem to kdysi viděl, ale nějak sem měl chuť na to vlítnout znovu. Opět mrazivý film, který je ale na rozdíl od "Střelby na psy" vyšperkován Oskarem za hlavní roli. Aby taky ne, když se do toho Don Cheadle vžil tak jako kdyby to skutečně prožíval. Narozdíl od výše zmiňovaného filmu, tak tenhle dopadne ještě jakž takž dobře. Tady se i díky brutálnímu podplácení podaří přežít 1268 lidem. No, teď si dám od Afriky asi na chvíli pokoj, ale věřím tomu, že se tam jednou vrátím :o) ()

Bobek15

Nesmierne nádherný filmový zážitok. Film sa na nič nehrá, jednoducho bez náznaku akéhokoľvek sentimentu a klišé opisuje udalosti, ktorým sa aj napriek tomu, aké boli strašné, venovala nedostatočná pozornosť. Film je postavený na famóznych hereckých výkonoch, špeciálne Dona Cheadla a Sophie Okonedo. Herecké prevedenie, konanie postáv, vaše stotožnenie sa s nimi a samotné udalosti, ktoré sú vo filme vyobrazené, vyvolajú vo vás pocity smútku, žiaľu, ľútosti, reflexie nad ľudskou krutosťou, neznášanlivosťou. Budete sa čudovať, ako je možné, že ste o tejto udalosti, po ktorej ostalo 1 000 000 mŕtvych, nevedeli. A ešte niekoľko minút po záverečných titulkách zostanete sedieť priklincovaný k sedadlu s otvorenými ústami, neschopný slova a so slzami tečúcimi po lícach. ()

AZbest

V poslednej dobe je v Hollywoode veľkou módou točiť filmy z neutešeného afrického prostredia: Hotel Rwanda, Posledný škótsky kráľ, Krvavý diamant, Obchodník so smrťou... . Niekomu to už môže liezť na nervy, ale ja pevne dúfam, že väčšine nie. Sú to pre svet dôležité filmy, aby ľudia pochopili, že vojnové zverstvá sa nedejú len na Balkáne a na Blízkom Východe. Nechcem teraz znieť cynicky, ale to čo sa stalo v Rwande v roku 1994 sa s medializovanými konfliktmi snáď ani nedá porovnať. Neskutočný príbeh o absurdnom konflikte a odvahe jedného človeka, ktorá mala väčší efekt ako bezzubé jednotky mierových síl. ()

Borec3

... jak jen mohlo jedno necitlivé mocenské rozhodnutí Belgičanů významně pomoci zapříčinit něco takového? Byrokratická drobnost - razítko HUTU nebo TUTSI v povinné občanské legitimaci - bylo vstupenkou do pekla. Těžko dnes býti prorokem, ale jak jednoduchým se tak pro hutuské milice stalo vraždění na základě předložení cáru papíru... ()

rozbris

Film Hotel Rwanda je ukázkou selhání celého světa a přehlížení masakru, kterému svět jen přihlížel a nic nedělal, doufám, že tento film ukázal světu, že bychom si měli pomáhat a nedopustit takový masakr. Don Cheadle to zvládl na 1* až mi někdy vyhrkly slzy. Tohle jsou fakt hrdinové a proto dávám 5* ()

Benedygtus

Drasavy film o beznadeji, o lasce, ktera nezna hranic, ale take o lidske nenavisti a sebestrednosti. Na takovychto filmech je tezke cokoli vytknout, pokud to herci dobre zahraji, coz se stalo. Odehrava se to ve vsi vaznosti, kterou tomu dodava i fakt, ze to je podle skutecne udalosti. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz