Jurský park 3

• Česko Jurský park 3 (viac)

Doktor Alan Grant (Sam Neil), paleontológ svetového mena, sa i naďalej venuje štúdiu dinosaurov. Práve sa mu podarilo dokázať, že velociraptory disponovali vysokou inteligenciou a schopnosťou vzájomnej komunikácie. Ale na otrasné osobné stretnutia s pravekou faunou sa snaží zabudnúť. Závratná finančná ponuka manželov Kirbyovcov (William H. Macy, Téa Leoniová), ktorí si chcú zalietať nad Isla Sorna, spôsobí, že sa spolu so svojím asistentom stane ich odborným sprievodcom. Keď však lietadlo zamieri na pristátie, pochopí svoj omyl. Tí dvaja – nie príliš bohatí rozvedení partneri – práve na Isla Sorna stratili štrnásťročného syna Erica (Trevor Morgan) a sú odhodlaní ho zachrániť stoj čo stoj. Niekdajšia základňa Jurského parku je v troskách, ale dinosaurom sa tu darí a človek je pre nich nevítaným votrelcom... (TV JOJ)

Hpatrik

O malinko lepší než dvojka, žádná revoluce se však nekoná. Pěkné obsazení spolu s navrátivším se Samem Neilem a Laurou Dern, příběh je ale průměrný a silně předvídatelný, narozdíl od Lost World to má alespoň hlavu a patu. Jako rodinná zábava pro nenáročné na jakékoliv komerční stanici, OK. Slabší tři. ()

MilesTeg

Na cizí vejce nesahej /-------------/ Alan Grant (Sam Neill), nedobrovolný hrdina prvního dobrodružství na Isla Nublar – stanovišti A, žije poklidnou kariéru paleontologa a odmítá vzpomínat na své setkání s živými dinosaury. Jeho tehdejší kolegyně a partnerka Ellie Sattlerová (Laura Dern) si vzala nudného a vlivného státního úředníka a vychovává dvě malé děti. Na vykopávkách, kde doktor Grant pracuje, však dochází finance a proto se nechá přemluvit manželským párem Kirbyových (William H. Macy a Téa Leoni), aby jim – spolu s mladým kolegou Billym Brennanem (Alessandro Nivola) – dělali dobře placené průvodce při nízkém přeletu nad Isla Sorna, stanovištěm B. Jenže manželé Kirbyovi nechystají přelet, ale záchrannou misi, kterou zajišťuje Udesky (Michael Jeter) a jeho dva ostří hoši. Zachraň se, kdo můžeš/---------------/ Steven Spielberg se vzdal režie třetího pokračování, které předal Joe Johnstonovi, režiséru filmu Jumanji, a předznamenal tak i obměnu herců. Obě hlavní postavy, které hrály v prvním díle a nevešly se do druhého, jsou opět ve třetím – Grant i Sattlerová (roli ženské hrdinky za ni záhy přebírá Amanda Kirbyová). Stejně se vyplnil i můj další předpoklad; na závěr Jurského parku II. - Ztraceného světa se objevují létající ještěři a hle, pteranodoni hrají jednu ze tří základních hrozeb životům našich hrdinů. Tou další hrozbou jsou naši staří dobří velociraptoři (zde pouze raptoři), fungující jako dokonale organizované zabijácké komando s rodinnými sklony. Alan Grant sklízí na počátku filmu úspěch s novou teorií o velmi vysoké inteligenci raptorů (vyšší než delfíní nebo opičí), ale není to nic nového, hodně podobné chování známe už z prvních dvou filmů, navíc tu je snad jen schopnost výměnného obchodu. Třetím ohrožením – tím nejhrozivějším – je nový velký predátor Spinosaurus, střídající už okoukaného Tyranosaura, větší, rychlejší a žravější. Možná si vzpomenete, jak doktor Grant nesnášel děti a musel se starat o Alex a Tima; nyní tráví část filmu s dalším přemoudřelým frackem, Erikem Kirbym, ale ten je soběstačnější než paleontolog sám a také mu zachrání krk. Zavedenou zvyklostí Jurských parků je krátká účast ostrých hochů s nabitými zbraněmi, kteří slouží jako potrava pro místní dravce, nejspíš proto, aby jim predátoři vydrželi až do konce filmu a nehladověli. Proto jsem litoval zařazení Michaela Jetera (Udesky), který se nezapomenutelně zapsal do mé paměti coby transvestitní bezdomovec z Krále Rybáře, do role kandidáta na snídani; mnohem raději bych nechal sežrat Williama H. Macyho. Film má slibný začátek a skvělou komicko-akční sekvenci po druhém nedobrovolném přistání letadla, bohužel další děj se velmi zmírňuje a podle mého vkusu příliš mnoho lidí přežívá. Samotný závěr byl nereálný a úplně ujetý, však uvidíte sami. A nemyslím tím pteranodony, ti byli kouzelní. Četl jsem už něco o chystaném čtvrtém pokračování; nevím, co to bude, ale zatím ještě tvůrci nevyužili mořské ještěry. Představoval bych si něco jako druhohorní Čelisti, aspoň v části filmu a pak se přimlouvám za to, aby čtyřka byla posledním filmem ze série a aby všichni lidé byli sežráni. Nejsem ale nelida – povolil bych lidským hrdinům, aby ulovili a upekli dinosaura, aby si ještě před smrtí užili pořádného bolení břicha. () (menej) (viac)

