Mŕtva zóna

• Česko Mrtvá zóna (viac)

Učiteľ Johnny Smith (Christopher Walken) leží po ťažkej autonehode päť rokov v kóme. Keď sa preberie, jeho život sa od základov zmení: Náhle je nadaný schopnosťou tzv. druhej tváre, ktorá mu umožňuje predpovedať najrôznejšie udalosti. Keď zistí, že úspešný politik a vodca fašizujúceho hnutia chce ako budúci prezident USA začať atómovú vojnu, rozhodne sa naňho spáchať atentát. (oficiálny text distribútora)

Jordan

Aj v tvorbe Stephena Kinga aj filmografii Davida Cronenberga pomerne "normálny" mysteriózny thriller. Predloha, ktorá je viac mozaikovitá, ponúka celkom zaujímavé námety, ktoré však (podľa mňa) nerozvíja dostatočne uspokojujúco vzhľadom k potenciálu týchto tém: 1) etická a morálna dilema - ak máte možnosť zmeniť budúcnoť, urobili by ste to aj za cenu, že sa z vás stane v očiach celého ľudstva v podstate vrah a zločinec (prípadne tým prídete o slobodu, život), nehovoriac o tom, že ak jediná záruka a právo na čin, ktorý idete vykonať, je sporný a spochybniteľný už len tým, že je postavený na vratkom základe: a síce, že viete predpovedať budúcnosť; 2) náhle prebratie z dlhotrvajúcej kómy a návrat do života (táto téma je aj u kinga aj u cronenberga iba Béčková a v oboch prípadoch len jemne naznačená a to z toho dôvodu, že sa nehodí do žánru, napriek tomu je veľmi dramatická a rozhodne hodná záujmu aj preto, že som nevidel na podobnú tému veľa filmov. resp. "vážnych" filmov - nemám na mysli kadejaké zmrazovania typu austin powers, demolátor alebo hibernatus); Čo na tomto pre mňa pomerne priemernom filme vyniká, je herecký výkon skvelého Christophera Walkena, ktorý má v sebe šarm, tragédiu, mystérium i istú príťažlivosť a potom celkový chladný vizuál a zimná atmosféra filmu. ()

Anderton

Keď som kedysi dávno pozeral neskoro večer v televízii Mŕtvu zónu, nemal som predstavu, kto je David Cronenberg a že natočil aj Scanners a Muchu, ktorým sme dali dosť zabrať na VHS. Takže akosi mimochodom sa stal Cronenberg mojim najobľúbenejším režisérom bez toho, aby som o tom vedel. Vedel som už ale, že Mŕtva zóna je Kingovou adaptáciou a že už som nejaké videl. Z tohto filmu som bol vtedy maximálne uchvátený a chcem vedieť, aké budú moje reakcie dnes. Poznáte to, ak vidíte nejaký film veľmi dávno a páči sa vám, zapamätáte si z neho viac, ako z toho priemerného zo včerajška. VIDENÉ ZNOVA 12/18: Dead Zone je epizodickým rozprávaním, pri ktorom ale hlavná postava prechádza svojim vlastným príbehom a vývojom. Tri dôležité epizódy na seba naväzujú ba veľmi voľne, ale Johnnyho formujú, aby bol nakoniec schopný učiniť dôležité rozhodnutie, respektíve ťažkú dilemu, aby jeho dar-prekliatie nadobudli skutočný zmysel. ()

Frajer42

Spoilery! Pokud přetrpíte velice vlažný začátek, tak se můžete potěšit celkem zajímavou záležitostí. Stejně jako žlutí lidé nedokážou svými krátkými údy uspokojit ženu, tak Stephen King nedokáže napsat sračku. Pokud se jeho dílo rozhodne zfilmovat kvalitní režisér, tak to nikdy nekončí úplně zle. Byl jsem dost zvědavý, kterak hlavní hrdina naloží s nabytou dovedností. Snímek se dokázal brutálně rozběhnout a dost se mi líbila jeho role vyšetřovatele - senzibila. Jak špatně snímek odstartoval, tak nezajímavě i skončil. Trošku mě zamrzelo, že tak zajímavá myšlenka skončila u zabití ambiciózního politického retarda. Lepší 3 kousky. ()

PetrPan

Cronenberg (netradičně umírněný) + King (jako vždy skvělý) = velmi dobrý film. Mrtvá zóna je nenápadná a nevtíravá a přesto velmi působivá. ()

nash.

