Mucha

• Česko Moucha (viac)

ecis

Jednoducho Cronenberg ako sa patri – klasika hororov 80. rokov. Pre mna jeden z jeho najlepsich filmov. Stale mi chodia zimomriavky pri spomienkach na drsne zabery niektorych detailov meniaceho sa ludskeho tela, ci jeho odpadavajuce casti a pomale vytvaranie a stupnovanie drsnej atmosfery na pozadi romantickeho vztahu. ()

Nocturno culto

Při prvním shlédnutí tohoto snímku jsem se fakt bál ale když jsem to viděl poněkolikáté,tak jsem se bavil,je to hodně povedené..a Goldblum je fakt hnusnej :-D !!!! ()

josieaddms

Co mám k tomu napsat? Tenhle film je bomba. Neviděla jsem sice ten klasický první film, ale viděla jsem ten z roku šedesát pět. Jenže tomuhle se nic nevyrovná. Viděla jsem to prvně asi tak když mi bylo devět, a divím se že jsem to vůbec přežila. Přišlo mi to totiž dost děsivý a nechutný i když jsem to viděla teď. Fakt je že když jsem to tenkrát viděla, tak to ve mně zanechalo takový dojem, že jsem si to pamatuji do dneška. A několik let po té jsem taky odmítala hrát páku. Co si budeme vyprávět, co se týče Mouchy, tak to je jeden z jeho nejlepších. Jeho dnešní úchylné filmy se vůbec nedají sledovat. S hudbou Howarda Shorea ovšem tento dostává jiné rozměry. Plus to celá ta proměna, ty nechutné scény, ty strašidelné záběry, uff... Jasně, má to pár nedokonalostí, například opět se budu rozčilovat na ty hloupé nahé scény. Je to ale napínavé, je to hodně dobře zahrané, a je to prostě klasika. Sci-fi s hororovým nádechem a psychologickou zápletkou, do toho trochu slizu a nechutností, a sice se třesu strachy, ale bavím se. A plus to Jeff Goldblum je strašně pěknej mužskej. ()

Armin82

Nikdy nezapomenu na výraz ve tváři Setha Brundla,když mu počítač sdělil,že spojení jeho a mouchy proběhlo na molekulární genetické úrovni ...Jeden z nejlepších hororů,co sem kdy viděl...nebudu tady rozepisovat,co se ve filmu děje,když si popisku každej přečte sám,jen podotknu pár věcí, díky kterým, tenhle spoustu let starej horor, stojí za to vidět...Brandloucha alias Jeff Goldblum se na roli člověka, měnícího se v obří mouchu,hodí opravdu neskutečně,ten dotyčnej,co o tom rozhodl, by zasloužil zvláštní prémii,protože to byl TREFA do černýho,dále tady máme parádní námět v podobě ctižádostivého vědce,který udělá jednu chybičku,která mu změní život,napětí a drama, se nám zde dostává taky měrou vrchovatou ,parádní masky, spolu s vynikající atmosférou půdního bytu v nějaké zapadlé čtvrti,luxusní hudba a v neposlední řadě parádně vystihnutá a natočená proměna člověka,jak po fyzické tak duševní stránce,která u slabších jedinců,nejednou během filmu, vyvolá chemické reakce--->takže za mě? 90% ()

Brinkley

Inteligentní horor, jeden z mála, na jehož reprízu se často a ráda podívám. Pěti hvězdami oceňuji, pro tento žánr netypickou schopnost vzbudit v divákovi onu kombinaci lítosti a vrcholného odporu nad měnícím se Brundlem (a v jak hojné míře). Vždy mě potěší absence 100% padoucha, natož pak u filmu podobného ražení. ()

danny_21

Výborná podívaná se skvělými maskami a deprimující atmosférou proměňujícího / rozpadajícího se se Jeffa ( mimochodem výborného s nelidský vykulenýma očima :- ) A člověk si říká, blázen ten kdo tvrdí, že by ani mouše neublížil - 80 % ()

