Mucha

• Česko Moucha (viac)

Colleague

Jak se někdo promění v mouchu neplatí rázem lidské zákony, a každý má právo jí rozmáznout, kdy se mu zachce. Extrémní verzi takovéto interpretace krásně (ve skutečnosti ukrutně odporně) znázornil kanadský "úchyl" Cronenberg. ()

MickeyStuma

Tento příběh, jež se jedná o remake snímku z roku 1958, si zahrává s myšlenkou, která je skutečně nejen na vážnou diskuzi, ale i ohromným varováním. Vědec sestrojí telepody, jejichž pomocí dokáže teleportovat nejen jakékoliv věci, ale i živé organismy. Vše, co je teleportováno, je rozloženo na atomy, přemístěné a znova složeny. Ale co když se budou teleportovat dvě věci najednou? Složí se atomy opět do původních objektů, anebo se spojí v jedno? A právě ta druhá možnost je hlavní dějová linka tohoto hororového příběhu. Do telepodů vleze vědec osobně, ale nevšimne si, že mu tam vlétla i moucha. A tak po úspěšné teleportaci pomalu začíná proměna v monstrum, jehož průběh snímek sleduje. Vynikající maskérská práce dává dílu neskutečnou hrůzu a politováníhodnou situaci, kdy není východiska, ani obrany. Nechybí ani romantická linka a citové ladění. Jeff Goldblum dal do role všechno a tak je jeho výkon naprosto uvěřitelný. Na dnešní dobu je film už krapet nudný, ale stále se řadí mezi špičku. A to z doby, kdy se ještě na triky nepoužívali počítače, což si dnes už filmaři ani neumí představit. ()

GOREGASM

Moje první setkání s Cronenbergem ještě v pubertálním věku mi přivodilo hodně děsivých nočních cest na záchod, protože hororová stránka tohoto bizarního scifi experimentu je absolutně sugestivní a přesvědčivá v duchu těch nejlepších masek a efektů své doby. Opravdu, představa, že na mě zpoza rohu blinkne zmutovaný Seth Brundle byla děsivá a musím říct, že Moucha neztrácí ani po třiceti letech nic ze svého charismatu. Animální herecký koncert Jeffa Goldbluma stejně jako možná životní výkon Geeny Davis jsou jen částí této kultovní mozaiky, ve které prodává Cronenberg své nejmainstreamovější a zároveň nezvrhlejší já, jinými slovy příběh odvypráví na své poměry způsobem velmi stravitelným (film samotný slovo stravitelný mnohokrát redefinuje ;-), přičemž nás ani na chvíli nenechá pochybovat, že sledujeme jeho film, který budeme ze zneklidněné paměti neúspěšně vymazávat nadosmrti. Intenzitu duševní i tělesné proměny zvýrazňuje také Cronenbergův bratr v dirigentském triku, Howard Shore, který se s právě s Cronebergem naučil brnkat na temné struny lidského bytí tím nejpůsobivějším způsobem. Postupná degenerace Brundlea svou precizností a neodvratnou vizí děsivého konce nabízí toho nejlepšího Cronenberga ever a ke konci nemá smysl cokoliv dodávat. 100% ()

Ombak▼Penari

Po dlouhé době zase shlédnuto a prostě to není nic, co bych považoval za kultovní. Ano, řešit tohle třicet let po vzniku není úplně správné, doba je jiná a filmy také, ale stejné pocity jsem z toho měl i při prvním sledování jako kluk. Je to docela zajímavé téma, přetavené do nechutnosti. Neřekl bych že do nějak extrémně pozoruhodné nechutnosti, protože tam nenacházím nic extra zajímavého. Ale přiznám se, že podobné pocity jsem měl i z kultovní Carpenterovi Věci. Takže to možná je kult a přelomový film, který jen prostě nechápu a nikdy nepochopím. To, že je to natočené dobře, není to scenáristicky hloupé a má to výborného Jeffa Goldbluma neberu jako důvod pro extra vysoké hodnocení. Dal bych tak 7/10. ()