Jedna z těch lepších kingovských adaptací, která se sice výbornému románu ani zdaleka nevyrovná, navzdory výraznému krácení však funguje i bez znalosti knihy. Spíš drama než thriller, k jehož kladům patří nečekaně krotký Cronengerg, vynikající Walken, civilní pojetí, které umocňuje působivost příběhu a znepokojivá místy mrazivá atmosféra. ()

Tomco

Netradične jemný Cronenberg. Predlohu som síce nemal možnosť čítať, ale musím povedať, že aj napriek tomu, že režisér ustúpil od svojich tradičných hodnôt, vdýchol filmu správnu pohlcujúcu atmosféru. A Christopher Walken je vo svojej roly veľmi presvedčivý. ()

Willy Kufalt

Precizně gradující děj, zanechávající i odhalující tajemství nevšedních schopností neobyčejného pacienta, nabízí toho opravdu mnoho zajímavého, včetně uzemňujících podnětů k zamýšlení zacházejících až do zneklidňujících morálních dilemat (v souvislosti s posledním zasáhem) či nenásilného propojení žánrového filmu s politickým tématem. Dlouhou dobu jsem měl za to, že udělím silné 4 hvězdičky, ale po skončení mě vážně nenapadá nic, co bych vytkl, spíše musím jen chválit... i na vizuálně působivé záblesky dojde (zvláště bych vyzdvihl ten nájezd v studeném tunelu), herecké výkony zúčastněných pomáhají držet film ve vysoce kvalitních vodách a závěr pouze završil silný účinek. Takhle skvěle promyšlených a natočených mysteriózních sci-fi thrillerů jsem mnoho neviděl, tenhle byl po všech stránkách povedený a společně s Dotekem medúzy za mě snad i nejlepší z této specifické kategorie, co jsem viděl. Velmi dobře ztrávitelný, uhlazený snímek Davida Cronenberga, který mi sedl. [90%] ()

jarous

Tak tohle mi dokonale sedlo, začíná to vlastně tak nějak všedně, takových havárek je bohužel dost. Ale pak se to začne zajímavě rozvíjet. A nakonec to skvěle graduje. Takže čistokrevných 5*. ()

Vitason

Christopher Walken má dar vidět do budoucnosti a tak si střihl roli v Mrtvé zóně, kde jeho postava mluví o bezhlavém jezdci, který terorizoval Sleppy Hollow a o několik let později si ho sám jen tak mimochodem zahrál. Lehce úchylný režisér Cronnenberg si se skvělým příběhem od mistra hororu Stephena Kinga poradil nečekaně vkusně, kdy se vyvaroval extra nechutným scénám (na které je machr) a místo toho se zaměřil na atmosféru a vzrůstající napětí. V čemž ho podpořil vymetač vedlejších rolí Walken, který podal naprosto skvělý výkon, excentrický Martin Sheen ve vedlejší roli, dobře napsaný scénář a hudba. Mrtvou Zónu můžete brát jako Kingovu odpověď na to, proč musel Kennedy zemřít:-) Podobné filmy Next (2007) ()

Bachy

Okleštili Kinga! Nadšení po dočtení knihy se u filmu bohužel nepovedlo. Asi to opravdu umí jenom Darabont. Prostě psychika postav jde stranou a to já mám u knížek nejradši. Zarazilo mě i, že polovina knížky se tu vecpala do prvních pěti minut, čímž jsme přišli o fanatickou matku a trápení otce. Škoda, škoda. ()

eLeR

Súhlasím s tým, čo tu už bolo viackrát napísané, na Cronenberga celkom obyčajný film. Príbeh kvalitný, Walken zahral slušne, aj atmosféru to malo. Všetky tie predtuchy ma naozaj zaujali, len ta posledná ma nechala chladnou a pokazila mi celkový dojem, takže zostávam pri troch hviezdach. ()

