Pred súmrakom

• Česko Před soumrakem (viac)

Film režiséra Richarda Linklatera volně navazuje na jeho snímek z roku 1995 Před úsvitem (Before Sunrise). Film Před úsvitem je romantickým příběhem o lásce dvou mladých lidí, francouzské studentky Celine (Julie Delpy) a amerického mladíka Jesse (Ethan Hawke). Celine a Jesse se setkali ve vlaku z Budapešti do Vídně a děj filmu se odehrával v průběhu dvanácti hodin, po které trvalo jejich krátké setkání ve Vídni. Snímek končil rozloučením obou hrdinů po jedné společně strávené noci. Celine a Jesse se rozešli se slibem, že se znovu setkají ve Vídni po šesti měsících. (oficiálny text distribútora)

runner85

Veľmi milý príbeh dvoch ľudí čo sa po rokoch stretnú a vedú zaujímavý dialóg ... k samotnej spokojnosti mi tam chýba lepší koniec, vo veľa prípadoch mám rát takto neurčité konce ale tu zrovna nie ... ()

Hamaradža

Krásna konverzačka, oproti prvému dielu na prvý pohľad menej kúzelná, v skutočnosti iba akási dospelejšia, menej rozprávkovejšia, nepochybujem o tom že pre mnohých ľudí o to sympatickejšia. Už to nie je o dvoch "ešte nedávno deťoch" plných ideálov a potenciálu. Je to o dvoch ľuďoch ktorí si napriek svojim zaškatulkovaným životom uvedomia, že niekedy práve v jednoduchosti a prirodzenosti je krása. A opäť mám nepopísatelnú chuť objať Richarda Linklatera :) Pretože sa ma jeho filmy dotýkajú na miestach o ktorých som myslel že už ich nemám :) Veľké ďakujem :) ()

halogenka

Před soumrakem (stejně jako Před úsvitem) dokazuje, že na romantických filmech, kdy vlastně s menšíma obměnama omíláte stále to samé, je nejdůležitější scénář, potažmo tedy dialogy, nestačí líbivé tvářičky, pár sladkobolných keců a hezké prostředí. ()

Vědma

Jak se vytratilo to mládí a naivita, vytratila se i romantika a Paříž (příliš málo využitá) to nezachránila. Snad ty kecy zněly v noční Vídni líp a zajímavěji. Nijak zvlášť jsem dvojici nefandila a asi nejvíc mi bylo líto té manželky a syna daleko v Americe. ()

Skip

Ale, ale, ale... Jsem asi jeden z mála, kdo si myslí, že tenhle film neměl vzniknout. Tedy ne v této podobě. Jednička byla perfektní, ale dvojka už je jen příšerně statická záležitost (i když jsou v pohybu), kde dva jen mluví a mluví, což by nevadilo, protože v jedničce se také jen mluvilo, ale mělo to šťávu, pořád se něco dělo, i když jsme to vlastně neviděli. Tady se neděje nic. Je to fakt jen o tom mluvení, ve kterém ale vůbec nic není. Škoda. ()

Aleee89

Režisér i v druhém díle trilogie těží z normálnosti a civilnosti. A ono to ztrácí své kouzlo. Měla jsem pocit, že tohle všechno už jsem jednou viděla. Hrdinové se chovali naprosto opačně než minule, jejich názory byly diametrálně odlišné. Pokud to mělo důvod a hlubší smysl, tak jsem ho nenašla nebo nechtěla najít. Dialogy byly fajn, životní moudra se ve filmu najít dala, ale opět - žádná vášeň, která by vás připoutala k obrazovce. ()

Dont

Pokračování romance z Vídně se odehrává ve stejném duchu, jen jsou na obou protagonistech znát ty roky navíc. Právě tohle je jedna z věcí, která se mi na téhle sérii moc líbí. Přístup všech zúčastněných. Režisér čeká s pokračováním devět let a herci se podílejí na scénáři či hudbě. Za tohle klobouk dolů. Ten valčík v závěru byl odzbrojující a neuvěřitelně milý. ()

kajas

Osmdesátiminutový rozhovor dvou lidí na všemožná témata, nic zásadního. Vídeň mě bavila o chloupek víc, na druhou stranu jsem si skutečně oblíbila Hawkova Jesse, z těch jeho zamilovaných pohledů jsem se málem rozložila na molekuly ;). ()

Fanucci

O stupeň lepší než jednička kvůli společné bolesti odloučení a neuskutečněné lásky, která obě postavy spojuje. Film je také o dost lepší proto, že je o kratší než první díl. To u konverzačních filmů hodně pomáhá (koukněte na Allenovy filmy - skoro každý je okolo 90 minut). ()

kinderman

On (E.Hawke) a ona (J.Delpyová) se setkávají v Paříži, aby si v několika desítkách minut, které zbývají do odletu letadla, pověděli všechno o těch devíti letech, jež uplynuly od jejich posledního (a jediného) setkání ve Vídni-zachyceném ve filmu Před úsvitem. Od počátečních banalit typu: „ Jak se pořád máš a co děláš?“ vede jejich rozhovor až na citovou dřeň, kterou ocení hlavně diváci, kteří už mají, jak se říká, něco odžito. ()