E lan

Obstojné třetí pokračování série s lepšími triky, horšími postavami a vůbec dobře ubíhajícím dějem. Dnes už dobré jen do telky... ()

Sosak

Slabota, která už pobaví diváka jenom ztěží. V podstatě tam jenom předvedli nově objevené dinosaury a pár nově zjištěných věcí, neuměle zapasovaných do příběhu. ()

sigf07

Z předchozích dílů zbyl snad jen monstrozní hudební motiv, povedené modely dinosaurů a dobré jméno série, které celý projekt zaštiťuje. Naopak příběh nabyl na plytkosti a narostl počet WTF momentů. Se svými předchůdci se doposud nejmladší sourozenec nemůže rovnat, na druhou stranu ze srovnání s jinými "dinofilmy" vychází jako velmi solidní nadpůměr. Z celkového hlediska jde o non-stop honičku pralesem, která moc inteligence nepobrala a neoplývá nijak vyjímečnými hereckými výkony, což ale do jisté míry vynahrazuje pocit, že se pohybujete v důvěrně známém postředí a skvělí dinosauři, mezi které přibylo několik nových druhů. ()

Martin79

Poctivě zvládnuté filmařské řemeslo. Po trikové stránce není moc co vytknout. Kvalit prvního dílu to nedosahuje, přesto jsem se ani chvilku nenudil. Po né moc vydařené dvojce, nepatrný posun kupředu. ()

Psycho.R

Michael Crichton by byl hodně zklamaný, co se z jeho příběhu stalo. Jeho pečlivě promyšlená knihy Spielberg skvěle zadaptoval. Úžasná atmosféra prvních dvou filmů mi brala dech, stejně jako hudba neomylného Johna Williamse. U trojky je tohle všechno pryč, Joe Johnson režíruje rutinně, hudba je odbytá, pokud se necituje původní theme, je to tuctová hudba k libovolnému dobrodružnému filmu. Příběh nic nerozvíjí a jde odnikud nikam. Efekty jsou slabší, než u jedničky, což je dost špatné vzhledem k tomu, že tehdy šlo o revoluční první pokusy. O nikoho se tu nebojíte, naopak Téa Leoni by si zasloužila zhynout krutou smrtí v doupěti T-rexe. Jestli to za něco má body, tak Sam Neil, který k sérii neodmyslitelně patří, ale chybí mu tady Laura Dern nebo Jeff Goldblum, se kterými by si vyměňoval jízlivé poznámky. Klasický produkt přelomu tisíciletí. ()

