Malý Rich Tayler je trošku ustrašený malý chlapec, který si svůj život často znepříjemňuje hrůzostrašnými statistikami o možných úrazech a nebezpečích, běžně číhajících na chlapce jako je on. Jednoho dne se za prudké bouřky schová v obrovské městské knihovně, kde uvidí podivného pána Downeyho, který mu vypíše čtenářský průkaz a ukáže bojácnému Richovy cestu do tajemného světa knižní fantazie... (oficiálny text distribútora)

Djkoma

Rodinný animák, který vás ničím nepřekvapí a ničím nezklame. Pohádce bohužel chybí potřebná atmosféra a animace tomu naprosto nepomáhá. ()

tron

Ako znie dávna, pirátskym prachom zapadaná pravda, fantasy je drahé nakrúcať a preto ich máme tak málo. Tvorcovia tohto filmu na to išli rafinovane: „civilné“ scény nakrútili so „živými“ hercami (Christopher Lloyd, Macaulay Culkin), kým tie fantasy... v kreslenej, s prepáčením LACNEJ podobe. Výsledok je, samozrejme, riadne rozpačitý. Rok 1994 znamenal úpadok v Culkinovej kariére. Po trhákoch Sám doma 1 a 2 sa upísal prepadákom, v lepšom prípade priemerným záležitostiam á la Sám doma a bohatý alebo Kšefty s otcom (alebo Vládca kníh, ehm) a to bol začiatok konca najpopulárnejšej hollywoodskej detskej tváre 90-tych rokov. ()

B!shop

Ze zacatku byl film hodne dobrej, i kdyz v hlavni roli malej kluk je vetsinou problem, tohle byla vyjimka, pac takovyho sraba jsem dlouho nevidel a ty jeho kecy byli perfektni. Jenze kdyz se zaclo s kouzlama a film presel do animace, tak jsem se zhrozil a cekal, kdy to zas zacne bejt hrany, coz se bohuzel nestalo. Chapu, ze hrany by to neslo moc dobre udelat, ale na animovanej film jsem nebyl pripravenej. Jenze nastesti je film v ramci zanru docela temnej, takze se to dalo v poho dokoukat. ()

BadoXXII

Originálne detské fantasy zložené z hranej a animovanej časti. Pre malé dieťa veľmi vhodné dobrodružstvo, ale dospelému publiku to už v dnešnej dobe nemá čo ponúknuť. ()

Jezinka.Jezinka

Knížka může být opravdovým přítelem. Pokud ji chcete tahat s sebou pořád, je dobré, když má pevnou vazbu. Macaulay nebyl sám jen doma ale i v knihovně, jak se ukázalo, coby kreslená postavička byl vlastně dost sympaťák. ()

MM_Ramone

Nič sa nevyrovná tomu jedinečnému pocitu, keď som začítaný do dobrej knihy. Úplne ponorený do deja. Je to ako sladké drogové opojenie. Prebudenie skrytej fantázie. Uvoľnenie bezhraničnej predstavivosti. Paráda. Veľmi rád čítam. Taktiež sa mi hodne páčia fantasy námety. Nemám ani nič proti kombinácii klasického hraného filmu s kvalitne spracovanými animáciami. No a Macaulay Culkina dodnes považujem za najväčšiu destskú, filmovú hviezdu. Takže predovšetkým z týchto dôvodou sa mi rodinný, z časti animovaný, fantasy snímok "Strážca kníh" celkom páčil. *** ()

Davies182

Kopírka Neverending story je z tohoto fantasy cítit na míle daleko. To ale snímku paradoxně nezabraňuje v tom, aby se u něj v klidu pobavila celá rodina, protože není ani trapný, ani nudný a zdlouhavý. Je to přesně ten typ fantasy filmu se sympatickým hrdinou, jakým byl pro děti v roce 2001 nový filmový Harry Potter: úchvatný, zábavný a dokonce jsem si na něj po letech i vzpoměl... ()

Phobia

Jen 57%??? Jděte se bodnout rohlíkem, mně se tahle pohádka o jednom ustrašeném chlapci a knihách líbila. Animovaná část sice nebyla technicky nic extra, ovšem dobrodružný příběh plný fantazie mě uchvátil... Snad je to tím, že odjakživa zbožňuju knížky a jejich ztvárnění i hlášky mě jednoduše bavily. Napůl hranou a napůl animovanou formou mi to připomnělo oblíbenou pohádku mého ranného dětství "Vodní děti" a námětem zase nejoblíbenější pohádku jen o málo pozdnějšího dětství "Nekonečný příběh". Původně jsem chtěla dát 4*, ale ta nedoceněnost mě naprdla, dám 5* vám natruc:-P. 85% EDIT: A vida, pomohlo to:-D. ()

Fiftis

Toto proste musíte vidieť. Miloval som túto snímku v detstve. Hraný film sa v polke mení na milú animovanú rozprávku. Všetko s Macaulay Culkinom v hlavnej úlohe. A so skvelým slovenským dabingom. Naozaj krásne. Detský rozprávkový film The Pagemaster - Vládca kníh vychádza z podobného motívu ako známy Nekonečný príbeh (1984). Bojazlivý chlapec Richard sa dostane do sveta kníh a so svojimi sprievodcami - knižkami Dobrodružstvom, Fantáziou a Hororom prežije mnohé eskapády, pri ktorých stratí strach a získa odvahu. Tvorcovia vo filme kombinujú hrané pasáže s animovanými sekvenciami. Postupujú pri tom cestou najmenšieho odporu: scény s živými hercami tvorí len prológ a epilóg filmu, zatiaľ čo prevažná časť deja sa odvíja v animovanej podobe. Výtvarné poňatie sa líši od disneyovského štýlu. Film sa odvoláva na známe postavy dobrodružných a hororových príbehov, aj na rozprávkové bytosti. Jeho základná myšlienka je uviesť malých divákov do báječného sveta, ukrytého v knihách. Atraktívnosť snímky má pozdvihnúť účasť detskej hviezdy Macaulaya Culkina, ktorý sa tu však objaví len na malej ploche, zato však dostal animovanú podobu. ()

kingik

Hvězda Macaulay Culkina pomalu pohasínala a není divu, že se v rámci jeho záchrany dětské filmové kariéry přistoupilo i na horší varianty jeho účinkování v dalším filmu. Tím je právě postava chlapce ocitajícího se v tajemném světě knižní fantazie jako kreslená postava. Ano, film je kombinací hraného a animovaného filmu. Skloubení těchto dvou složek se mu ale nedaří a děj není schopen diváka vtáhnout. Na rok 1994 bych však vyzdvihl technickou stránku filmu, která tu dějovou jednoznačně předčí. Film se jevil jako velmi ambiciozní už podle jmen, které na něm dělaly, např. hudební skladatel James Horner i snaživý režijní řemeslník Joe Johnston. Film však velký rozruch nenadělal, jeho návštěvnost byla slabá a po nějakém čase, nevhodném a hlavně nedostatečném výběru rolí, definitivně pohasla i Culkinova kariéra. Z piety dávám 60% ()

SeBig

Taková blbina pro šprťata. Mě jakožto dospělého jedince to nenadchlo. Kdo má rád klasický Dyznyjovky se v tom najde. ()

Chrustyn

Jeden ze snímků, který se pokoušel přiživit na populární kombinaci hraného a animovaného filmu, což ještě podpořil v té době populárním Culkinem. Bohužel však i přes slušnou výtvarnou stránku, film nedokáže příliš zabavit a troufám si tvrdit, že ani dětské publikum. ()