Utajený

• Česko Utajený (viac)

Vina se zapomíná snadněji než ponížení. Francouzské drama ověnčené řadou světových cen.  Stačí dlouhý statický anonymní videozáznam ulice a domu, ve kterém bydlí Anne a Georges, a jejich život to postupně převrátí naruby. Anne a Georges sledují dlouhý videozáznam jejich ulice a domu, který pořídil jakýsi anonym. Takhle začíná film Michaela Hanekeho (scénář i režie) Utajený, který získal na 58. MFF v Cannes Cenu za režii, Ceny FIBPRESCI a ekumenické poroty. Posbíral i čtyři Evropské filmové ceny, Césary, které se udělují francouzské produkci a mnoho dalších cen po celém světě. Tajemné vzkazy, které dostává Georges a které vedou hluboko do jeho minulosti, pomalu rozleptávají nejen jeho život, ale vztah s manželkou a jeho vnitřní integrace, osobní ukotvení v životě, práci, v rodině se rozpadá. Postupně si dokáže odpovědět na otázky kdo a proč. Ale vracet se k tomu všemu po takové době? Vynikající herecké výkona Daniela Auteuile a Juliette Binocheové umocňují silný příběh o vině, svědomí a lidském selhání. (oficiálny text distribútora)

neneka

Udělal mi radost tenhle film... stejně tak herecké výkony J. Binoche, D. Auteuila a "mé" Annie Girardot... a v reakci na některé komentáře, mně se dost líbilo, jak se to "vleklo"... Zdánlivě. Byla jsem zvědavá na další snímek Michaela Hanekeho, z jeho Pianistky mi před lety až mrazilo. To se tady sice nestalo, ale mě nemusí z každého filmu mrazit.. Svou jedinečnou atmosférou si mě získal i tak.. ()

hemul

Nečakal som, že ma ešte nejaký film nadchne svojím inovátorstvom a originalitou, ale tomuto sa to podarilo úplne. Konečne súčasný film, ktorý z diváka nerobí hlupáka. Ďakujem. ()

Muel

| Les Films du Losange | Mňa ten Hanekeho štýl začína vlastne aj baviť, ale zároveň si nemyslím, že je to vyslovene výborný film. Je tu veľa nápaditých obrazcov, veľa útržkov, ktoré vám začnú dávať zmysel až na konci a samozrejme žiadna hudba. Mám pocit, ako keby sa Haneke snažil diváka čo najviac unudiť, nechať ho trpieť počas filmu, ale zároveň tým utrpením diváka naplno zaháčkovať a potešiť kvalitným filmom. Nerozumiem, ale obdivujem. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

Martyr

Pomerne zaujímavý príbeh s nudným vykreslením. Výnimočná bola hudba, ktorá zvýrazňovala dojem z rôznych situácií ;-) ()

RickyFitts

velmi dobré... režie i herci skvělí, ale myslím, že šlo pálit mravence pod lupou ještě více... a ta podobnost s Lost Highway je trochu vadou na kráse ()

Mat21 odpad!

Poklidný život televizního publicisty George a jeho rodiny je narušen v okamžiku, kdy objeví u svého prahu videokazetu obsahující statický pohled na svůj dům. V následujících dnech přibývají další videokazety zabalené v kresbě chlapce s krvavou stopou od svých úst. Indicie i jedna z videokazet přivedou George až ke dveřím Madgita, ve kterém poznává chlapce ze svého dětství, kterého odsoudil k pobytu v sirotčinci. ● Film Utajený je pro mě jeden z horkých adeptů na zisk trofeje nejhorší film, který jsem za poslední rok viděl. Je ze značné části tvořen neskutečně dlouhými statickými záběry, a to nejenom v okamžiku, kdy si George přehrává videokazetu. Krize má své kořeny patrně již v roce 2005, kdy v rozpočtu filmu již nezbylo na střih. Znechucen dějem i celým filmem čekám alespoň na zodpovězení jediné otázky filmu, avšak jeden z mnoha proklatě dlouhých statických záběrů náhle začnou překrývat závěrečné titulky a já nevěřícně čekám a stále čekám. Utajený by se nechal přirovnat k modernímu umění. V okruhu zasvěcených "znalců" je obdivováno, pro zbytek populace se jedná o brak nejvyššího kalibru, který by si nepověsili na zeď ani zadarmo. ║23.8.2009║ ()