Shakaar

Řekl bych, že paradoxně trojka dopadla lépe jako druhý díl. Finance evidentně osekali, a se starými herci udělali něco na způsob remeaku původního filmu. Je jen možná škoda, že film nevyšel trochu později. To co možná dvojku sráželo bylo velmi povedený první díl. ()

danny_21

Tak akorát už je načase přestat ždímat tu ještěří ságu. Trojka s druhohorními potvůrkami kvalitou víceméně kopiruje svého předchůdce, trikově výborná, dějově prostounká jako duše Otíka Rákosníka, ještě, že to bylo s délkou tak akorát - 60 % ()

diodoros

Tretí diel série, tentoraz bez Spielberga ako režiséra. Efekty sú tradične kvalitné, herci ujdú, hudba z väčšej časti recykluje staršie motívy Johna Williamsa a pridáva pár jednoduchých neprelomových skladieb, logické nezmysly zostávajú a pribudlo k nim aj "náhodné" šťastie skoro vo všetkom, čo hlavné postavy zažívajú a príbeh je prostý. Kým predchádzajúce dva filmy mali osobitú atmosféru, vlastnú hudbu, dobre spracovaný dej a príbeh o nebezpečenstve zahrávania sa s vedou ako s hračkou a z toho plynúce ohrozenie, tento diel sa posolstvu znásilnenia prírody venuje v menšej miere a celý dej stojí hlavne na rýchlej akcii a na tom, ako si rozvedená americká rodinka uprostred ostrova s dinosaurmi uvedomí, že sa všetci majú stále radi... Napriek tomu je vo filme niekoľko zapamätateľných scén a dobrých momentov, vďaka ktorým film stojí za pozretie a netreba ho nutne považovať za odpad. V rámci série síce najslabší diel, ale aj tak pekný priemer. ()

Wyrdas

Třetí díl je podle mě ten nejakčnější! Příběh se tu poprvé prohlubuje o city a lépe se tak do něj vžíváme. Akce je zde na rozdávání, po stránce animačně-grafické nelze nic vytknout a herecké výkony jsou více než věrohodné. Škála věrohodně zpracovaných dinosaurů v čele s velociraptory na mě místy působila až mrazícím dojmem. Vzhledem k podhodnocení tohoto snímku se přikloním ke čtyřem hvězdám. ()

bakeero

Áčková značka v béčkovém podání. Naštěstí si trojka Jurského parku na nic nehraje a stačí dobře bavit, takže coby oddychovka s dinosaury funguje, jak má. ()

Eventyrer

Trojka stráca úplne všetko, čo bolo Jurským parkom. O postavy sa divák ani v najmenšom neobáva, skôr sú na smiech a tešíte sa, že tú jačiacu ženskú nejaký ten dino zožerie - nanešťastie sa to nestane. Sam Neil a Laura Dern sa tam objavili len ako tváre bombastickej jednotky, no na úspech to - ako inak - nestačilo. Okrem toho, že vo filme panuje absencia strachu či zatajeného dychu, od momentu ako sa nám predvedú pterodaktili lietajúce mimo klietku, všetko stráca logiku a núti to človeka uvažovať, kde mal hlavu scenárista - boli traja, takže zrejme jeden nevedel čo robí ten druhý a tak dokola - keď do filmu vložil čosi tak absurdné. ()

bono22vox

Atmosféra jako z Indyho a poněkud komorní a temná, čerpající ze starých scén předešlých dílů, nijak nepřekvapil ale ani nezklamal. Film mě rozhodně neurazil... ()

Black-star

Další z řady kvalitních snímků jurského parku, tento se zlehka snaží navázat na jedničku, ale už to není tak velkolepé a překvapivé jako právě první díl. Přesto se jedná a poctivou filmařinu a je fajn že vše opět zůstavá na proklamovaném ostrově, kam je sice vstup zakázán ale pod falešnou záminkou se sem stejně vydají v doprovodu Sama Neilla (plus že se vrátil) a vše nakonec až na nemalé ztráty dobře dopadne :-) ()

zapalik

Povedenější jak dvojka, přiměřená délka, skvělá oddychovka. Je vidět, že se vizuální efekty zase posunuly dál. Náramně jsem se bavil ()

Problémové filmy

Problémové filmy

10.02.2008

Dva snímky se v posledních týdnech dostaly do vážnějších potíží, ale podařilo se je včas zachránit před tzv. development hell (peklem nikdy nezrealizovaných projektů). Mark Waters, od něhož brzy… (viac)