Inozuka

Moucha je fajn film. Děsivý a napínavý moc není, ale výborně těží z tématu metamorfózy jedince v jiný druh. Odporné scény odpadávajících kusů tkáně, sliz, trávicí enzymy... Jako nejzdařilejší scénu považuji monolog Brundlouchy o rozdílu mezi lidským a hmyzím vnímání světa. Respekt zaslouží Goldblumovo vystihnutí chování dotěrného hmyzu i gymnastická kreace v laboratoři. Ta ostatně stojí za pochvalu i v případě, že by nebyla odcvičena samotným Goldblumem. A nevšimnout jsem si nemohl ani dvou metlošů na ulici, kteří v onášivkovaných džískách míjejí kráčejícího Brundla... Jo, jo, zlatá osmdesátá! ()

kratina

Mouchy jsem nesnášel odjakživa, Goldbluma nesnáším až od Mouchy. No fuj...! Chudák Jeff Goldblum, tak charismatický herec a takhle hnusně se zaškatulkovat, mezi hmyz. A ke všemu řád dvoukřídlí - no fuj podruhé! Takže v každém dalším Goldblumově filmu jsem nervózně očekával, jestli nezačne koulet svýma složenýma očima, třít si tykadla a protivně bzučet... ()

Rawar

Nádhera, moc se mi to líbilo, opravdu kamarádi. Ale měl jsem se raději podívat na tu animovanou :-) Po dlouhé době jsem sebral odvahu shlédnout snímek, který jsem jako dítě tenkrát nedokoukal a ta část, co jsem stihl mě pronásledovala ve snech pěkných pár měsíců, snad i let. Ach proč zrovna s mouchou, proč ne třeba s tapírem, nebo sépií ? Pravda, těžko by se tahle fauna dostala do transmitoru nepozorovaně, ale alespoň by se mi tolik nezvedal žaludek z kašičkovitých efektů a silně odpudivých abscesů. Nejedná se sice o žádnou slaboduchou srajdu, kde nechutnosti hrají jediné housle, alóbrž o dobře zvládnutý horor, který má perfektní scénář, dobrou hudbu a je skvěle zrežírovaný. Dokonce i výkon Geeny Davis je excelentní...já jen prostě vážně nechtěl mouchu, mouchu vážně ne, třeba užovku nebo vietnamské prasátko, ale mouchu ne, prosím Vás, mouchu už ne ()