Tommy987

Podľa mňa vôbec nie netradičný Cronenberg, minimálne s Rabidom a Scanners by sa dali nájsť nejaké tie paralely - od motívu odcudzenia a inakosti skrz telesnú či mentálnu "vadu" až po apokalyptické vízie. Ide však jednoznačne o umiernené Cronenbergovo dielo. Nemáme tu ani explicitné zobrazovanie násilia (aj z tej "nožnicovej scény" vidíme len pôsobivý výsledok, ale samotný akt prederavenia si vlastnej hlavy nám prezentovaný nie je) a sexu, ani sa nekonajú brain-fuck orgie a la Videodrome a dokonca aj psychologický background je tu pomerne málo výrazný a v podstate veľmi jednoduchý. Celkovo to je (pravdepodobne vinou štúdia) akoby viac šité na mieru masovejšiemu diváctvu. Nebuďme však príliš prísni a neriešme len to, čo film neponúka, lebo to, čo ponúka, je stále výborné. Postava Johnnyho Smitha je výborne napísaná, nie je jednorozmerná a počas celého filmu sa vyvíja a ten vývoj je aj uveriteľný, naviac je skutočne bravúrne zahraná Christopherom Walkenom, ktorý evidentne nie je len výborný "excentrický pošuk", ale aj kvalitný charakterový herec. Maestro Cronenberg zvláda svoju prácu na režisérskej stoličke takisto vynikajúco - atmosféra sa drží počas celej stopáže (hlavne "vidinové" pasáže sú skvelé), akurát niektoré scény ("nožnice", záver...) mohli byť trošku lepšie vygradované. Za zmienku stojí ešte hudba. Keď som na začiatku v titulkoch videl iné meno ako Howard Shore, trošku som sa zľakol, ale chvalabohu to bol planý poplach, hudobný doprovod sa aj bez dvorného skladateľa vydaril a dobre dotvára atmosféru snímku. Suma sumárum, v roku 1983 David už jedno veľdielo natočil, druhé síce nepridal, no ani za túto dramaticko-thrillerovú záležitosť sa hanbiť nemusí, ja som spokojný. 8 / 10 ()

Chrustyn

Na Cronenberga překvapivě umírněný ale přesto velice povedený hororový thriller o muži, který po automobilové nehodě vidí do budoucnosti a díky tomu je schopen zachraňovat lidské životy nebo pomáhat policii s dopadením vraha. Film má povedenou atmosférou, dobře padnoucí hudbou a slušný výkon Christophera Walkena. ()

classic

„Mŕtva zóna” je v podstate "slepým bodom" , vzťahujúcim sa k jasnovidectvu človeka, čiže presne definuje nielenže schopnosť vidieť do blízkej budúcnosti, ale, podčiarknuté, dokáže ju i (Z)MENIŤ, t. j. nadanie ovplyvniť predtuchu Johnnyho Smitha, bývalého školského učiteľa. Ten mal na začiatku ťažkú autonehodu, ktorú si jednak nezapríčinil vlastným pričinením, a tak kvôli jej následkom zostal na päť, dlhých rokov ležať v kóme, keď po prebudení sa, začne oplývať zvláštnymi víziami - vidieť, čo sa môže stať, alebo taktiež, nazrieť aj do minulosti, čo sa už stalo. Prvotný impulz sa dostaví, akonáhle chytí sestričku za ruku, kedy dospeje k záveru, že jej dcéra sa ocitá v zovretí štipľavých plameňov v dome, ktorý zachvátil požiar biblických rozmerov, čím jej de-facto zachránil život, pričom toto je iba úvodný, spúšťač udalostí, ktoré sa postupne rozšíria do astronomických výšin. Trebárs, o čosi neskôr ho osloví i šerif polície George Bannerman, aby pomohol dolapiť nebezpečného, sériového vraha, alebo na kandidáta na senátora - Grega Stillsona má obzvlášť veľmi ťažké srdce, pretože vidí, čo narobí, keď si zasadne do prezidentského kresla, a nie je to nič lichotivé... To už sme takmer vo finálnej fáze, kedy sa schyľuje k razantnému kroku... / Som strašne milo prekvapený z Cronenberghovho filmu, kde si zahral už »ostrieľaný« Krištof Walken. Väčšinou bývala nastolená nepríjemná, tiesnivá a stiesnená atmosféra, občas i do samých extrémov vybičovaná ! Brooke Adamsovej sa nie a nie zbaviť, alebo Martina Sheena sa nedalo len tak ľahko striasť. Toma Skerritta som ihneď nespoznal, ale potom mi už bolo všetko naprosto jasné, odkiaľ si ho pamätám ? The Dead Zone by som odporučil asi každému, ale zase neručím, že to každému sadne. ()

lola3121

Převody románů Stephena Kinga na filmové plátno je věc dosti ošidná, někdy se to moc nepovede. Tohle je naštěstí ten opačný případ, s provedením Davida Cronenberga jsem spokojena, samozřejmě s ohledem na rok vzniku (mimochodem zajímavé je, že synek Rogera Stuarta měl již v té době doma v pokojíčku stolní počítač, zatímco tady jsme si o počítačích ještě léta za dlouhých zimních večerů pouze vyprávěli). ()