Rathalos

Jeff Goldblum a jeho mozno najlepsia uloha vo filme,nezvratna zmena v hmyz,ktory tak ludia neznasaju,scifi horor,ktory stoji za to,len pozor,slabsie povahy nech si zaobstaraju vrecka na zvracanie...:-) ()

domirovec

Hororovo-tragický film vyprávějící životní příběh mladé novinářky Veroniky a mladého, ambiciózního a chytrého vědce Setha, který již šest let pracuje na takzvaných telepodech, což jsou ve své podstatě teleportační zařízení, které mohou teleportovat neživé objekty z jednoho místa na druhé. Po nějaké době ale Seth zjišťuje že se dají teleportovat i živé věci. Když tedy jednou jako správný vědec bude tuto lidsko-teleportaci zkoušet na sobě, do telepodu pronikne malá moucha, přičemž dojde ke smíchání DNA mouchy a Setha a začíná pomalá, nechutná, děsivá a bolestivá přeměna Setha na obrovskou přerostlou mouchu. No.. příběh bychom tedy měli.. co dál? No.. atmosféra.. Tady je tedy velmi dobrá, i když se poměrně velká část filmu odehrává pouze v laborce. No a teď k té asi nejlepší věci na filmu... Speciální efekty! Ty jsou totiž opravdu, někdy popravdě až moc, realistické a povedené!! A upřímně, kdyby Moucha nebyl film s povedenými efekty, nebyl by tím, čím se stal. Z mě skvělý hororový film a zároveň dobrá, hlavně ke konci poměrně emotivní drama. Opravdu doporučuji! 5/5 ()

BOURQUE

Rola akoby na mieru šitá pre Jeffa Goldbluma. V jeho ikonickej roli ho skvele doplňuje krásna Geena Davis. Ikonický sci-fi horor z osemdesiatych rokoch. Zaslúžená Oscarová soška za najlepšie masky. Osobné hodnotenie: 85% (****) ()

helloween93

“Throwback Thursday #55” - Nejslavnější filmová inspirace Kafkovou Proměnou, ačkoliv Moucha vychází z povídky George Langelaana. Ač jde o remake filmu z roku 1958, lze Cronenbergův film považovat za ten známější. Cronenberg měl v tu dobu za sebou už např Scanners nebo Videodrom, takže po vizuální stránce asi není co vytknout. Moucha je asi jeden z prvních body horrorů, který se dostal mezi širší veřejnost. Film má celkem solidně i načrtnuté postavy a Cronenberg s nimi zajímavě pracuje. Hlavně tedy s Brundelem, jehož rozklad je velmi působivý, a to jak po fyzické, tak po psychické stránce. Věřím, že lidem v té době z nělterých scén asi nebylo ouvej (odpadávání nehtů, trávicí šťávy, upadnutí ucha nebo twisted baboon). Klasický horror z 80. let, který byl i kasovně úspěšný a myslím, že jde možná i o nejúspěšnější Cronenbergův projekt vůbec, a to proto, že se nejvíc blížil mainstreamu. Viděno na Disney+. 4* ()

AnanAss

Peter Parker dostává konkurenci v podobě FlyMana… až na to, že o takovéhle supervlastnosti by nikdo nestál! To co začíná nevinným ochlupením na zádech, se dostává do fáze, ve které odlézají nehty a odpadávají zuby i uši. Kráska a zvíře podle Cronenberga, takže správně úchylná romance o transformaci jednoho geniálního vědce do hmyzí podoby. Samotná přeměna je mimochodem znázorněna pěkně hnusně a maskéři se opravdu vyřádili. Jeden z nejlepších body hororů se skvělou atmosférou i designem teleportů, perfektními maskami a režisér ve vrcholné formě (svou zvrhlost využívá ve finále na maximum - trávení potravy, muší muž v celé své kráse), stejně jako ústřední dvojice zamilovaných nešťastníků. ■ AnanAss‘s Score: 9/10 ■ ()