GTS_PUNK

Ach, čo som to zas videl? Vedec Seth Brundle, ktorého vo filme hrá Jeff Goldblum, stretáva na večierku mladú novinárku (Geena Davis) a hneď ju pozýva k sebe domov. Ale kvôli tomu, aby jej odprezentoval svoj vynález a síce telepod - zariadenie, ktoré umožňuje teleportáciu. Brundle najprv experimentuje s neživými vecami, neskôr úspešne s opicou, až nakoniec nemôže odolať pokušeniu a pod vplyvom alkoholu úspešne teleportuje aj seba. Úspešne však iba na oko. Do telepodu sa s ním totižto dostala aj mucha, čo zapríčinilo skríženie ich DNA. Na Brundlovi sú takmer okamžite viditeľné zmeny - rastú mu zvláštne chlpy, mení sa jeho správanie a postupne sa mení aj jeho vzhľad, až je z neho nakoniec hmyz v plnej paráde, ďalej neschopný života medzi ľuďmi. Chápem, že v osemdesiatych rokoch sa na filmovom poli veľa experimentovalo, čo je dobre, pretože tak vzniklo niekoľko kultových kúskov, ale takisto aj veľké množstvo takých výtvorov, pri ktorých sa čudujete, prečo vôbec vznikli. K spomínanej druhej kategórii by som zaradil aj tento film, ďalší z množstva "hororov" z tohto obdobia, absolútne bez akejkoľvek umeleckej či výpovednej hodnoty a efektne takisto nič moc. Samotný námet síce môže byť trochu zaujímavý, ale finálne spracovanie v žiadnom prípade také nie je. Dej je už od začiatku filmu veľmi priamočiary, drží sa jednej línie a neodbáča ani len kúsok mimo, čo nie je dobré. S klapkami na očiach plynie z bodu A do bodu B a nič iné divákovi nedopraje. Nemožno sa preto čudovať, ak divák v priebehu filmu stratí o dej záujem. Podobne je to aj s postavami. Hoci je dvojica hlavných postáv sympatická, v Goldblumovom prípade do chvíle, kým nenastáva metamorfóza, tak o ne divák môže takisto stratiť záujem. Od začiatku totižto pôsobia, akoby sa poznali navzájom už celé roky. Keď si tak spojíme dej práve s týmto faktom, vzniká nám kombinácia, ktorá aspoň v mojich očiach nefunguje. Zle sa mi na ňu pozeralo a nebavila ma. Navyše, keď prišla chvíľa, na ktorú asi každý čakal celý film, vzdal som to úplne. Masky mi rozhodne neprišili oscarové a sledovať "muchu" bola vyslovene katastrofa. Od tejto chvíle som čakal už len na záver, ktorý je značne predvídateľný a podobne ako celý film, až príliš priamočiary. The Fly sklamáva na najdôležitejšom filmovom fronte - na deji. A to je škoda, pretože samotný námet filmu je snáď jediná vec, za ktorú ho možno oceniť. Avšak spracovanie by som si predstavoval inak. Nielen po stránke dejového storytellingu, ale aj čo sa postáv týka a koniec koncov masiek, ktoré v takomto filme zohrávajú viac než podstatnú úlohu. Čudujem sa, prečo má film až tak vysoké hodnotenie, pretože z osobného pohľadu ho nepovažujem za kvalitné, a už vôbec nie za akési kultové dielo. Zhliadnutím tohto filmu si svoje kinematografické znalosti rozhodne neobohatíte a určite o nič zásadné neprídete. Siahnite po lepších dielach a zabijete tak dve muchy jednou ranou. ()

Kritik.

Scény, ktoré boli kedysi hrôzostrašným hororom, sú dnes bežné v každom druhom tínedžerskom seriáli. Nie je vhodné hodnotiť tento kultový film z pohľadu dnešného diváka; vo svojej dobe, pri daných okolnostiach, ide o pútavé dielo. Veď je to predsa svetoznáma Mucha :) ()

einar

Dlho som tento film odkladal. Chyba. Povinná jazda pre fanušika hororu. A za tie masky by sa nemuseli hanbiť ani v dnešnej dobe, vyzeralo to lepšie a uveritelnejšie ako predigitalizované monštrá z dnešných snímkov. ()

Maximilianus

Staršia klasika, ktorá dokáže zaujať aj po vyše 30-tich rokoch. Film bol najmä ku koncu dosť nechutný a musím povedať, že oscar za masky bol zaslúžený. Film ako taký je dobrý, tým, že nie je dlhý, nestihne ani nudiť. 7,3/10. ()

Davidos305

Na jednu stranu fakt dobrý film s příjemným obsazením, skvělou režii, děsivou atmosférou a super hudbou, ale na druhou stranu je vzhled "mouchočlověka" nechutný, zvrácený a děsivý, že se bojím znovu se na tento film kouknout. A ten rozklad, fuj. ()