MontyBrogan

Názov filmu môže pripomínať okázalé potulky po zahmlenom mieste, kde mŕtve duše žiadostivo ohmatávajú nových návštevníkov pekelnej večnosti. Povesť režiséra zase značí, že tieto scény budú dostatočne úchylné a frekventované. Meno herca v hlavnej úlohe napokon napovedá, že nebude potrebné ani využiť nechutné masky, aby pôsobil hrozivo. Skutočnosť je ale iná. A dôvod si trúfam hľadať v rešpektovaní Kingovej predlohy, aj keď som ju nečítal. Ide totiž o výnimočne decentný thriller/horor, na Cronenbergove pomery, a tiež o dosť málo temperamentnú a zvrátenú postavu, na pomery Christophera Walkena. Hlavne sa však nejedná o explicitné vyjadrenie určitej temnej zóny, ako si to môžete predstaviť po prečítaní titulu. Je to príbeh človeka, ktorý mal všetko, až kým sa jedného dňa po autonehode ocitol v kóme. Prebral sa natoľko neskoro, že nemohol nič už vnímať tak, ako predtým. Vrátil sa totiž z miesta, odkiaľ sa nám to bežne nedarí. A preto si so sebou priniesol aj schopnosť pozerať sa času cez rameno... No ako ju nakoniec využil, to vám už zbytočne prezrádzať nebudem. ()

honajz

Kdyby jen Christopher Walken věděl, že když jakožto učitel v Mrtvé zóně pronese repliku o jezdci z Ospalé díry, že v tom filmu bude jednou hrát. Zní to poněkud mysticky, ale skutečně - v Mrtvé zóně, filmu podle Stephena Kinga z roku 1983, hraje Christopher Walken učitele a zadá žákům naučit se něco o jezdci z legendy o Ospalé díře. A v roce 1999 si tohoto jezdce v také hororu Ospalá díra zahraje... V tomto filmu vlastně také přijde svým způsobem o hlavu - po autonehodě upadne do kómatu, a když se po pěti letech probudí, zjistí, že jeho dívka se provdala, má dítě a on sám rozumí řeči zvířat. Tedy, co to plácám? Že vidí do budoucnosti. Nejprve takto zachrání dítě zdravotní sestry, pak pomáhá policistům, aby se posléze musel vyrovnat s daleko větším úkolem.  Režisér David Cronenberg nechává film překvapivě plynout v klidu, bez excesů a extempore, na něž jsme u něho zvyklí, jen občas tlačí na pilu u „milostných" scén, jako by chudák nevěděl, jak takový polibek na rozloučenou vypadá a násilně ho dojí ještě tunami deště. Celkově film není špatný, patří pořád k těm lepším řekněme hororovým snímkům (i když jde spíše o thriller s jemným nadpřirozeným prvkem), ale přece jen nedokáže vzbudit emoce, ono volně plynoucí tempo a na druhé straně určitá režijní ležérnost "jen" sice kvalitně řemeslně, ale jen odvypráví historku, jaké se vyprávějí u krbu v zimě po půlnoci se skleničkou něčeho zaručeně alkoholického v ruce. ()

poz3n

Obecně bych si už měl zakázat, koukat se na filmové adaptace poté, co si přečtu knižní předlohu. Z takového hlediska prostě nemůže film téměř nikdy uspět. Nicméně troufnu si říct, že Mrtvá zóna nefunguje i jako film sám o sobě. Hlavní problém je podle mě v naprosto strašném a nefunkčním scénáři. Chvílemi se až křečovitě drží knižní předlohy a vkládá hercům do úst identické repliky a vzápětí se na předlohu úplně vykašle a přidá trapně působící zvrat, zřejmě pro dobro filmového vyjadřování. Jako celek je z toho ale naprostá patlanice, kterou kdybych viděl bez znalosti Kingova díla, nechápal bych, proč někdo takový film vůbec točil. 4/10 ()