KOZEL84

Haneke ty svině,že prej poctivá hra!!Během sledování sem si vzpomněl na Lost Highway,Nolanovo Following (Cobbovi hrátky s různými drobnostmi při vloupávání do cizích bytů,kterými pro svoje potěšení nabourává klid nájemníků) a Oldboye.Od každého trochu.Film má rozvláčné až nudné tempo a typicky statickou ''Hanekeho'' kameru (ten by staticky natočil i zemětřesení),ale zvědavost,které Haneke na konci ukáže vztyčený prostředníček a můj oblíbený Daniel Auteuil mi nedali se nudit.Haneke divákovi fakt nepodlézá a občas mi přijde,že ho snad i mírně nesnáší.Mě se na něm líbí,že od něho se nikdy žádného cukříku člověk nedočká (lidi sou svině) a to i když mu to vždycky pro přílišné,křečovité a až zaslepené trvání na věci,nežeru.Asi tady o nějaké vysvětlení nejde a stačí sledovat co to se všemi dělá,než kdo to se všemi dělá,ale už pro vlastní klid...Všechno tady ukazuje jen jedním směrem.A to že dotyčný skálopevně a skoro upřímně zapírá má jen prohloubit Auteuilův teror.''Věřte čemu chcete'' je jeho hláška.Tak jako lidi lžou nó.Bud' je to film geniální anebo geniálně vyjebávající,ale rozhodně kurevsky působivý (minimálně dvě hubopadající scény).Ale těžko tohle doporučovat. ()

fNdEsIECLE

Silně nepříjemný, laciný. Vystavený na efekt. Nikoliv drama, ale horor. Psychický teror na diváka. Popravdě nevím, proč si Haneke s takovými konstrukty láme hlavu. Zřejmě ego. (A proč, proboha, videokazeta? Aluzuje minulost, dvd, cd nebo flash nevypadají dost cool a obrázek by musel být menší. Zbytečná krev.) Haneke má také hodně nakoukaného Bressona. ()

edie sedgwic

Olala, opat raz do kosti mrazivy Haneke, ktory opat raz pracuje s hranicami nejasna a nevyriesitelnosti. Bolo to o nieco menej krute a nervydrasajuce ako Funny games USA, ale zase ma druhej strane viacej ponorene do hmly zahadna. ()

warrenur

Vynikajuce herectvo (Binoche i Auteuil su obaja skveli), psychologia postav, hutne napatie, mnoho skrytych posolstiev, ci nametov k zamysleniu a dlhotrvajuce kamerove staticke zabery. Napriek nazvu filmu ma trochu sklamal otvoreny zaver s mnohym nevypovedanym. Divak v zavere iba cumi a uvazuje, co sa vlastne stalo. Mnohi to vsak pokladaju za hlavny klad tohoto dalsieho vyborneho Haneke-ho kusku, takze nenechajte sa odradit. ()

pend

Komorní drama s vynikajícími herci, které je po formální stránce perfektní, šlo mimo mě. Opravdu jsem v tom netoužil hledat imigrantskou problematiku, film mě chvílemi silně uspával, pár brutálních scén mě zase probudilo, abych na konci konstatoval, že každý si stojí za svým, že hlavní hrdina nebyl v dětství úplně kladný hrdina a že s puberťáky je někdy opravdu těžké vyžít. ()

Lucretius

Když se objevily záverečné titulky, měl jsem podobné pocity jako publikum po skončení Hodiny pravdy v J.C. léžícím spícím. O Hanekeově umělecké poctivosti ale nepochybuju, takže ok, chyba je u mě a můžu jít s klidem spát. Jakkoliv jsou prostředky snímku zajímavé (už jen na Juliette Binoche se dá dívat i kdyby dvě hodiny žehlila), bez konzistentního příběhu by zde bylo chování postav jen nahodilým shlukem událostí. S ránem se mi ovšem rozsvítilo a události dostaly smysl. K tomu je potřeba narušit určitý žánrový předpoklad a trocha nadhledu. V momentě kdy člověk má narativní podklad, snímek dostane i přesah ať už jako psychologická, etická, či sociální studie, nebo vyrovnání se s minulostí. Tvrzení, že to "jak to bylo" nehraje roli je ale intelektuální pozéřinou lidí kteří snímek nepochopili (ani Haneke sám neříká, že máte rezignovat na konstrukci příběhu, ale že "poté" co jej dotvoříte o něj samotný nejde). ()