junxi91

Jeden z filmů, které jsem poprvé viděl jako dítě a od té doby jsem na něj neustále příležitostně myslel. A tak jsem se rozhodnul pustit si tento kousek znovu a nezklamal mě. Pravda, ten začátek byl celkem nudný a spíše to vypadalo jako takové to klišé, kdy se do talentovaného a osamělého geniálního vědce zamiluje krásná novinářka, začnou si spolu vztah a kopulují v jeho velké laboratoři. Tento geniální a samotářský vědec se jmenuje Seth Brundle a seznámí se s novinářkou Veronicou Quaife na večírku pořádaném společností Bartok Science Industries, která zároveň dotuje Sethův průkopnický výzkum. Seth vezme po večírku Veronicu do skladiště, které mu slouží jako laboratoř i domov a ukáže jí svůj projekt, jenž má změnit svět: sadu „telepodů“ - teleportů, které umožňují přenést předměty z jednoho podu do druhého. Teleporty fungují na principu atomárního rozkladu a syntézy daného objektu. Veronice chvíli trvá, než jí dojde, o jaký převratný vynález se jedná. Hodlá jej zveřejnit, ale Seth je proti, jeho dílo ještě není totiž hotové, nedokáže transportovat organickou hmotu a živá stvoření. Veronica souhlasí, že zdokumentuje Brundlovu práci. Při pokusu o transport paviána dojde k "obrácení" jeho svalové tkáně a nebohý opičák se změní v krvavou masu a v bolestech umírá. Veroničino soukromí však stále narušuje Stathis Borans, její bývalý arogantní partner a šéfredaktor časopisu Particle. Nakonec Brundle dosáhne svého cíle a podaří se mu poslat z jednoho telepodu do druhého dalšího paviána, který se zdá být v pořádku. To však musí potvrdit několikatýdenní testy. Veronica nalezne na stole poštu - velkou obálku s časopisem Particle, na jehož titulní straně je vyobrazen Brundle, a je jí jasné, že Borans se pokouší o další podraz. Omluví se Sethovi a jde si to se svým bývalým milencem vyřídit. Stathis Borans nejprve Brundleovi nepřikládal důležitost, ale když zaregistroval zápal své bývalé přítelkyně o jeho výzkum, prověřil si ho. Stathis musí uznat, že Seth je ve svém oboru velká kapacita, měl dokonce blízko k Nobelově ceně za fyziku. Chce zveřejnit kusé zprávy o Sethově projektu, ale Veronica trvá na tom, že jen ona zná veškeré detaily. Nakonec dojdou ke kompromisu. Mezitím si Brundle v laboratoři není jist, jestli jej Veronica nechce opustit a vrátit se k Boransovi. Po pár panácích se rozhodne teleportovat sám sebe, aniž by počkal na výsledky testů paviána. Do telepodu se však nedopatřením dostane obyčejná domácí moucha a počítač neví, jak naložit se dvěma různými tvory v jednom telepodu. Rozhodne se pro fúzi – sloučení obou v jeden organismus – Brundlouchu (angl. Brundlefly). Brundle vyleze ze druhého teleportu zdánlivě v pořádku. Záhy si však uvědomí velký nárůst síly, výdrže a sexuální potence. Věří, že proces přenesení jej očistil a vylepšil jeho tělo. Doporučuje to samé Veronice. Zanedlouho se však u něj začnou projevovat násilnické sklony a Veronica jej upozorňuje, že se po své vlastní teleportaci změnil, čemuž vědec odmítá uvěřit. Uvědomí si pravdu poté, co si před koupelnovým zrcadlem odtrhne nehet na ruce. Zkontroluje záznamy počítače a zjistí, že došlo ke sloučení lidské a muší DNA na molekulárně-genetické úrovni. Během několika dalších týdnů se Brundle stále více přeměňuje, odpadávají mu části těla (zuby, uši) a jeho vzhled stále méně připomíná člověka. Přijme fakt, že se stal Brundlouchou a začne demonstrovat specifika mouchy, např. lezení po zdech a po stropě a nechutnosti jako vyzvracení silných enzymů do jídla k jeho rozpuštění. Veronica vše natáčí na kameru. Brundloucha si uvědomuje své slábnoucí lidské aspekty a naopak sílící primitivní instinkty hmyzu, které přestává ovládat. Poví také Veronice o tom, jak je hmyz zlý a krutý a potřeboval by nějaké své politiky. Brundloucha instaluje v laboratoři třetí telepod k přenosu dvou lidí. Veronica však s hrůzou zjišťuje, že je se Sethem těhotná a není si jista, jestli se to stalo před nebo po jeho teleportaci. Dokonce má noční můru, ve které je na porodním sále a prochází těžkým porodem, a nakonec z ní vypadne obří hmyzí larva. Rozhodne se jít pro jistotu na potrat a Borans ji doprovází v noci ke svému známému doktorovi, jenž jej má provést. Brundloucha vnikne do místnosti a unese Veronicu. Prosí ji, aby si dítě nechala, ale Veronica má strach, že porodí mutanta. Borans vnikne s puškou do Sethovy laboratoře, aby zachránil Veronicu, ale je vážně zraněn Brundlouchou, která mu vyzvrací korozivní enzymy na levou ruku a pravou nohu, a obě je rozleptá. Chystá se vyzvracet dávku enzymů na jeho tělo, když jej zastaví Veronica. Brundloucha jí pak odhalí svůj poslední zoufalý plán - teleportovat sebe a Veronicu s nenarozeným dítětem, čímž dojde ke sloučení všech do jedné entity, která bude lidštější, než on. Vyděšená Veronica se vehementně brání a přitom odtrhne Brundlouše spodní čelist. Brundloucha se definitivně transformuje do hmyzí podoby, uvězní Veronicu v telepodu č. 1 a sama vleze do telepodu č. 2. Stathis Borans se dokáže vzchopit natolik, že odstřelí kabel od telepodu, v němž se nachází Veronica a osvobodí ji. Brundloucha to zaregistruje a rozbije silné sklo svého telepodu. Nestihne však včas vylézt a počítač provede přenos Brundlouchy s částí teleportu. Z cílového telepodu se s námahou vyplazí stvůra obsahující mix Brundlouchy a teleportu a tiše žádá Veronicu, aby ukončila její trápení, přikládá si Boransovu pušku k hlavě. Ubrečená a dojatý Veronica to odmítá, ale nakonec zmáčkne spoušť a stvůru, která kdysi byla jejím milencem, sprovodí ze světa. Bylo to dost silné, nechutné, a podle mě vědecky nemožné, a to i třicet let po natočení tohoto filmu. Goldbluma mám rád a tohle je podle mě jeho nejlepší role. Po zhlédnutí tohoto snímku se už na hmyz a mouchy nebudu nikdy dívat stejně, jako dříve. () (menej) (viac)