Denny

Horror jak má být a přitom má hlubší myšlenku než jen příběh o jednom nepovedeném pokusu. Výborně natočený film s precizními speciálními efekty, maskérkou prací a vynikajícími výkony herců. ()

panoramix

Pro všechny fanoušky hororu a Cronenberga naprostá nutnost. Vystavení příběhu a gradace atmosféry je skutečně geniální, jakož i výkon Goldbluma. ()

Mashak

Tenhle film je neskutečný úlet! Nikdy jsem nic podobného neviděl a už asi nikdy neuvidím! Nejde mi to nikam zařadit, Moucha je pro mne samostatná jednotka! Když použiji oxymóron tak bych film označil jako odpornou nádheru a navíc to je Jeffova životní role! ()

don_mingo

Luxusní minimalistické drama s fantastickým Goldbluem, který to celé neuvěřitelně odtáhl. Zejména jsem ocenil několik věcí: 1) Špičkové zpracování v podstatě brakového námětu. Já čekal něco jako The Thing, prostě legrační osmdesátkové béčko s vtipnou příšerou a hromadou kečupu, u kterého si oddechnu a pobavím se, a místo toho jsem se ke konci krčil v koutě a v přítomnosti much jsem paranoidní dodnes. 2) Způsob, jakým Cronenberg pracuje s gore scénami. Nejsou samoúčelné, nepřehání se to s krví, hnisem ani slizem - teda hnusu je tam opravdu požehnaně, ale pokaždé v přesně odměřeném množství. Přestože fakt nejsem gore fanoušek a je mi blbě i ze záběru operace slepého střeva, u The Fly jsem byl naprosto fascinovaný a sledoval tu přeměnu bez jediného odhlédnutí od obrazovky. 3) Fakt, že se Cronenberg u Kafky nespokojil jenom s námětem, ale inspiroval se jím i při psychologickém vývoji postavy. Že se podařilo udržet celý film v první řadě v dramatické rovině a ty nechutnosti využívat jenom jako vyprávěcí prostředek, ne obráceně. 4) Že to skončilo přesně ve chvíli, kdy mělo. To jsem u žádného filmu neviděl už strašně dlouho. //// Takže suma sumárum čistých pět a už jsem si na "to watch" listinu připsal Videodrome. ()

Torgal

Horror zo starej školy ktorému na vybudovanie mrazivej atmosféry stačí sledovať fyzický a psychický rozklad nadaného vedca, ktorému sa stane jeho projekt osudom. Je to o to obdivuhodnejšie, že v podstate celý film sa odohráva v jednom sklade a medzi dvoma (resp. troma) postavami. Avizované nechutné scény až tak šokujúce neboli (hoci nepopieram, že mi miestami nebolo všetko jedno) ale jednoznačne sa podielali na celkom pozitívnom dojme z filmu. Záver bol vyslovene strhujúci. 8-/10 ()

Al44...

Vynikající horor s tematikou totálního lidského (psychického i fyzického) rozkladu osobnosti. Tento film nedělají pouze kvalitní masky nebo speciální efekty, kvalitu určuje i velmi pěkný příběh, kde není na škodu ani trocha lehké romantiky. Od začátku je sice jasné, kterým směrem se bude děj ubírat (napovídá tomu i sám název), ale i tak je konec velmi působivý a skvělý. Toto je rozhodně klasický horor a já ho mohu jen doporučit!! ()

Naomi + Cassel + Cronenberg

Naomi + Cassel + Cronenberg

31.08.2006

Když mladá ruská emigrantka, jež dostala v USA jedinou pracovní příležitost ve formě nejstaršího řemesla, zemře při porodu, vydá se po stopách její nepříliš veselé minulosti zdravotní sestřička Naomi… (viac)