fisikk

Při sledování si říkám, no takže další film s klukama, co si ublížili v dětství? Tak čekám na vysvětlení, co se stalo, ale ono bohužel nepřicházelo a nepřicházelo. Teď jsem na konci a pořád nevím, kdo je zlý a dobrý a kdo natáčel ty kazety? Nemluvě o pár zbytečných scénách ( na dvoře, nebo před školou). Nelíbil se mi Annin vztah k manželovi, která když jí řekl, že se mu stala závažná událost, ho není ochotná chápat. ()

Gumby

ježis, zas další hvězdičkami nehodnotitelný film (nebo když už, tak 4 málo, 5 moc). Nutno uznat výjimečnost ve všech ohledech, ale..je to opravdu jen kvůli zvyku (porušení navyklých pravidel narace), že mě i takový film nedonutí řičet nadšením a plýtvat hvězdami? Nebo je tomu tak spíš z estetických důvodů (btw. byla tam vubec nějaká hudba?). Srovnání s Lost Highway se nabízí...tam dávám ovšem 5 hvězd bez přemýšlení :) ()

mourinho

Strášně zdlouhavé. U některých pasáží si můžete v klidu zajít na záchod, aniž byste museli zmáčknout pause. Ale jedna scéna je tam fakt omračující, však poznáte. Jinak vysvětlení mi zůstalo utajeno, což v kontextu s názvem filmu je asi v pořádku. Bohužel ve výsledku u mě převládají rozpaky. ()

agassi68

Mám síce rád psychologické drámy, no len po istú hranicu. Haneke ju v tomto filme prekročil, čím zjavne očaril istú časť divákov, ale ešte väčšiu časť sklamal. Auteuil s Binoche po hviezdičke a tretiu dávam za malé cameo Annie Girardot.. ()

Akana

Haneke opět netradičně, nepředvídatelně a navzdory stereotypům filmového vyprávění. A ještě k tomu napínavě. Dvojice Juliette Binoche a Daniel Auteuil tu září jako nikdy a roviny, v jakých můžeme režisérovo poselství chápat, se jako vždycky množí. Dva dlouhé záběry na konci (ten retrospektivní a ten školní) mě přivedly k podezření, jestli Haneke to poselství nezredukoval na prohrábnutí francouzského národního svědomí v otázce alžírského traumatu (upřeli jste jim i vzdělání), ale tak jednoduché to nebude. Mezikulturní neporozumění tu určitě je (podobně, ale ne v tak velké míře jako v Kód neznámý), ale stejně tak i mediální manipulace a podvědomé i vědomé vytěsňování nepříjemných vzpomínek v historickém i obecně psychologickém smyslu. Pole pro různé interpretace je opět široké, Hanekeho obviňující prst opět nemilosrdný a dramatičnost i díky hereckým výkonům elektrizující. A kdo natáčel ty kazety zůstává chvályhodně tajemstvím. 90% ()

Faila

Po dosledování tohohle filmu mě zarazilo, jak vlastně o nic nešlo. Posléze mě za(m)razilo ještě více, jak často to tak bývá, že jde v podstatě o nic a přitom o všechno. Ke zpracování nemám slov, ačkoliv musím přiznat, že jsem nebyla původně naladěná na ty dlouhé záběry, v nichž se nic nedělo. Ale postupně jsem si na ně zvykla, naladila se na vlnu filmu a moc si ho užila. ()

Dny evropského filmu běží

Dny evropského filmu běží

29.01.2006

Jen abyste nezapomněli... momentálně probíhá až do 5. února v pražských kinech Světozor a Aero promítání filmů v rámci festivalu Dny evropského filmu. Od 6. do 14. února pak bude festival probíhat v… (viac)