Taffey

Výtečný námět, výborná Cronenbergova práce. Goldblum i Davis výtečné výkony, šílený závěr(v dobrém slova smyslu). Náramný přerod Brundle-Brandloucha-moucha. Geniální záběr, když Brundlemu začaly v koupelně odpadávat nehty. 4+1/2*. ()

Tamdydam

Když jsem ten film viděl v rané pubertě poprvé, filmovým násilím ještě neotupen a netuše, kam až se ten zpočátku celkem nevinný příběh zvrhne, bylo to na mě vážně silný kafe. Těžko ho tedy hodnotit. Film, který vás strhne, zaujme, vtáhne do děje, napne... ale nakonec po něm zůstane hlavně deprese a znechucení... ( Pokud se tedy pokusíte vžít do nezáviděníhodné a hlavně bezvýchodné siutace mutujícího Setha a především jeho sladké milé ). Řekl bych, že je to skvělý film a jeden z nejlepších remaků vůbec, ale rozhodně ne pro každého. ()

Tiiso

Naposled jsem film viděl někdy před dvaceti lety a tehdy jsem se moc bál. Zjistil jsem ale, že docela oprávněně. Tento film je opravdu horror, jelikož jsem byl celkem i v dnešní době byl napjatý a atmosféra se dala krájet. Povídku podle které byl film zřejmě natočen, jsem četl, ale ta zdaleka nebyla tak děsivě psaná jako byl snímek natočen. Triky posuzovat nebudu, na svou dobu jsou uspokojivé a věrohodné. ()

Naomi + Cassel + Cronenberg

Naomi + Cassel + Cronenberg

31.08.2006

Když mladá ruská emigrantka, jež dostala v USA jedinou pracovní příležitost ve formě nejstaršího řemesla, zemře při porodu, vydá se po stopách její nepříliš veselé minulosti zdravotní sestřička Naomi… (viac)