Eldrick

Slizoun Hawke a francouzská zrzka Julie Delpy jsou sice absolutně asexuální pár, ale životní pravdy, které pronášejí, za to stojí... a ta proklamovaná romantika? Kvůli ní jsem na to fakt nekoukal. ()

Chrysopras

Konverzační nuda s trapnym koncem. Ocenit se dá jen koncept. Ikdyž jak koukám na ostatní, nejspíš jsem byl na cestě do Varů úplně mimo :-) ()

Lauri

TOP10! Už pár měsíců marně přemýšlím, co ke druhému dílu napsat. Možná stručně sdělím jen to, že z celé trilogie se mému srdci probojoval nejblíže. Už jsem ho viděla snad 10x a každé další zhlédnutí mě dojme, rozpláče i rozesměje. I když první díl byl nejkouzelnější a třetí nejvíce ze života, druhý díl je přesně ten, který se mnou rezonuje nejvíce a pokaždé ve mně zanechá velmi hluboké emoce. ()

Scylla

Film viděn v autobuse Student Agency na cestě do Budapešti. Až mě překvapuje, že se tenhle film do programu žlutých autobusů dostal, protože vedle ostatních pořadů (uslzených romancí a akčních béček), působí velice neotřele. Pro někoho nudná konverzačka je ve skutečnosti poutavě natočený film o rozhovoru dvou lidí, jejichž životy ovlivnil jeden večer... Jejich rozhovory působí tak reálně a přirozeně, že se dokážete do postav během chvíle vcítit a pak jen tiše doufáte, že se dá pár znovu dohromady... a nebo taky ne... :) Ve výsledku pak, stejně jako v Jesseho knize, záleží na tom, jestli jste cynik nebo romantik... ()

easaque

tak mám za sebou tuto netradiční romantickou trilogii, jejichž jednotlivými díly vznikaly s odstupem devíti let. Nevím zda se se všemi počítalo od začátku, ale jsou natočené tak, že jsou sledovatelné i samostatně. Děj každého je postaven na dlouhých dialozích (převážně) hlavních postav, díky nímž se poznávají navzájem a my je, a to vše v úseku jen několika hodin. Tento nezvyklý způsob vyprávění je podle mě docela originální, stejně jako vývoj vztahu v jednotlivých filmech. Druhý film se odehrává v Paříži, kde se při autorském čtení oba setkají znovu a v rychlosti probírají prožitá léta a řeší co by kdyby.... Tento díl mi připadal nejlepší a je z něho cítit nejvíc naděje a romantické nálady. Známkuji čistou čtyřhvězdičkou. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Říct, jestli mi přijde lepší Před úsvitem nebo Před soumrakem, by pro mě bylo tolik obtížné, jako kdybych měl vybrat, jestli by měla být smazána existence buď Kontaktu, nebo Inland Empire. Prostě mi přijde, že ty filmy se mi líbily naprosto stejně, že jsou stejně skvělé, akorát každý měl jiné drobné mínusy. Ty ale nemění nic na tom, že je to skvělý film. Linklater tohle prostě umí, má to povedené tempo, nenudí to, dialogy jsou velmi chytře a realisticky vymyšlené, stejně tak i celý průběh filmu, který je skvěle pospojovaný dohromady. Přesně nějak takhle si představuju pořádný romantický film - žádné (nebo minimum) kýče, uvěřitelná hlavní dvojice a chemie mezi nimi a uvěřitelné dialogy. To všechno oba díly Před... mají a proto i druhému dílu dávám slabých 5*. Evidentně jsem Linklatera neměl zavrhnout hned po Chlapectví - a kdoví, třeba ten film teďka docením víc. Btw, hodně se mi líbil začátek, kterým Linklater vlastně některým divákům odpověděl, proč má první díl otevřený konec :-) A je tady i dost humorných scén. Slabých 5* ()

kombajn

Nejkrásnější film jaký jsem viděl, první film, který je o všem, aniž by se v něm stalo něco jiného než si jen dva lidé povídali. Film na který tento film navazuje jsem neviděl a vidět nechci, protože je to zbytečné. Něco tak lidského, romantického a zamyšleníhodného jsem nikdy neviděl. Je to hardcore romantika a hlavně zážitek... ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Málokterý režisér využívá plynutí času do takové míry, jako Richard Linklater. Jeho snímek Chlapectví se točil 12 let, romantická trilogie Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí zase vznikala s… (viac)

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (viac)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!

13.05.2007

...říká Julie Delpy, kterou známe především z dvoudílné konverzační romance Před úsvitem a Před soumrakem. Julie už několik let spřádá plány na film o Alžbětě Báthoryové. K němu si sama napsala… (viac)